Hrad Hrušov je jedna z mnohých zrúcanín hradov, ktoré na Slovensku máme. Táto je navyše dobre dostupná. Leží neďaleko mesta Zlaté Moravce pri obci Skýcov. Hrušovský hrad určite spríjemní popoludnie nejednému nadšencovi hradov a zámkov, prípadne vhodne poslúži ako príjemná vychádzka pre rodiny s deťmi.
Hrušovský hrad sa dodnes zachoval len ako zrúcanina na pôvodnom pôdoryse. Našťastie sa zachovali aspoň zvyšky niektorých veží a bášt. Zachovaných ostalo aj množstvo rôznych architektonických detailov.
Cesta na Hrušovský hrad
Zvyšky Hrušovského hradu nájdete medzi obcami Skýcov a Hostie, na východných svahoch pohoria Tríbeč. Dostať sa sem sa dá viacerými spôsobmi. Najjednoduchšie je vziať auto a pôjdete smerom od Topoľčianok na obec Skýcov. Zhruba 1-2 km pred obcou je odbočka vpravo, kde je menšie parkovisko a tiež značka autobusovej zastávky (zrejme sem chodí aj autobus).
Ak by ste si pozreli mapu na googlemaps, zistili by ste že je tam zákaz vjazdu, ale v čase keď sme tam boli my, tam obmedzenie nebolo a parkovalo tam viacero áut. Každopádne, treba sa mať pri parkovaní na pozore! :) Z parkoviska je to potom možno 20-30 minút pešo na hrad. Pár minút môžete ušetriť aj tým že pôjdete skratkou cez les a nie po asfaltovej ceste. V lese je dokonca vyrúbaný chodníček, ktorý je hneď za parkoviskom, takže sa dalo pohodlne prejsť.
Ďalšia možnosť ako sa dostať na Hrušovský hrad je, že pôjdete od Topoľčianok z centra po zelenej značke, kde sa tesne pred hradom napojíte na červenú. Táto trasa je zrejme najdlhšia (podľa máp vyše 2 hod.), avšak na začiatku trasy môžete obdivovať pekné miesta v obci Topoľčianky (žrebčín, Topoľčiansky park, zámok a pod.).
My sme sa však vybrali z obce Skýcov. Na začiatku obce sme odparkovali auto, išli potom chvíľu po ceste smerom na Topoľčianky a následne odbočili vľavo do lesa. Nejak sme sa tam stratili, ale potom sme našťastie našli zelenú značku, ktorá vedie z obce. Neskôr sme narazili na červenú značku, ktorá nás potom doviedla až priamo k hradu. Celé to mohlo trvať hodinu – hodinu a pol s fotením, takže je to taká dlhšia varianta, ako keď zaparkujete priamo pri ceste pod hradom.
Túra na hrad bola taká „normálna“. Neurazí a ani nebudete 100m do vzduchu skákať. Cestou ktorou sme išli, sme nenarazili na výraznejšie highlighty. Možno tak na kopu hnoja, ktorá ležala na rozľahlej lúke zhruba po 40min. cesty :) Čiže ak si chcete spraviť príjemnú prechádzku, odporúčame vyraziť napr. z obce Skýcov.
Na hrade
Ak prídete pred Hrušovský hrad, hneď si všimnete, že s hradom sa „čosi deje“. Prvá vec je tá, že okolo hradu to vyzerá vcelku upravene. Až tak, že chýbajú aj stromy pod hradom a je vidieť len ich zvyšky v podobe pňov. Neviem aký bol dôvod ich výrubu, fakt je však ten, že na hrad je veľmi pekný výhľad a môžete si ho dobre pofotiť. Je tiež veľmi dobre prístupný a nemusíte sa predierať stromami a krovinami.
Pri hrade sa nachádza aj ohnisko medzi stromami, takže je to skvelé miesto na opekačku. Pri vstupe je niekoľko informačných tabúľ s informáciami o hrade. Ta prvá je asi 50 m od hradu pri cestičke a nachádza sa pri nej strom, ktorý by bol akoby vrastený do veľkého balvanu ktorý tu leží.
Je vidieť že o hrad sa niekto stará a počas našej návštevy sa jedna celá stena hradu rekonštruovala. Po zrúcanine hradu sa dá pohodlne poprechádzať, je z tade pekný výhľad na všetky svetové strany. Keď sme tam prišli pomerne dosť fúkalo, neviem či to býva bežné, každopádne keď sme zišli z hradu nižšie, po vetre nebolo ani stopy.
Ak Vám vyjde čas, môžete si vyjsť aj kúsok za hrad. Zhruba 100m od hradu je vyčnievajúca skala z ktorej je pekný výhľad na hrad aj do okolia. Na lúke pod hradom sme tiež objavili pomník Dr. T.G. Masaryka. Na internete sa dá dočítať, že Masaryk veľmi obľuboval toto miesto, kde pod starou hruškou zvykol opekať kukuricu a popri tom debatoval s ministrom zahraničných vecí Edvardom Benešom, či inými členmi vtedajšej vlády.
Trochu z histórie hradu
Jedná sa o gotický hrad postavený niekedy v 13. storočí, ktorý bol začiatkom 18. storočia zničený. Leží kúsoček od vrchu Skalka v nadmorskej výške 488m v pohorí Tríbeč. Pôvodne mal ochrannú funkciu - strážil obchodnú cestu prechádzajúcu cez pohorie Tribeč. Hrušovský hrad začal chátrať od roku 1708, keď bol zničený počas protihabsburských stavovských bojov. Cisárska armáda hrad dobyla a zničila.
V minulosti sa miestni hradní kasteláni smutne preslávili pustošením okolitých obcí a nepriateľstvom voči kláštoru vo Svätom Beňadiku. Hrad bol v minulosti sídlom hrušovského panstva, ktorého majitelia sa viac krát vymenili. V 16. storočí bol potom súčasťou topoľčianskeho panstva.
Na jednej z informačných tabúľ sa môžete dočítať o vlastníkoch hradu. Je ich neúrekom, vzhľadom na to že Hrušovský hrad od 13. až do 18. storočia obývali posádky viacerých panovníkov a až 18. šľachtických rodov. Z najznámejších vlastníkov hradu však môžeme vybrať niekoľko mien:
- Napríklad taký Matúš Čák Trenčiansky, ktorému si pripisuje výstavba tohto hradu koncom 18. rokov 13.storočia
- Vladislav Opolský, ktorý získal panstvo Hrušov v roku 1369 od kráľa Ľudovíta Veľkého
- Leustach z Jelšavy, v čase držania hradu mal hodnosť uhorského palatína
- Bubekovci z Plešivca – známy gemerský rod, ktorého počiatky siahajú do 13. storočia
- Páni z Topoľčianok – rod ktorý sa viac krát snažil o držbu hradu. Nakoniec sa im to podarilo niekoľkokrát
- Rod Rákociovcov – V roku 1624 sa držiteľmi hradu stali manželia Anna a Pavol Rákociovci. Neskôr prešli majetky k príbuznému Františkovi II Rákocimu – vodcovi posledného stavovského povstania
Čo si pozrieť v okolí hradu?
- Nitra - historicky veľmi významné mesto v rámci Slovenska, oplýva množstvom pamiatok, napríklad Nitrianskym hradom
- Zobor - skvelý vyhliadkový bod s pozostatkami starodávneho hradiska
- Národný žrebčín, Zubria obora a kaštieľ v Topoľčiankach - tri atraktivity na jednom mieste
- Svoradova jaskyňa - jaskyňa v úbočí Zobora, kde údajne pustovníčil sv. Svorad
- Hrad Gýmeš - ruinu hradu nájdete nad obcou Jelenec
- Oponický kaštieľ - prezrite si tunajší nádherný kaštieľ