Rozhľadňa Lipovec je približne 6 metrov vysoká stavba, zasadená do kopaničiarskeho kraja Myjavskej pahorkatiny. Rozhľadňa sa nachádza neďaleko obce Prietrž, konkrétne pri osade U Rehušov. V jej blízkom okolí nájdeme ďalšiu zaujímavosť v podobe Pamätníka SNP a priľahlého prístrešku.

Objekt rozhľadne Lipovec.Objekt rozhľadne Lipovec. Táto rozhľadňa sa nachádza na kopčeku nad samotou Rehušovci, neďaleko Brezovej pod Bradlom.

Práve výstavba rozhľadní predstavuje akýsi moderný trend turistiky na Slovensku. Dôkazom toho je aj oblasť Záhoria, kde sa vďaka ich budovaniu podarilo zatraktívniť mnohé, inak zabudnuté oblasti. Raz darmo, turista potrebuje nejaký bod, ktorý sa týči nad okolitú krajinu, kam by sa mohol vyštverať. To je motiváciou vybrať sa i na miesta, ktoré by inak zostali, hoci aj trochu neprávom, absolútne mimo pozornosť. Jedným z takých príkladov je rozhľadňa na Lipovci u Rehušov.

Rozhľadňa Lipovec takýmto spôsobom pomáha spropagovať okolie obce Prietrž, presnejšie osady Rehušovci, či neďalekého mesta Brezová pod Bradlom. Veľký bonusom je, že výlet k rozhľadni je vhodný i pre menej zdatných turistov, rodiny s malými deťmi a je časovo nenáročný. Rozhľadňa Lipovec je sesterskou rozhľadňou objektu v Rozbehoch. Obe sú si navzájom takmer identickou kópiou.

Osada Rehuši (Rehušovci).Osada u Rehušov. Niekde medzi obydliami by sa mala nachádzať i Pamätná izba revolučných tradícií. Tú sme však nepreskúmali.

Rozhľadňa Lipovec v bezprostrednom okolí.Rozhľadňa Lipovec v bezprostrednom okolí. Napadlo nám, že stromy zrejme neskôr obmedzia výhľad z tohto objektu.

Cesta k rozhľadni

Rozhľadňa Lipovec je tak ako mnohé iné rozhľadne na Záhorí, veľmi dobre dostupná autom. To je zároveň zrejme najpraktickejší spôsob dopravy na toto miesto. Autom síce nevyjdete až celkom k rozhľadni (hoci s terénnym autom by ani to nemal byť problém), ale záverečný výstup pešo už je len hračkou. Veľmi príjemný výlet by sa k rozhľadni dal spraviť na bicykli. Ak máte trošku viacej času, môžeme ho len a len odporúčať. Záhorie celkovo ponúka veľmi dobré podmienky na cykloturistiku a neďaleko rozhľadne vedie i žlto značená cyklotrasa. Ide o asfaltku, ktorou sa dá prísť i na aute.

Naša cesta na Lipovec viedla po hlavnej ceste z Jablonice do Brezovej pod Bradlom, ktorá je mimochodom celkom peknou cestou, vedúcou malokarpatským lesom. Tesne pred Brezovou pod Bradlom sme odbočili na Dolný Štverník a Prietrž. Tu nám prišla vhod GPS navigácia v mobile. S jej pomocou sme našli správnu odbočku doľava z hlavnej smerom k rozhľadni. Okolie bolo práve čerstvo posnežené, v noci mrzlo a tak sme sa s miernymi obavami vydali strmo stúpajúcou asfaltkou.

Nebol to však žiaden problém, a na kopec sme vyšli v poriadku. Ak budete stúpať touto cestou, striešku rozhľadne si môžete všimnúť napravo nad korunami stromov, ktoré ju obklopujú. Stúpanie cestou trvá autom odhadom dve minútky a v najvyššom bode si naľavo od cesty istotne všimnete väčší kovový pamätník SNP. Nachádza sa tu i drevený prístrešok a napravo, pod svahom kopca, je dobre viditeľná samota U Rehušov s niekoľkými chalupami.

Smerom k rozhľadni Lipovec.Smerom k rozhľadni Lipovec. I tento drobný kopec poskytuje ideálnu základňu na ďaleké výhľady.

RehušiRehuši. Tu končí samota U Rehušov a je to zároveň miesto, kde začína výstup k rozhľadni Lipovec. Nájdete ju na kopčeku naľavo. Osada samotná ma viacero názvov – Rehuši, Rehušovci, U Rehušov.

Rázcestie kúsok pod rozhľadňou.Rázcestie kúsok pod rozhľadňou. Je úplne jedno kadiaľ sa vyberiete, cesty sa čochvíľa znova spájajú.

Kamenná veža Lipovec.Kamenná veža Lipovec. Rozhľadňa má špecifickú konštrukciu, na rozdiel od množstva drevených rozhľadní, ktoré na Slovensku možno navštíviť, pripomína kamennú strážnu vežu.

Parkovanie

V mieste kde sa oddeľuje cesta k rozhľadni od hlavnej cesty, je možné odstaviť auto. Parkovisko tu nehľadajte, avšak nie je problém nechať auto zaparkované kdesi popri ceste. Podobne sme spravili my a aj ďalší návštevníci, ktorí sem prišli akurát keď sme sa vracali z rozhľadne k autu.

Parkovanie pod rozhľadňou Lipovec.Parkovanie pod rozhľadňou Lipovec. Nie je problém tu odstaviť. Parkovisko tu síce vybudované nie je, ale popri ceste sa miestečko určite nájde.

Záverečný výstup

Záverečných, približne 400 metrov od miesta kde ste zaparkovali, pôjdete strmšou poľnou cestou, ktorá vás dovedie až k rozhľadni. Výstup ňou vám pešo zaberie možno tak 5 minút, tí pomalší to isto dajú do 10 minút. Smer výstupu je naznačený na drevenej tabuľke pri ceste, hneď pri značke s nápisom Rehuši. Turistické značenie v blízkosti nehľadajte. Pešia turistika by bola v tomto kraji zaiste príjemná, no budete si musieť vystačiť s trasou po neznačených chodníčkoch, ktorú si vymyslíte sami. Čo však vôbec nemusí byť na škodu, práve naopak.

Stúpanie na rozhľadňu Lipovec zasneženým krajom.Stúpanie na rozhľadňu Lipovec zasneženým krajom. Mali sme šťastie, že počas slabej zimy sme našli okolie rozhľadne takto pekne pocukrované.

Náročnosť výstupu a k rozhľadni s deťmi

Ak ste sa vybrali k rozhľadni Lipovec autom, tak v tomto prípade je celý výstup absolútne nenáročný. Jedine na čo sa musíte pripraviť je 5-10 minút šľapania do kopca s prijateľným sklonom. Aj preto je lokalita vhodná pre starších ľudí, či malé deti. Jedine čo môže znepríjemňovať výstup je zablatená cesta, ktorá sa môže po daždi, či topení snehu vytvoriť. Rozhľadňa samotná je jednou z tých bezpečnejších a nie príliš vysokých. Nemusíte sa na ňu štverať po rebríku a tiež sa nemusíte báť, že by ste z nej vypadli. V tomto prípade je to pre deti úplný ideál.

Schodisko.Schodisko. Na rozhľadňu Lipovec sa dá pohodlne a relatívne bezpečne vystúpať. Mali by to zvládnuť aj menšie deti, prípadne ľudia, ktorí veľmi nemusia pohyb vo výškach.

Objekt rozhľadne

Rozhľadňa Lipovec sa nachádza na kopčeku s výškou 431m (niekde sa uvádza 424m), na trávnatej ploche, obkolesenej stromami a kríkmi. Tesne pred ukončením výstupu k nej sa pred vami vynorí spoza stromov, ktoré tu rastú. Aj keď prvé čo si zrejme všimnete, je neďaleký stožiar, výškou ďaleko prevyšujúci samotnú rozhľadňu.

Rozhľadňa pripomína kamennú vežu s drevenými dverami v spodnej, časti, ktoré sú však uzamknuté. Zrejme slúžia ako menšie skladisko. Má výšku 6m a výstup do nej vedie po kamenných resp. betónových schodoch, ktoré sú zboku prekryté jednou zo stien tejto veže. Výstup po schodíkoch je bezproblémový a zvládnu ho aj deti, či menej mobilnejší jedinci. Vyhliadková plošina je iba jedna a zmestí sa sem málo ľudí, čo je škoda. Táto lokalita však vyzerá byť málo navštevovaná. O rozhľadni zrejme tuší asi len minimum ľudí, a preto tu zrejme žiadne masy nestretnete. Plošina je krytá drevenou strieškou.

Pohľad na rozhľadňu Lipovec odspodu.Pohľad na rozhľadňu Lipovec odspodu. Táto vežička má drevené dvere, ktoré sú ale uzamknuté. Vystupuje sa na ňu schodiskom napravo.

Detail schodiska a dverí.Detail schodiska a dverí. Betónové schody pôsobia bezpečne, výstup po nich bol pohodlný.

Detail vyhliadkovej plošiny.Detail vyhliadkovej plošiny. Vyhliadková plošina na Lipovci nie je príliš veľká. My sme tu však boli sami, tlačenka preto nehrozila.

Infotabuľka na vyhliadkovej plošine rozhľadne Lipovec.Infotabuľka na vyhliadkovej plošine rozhľadne Lipovec. Na tejto rozhľadni budete vedieť, na čo sa to vlastne pozeráte.

Okolie rozhľadňe

Pod rozhľadňou je stolík s dvoma lavičkami a ohnisko. Našli sme tu i niekoľko drevených palíc na opekanie. V tomto smere je miesto vhodným adeptom na príjemnú opekačku. Veľmi pozitívne hodnotíme prítomnosť smetného koša, ktorý sa nachádza povedľa schodov vedúcich do vyhliadky.

V okolí rozhľadne je menší lesík, ktorého koruny stromov čiastočne bránia v dokonalých výhľadoch. Na druhej strane, ak ste si sem prišli zriadiť ohník, materiálu na podpal tu budete mať dosť. Veľmi zaujímavá je západná časť kopca, v smere elektrického vedenia. Z jeho okraja sú veľmi dobré polkruhové výhľady na Borskú nížinu a Chvojnícku pahorkatinu.

Posedenie pod rozhľadňou Lipovec.Posedenie pod rozhľadňou Lipovec. Stolík s lavičkami a ohniskom určite môžu prísť vhod za pekného dňa. Dal by sa sem spraviť nenáročný celodenný výlet spojený s opekaním.

Kopaničiarsky kraj.Kopaničiarsky kraj. Vďaka Lipovcu sme sa vybrali pozrieť si aj túto lokalitu. V opačnom prípade by nám asi unikla. Aj v zatraktívňovaní jednotlivých mikroregiónov tkvie význam rozhľadní.

Výhľad z Lipovca

Lipovec sa nachádza v tradične krajinársky veľmi zaujímavom kopaničiarskom kraji, a preto je pohľad z tejto rozhľadne pôsobivý. Výhľady sú kruhové a za ideálneho počasia a svetelných podmienok ďaleké. Vo výhľadoch čiastočne „zavadzia“ elektrické vedenie a okolitý lesík.

Na jednotlivých svetových stranách sú vo veži vyhliadky umiestnené infotabuľky popisujúce horizont. Tešiť sa môžete na výhľady smerom na Malé Karpaty, Myjavskú pahorkatinu, Biele Karpaty, Chvojnickú pahorkatinu či roviny Borskej nížiny. Za dobrej viditeľností dovidíte až na pahorky Považského Inovca. V diaľke sme napríklad spoznali Štefánikovu mohylu na Bradle, či vrchol Veľkej Javoriny v Bielych Karpatoch.

Na rozhľadni sme boli, keď čerstvo nasnežilo. Mali sme preto šťastie na výhľady snehom belejúceho sa kraja Malých Karpát a okolia, čo pridalo výhľadom na zaujímavosti. Žiaľ počasie nebolo úplne najpriaznivejšie. Daný deň bolo na kopci veterno. A tak nás z rozhľadne čoskoro vyhnal studený vietor. Škoda aj oparu a zamračeného počasia. Táto kombinácia dodávala výhľadom bezútešný a mierne depresívny nádych.

Výhľad z rozhľadne Lipovec.Výhľad z rozhľadne Lipovec. Výhľady sme mali obmedzené, no i tak dával tušiť, že za ideálnych podmienok bude pekný. Vo výhľade mierne bránia okolité porasty.

Mračná nad kopanicami.Mračná nad kopanicami. Bránili nám užiť si výhľady, no zimná krajina nám zážitok príjemne kompenzovala.

Okolie rozhľadne Lipovec.Okolie rozhľadne Lipovec. Žiaľ vystihli sme šedivé, bezútešné počasie a tak výhľady veľmi hodnotiť nemôžme.

Výhľady na kopanice z rozhľadne Lipovec.Výhľady na kopanice z rozhľadne Lipovec. Iba 431m vysoký kopček ponúka výhľad na ďaleký horizont.

Popisy výhľadu z rozhľadne.Popisy výhľadu z rozhľadne. Lipovec ponúka infotabule s popisom krajiny na obzore každej svetovej strany.

 

Pamätník SNP a prístrešok neďaleko rozhľadne

Hneď po zaparkovaní, sme si všimli asi štvormetrový objekt pamätníka SNP. Je vyhotovený z akýchsi oceľových rúr. Tento artefakt, zrejme symbolizujúci vatru, ako aj priľahlá pamätná tabuľa dokazujú, že SNP nebolo iba doménou stredného Slovenska, ale aj mnohých oblastí na západe. Podľa spomínanej tabule, aj tu aktívne pôsobili partizánske oddiely. V Rehuši je zriadená Pamätná izba revolučných tradícií, ktorú sme však nepreskúmali.

Zaujal nás i drevený prístrešok pri pamätníku, pretože by mohol dobre poslúžiť na núdzový bivak, napríklad v prípade dlhšieho cykloturistického výletu, alebo peších túlačkách po okolí. Turistické značky sem však nevedú žiadne. Prístrešok je krytý strechou a doskami z dvoch bočných strán. Zložiť sa dá na niekoľkých lavičkách a relatívne priestrannom betónovom podklade. Z prístrešku sú obmedzené výhľady a spolu s pamätníkom sú vybudované na priestrannej trávnatej ploche. Je to celkom pekné miesto. V prístrešku nás rozosmiali filozofické nápisy typu „Dnes svet nespasíme, kľudne nalož ďalší bong..“ :D

Pamätník s prístreškom určite neminiete, keď pôjdete k rozhľadni. Pod pamätníkom SNP je informačná tabuľa, tak si čo-to môžete prečítať o mieste a o rozhľadni na Lipovci. Pri nej sme mali zaparkované auto, keďže nám prišlo že je tu viac miesta a nezasahovalo tak do hlavnej cesty.

Pamätník SNP U Rehušov.Pamätník SNP U Rehušov. Tento neobvyklý objekt zrejme symbolizuje vatru. Pripomína, že i v tejto oblasti sa bojovalo.

Prístrešok pod rozhľadňou Lipovec.Prístrešok pod rozhľadňou Lipovec. V mieste parkovania je možné sa zastaviť a posedieť i v tomto prístrešku. Nachádza sa pri pamätníku SNP.

Pamätník SNP U Rehušov - detail.Pamätník SNP U Rehušov - detail. Bol vybudovaný z oceľových trubiek. Vskutku zaujímavé dielko.

Tip na výlet a ďalšie zaujímavosti v okolí rozhľadne Lipovec

  • Mohyla M.R. Štefánika - miesto posledného odpočinku M.R. Štefánika nad Brezovou pod Bradlom
  • Košariská - rodný dom M.R. Štefánika, ktorého súčasťou je i múzeum venované tejto osobnosti
  • Dobrovodský hrad - ruiny hradu nad obcou Dobrá voda
  • Hrad Korlátko a rozhľadňa Rozbehy - zakonzervovaná ruina hradu, pri ktorej nájdete sesterskú rozhľadňu rozhľadne Lipovec
  • Kaštieľ v Jablonici - objekt nie je prístupný, no priľahlý park je príjemným miestom na prechádzku
  • Vodná nádrž Buková - jednoduchá rekreačná lokalita, ponúka príjemné prechádzky, kúpanie, rybárčenie
  • Záruby - sú najvyšším bodom Malých Karpát a ponúkajú prekrásnu turistiku
  • Hrad Ostrý kameň - ruina najvyššie položeného hradu v Malých Karpatoch
  • Hrad Branč - rozhodne stojí za návštevu, je to výborný vyhliadkový bod neďaleko Senice
  • Obec Hlboké - Pamätná izba J.M. Hurbana

Obydlia u RehušovObydlia u Rehušov. Kopaničiarske oblasti sa vám istotne zapáčia.

Fotografie rozhľadne Lipovec