Most SNP, známy aj pod niekdajším menom Nový Most, patrí k hlavným symbolom Bratislavy. Veď takmer každý pozná tzv. UFO, ktoré sa nad ním „vznáša“ v podobe vysutej reštaurácie. Aby neuletelo, je priviazané charakteristickými kotviacimi lanami, ktoré upevňujú i celý mostný oblúk. Most je tiež významná dopravná tepna, spájajúca centrum s Petržalkou, ale zároveň spojnica ponad tok Dunaja, slúžiaca peším a cyklistom. V poslednej dobe predstavuje i „barometer“ predpovedajúci počasie formou špeciálnych svetelných efektov. Okrem toho sa most môže popýšiť niekoľkými svetovými parametrami.
Dá sa povedať, že Most SNP patrí k vzhľadovo najvýraznejším dominantám Bratislavy (podobne ako Bratislavský hrad, televízna veža Kamzík, či obrátená pyramída Slovenského rozhlasu a televízie, Slavín a pod.). Most a najmä jeho netradičnú vežu je vidieť z mnohých častí mesta a spolu s protiľahlým Bratislavským hradom tvoria známe fotogenické dvojičky, týčiace sa nad hladinou Dunaja. Aj preto môžeme Most SNP zaradiť medzi tie najvýznamnejšie turistické atraktivity Bratislavy.
Lávky Mosta SNP sú s obľubou využívane pešími i bežcami. Pešiaci tadiaľto často mieria do Auparku, alebo do Sadu Janka kráľa, významnej relaxačnej lokality hlavného mesta. Prípadne si tu spravia medzizastávku počas prechádzky centrom Bratislavy a pokochajú sa výhľadmi z mosta. Bežecky enormne populárne nábrežie Dunaja, ako i petržalská strana logicky zavedú mnoho bežcov i na tento most. Rovnako tak je to i s cyklistami, pretože Nový Most prepája cyklotrasy, ktoré sú na obidvoch brehoch Dunaja.
Výhľady z Mosta SNP si môžete vychutnať počas dňa i noci. Je totiž dobre osvetlený a nemusíte sa obávať ísť sem večer. Z mosta uvidíte nábrežie, časť historického centra, Bratislavský hrad, ostatné bratislavské mosty, no a samozrejme Dunaj aj s loďkami na jeho hladine. Ak berieme do úvahy i výhľad z reštaurácie a vyhliadkovej plošiny, tie sú skutočne dychberúce. Za ideálnych podmienok je odtiaľto dohľadnosť dobrých sto kilometrov. Na dlani tak máte samozrejme väčšinu mesta a vozovku s miniautíčkami priamo pod vami.
Ako sa dostať na Most SNP?
Most SNP sa nachádza takmer v absolútnom centre Bratislavy. Poľahky sa naň dostanete z Rázusovho resp. Dvořákovho nábrežia. Je to možné autom, pešo i na bicykli. Hoci priamo na moste autom nezastavíte. Podobne je to i s MHD. Tá cez most premáva, pokiaľ však chcete bližšie skúmať výhľady z neho, najlepšie je vyjsť si sem pešo, či na bicykli. Spôsobov ako sa dostať k mostu je teda neúrekom, stačí si len vybrať.
MHD
MHD priamo na moste nezastavuje. To však nevadí, pretože zástavky sú na jednotlivých brehoch Dunaja, z ktorých sa dostanete raz-dva na most. Priamo pod Mostom SNP, pri Hviezdoslavovom námestí je situovaná konečná viacerých spojov autobusov a celkom pri moste električková zastávka. V Petržalke zas môžete vystúpiť z autobusu pri Auparku, odkiaľ je to na most len pár minút.
Parkovanie
Ak by ste šli autom, pár voľných miest na parkovanie je možné nájsť priamo pod mostom pri spomínanej konečnej MHD. Tie sa však veľmi rýchlo míňajú, najmä počas pracovného týždňa. Preto odporúčame zaparkovať ďalej, napríklad pod Mostom Lafranconi a prejsť sa k Mostu SNP po promenáde popri Dunaji, alebo priviezť sa električkou. Ak pôjdete električkou, pri moste budete behom piatich minút, ak pešo, záleží od rezkosti kroku. Promenáda od Mosta Lafranconi po Most SNP meria približne dva a pol kilometra.
Lepším riešením je však parkovať v Petržalke, buď pri Auparku (ak nájdete voľné miesto), priamo v Auparku (pár hodín parkovania je tu bezplatných) alebo pod Starým mostom na veľkom, bezplatnom parkovisku. Od neho je to k Novému mostu príjemná prechádzka, ktorá zaberie približne 5-10 minút. Prechádzku môžete spojiť s návštevou Sadu Janka Kráľa. Na tejto trase určite nevynechajte zrekonštruovanú, historickú zastávku Viedenskej električky. Nájdete ju na Viedenskej ceste, neďaleko Mosta SNP (od klasickej zastávky sa však moc nelíši).
Na moste
Most je z hľadiska návštevností ľudí – chodcov a cyklistov určite jeden z najvyťaženejších mostov v Bratislave (po moste samozrejme denno-denne prejde i kvantum áut). Napriek tomu, že je most tak obľúbený a to nielen medzi Bratislavčanmi, ale aj medzi turistami, istým spôsobom nepôsobí až tak príťažlivo. Ak si odmyslíme zaujímavý vizuálny architektonický doplnok v podobe UFA na dvoch nohách, ktorý chodci z mosta aj tak nevidia, tak lávka vedúca cez most, je dosť nevábna. V tomto smere dosť pripomína most Lafranconi, akurát s tým rozdielom, že na Moste SNP v noci aspoň svieti osvetlenie.
Steny mosta zvykli zdobiť graffity, ktoré sa však snaží magistrát „občas“ čistiť. Také čistenie prebehlo napríklad v roku 2016 (kvôli predsedníctvu Slovenska v EU) a spolu s maľbami zmizli i hniezda vtákov, ktoré na moste boli. Mesto tak prišlo o druhú najväčšiu kolóniu belorítiek v Bratislave. Bolo to mierne faux-pas, ktoré bolo v médiách ostro kritizované. Paradoxne, hoci má most aktuálne nový náter, rôzne nápisy a „ilustrácie“ pribúdajú závratným tempom.
Most SNP ponúka pekné výhľady, no na to prispôsobené vyhliadky tu nečakajte. Nenájdete tu ani lavičky na sedenie, ako je tomu napríklad na Starom moste. So smetnými košmi je podobný problém. Jednoducho most je určený skôr na presun z bodu A do bodu B, nič menej, nič viac. Pritom ľudia sa tu zastavujú dosť často a fotia si z mosta nábrežie a centrum Starého Mesta, či Bratislavský hrad. Pri prechádzke po mostovej lávke narazíte na údržbársku plošinu, ktorá je ale zatvorená. V minulosti sa na ňu pokúšalo dostať viacero dobrodruhov, tak ju uzavreli.
Vcelku nevábne pôsobí miesto na začiatku mosta SNP nad električkovou traťou. Z centra sem vedie nájazdová rampa a tiež schody z konečnej autobusov. Na tomto mieste dokonca občas cítiť moč, pravdepodobne od miestnych bezdomovcov a ľudí, ktorí v noci hýrili v centre. Celkovo na konečnej zastávke MHD pod mostom môžete naraziť na rôzne indivíduá. Toto miesto prešlo tiež „rekonštrukciou“ no svoj ráz, hoci s krajším náterom, si stále zachováva. Zaujímavosťou bolo, keď betónové plochy konečenej zastávky aktivisti zo Zelenej hliadky namaľovali zelenou farbou. Malo ísť o snahu oživiť tento frekventovaný verejný priestor. Farba sa medzičasom ošúpala.
Aby sme to zhrnuli, tak most je veľmi fotogenický a zaujímavý ak sa na neho pozeráte z diaľky. Ak ste na ňom, tak sa jedná o klasickú mostovú stavbu v socialistickom štýle. Srdce vám tu pravdepodobne nezaplesá. No ak už nič, aspoň tie výhľady stoja za to :) Tajne dúfame, že raz sa Most SNP dočká skutočnej rekonštrukcie a prechádzka po ňom bude naozajstný zážitok, podobne ako je tomu na neďalekom Starom moste.
Výhľad z mosta a na Most SNP
Najzaujímavejšie výhľady z mosta sú smerom na západ, na Bratislavský hrad a dunajskú promenádu, ktorá vedie cez River Park do Karlovej Vsi. Zaujmú aj lodičky ktoviace na brehu Dunaja až po River Park. Vedľa hradu je situovaná budova Národnej rady Slovenskej Republiky. V týchto miestach zvykne počas leta zapadať slnko, čo je dobré vedieť, keď sa sem vyberiete spraviť si fotky. Petržalská strana smerom na západ naopak veľa atraktívnych výhľadov neponúka, pretože sa jedná o výhľady hlavne na miestne lužné lesy. No v úzadí badať aspoň vrcholky kopcov v Rakúsku
Druhá strana mosta zaujme opäť dunajskou promenádou, ktorá smeruje k Starému mostu a následne k Eurovei. Okrem Starého mosta vidieť aj kontúry Mosta Apollo. Na nábreží Dunaja kotvia lode, ktorých je tu počas turistickej sezóny značný počet. Niekedy lode kotvia aj dve vedľa seba. Zaujímavý je potom pohľad, keď niektorá z lodí parkuje, prípadne sa otáča na Dunaji. Východné výhľady zaujmú ešte petržalským nábrežím v podobe Tyršového nábrežia, na ktorom permanentne kotví viacero lodí v ktorých sú rôzne reštauračné zariadenia.
Absolútne top vyhliadkovým miestom je však vyhliadka z UFA. Tu sa môžete tešiť na dychvyrážajúce 360 stupňové výhľady na veľmi veľkú časť Bratislavy a širokého okolia. Vyhliadka z UFA je platená, prípadne ju máte ako súčasť k jedlu, keď ste sa sem prišli najesť. Na vyhliadku sa dostanete výťahom, ktorý sa nachádza v jednej z „nôh“ mosta.
Ak si chcete odfotiť Most SNP, v princípe je fotogenický z každej strany. Či už ste na staromestskom brehu, alebo na tom petržalskom. Mnoho ľudí si napriek zákazu vyjde na jednu z pontónových lodí a spravia si fotografie mosta z tade. Veľmi pekný pohľad je na Most SNP zo Starého mosta. Ak máte viac času tak sa môžete vybrať na Bratislavský hrad. Okolo hradu je chodník, odkiaľ uvidíte Nový Most z výšky. Podobne tomu bude aj na samotnom Bratislavskom hrade. Veľmi pekný pohľad na most je i z vyhliadky pod budovou parlamentu. Výhľady z týchto miest na Most SNP stoja naozaj zato. Najmä v noci, keď je most osvetlený.
Hrad i podhradie sú osvetlené takisto, preto by prístup k vyhliadkam nemal byť problémový. Jedinou výnimkou je ulica tzv. Zámocké schody, ktorá je úplne tmavá a predstavuje najkratší prístup od Mosta SNP na hrad. Úsek je len krátky, no ak sa na takýchto miestach necítite komfortne, existuje možnosť, obísť Zámocké schody priľahlými uličkami (Mikulášska a Beblavého), ktoré sú osvetlené. Je to iba mierna okľuka.
Aktivity v oblasti mosta
Nový Most ponúka viacero rekreačných aktivít, ktoré môžete v jeho oblasti realizovať. Od nákupov v Auparku, cez prechádzky, mestskú turistiku až po bicyklovanie. Pokojne tiež môžete zrelaxovať na dunajskom nábreží, v lete na lehátku v Petržalke, či kdesi na pivku v Starom meste, alebo si tu vyraziť na piknik. Možností je skutočne viac než dosť.
Bicyklovanie
Most SNP sa podobne ako ostatné bratislavské mosty, napája prostredníctvom svojich lávok na cyklotrasy vedúce po dunajskej hrádzi, a prostredníctvom nich dokonca až na rakúske cyklotrasy. Z mosta vedie cyklotrasa priamo do Kittsee, alebo do Bergu a na juh do Gabčíkova. Most tak tvorí významné ohnivko v cyklodoprave. Spod mosta sa môžete napojiť i na cyklotrasu, ktorá vedie naprieč Petržalkou.
Cyklopruhy na moste vyznačené nie sú, cyklistom odporúčame ísť po lávke bližšej k hradu. Tá je zväčša menej zahltená pešiakmi. Na most vedú z oboch strán nájazdové lávky, resp. schodiská.
Prechádzky a turistika
Oblasť mosta SNP je určená skôr na mestský turizmus, resp. pohodové prechádzky. Prírodnejšia oblasť je len smerom na most Lafranconi v podobe lužných lesov. Dá sa tade prejsť, no nie je to príliš dobre priechodná oblasť, keďže je tu veľmi hustá vegetácia (lepšie je ísť sem v zime). Ak máte záujem môžete sa vybrať na túru za miestnymi bunkrami, ktorých je smerom na most Lafranconi a v jeho okolí viacero a niektoré sú i zrekonštruované a sprístupnené vrátane zaujímavého výkladu ohľadne histórie opevnenia.
V rámci prechádzok okolo mosta môžeme odporučiť celú bratislavskú promenádu popri ľavom brehu Dunaja, ktorá začína za Starým mostom a končí pri Moste Lafranconi. Po ceste sa môžete občerstviť vo viacerých podnikoch. Promenáda bola navyše nedávno zrekonštruovaná a osvetlená, takže jedná sa o naozaj luxusnú prechádzku v dĺžke približne jednej hodiny. Pravý breh Dunaja ponúka takisto peknú prechádzku Tyršovým nábrežím prípadne Sadom Janka Kráľa. Na Tyršovom nábreží je v lete prinesený piesok a vybudovaná pláž, ktorá slúži na netradičný relax pri rieke s výhľadom na Bratislavský hrad.
Most SNP priamo susedí so Sadom Janka Kráľa. Ide o veľmi populárne miesto, ktoré slúži mnohým účelom. Stretnete tu klasicky ľudí na prechádzke, bicykli, mamičky s detskými kočíkmi. Na pekne upravenej trávičke zas ľudia v lete piknikujú, hrajú futbal, prípadne frisbee. Niet sa čo čudovať, ide o oázu „pokoja“ medzi stromami pri rušnom centre mesta. Nájdete tu i detské ihrisko pre tých najmenších. Hneď vedľa parku je nákupné centrum Aupark.
Pokiaľ budete dopodrobna prechádzať miesta pod Mostom SNP narazíte na pomník v obkolesení lavičiek. Ten je venovaný ako pamiatka na obete genocídy Arménom. A hoci sme Bratislavčania o mieste sme až donedávna vôbec netušili. Neďaleko je potom ďalšia drobná zaujímavosť v podobe kríža, ako pripomienka na kaplnku sv. Jána Nepomuckého, ktorá sa minulosti nachádzala v oblasti dnešného Mosta SNP.
Pokiaľ ste prišli do Bratislavy za historickými pamiatkami z Nového Mosta budete mať na dosah viacero z nich. Na Bratislavskom hrade ste do 15 minút. Pri katedrále sv. Martina budete ešte o pár minút skôr. Priamo pri moste je Morový stĺp na Rybnom Námestí. Po ceste k Starému mostu narazíte na Slovenskú národnú galériu a Slovenské múzeum, naopak smerom k Lafranconi je to Archeologické múzeum. Keďže most ústí v centre mesta, tak tých pamiatok je tu nespočetne veľa, čo by bolo na samotný článok.
Beh
Podobne ako ostatné bratislavnské mosty, i Most SNP odporúčame zakomponovať do vášho bežeckého tréningu. Trasy po jednotlivých hrádzach dokážu byť dosť monotónne a prebehom mosta, či viacerých mostov, si bežecký tréning dokážete ozvláštniť. Navyše si takto môžete robiť zaujímavé okruhy popri Dunaji s rôznou dĺžkou trate. Príjemné môže byť i zakomponovanie Sadu Janka Kráľa do vašej trasy. Park je veľmi príjemným miestom a vedie ním množstvo chodníčkov. Neobvyklá trasa na beh s dobrými výhľadmi na Most SNP je chodník po schodoch Strmej cesty, okolo parlamentu, popod hradby Bratislavského hradu. Trasa je obzvlášť pekná večer, keď sú mesto i most vysvietené.
História mosta
Most SNP bol dokončený v auguste 1972. Mal uľahčiť dopravnú situáciu v meste ako druhý most cez Dunaj. Zároveň sa objavili špekulácie, že v skutočnosti šlo najmä o snahu zničiť historickú oblasť významnú pre Židov. Tá sa rozkladala v miestach dnešnej príjazdovej cesty na most medzi Podhradím a historickým centrom Bratislavy. Most naozaj kruto preťal tieto miesta svojou šedou železobetónovou konštrukciou, čím sa výrazne narušil charakter tunajšej historicky veľmi významnej oblasti mesta. Je to možné vidieť i dnes.
V časoch stavby bola zničená Vydrica i židovská synagóga, ktorá tu stála. Na druhej strane bola deklarovaná snaha, stavbou mosta si uctiť pamiatku hrdinských bojovníkov v Slovenskom národnom povstaní. Tu je vhodné spomenúť, že názov mosta sa viackrát menil. Pôvodný názov Most SNP sa neskôr zmenil na Nový most v roku 1993 a v roku 2012 sa mu znova prinavrátil pôvodný názov.
Most navrhli architekti J. Lacka, L. Kušnír a I.Slameňa a podľa projektu A. Tesára a J. Zvaru ho postavili spoločnosti Doprastav a Hutné montáže Ostrava.
Svetové parametre
Málokto vie, že tento bratislavský most je svetový vo viacerých ohľadoch. Jedná sa totiž o najdlhší jednopylónový most na svete (2017). Okrem toho je zaradený v rebríčku World Federation of Great Towers. Do rebríčka sa zaraďujú stavby, ktoré majú verejnú vyhliadkovú plošinu. Táto slovenská stavba sa tak zaradila na jeden zoznam, kde figuruje napríklad aj francúzska Eiffelovka.
Most SNP je tiež mostom s najväčším rozpätím v rámci Bratislavy, keďže nemá v toku Dunaja žiaden podporný pilier. Celá oceľová konštrukcia sa klenie nad tokom rieky, pridŕžaná fixnými lanami, visiacimi z pylóna, ktorý má dve nosné „nohy“. Jedná sa teda o závesný most s dvoma protismernými, dvojprúdovými cestami pre motorové vozidlá a obojstrannými lávkami situovanými na okrajoch mosta pod vozovkou. Tie slúžia peším a cyklistom. Samotný pylón má základy v petržalskom brehu Dunaja.
Architektonicky je to most čistých línií, a na svoju dobu to bolo zrejme prevratné dielo. Mierne klenutý oblúk mosta spája brehy Dunaja, vytvárajúc pod sebou tieň, pôsobiaci ako tmavý asfaltový chodník, vedúci po hladine Dunaja. Je to však len zaujímavé zrkadlenie na vodnej hladine. Príjazdové komunikácia, i vrchná dopravná plošina nepôsobia nijako prívetivo. Ide o tvrdú železobetónovú päsť na oko historického jadra mesta. Navyše asfalt komuníkácie je nevaľnej kvality.
Oceľová konštrukcia je oplechovaná, natretá na šedo a veľmi často pokreslená sprejmi. Čas od času ju nechá mesto nanovo nafarbiť. Lávky sú pokryté asfaltom s občasnými výtlkmi. Priamo pod mostom sa nachádza konečná autobusov MHD, či stanovisko taxi služieb. Na tunajších súčastiach mosta boli vyhotovené zaujímavé graffity, pripomínajúce pamiatku hrdinov SNP. Slúžia ako oživenie, inak vyslovene šedého verejného priestranstva. V týchto miestach nájdete i zopár bufetov, či predajňu električeniek na MHD.
Mostom SNP vedie z petržalskej strany potrubie, slúžiace na zásobovanie centra mesta pitnou vodou. Aj v potrubnom druhu dopravy je teda most významný, hoci to asi málokomu napadne.
Jednoznačnou špecialitkou mosta je reštaurácia v tvare UFA situovaná na vrchole pilierov. Na jej streche je umiestnená vyhliadková plošina. Jej pôvodný názov bol Bystrica. Dnes je známa pod menom UFO.
Parametre mosta v kocke
- Dĺžka: 430,8m
- Výška: 95m
- Šírka: 21m
- Hmotnosť: 7537t
- Priemer kopule reštaurácie: 32m
Zaujímavosti
Najväčším lákadlom mosta je reštaurácia s vyhliadkovou plošinou na vrchole pylóna. Tá je ale luxusnejšia a tak je jej návšteva brzdená obsahom peňaženky. Aby ste sa mohli pozrieť na mesto z plošiny, alebo okien reštaurácie, vyvezie vás tam výťah umiestnený v jednom z pilierov – v tom východnom. Núdzové schodisko bolo umiestnené do západného piliera a má 430 schodov. V noci UFO s rozsvietenými svetlami pôsobí ako skutočný lietajúci tanier. Ak je pod ním ešte opar z rieky, vesmírna atmosféra je dokonalá. Aj preto most láka ročne zástupy turistov. Napriek tomu nie je nijako špeciálne strážený.
K atraktivitám adrenalínuchtivých návštevníkom odjakživa patrila závesná údržbárská lávka pod mostom. Ide o železnú konštrukciu, ktorá sa zrejme používa pri opravách resp. natieračských prácach. Je uzamknutá mrežou, no i tak sa ľudia občas pokúšajú na ňu dostať. Už sme tu zažili aj „záťah“ hasičov, keď zachraňovali párik, ktorý sa tu rozhodol vymeniť niekoľko romantických bozkov :).
Od roku 2016 Most SNP dokáže prostredníctvom svetelnej signalizácie predpovedať počasie na ďalší deň. Získal tým ďalšiu pridanú hodnotu v podobe neobvyklej atraktivity. Jednotlivé farby svietia večer, pričom červená predstavuje veterné počasie, zelená zamračené a hmlisté počasie, kým žltá logicky slnečné a modrá daždivé počasie. Most predpovedá počasie každých pätnásť minút a svietidlá svietia danou farbou po dobu päť minút. Osvetlenie je napojené na meteorologické systémy, z ktorých čerpá informáciu potrebnú na vyčarenie tej správnej farby. Osvetlenie zabezpečuje 24 LED reflektorov, umiestnených na objekte reštaurácie a 20 ďalších na tunajších zastávkach MHD. Svietidlá boli inštalované spoločnosťou Siemens.
K dlhoročným zaujímavostiam Mosta SNP, a to najmä pre deti zaiste patrí stanovisko čajok na nábrežnom múriku pri električkovej a autobusovej zastávke. Čajky sa tu zhromažďujú vo veľkom počte a vytvárajú zaujímavé divadlo. Kedysi ich sem lákali zvyšky vyplavené z kanalizácie, ktorej ústie je v brehu priamo pod múrikom. Dnes tu zvyknú ľudia vtáky často prikrmovať čímkoľvek vhodným.
Čo si pozrieť v okolí mosta?
- Historické centrum Bratislavy - historické jadro mesta je s mostom priamo prepojené, takže ho máte nadosah
- Bratislavský hrad – klasická bratislavská atrakcia. Z mosta sa k nemu dostanete za príjemných 15 minút
- Pamätník holokaustu - nájdete ho na konci Panskej ulice, pri Moste SNP, vedľa Dómu sv. Martina
- Nákupné centrum Aupark - jedno z najpopulárnejších nákupných centier Bratislavy, dobre dostupné práve cez Most SNP. Ak prejdete cez most z centra mesta, vyjdete takmer priamo pri tomto populárnom nákupnom centre
- Lezenie na žulovej platni - platňu odistenú borhákmi nájdete pri schodoch Strmej cesty, pod Bratislavským hradom, je vhodná na nácvik lezenia
- Most Lafranconi, Most Lafranconi - bratislavské mosty, ktoré rozhodne stoja za návštevu, môžete si ich prejsť vrámci okruhu cez Most SNP
- Slovenské národné múzeum - nachádza sa neďaleko mosta a ponúka zaujímavé prírodovedné expozície
- Osobný prístav - prístav pre osobnú lodnú prepravu, nájdete ho asi desať minút chôdze od mosta
- Bunkre z obdobia druhej svetovej vojny - sú roztrúsené najmä na petržalskom brehu Dunaja
- Zastávka Viedenskej električky – ide o zrekonštruovanú zastávku historickej električky na okraji Sadu Janka Kráľa
- Protinapoleónsky val – tvorí hranicu Sadu Janka Kráľa pri Starom moste