Kľak (1352 m.) je obľúbený a hlavne veľmi pekný výhľadový kopec, ktorý sa majestátne týči nad Fačkovským sedlom. Vrchol je súčasťou Lúčanskej Fatry, ktorá tvorí južnú časť pohoria Malá Fatra. Kľak je poznať už z diaľky, keďže má veľmi špecifický tvar v porovnaní s okolitými kopcami. Ide o výrazný skalný masív, ktorý vyčnieva z ponad lesa a na pohľad zaujme už z väčšej vzdialenosti. Tento nádherný kopec je známy najmä svojimi 360 stupňovými výhľadmi a je skvelou voľbou na príjemný poldňový výlet.
Hoci nie je Kľak celoslovensky známym vrcholom ako sú iné komerčnejšie vrcholy, napríklad vo Vysokých Tatrách, určite má čo ponúknuť. Svedčí o tom vcelku slušný počet turistov, ktorých tu počas výstupu stretnete. Miesto preto môžeme považovať za významnú regionálnu atraktivitu. Vrchol Kľaku je totiž jedným z tých, ktoré symbolizujú celé pohorie, alebo lokalitu. Úsmevne by sme mohli prirovnať, že tak ako Matterhorn je symbolom Švajčiarska, Kľak je symbolom Lúčanskej Malej Fatry a sčasti aj Strážovských vrchov.
Kľak vidno už zďaleka, najmä jeho vrcholovú plošinu tvorenú obrovskou skalnou kryhou. Práve tento obrázok sa vám uloží do pamäte z túr v tejto oblasti. Pohľad na spomínanú skalnú plošinu vás bude sprevádzať už od lúk nad Čičmanmi, ktoré ešte patria do Strážovských vrchov. Rovnako počas celého prechodu Lúčanskou Malou Fatrou budete mať Kľak na očiach. Špeciálne impozantný je pohľad na Kľak z Fačkovského sedla. No nie len pohľady na Kľak sú pamätné, ale aj výhľady z jeho vrcholu patria k najkrajším na Slovensku. Okrem toho, lokalitou prechádza viacero turistických trás. Jedná sa teda aj o významný turistický uzol v tejto časti Malej Fatry
Túra na vrch Kľaku trvá približne 2 hodiny z Fačkovského sedla, čo je najkratšia varianta, ako sa na vrchol dostať. Cesta naspäť zaberie ešte o polhodinku menej. Možnosti, ako sa sem dostať je však viacero, a je len na vás akú trasu si zvolíte. Cez Kľak totiž vedie snáď 5 turistických trás, ktoré sa na vrchole, alebo pod nim križujú. Zvoliť si preto môžete poldňovú túru, ale kľudne aj celodenný výlet.
Pokiaľ si zvolíte najkratšiu trasu, tak výstup samotný nie je náročný. Kondične sa len treba pripraviť na permanentné stúpanie, ktoré z času na čas preruší rovinka. Na výlete tu však stretnete ľudí všetkých vekových kategórií a i menej zdatných turistov. Ak ste sa preto rozhodli spraviť si výlet práve na Kľak a nemáte kondičku, nevadí! Túru na vrch z Fačkovského sedla prežijete bez väčších ťažkostí a skôr či neskôr sa na ten vrchol vyškriabete. Pozor si však treba dávať na zhoršené počasie, po daždi to tu môže kĺzať a hlavne niektoré úseky bývajú značne rozblatené.
Výlet je vhodný aj pre deti, čo majú aspoň priemernú kondíciu. Ak by ste sa rozhodli spraviť si na Kľak rodinný výlet s deťmi, odporúčame trasu z Fačkovského sedla po červenej a žltej značke. Počas výletu sme prekvapivo stretli veľa ľudí so psami, až sme si niekedy pripadali ako na medzinárodnej psej výstave :). Jednoducho Kľak v Malej Fatre je určený všetkým malým i veľkým, dvojnohým aj štvornohým stvoreniam. Pokiaľ ste tu ešte neboli, tak neváhajte, návštevu Kľaku si užijete, podobne ako sme si ju užili aj my!
Ako sa dostať na Kľak v Malej Fatre?
Výhodou tohto vrcholu je, že sa sem môžete dostať z viacerých strán. Prístup je v podstate z každej svetovej strany. Zrejme najobľúbenejším východiskovým bodom je Fačkovské sedlo, z ktorého je výstup aj najrýchlejší. Trasa z Fačkovského sedla ide po žltej značke.
Vystúpiť sem však môžete aj z obce Fačkov zo severozápadu (po modrej značke), prípadne z obce Vrícko z východu (po značke zelenej). Spomenúť môžeme ešte túru zo západu, z Čičmianskeho rázcestia taktiež po zelenej značke.
Turisti-extrémisti si zas môžu vyskúšať hrebeňovku Lúčanskej Fatry, po červenej značke naprieč pohorím tejto časti Malej Fatry. Kľak je súčasťou tejto trasy. Túru Lúčanskou Malou Fatrou sme v minulosti absolvovali, takže odporúčame prečítať si o nej aj náš článok na PlanetSlovakia.sk.
Výstup na Kľak z Fačkovského sedla
Jedná sa asi o najprístupnejší variant po žltej turistickej značke. Priamo vo Fačkovskom sedle je veľké parkovisko, kde môžete zaparkovať auto. Peniaze od nás nikto nepýtal, čiže usudzujeme že je bezplatné. Z parkoviska je pekný výhľad smerom na vrchol Kľaku, takže sa môžete na chvíľu pokochať miestom, kam sa chystáte ísť. Zaujímavé bolo, že keď sme došli na parkovisko do obeda, veľa áut tu neparkovalo. Po návrate z túry, niekedy po obede však bolo dosť zaplnené. Parkovisko je ale dosť veľké, s parkovaním tu preto nebudete mať starosti.
Pretože je Fačkovské sedlo i lyžiarskym strediskom, v okolí parkoviska je viacero budov, ktoré ponúkajú služby pre návštevníkov a turistov. Ak sa chcete občerstviť, tak by tu s tým nemal byť väčší problém. Túto možnosť sme však nevyužili, jedlo sme si brali poctivo so sebou.
Trasa z Fačkovského sedla na Kľak vedie spočiatku cestičkou popri lúke, z kade uvidíte pekne na celé sedlo, vrátane lyžiarskych vlekov a zjazdoviek. Čochvíľa narazíte na prvú križovatku s názvom „Staré cesty“ a zahnete doľava. Na rázcestníku sa ešte dozviete, že na vrchol to je ešte 1 hodina a 40 minút, čo je relatívne presný odhad. Väčšina trasy už bude viesť lesom po lesnej cestičke.
Cesta lesom je za normálnych okolností príjemná s neustálym stúpaním, ktoré nie je príliš extrémne. Stúpanie je najväčšie hneď pri vstupe do lesa a potom neskôr približne kilometer pred vrcholom. Inak sa ide príjemne bez technicky náročnejších úsekov.
Na Kľak sme sa vybrali aj po daždi a tu treba podotknúť, že komfort chodenia bol na viacerých miestach dosť mizerný. Úseky boli často zablatené a niektoré dosť intenzívne, hlavne v prvej polovici trasy pred Revánskym sedlom. Zle sa chodilo aj po klzkých kamienkoch, takže ak sem cestujete za dažďa, prípadne po daždi tak je dobré sa na to pripraviť. Každopádne od Revánskeho sedla, čo je lúka približne v polovici trasy bol už výstup bezproblémový. Na lúke si môžete spraviť malú prestávku. Sú z nej aj nejaké tie výhľady na protiľahlé kopčeky.
Počas druhej polovice výšľapu už pôjdete po hrebeni, ktorý je zalesnený. Výhľady z neho preto nečakajte. Tie prídu až v závere výletu. Našli sme však jedno miesto, kde sa pomedzi stromy dalo vidieť na samotných Kľak.
Les končí asi 10 minút pod vrcholom. Z tade sa začína najzáživnejšia časť celého výstupu, keďže doteraz sa šlo klasickou cestou lesom. Pomaly sa otvoria pekné výhľady na západ a pri pohľade na sever vidieť západnú stenu Kľaku. Veľmi pekné pohľady na túto časť hrebeňa sú po ceste naspäť z Kľaku.
K žltému značenému chodníku, ktorým ste sa vybrali z Fačkovského sedla, tesne pred vrcholom pribudne ešte zelená trasa, smerujúca z Vrícka. Postupne sa začne vynárať skalná stena samotného Kľaku, ktorá je mierne skosená smerom na východ. Čochvíľa zbadáte vrcholový dvojkríž a pomaly sa ocitnete na samotnom vrchole. Gratulujeme! :)
Kľak (1352 m.n.m.)
Vrchol Kľaku je prekvapivo rozľahlý a nepredstavuje klasický špicatý typ vrcholov, kde sa vojde len zopár ľudí. Horné partie tvorí mierne šikmá trávnatá plošina z ktorej vytŕčajú nevysoké skalné šošovky. Plošina je dobre priechodná a preto si môžete poľahky pochodiť celý areál. Skala Kľaku je zaujímavá aj tým, že je tvorená akoby niekoľkými terasovitými stupňami. Všimnúť sa to dá najmä ak sa nachádzate pár sto metrov od vrcholu južným smerom.
Pretože je vrchol značne exponovaný, hore môže fúkať silnejší vietor, pred ktorým sa dá schovať tak, že si sadnete za jednu z vyčnievajúcich skaliek. Našťastie sme tu zažili relatívne bezvetrie a sporadický vetrík nám až tak nevadil. V prípade zrážok však treba rátať s tým, že sa tu nemáte kde schovať, takže ak spŕchne, pravdepodobne zmoknete :)
Tak ako to už býva zvykom, aj na Kľaku je vrchol osadený dvojkrížom, na vyvýšenej menšej skale. Kovový kríž je v princípe vidieť už z Fačkovského sedla (ak máte ďalekohľad alebo ultra dobrý zrak). Pod krížom sa s obľubou koncentrujú turisti, robia si tu fotky, prípadne si tu dávajú rezne s chlebom :). Kľak predstavuje akýsi lokálny symbol tejto časti Slovenska, preto sa pri kríži občas zvyknú organizovať rôzne turistické stretnutia.
Kľak je obľúbenou turistickou destináciou a na vrchole sa vystrieda dosť turistov. Ľudia tu neustále po skupinách prichádzajú a odchádzajú. Nie je to však totálna masovka ako sú napríklad Rysy vo Vysokých Tatrách. Ak však chcete mať na vrchole väčší kľud, odporúčame sem prísť mimo sezónu, alebo počas pracovných dní, prípadne skoro ráno, alebo na podvečer. Ideálny by bol západ a východ slnka. Vtedy to tu musí byť skutočne čarovné.
Pri browsovaní internetom a hľadaní informácií o Kľaku sme sa dočítali, že tu v minulosti bola vybudovaná turistická chata. Dnes sa zbytky jej základov dajú nájsť neďaleko vrcholu. Škoda že sme o tom nevedeli skôr, inač by sme miesto vyhľadali a pofotili.
Čo sa týka výhľadov z Kľaku, tak tie sú nádherné. Miesto je vynikajúcim vyhliadkovým bodom, z ktorého si pozriete celé okolie. Dohľadnosť je veľmi dobrá a za ideálneho počasia uvidíte veľmi ďaleko. Všetko kam sa pozriete tu máte doslova ako na dlani. Najviac zaujmú výhľady od západu, cez sever až na východ. Nádherná kopcovitá scenéria je tu prerušovaná lokálnymi kotlinami či už smerom cez Fačkov na Rajec, alebo od Vrícka smerom na Martin. Pri pohľade na juh zas môžete obdivovať pekný malofatranský hrebeň smerujúci na Kľak.
Na Kľak s deťmi? Skvelá voľba!
Vcelku milo nás prekvapilo množstvo rodín s malými deťmi, ktoré sme počas výletu na Kľak stretávali. Výstup je síce v niektorých miestach strmší, ale zas nič také čo by deti nevydržali. Navyše, technicky je trasa nenáročná, bez nebezpečnejších miest. Možno aj preto je túra na Kľak skvelou prípravou pre potenciálnych mladých horalov.
Najmladšie deti, čo sme si všimli, mohli mať tak okolo 7-8 rokov. Chodili pekne pešo, že ich ani rodičia nemuseli nosiť. Aj preto výlet s deťmi školského veku môžeme odporučiť. Hlavne ak idete z Fačkovského sedla, pretože z tade sa na vrchol dostanete najrýchlejšie a deti by to mali zvládnuť. Výlet neodporúčame len naozaj maličkým deťom, jedine ak sú ochotné nechať sa vyniesť v nosiči.
Tipy k zimnému výstupu na Kľak
- Zimný výstup na Kľak môže byť relatívne vhodným cieľom na úvod do zimnej turistiky, riziko lavín je minimálne, orientácia nie je zložitá, vrchol je frekventovane navštevovaný a tak máte v prípade problémov lepšiu šancu na pomoc
- K výbave sa hodí pribaliť paličky, návleky s hrotmi, resp. mačky, na trase sa môže vyskytnúť ľad, alebo tvrdý, zmrznutý sneh.
- Na hrebeni Kľaku sme nemali žiadne problémy ohľadne zimného terénu, no ak by bol sneh neprešliapaný, výstup na Kľak by bol celkovo veľmi komplikovaný. Neskôr sme narazili na rozľahlé lúky, kde bol sneh naviaty a v prípade čerstvej nádielky by sa na týchto pláňach zaiste hodili snežnice, alebo skialpinistické lyže.
- Dbajte na zabezpečenie orientácie v prípade hmly formou GPS, hlavný vrchol je rozľahlý, môže hroziť nastúpenie na nesprávny smer, prípadne zrútenie z vrcholových zrázov, ak miesto vôbec nepoznáte, radšej výstup podnikajte iba za dobrej viditeľnosti
- Ľahký prístup dopravou pod kopec zvádza k neskorému štartu, myslite na včasný návrat a pribaľte čelovku
- Zimný výstup na Kľak by mohli zvládnuť i staršie deti, ak je trasa dobre prešliapaná
- V prípade potreby sa pod vrcholom Kľaku nachádzajú dve útulne (Útulňa pod Kľakom a Útulňa pod Svetlou skalou), nie sú však na turistickej značke a tak vopred naštudujte ich polohu.
Tipy na výlet a zaujímavosti v okolí Kľaku
- Fačkovské sedlo – lyžiarske a turistické stredisko pod Kľakom. Je to aj jeden z východiskových bodov pri výlete na Kľak
- Kľacký vodopád – leží východne od Kľaku smerom na Vrícko po zelenej značke
- Útuľňa Javorinka pod Kľakom - Praktická možnosť prenocovania v klasickej horskej búde, nachádza sa napravo od zelenej turistickej značky na zostupe z Kľaku smerom na Vrícko. Vedie k nej neznačený chodníček.
- Hrebeňovka Lúčanskej Malej Fatry - jedna z mála naozaj divokých hrebeňoviek, bez chát a iných vymožeností v prekrásnej, minimálne porušenej prírode.
- Čičmany – rázovitá slovenská obec, typická svojou zachovalou ľudovou architektúrou.
- Rajecká Lesná – pútnické miesto s niekoľkými cirkevnými pamiatkami a známe tiež unikátnym betlehemom.
- Znievsky hrad – zrúcaninu hradu nájdete na vrchu Zniev, nad obcou Kláštor pod Znievom