Pomerne rozsiahlu oblasť, plnú starých banských diel je možné obdivovať i takmer presne uprostred Slovenska – v Ľubietovej. Presnejšie ide o najzápadnejšiu časť Slovenského Rudohoria – Veporské vrchy. Ľubietová sa v Európe preslávila ako mimoriadne bohaté nálezisko medi. O dlhoročnej ťažbe na tomto miesta dodnes svedčia obrovité haldy vyťaženej hlušiny.
Dnes je opustený areál baní sprístupnený verejnosti. Je to niečo predovšetkým pre nadšencov technických pamiatok, no táto lokalita dokáže potešiť i fanúšikov objavovania zaujímavostí v peknej prírode. Bývalé bane totiž ležia v oblasti obkolesenej bujným lesom. Výhodou tejto lokality bola zatiaľ i pomerne malá návštevnosť. Hoci ide o dobre prístupné a zaujímavé miesto s náučným chodníkov, turistov sme tu stretli minmum.
Ľubietová, niekdajšie banské mesto je sama o sebe veľmi pohľadná. Dostať sa sem môžete pohodlne a celkom rýchlo autom, pretože táto obec leží len kúsok od hlavného ťahu naprieč Slovenskom. Nachádza sa neďaleko Banskej Bystrice, takže sa sem dokážete dostať i autobusmi. Samotné zvyšky baní sa nachádzajú východne od obce v časti Ľubietová – Podlipa. Môžete sa tam doviezť autom, alebo prejsť peši po Náučnom banskom chodníku. Pri baniach sa dá bezplatne zaparkovať na provizórnom parkovisku.
Areál opustených baní v Ľubietovej je charakteristický mierne stúpajúcim terénom, pričom navôkol sa dvíhajú obrovské haldy hlušiny. Ak ste niekedy boli pozrieť staré bane v Španej Doline, tie ľubietovské sú neporovnateľne rozsiahlejšie. Tunajší areál sa zdá bezpečný. Informácie o ťažbe a histórii baní sa možno dozvedieť z infotabulí ako aj ukážok priamo v teréne. Pozrieť si môžete napríklad zaujímavé získavanie medi prostredníctvom akýchsi vodných kúpeľov, kedy sa namáčali železné predmety do banskej vody, ktorá ich obalila do vzácneho kovu. Takisto je tu vysvetlený proces tavenia medi v primitívnych peciach. A mnoho ďalšieho.
Najzaujímavejšie sa nám zdalo vystúpanie k jednotlivým vstupom do baní. Tie priam dýchajú dobrodružstvom, ktoré museli baníci neustále fárajúci pod zem zažívať. Ak si bližšie pozriete drobné kúsky hlušiny, často na nich uvidíte dobre známy zelenkavý povlak, čo dosvedčuje bohatosť rudy na meď. Nemali by ste tu však žiadne vzorky zbierať a odnášať domov. Je to zakázané.
Údajne sem zvykli chodiť zberatelia vzácnych minerálov. Hľadali veľmi vzácny minerál libetenit. Ten bol pomenovaný práve podľa mestečka Ľubietová. Je tzv. typovým minerálom Slovenska, pretože prvý raz bol pre svetovú vedu popísaný práve v Ľubietovej. Autorom popisu z roku 1823 je nemecký mineralóg August Breithaupt. Okrem toho tu možno nájsť i mrázekit, euchroit, malachit a mnohé iné minerály.
Lokalitou háld preteká banský potok, ktorý v spodnej časti vytvára menšie jazierko, pri ktorom je situované menšie detské ihrisko. Okrem toho sme si pod haldami všimli i miesto s drevenými lavičkami s ohniskom, takže si tu zrejme môžete spríjemniť deň i opekaním.
Areálom baní sa dá rôzne potulovať a vybrať si rôzne dlhú prechádzku. Niektoré úseky sú vhodné i pre deti a seniorov, no iné sú príliš strmé s nepríjemným chodníkom. V každom prípade je potrebné byť opatrný najmä v horšie prístupných častiach. Najlepšie, ak sa budete držať trasy náučného chodníka. Lokalita by mohla potešiť i fotografov. Dá sa tu urobiť zaujímavé zábery háld.
Návšteva lokality je vhodná na kratší čas a preto môžete pouvažovať nad spojením tohto výletu s návštevou veľmi peknej a príjemnej Chaty pod Hrbom, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti geografického stredu Slovenska. Zaujímavý môže byť i na vyhliadkový vrchol Vysoká, ktorý sa nachádza priamo nad Ľubietovou vo výške 996 m n. m. Pekný čas sa dá stráviť i prehliadkou samotnej Ľubietovej.