Trasa zo Štrbského plesa na Popradské pleso je jedna z tatranských turistických klasík, ktorú pravdepodobne každý fanúšik Vysokých Tatier už neraz absolvoval. Ide o nenáročnú túru, ktorú zvládnu aj menej zdatní turisti a deti. Prechádzka k Popradskému plesu je pohodová, s miernym stúpaním. Okrem toho je to úvodný úsek najpopulárnejších tatranských výstupov, ako napríklad túra na Rysy, Kôprovský štít, sedlo Ostrvy, alebo cesta pod horolezecky veľmi príťažlivé steny v Zlomiskovej, či Mengusovskej doline.
Turistická „masovka“
Ak nie ste prívrženci komerčných trás, tak vedzte, že tá zo Štrbského plesa smerom na Popradské pleso je komercia ako vyšitá. Pokiaľ ste sem prišli v slnečný víkend, navyše počas sezóny, či sviatku, tak sa pripravte na slušné počty turistov. Tí pochodujú po chodníku neraz ako zástup mravcov. V niektorých miestach, kde je chodník užší, sa o seba ľudia doslova „obtierajú“ (aj také sme zažili). Ak tu zastavíte, napríklad kvôli fotografii, zablokujete za sebou ďalších turistov. Našťastie takých miest je len zopár.
Pokiaľ ste ten typ človeka, čo ide do prírody za pokojom a pohodou, ak vyrazíte neskoro, trasu na Popradské pleso si príliš neužijete. Ledaže sem prídete mimo turistickej sezóny. Trasa a chaty na Popradskom plese sú totiž turistom prístupné celoročne. Každopádne, ak to prežijete a následne sa povedzme vyškriabete na nejaký vrchol v Tatrách, na všetky útrapy súvisiace s masou prítomných ľudí zaraz zabudnete.
My však pre vás máme tip, ako sa masám aspoň čiastočne vyhnúť a vychutnať si aj túto trasu v pokoji. Vyžaduje si to však obetu v podobe skoršieho ranného vstávania. Ak vyrazíte o siedmej ráno, na trase bude istotne len minimum turistov. Žiaľ cestou späť už to bude asi horšie. Ak by, ste však plánovali túru predĺžiť až na megapopulárne Rysy, je skoré vstávanie vhodné i z dôvodu bezpečnosti (neočakávaná zmena počasia a pod.) a vyhnutiu sa obrovským masám turistom, ktorí tam pravidelne putujú. Chaty na trase vrátane tých na Popradskom plese si týmto spôsobom oveľa lepšie vychutnáte. Nebudú totiž až tak preplnené. Niekedy môže byť totiž problém sa do nich vôbec natlačiť.
Túra vhodná pre všetkých
Výlet zo Štrbského na Popradské pleso je skvelá voľba pre ľudí s horšou kondičkou, ktorí si chcú tiež užiť atmosféru Vysokých Tatier. Je tiež vhodný tip na výlet, keď je menej času, čo sme neraz využili, keď nás v nedeľu ešte čakala dlhá cesta domov. Preto tu stretnete ľudí naozaj všetkých vekových a výkonostných kategórií. Mnohí si za odmenu dajú pivo a klobásu na Popradskom plese a následne sa vrátia späť. Veď čo môže byť krajšie, než sa najesť v područí tatranskej prírody? Nuž, aj takýto typ turistiky je v dnešnej dobe obľúbený. Chvíľu pochodiť, oddýchnuť si, najesť sa a hajde domov :). A presne práve túra medzi Štrbským a Popradským plesom je na to ako stvorená.
Táto trasa je mimoriadne vhodná na turistické začiatky vašich ratolestí v našich najvyšších horách. Nemali by ste na nej nájsť žiadne komplikované terénne prekážky. Ide v zásade o široký, upravený tatranský chodník. Sami sme trasu absolvovali v detskom veku a prvýkrát v živote sme tu videli v stene zavesených lezcov.
Popradské pleso – ideálna medzizastávka na turistiku, lezenie a skialpinizmus
Ako sme už spomenuli, pre mnohých turistov, ktorí sa vybrali na túru zo Štrbského plesa, je Popradské pleso len medzizastávkou na dlhšom výlete, napríklad k Hincovým plesám, na Rysy, Kôprovský štít, či neďaleké sedlo Ostrvy. Horolezci si trasu často prejdú, ubytujú sa na Popradskom plese a odtiaľ, ako z nejakej predsunutej základne, podnikajú výstupy v okolitých dolinách, predovšetkým v Zlomiskovej a Mengusovskej.
Okrem toho Zlomisková dolina je populárna aj pre skialpinistické túry. Je to krásna oblasť so štítmi ako Tupá (výborná pre zimné lezenie), Vysoká s jej centrálnym žľabom, Zlobivá, Východný Železný štít, Ganek, Dračí štít, či Ošarpance. K častým skialpinistickým túram patrí výstup a zjazd Železnej brány.
Na dosah sú taktiež veľmi obľúbené lezecké klasiky Volia veža a Žabí kôň. Z oblasti Popradského plesa teda budete mať veľmi široké možnosti pôsobenia. A aby sme nezabudli, priamo nad plesom, nad Symbolickým cintorínom sa nachádza stena Ostrvy, kde vedie veľké množstvo lezeckých ciest, vrátane lezenia na tzv. Ihlu v Ostrve.
Ako sa dostať na Štrbského pleso?
Štrbské pleso je významná turistická destinácia Vysokých Tatier. Dostať sa sem preto nebude väčší problém. Prísť môžete klasicky autom, či obľúbeným tatranským vláčikom. Autom je to pochopiteľne najjednoduchšie, no mnohí turisti využívajú práve vláčik. Na Štrbské pleso chodia samozrejme i autobusy, ktoré sme však nezvykli využívať. Skôr sme volili príjazd autom, alebo vlakom.
Vlakom sa sem dostanete priamo z Popradu. Môžete využiť i trať z Tatranskej Lomnice s prestupom v Starom Smokovci. Ďalšou z možností je prísť sem zubačkou z Tatranskej Štrby. Vlak je pod tatrami pomerne obľúbený dopravný prostriedok a vrelo ho odporúčame.
Ak by ste sa chceli prejsť, z Tatranskej Štrby vedie popri trati zubačky i modro značený turistický chodník. Pre lovcov výškových metrov, či hltačov kilometrov je to vítaná možnosť ako si tatranské túry ešte predĺžiť. Výhoda je, že rýchliky naprieč Slovenskom, majú zastávku práve v Tatranskej Štrbe a tak môže vyraziť doslova priamo z vlaku.
Autom sa na Štrbské pleso dopravíte bez väčších ťažkostí. Cesta môže byť síce kľukatá no je pomerne dobre zjazdná. V zime sem samozrejme bez zimných pneumatík ani nechoďte. Aj keď sú príchodzie cesty pravidelne upravované, vrtochy vysokohorského počasia sa nikdy nedajú predvídať.
Parkovanie
Ak ste prišli na Štrbské pleso autom, tak priamo pri hlavnej ceste tu bolo vybudované veľké parkovisko, ktoré je vonkajšie, ale i má i krytú časť. Parkovisko má slušnú kapacitu, čiže parkovacie miesto by ste tu mali nájsť bez väčších ťažkostí.
Za parkovanie sa platí, s čím musíte v podobných lokalitách počítať. Momentálne (2017) sa parkuje prostredníctvom automatizovaného parkovacieho systému. Pri vstupe, pri rampe dostanete parkovací lístok, ktorý pri odchode vložíte do automatu. Ten vám následne vypočíta parkovné v závislosti od dĺžky parkovania. Po zaplatení máte potom pár minút času na opustenie parkoviska.
Túra na Popradské pleso
Túru s najväčšou pravdepodobnosťou začnete pri miestnych stánkoch, v severovýchodnej časti Štrbského plesa. Je nimi obsypaný okraj hlavnej ulice. Poväčšinou tu nájdete klasické stánkové záležitosti, od suvenírov až po rôzne ručne robené výrobky. Za stánkami potom začína trasa na Popradské pleso. Konkrétne na okraji lesa nájdete smerovník s červenou značkou, po ktorej sa vyberiete.
Trasa je spočiatku lesná, do kopca. Prevýšenie sa však pozvoľna zmenšuje a väčšina cesty je potom s minimálnym sklonom. Na trase sa viac-menej nič zaujímavého nedeje a jedná sa skôr o peknú prechádzku nie príliš náročným terénom. Za zmienku stojí veľmi pekný výhľad, keď nachvíľku vykuknete z lesa. Z chodníka dobre vidno Zlomiskovú dolinu, na konci ktorej sa dá vo vzdušnej diaľke jasne rozpoznať Východný Železný štít (pripomína zrezaný trojuholník) i Železná brána.
Pokiaľ nechcete prejsť celú cestu zo Štrbského plesa na Popradské pleso po červenej značke, tak zhruba v polovici trasy sa môžete z červenej odpojiť na zelenú značku. Nám prišlo, že časovo je zelená značka rovnako dlhá ako červená, hoc smerovník ukazuje o pár minút dlhší čas. Je to už na vás, ktorou cestou sa vyberiete. My sme to spravili tak, že cestou na Popradské pleso sme išli po červenej a cestou naspäť potom po zelenej.
Červený chodník je o niečo viac zaujímavejší, než ten zelený. Navyše sú tu aj výhľadové miesta. Zelený chodník je naopak prevažne lesný s minimom výhľadov. Je tak isto trocha viac vlnitejší, takže budete na ňom viac klesať aj stúpať, nič ale náročné.
Či už ste sa vybrali na Popradské pleso zelenou, alebo červenou trasou, v oboch prípadoch budete križovať potôčik s názvom Hincov potok. Vedie cez neho mostík. Potok je dravý, priezračný a dosť studený. Len tak pre zaujímavosť - Hincov potok vyteká z veľkého Hincovho plesa a spolu s ďalšou tatranskou riečkou Krupá vytvára rieku Poprad. Potok sa nachádza neďaleko Popradského plesa, čiže keď cez neho prejdete, viete, že ste blízko vášmu cieľu.
To že ste pri Popradskom plese, zistíte podľa zvýšenej koncentrácie ľudí. Okrem iného narazíte na asfaltku, ktorá vedie z vlakovej zastávky Popradské pleso (z tade sa na Popradské pleso dostanete napr. aj bicyklom). Sú tam aj šípky ktoré vás nasmerujú k horskému hotelu a Majláthovej chate, aj keď to pravdepodobne ani nebude nutné, pretože tieto dve budovy isto neminiete.
Staňte sa nosičom!
Tesne pred skĺznutím na Popradské pleso sa počas hlavnej letnej sezóny zvyknú pri odbočke na Rysy vyskytovať nosičské krosná, naložené zásobami, ktorý treba vyniesť. Nájdete tu napríklad minerálky, naskladané uhlie, alebo dokonca plynovú bombu. Každý si takto môže dobrovoľne vyskúšať nosičské remeslo a zvoliť si hmotnosť vynášky. Ak náklad z tejto odbočky pri Popradskom plese vynesiete až na Chatu pod Rysmi, tamojší chatár Viktor Beránek vás odmení čajom, prípadne čajom okrášleným rumom. Záleží, koľko zásob vynesiete.
Zopár postrehov
V súvislosti s túrou k Popradskému plesu zo Štrbského plesa máme ešte zopár postrehov. Tak napríklad, povrch po ktorom pôjdete je často kamenitý. Ak sú kamene vlhké, vcelku dobre sa šmýkajú. Oni sa vlastne čiastočne šmýkajú aj keď mokré nie sú. Vcelku úsmevné bolo, keď sa pred nami na ceste „vysypal“ malý chlapček a okomentoval to slovami, ktoré adresoval mamičke: „Padol som, pretože som hladný!“. Nuž teda, ak sa vydáte na Popradské pleso, nezabudnite si jedlo! Nech nepadáte po ceste ako hrušky :) Ak by ste si jedlo zabudli, nech vám je motiváciou, že na Popradskom plese sa dá komfortne najesť. Ponuka jedál je hojná. Nájdete tu takú tatranskú gastronomickú klasiku. Všetko od varených párkov cez segedín až po parené buchty a podobne. Samozrejme nemôže chýbať čaj, pivo a kofolka.
Postreh číslo 2 sú informačné tabule, ktoré z času na čas lemujú turistický chodník. Dozviete sa tak napríklad ako vznikal les, niečo o lesných živočíchoch, lesných drevinách tatranských lesov a podobne. Ak teda máte chvíľu čas, počas trasy zo Štrbského Plesa k Popradskému plesu môžete nazbierať i zopár vedomostí.
Postreh číslo 3 je studnička s vodou, na ktorú narazíte pokiaľ ste šli celú cestu po červenej značke. Pravdepodobne bude pitná, resp. my sme sa z nej napili, nič sa nám nestalo. Informáciu o tom či je voda pitná sme si však nikde nevšimli (tak hádam pitná je). Studnička je na červenej trase neďaleko miesta s výhľadmi. Ak potrebujete doplniť vodu, môžete práve tu. Aj keď zrejme to ani nie je nutné, keďže vodu si môžete zaobstarať na Popradskom plese, či na Štrbskom plese ktoré sú od prameňa možno 30 minút.
Ďalším postrehom, resp. zaujímavosťou na ktorú narazíte v úvode trasy je samoobslužný súdok s horúcou medovinou. Je na ňom nápis s rýmovačkou: „Ak si smädný, ak máš chuť, neváhaj sa ponúknuť. Sám sa obslúž, nie si ľavý, za pár drobných buď vždy zdravý“. Pod tými „drobnými“ majú na mysli 2 EUR. Mimochodom je tam aj dodatok „Nepoctivý pije zdarma, dobehne ho vlastná karma :)“.
Náročnosť trasy
Čo sa týka dĺžky trasy zo Štrbského plesa na Popradské pleso, tak počítajte s približne 1 hodinou a 30 minútami, nezávisle od toho či sa vyberiete čisto červenou trasou, alebo červeno-zelenou trasou. Za tento čas sme trasu prešli my s častým fotením, čítaním informačných tabúľ a jednou prestávkou. Ak ste pomalší, prípadne s menšími deťmi viac ako 2 hodinky by vám to nemalo trvať. Ak ste rýchlejší, dáte to za 1 hodinku a možno i menej. Oficiálne časy, čo sme si všimli na Štrbskom plese udávajú čas túry niečo vyše hodiny (konkrétne 1:10min z centra Štrbského plesa). Z hľadiska zaujímavostí, červená trasa má viac „rozptýlení“ v podobe výhľadov, informačných tabúľ, medoviny a pod., z tohto pohľadu vám možno zaberie viac času.
Cesta zo Štrbského plesa na Popradské pleso nám trvala približne rovnako dlho ako z Popradského plesa na Štrbské pleso. Takže, hoci je Štrbské pleso o niečo nižšie položené než Popradské, v praxi sme to výraznejšie nepociťovali. Zapotili sme sa rovnako, nezávisle od smeru ktorým sme išli.
Celkovo je trasa fajn, nenáročná, nie sú tu žiadne technické úseky. Maximálne je dobré si dávať pozor v miestach, kde je chodník užší v exponovanejšom teréne. Je to hlavne miesto, kde sa vyskytne zopár výhľadov (druhá polovica trasy po červenej značke). Tu by sa zišlo nejaké to zábradlie.
Trasa je vhodná na oboznámenie sa s Vysokými Tatrami. Mnoho tatranských chodníkov, vedúcich k chatám je totiž veľmi podobných, no častokrát náročnejších. Táto trasa je preto vhodná pre začiatočníkov. Na záver ponúka pekný cieľ v podobe vysokohorského plesa a výhľadov na pôsobivé okolie. Určite neurobíte chybu, ak sa sem vydáte, no odporúčame privstať si a vyhnúť sa tak masám turistov.
Zaujímavosti v oblasti trasy
- Štrbské pleso – populárna turistická oblasť, na letné a zimné radovánky, či wellness.
- Popradské pleso – veľmi dobré dostupné a obľúbené pleso medzi tatranskými štítmi. Nájdete tu horský hotel a Majláthovu chatu
- Symbolický cintorín – leží pár minút od Popradského plesa ako spomienka na ľudí, čo zahynuli vo Vysokých Tatrách
- Sedlo pod Ostrvou – jeden z nižších vrcholov Vysokých Tatier, ktorý ponúka pekné výhľady najmä smerom na Popradské pleso. Vhodný pre menej zdatných turistov.
- Tupá – ďalší z vrcholov, týčiacich sa nad Popradským plesom, je populárna najmä pre zimné lezenie. Nevedie sem ale oficiálny turistický chodník!
- Končistá – vrchol nie je turistiky prístupný, no patrí k tým najkrajším v Tatrách
- Zlomisková dolina – je kľúčom pre horolezecké výstupy na najpopulárnejšie tatranské steny a populárna pre skialpinizmus
- Predné Solisko – ľahko prístupný vrchol nad Štrbským plesom, na ktorý sa dá takmer vyviezť lanovkou. Pod ním je zjazdovka smerujúca na Štrbské pleso, takže skvelá voľba na lyžovačku.
- Chata pod Soliskom – jedna z najznámejších a najstarších vysokohorských chát v Tatrách, otvorená je po celý rok