Kúpele Turčianske Teplice sú situované v rovnomennom mestečku v Turčianskej kotline, obkolesené pohoriami Veľká Fatra a Kremnické vrchy z východu a Žiar s Lúčanskou Malou Fatrou zo západu. Prírodné prostredie spolu so silne mineralizovanou vodou v kúpeľoch vytvára ideálny základ pre výborný relax a regeneráciu.
Palcmanská Maša je vodná nádrž na juhu Slovenského raja. Bola vybudovaná v hornej časti toku Hnilca a je najväčšou priehradou v Slovenskom raji. Má rozlohu 86,5 ha. Hlavnými funkciami Palcmanskej Maše je zber vody pre vodnú elektráreň v Dobšinej, regulovanie Hnilca a samozrejme i rekreácia. Dá sa tu nájsť vzácne ticho pri vode a tiež pekná príroda s množstvom možností na ľahšie výlety.
Kúpele Brusno asi netreba špeciálne predstavovať. Ide o jedny z najznámejších kúpeľov Slovenska. Nachádzajú sa uprostred Slovenska za Banskou Bystricou v smere na Podbrezovú v peknej prírode neďaleko vrchu Vepor a Nízkych Tatier. Ležia v doline obkolesenej lesmi s trošku strašidelným názvom – Peklo. Báť sa však nemusíte voda v kúpeľoch je primeranej teploty.
Vodná nádrž Krpáčovo sa nachádza zasadená v idylickom horskom prostredí na južnej strane Nízkych Tatier severne od obcí Horná a Dolná Lehota. Ide o kedysi populárnu rekreačnú oblasť, najmä z pohľadu lyžovania. Často však bývala vyhľadávanou i počas leta na kúpanie. V súčasnosti tu nájdete viacero chát, ktoré sú stále využívané.
Oravská priehrada sa nachádza na severe Slovenska v blízkosti miest Námestovo, Tvrdošín a Trstená. Rozlohou až 35 km2 a objemom 375,5 mil. m3 je najväčšou priehradou Slovenska. Obrovská vodná plocha, ktorá vznikla na sútoku riek Biela a Čierna Orava, je zároveň ideálnym miestom na trávenie voľného času. Okrem klasických vodných radovánok, ako je kúpanie, windsurfing, člnkovanie si tu užijete aj rybárčenie a pekné táborenie pri vode v tunjaších kempoch.
Objavte čaro jedného z najkrajších kútov severného Slovenska, údolia Tatranského národného parku, Pieninského národného parku a Levočskej vrchoviny, kde v roku 2012 vyrástol obdivuhodný areál Nestville Park a súčasne s ním aj expozícia liehovarníctva a tradičných ľudových remesiel – Nestville Distillery. Nachádza sa len 5 km západne od Starej Ľubovne, v bývalom najmenšom meste Uhorska, v dedinke Hniezdne.
Kamzík 439,4 m n. m., známy aj pod názvom Koliba, je jednou z neoddeliteľných súčastí Bratislavy. Predstavuje jeden z bratislavských symbolov, ktorý pri ceste do hlavného mesta vidno už zďaleka. Je to aj v ďaka tzv. televíznej veži, ktorá sa strmí k oblohe priamo z jeho vrcholových partíí. Pripomína raketu pred štartom z kozmodromu. Vrchol Kamzíka je jedným z pahorkov týčiacich sa nad Bratislavou a svojou nezameniteľnou siluetou a významnou rekreačnou funkciou patrí k hlavným poznávacím znakom tohto mesta.
Termálny prameň pri obci Lukavica je vo svojej podstate zvyškom po 800 m hlbokom geologickom vrte, ktorý mal údajne preveriť možnosti ťažby uránu v tejto oblasti. Namiesto uránu sa však podarilo naraziť tento teplý prameň železitej vody s teplotou približne 30 stupňov Celzia. Prameň sa nachádza neďaleko diaľnice v lokalite Žarnovice. Priamo z tohto mestečka sa dá k prameňu veľmi rýchlo dostať autom a tak si môžete kedykoľvek, keď tadiaľto prechádzate, dopriať prírodný wellness. V tomto článku by sme radi prezentovali túto miniperličku medzi nekomerčnými termálnymi prameňmi Slovenska.
Železná studienka tvorí jeden z hlavných pilierov bezplatnej relaxácie pre Bratislavčanov. Ľahko dostupná dolinka, v zovretí okolitých malokarpatských kopcov je čoraz populárnejšia medzi obyvateľmi mesta i priľahlých častí. Málokto vie, že túto funkciu plnila Železná studienka už od 19. storočia. Hoci vtedy bolo toto miesto oveľa noblesnejšie ako v súčasnosti. Stále však ponúka rýchlo dostupný relax v tôni lesa a myseľ upokojujúcich rybníčkov.
Sad Janka Kráľa je jednou z mála prírodných relaxačných zón v oblasti, blízko absolútneho centra Bratislavy. Jedná sa o veľmi pekný a rozľahlý park, ktorý v hlavnom meste nemá obdoby. Má za sebou pomerne slušný kus histórie, pretože bol vybudovaný už koncom 18. storočia. Na zaujímavosti mu pridáva fakt, že ide o najstarší verejný park v strednej Európe. V súčasnosti sa v ňom prelínajú najmä prvky socialistickej architektúry s nikdy neblednúcimi krásami živej prírody. Práve tá tu má našťastie výraznú prevahu.
Popradské pleso (1494,3 m n. m.) je mimoriadne obľúbenou a dobre dostupnou turistickou destináciou Vysokých Tatier. Nachádza sa v Mengusovskej doline, učupené medzi tatranskými štítmi Ostrvy, Tupej a protiľahlého hrebeňa s vrcholmi ako Satan, Malá Bašta a Patria. Popradské pleso je tiež veľmi dôležitým východiskovým bodom pre vysokohorskú turistiku, skialpinizmus, bežkovanie, či lezenie.
Termálny prameň v Kalamenoch pri známejších Lúčkach vznikol vrtom z roku 2000. Voda prúdiaca z hlbín má 33 stupňov celzia, čo umožňuje pohodlné kúpanie i v chladnom zimnom období. Okrem toho k atraktivite prispieva bezplatný vstup a pekné okolie umelo vybudovaného jazierka. Prameň je prístupný celoročne.
Bulkovec je menšia vodná plocha na Záhorí pri Borskom Mikuláš. Je to rybník, nachádzajúci sa v rozsiahlych borovicových lesoch, ktorými je táto oblasť veľmi dobre známa. K rybníku nevedú turistické značené trasy, ale príjemné lesné cesty, ktoré umožňujú bezproblémový prístup pešo, alebo bicyklom. Terén je rovinatý a tak sa sem môžete vydať na peknú prechádzku spojenú napríklad s hubárčením, alebo len tak na piknik pri jazere. Okrem toho ide o rybársky revír s chovom kaprových rýb.
Rohožník nie je príliš výrazná obec z hľadiska turistiky. Táto obec, ležiaca v západnej časti Malých Karpát je skôr známa predovšetkým svojou cementárňou. Málo kto však vie, že sa tu nachádza niekoľko vodných plôch oddelených úzkym pásom zeme. Jedná sa o rašelinové rybníky v podobe menších rybníčkov, oddelených úzkym pásom zeme, medzi ktorými sa dá pohodlne chodiť.
V mestách a ich okolí sú čoraz populárnejšie rôzne druhy fariem, minizoo, či výbehov zvierat v kombinácii s možnosťou relaxu. Dnes už totiž nie je vôbec bežné, že deti prídu do kontaktu s kedysi bežnými domácimi zvieratami. Takéto farmy sa tešia čoraz väčšiemu záujmu. Neďaleko Bratislavy môžete navštíviť podobný objekt s názvom Biofarma Príroda v Stupave. Na svoje si tu prídu práve decká, ale príjemne tu môžu stráviť deň aj ich rodičia.
Sútok rieky Moravy a Dunaja na Devíne predstavuje jednu z hlavných atraktivít Bratislavy. Hlavne ak sa nachádzate v jej severozápadnej časti v oblasti Devína. Je to miesto každodenných prechádzok obyvateľov tejto časti Bratislavy a množstva turistov nielen zo Slovenska, ale i z okolitých krajín. Túto pozornosť si daná lokalita zasluhuje právom, pretože ide o geograficky a krajinársky veľmi pútavý bod.
Karloveské rameno je jedným z mnohých Dunajských ramien. Jeho špecifikom je najmä to, že je plne prietočné. Toto rameno sa oddeľuje od hlavného toku Dunaja v spodnej časti Karlovej Vsi a vytára takto akúsi prirodzenú hranicu uvedenej mestskej časti Bratislavy až k miestnej lodenici, kde sa znovu napája na hlavné dunajské koryto.
Tatranská Lomnica je jednou najznámejších tatranských osád a bola založená roku 1892. V súvislosti s dovolenkou na Slovensku sa jedná o pomerne významné turistické a rekreačné centrum s pokojnou atmosférou a sympatickými knajpami. Umiestnené je tu tiež sídlo a múzeum TANAP-u, prezentujúce tatranskú faunu a flóru.
Štrbské Pleso, jedna z klasík dovolenky na Slovensku, je názov druhého takmer 20 hektárového tatranského plesa a zároveň okolitej obce - najvyššie položenej tatranskej osady. Oblasť Štrbského Plesa má bohatú históriu. Štrbské Pleso bolo od dávna centrom športových a turistických aktivít, čo potvrdzujú aj jednotlivé stavby - skokanské mostíky, lyžiarske stredisko a pod. Je to výborná základňa pre rekreačné športovanie najmä lyžovačku, bežkovanie, aktívny relax akým je turistika, ale aj wellness dovolenku, v niektorom z ubytovacích zariadení, ktoré boli pôvodne kúpeľnými komplexmi. Vybrať si možno z luxusných hotelov, turistických ubytovní, ubytovania strednej kategórie, alebo jednoducho uprednostniť lacnú dovolenku v kempe v neďalekej Štrbe.
Vyšné Ružbachy sa môžu popýšiť netradičnou prírodnou zaujímavosťou, ktorou je travertínové jazierko v tvare krátera. Tento Ružbašský Kráter je navyše vďaka svojej veľkosti považovaný aj za najväčšie travertínové jazero na Slovensku a možno aj v celej strednej Európe. Tento unikát je navyše od roku 1967 zaradený medzi chránené prírodne útvary Slovenska.
V Bratislave možno nájsť niekoľko jazier, ktoré vznikli v dôsledku ťažby štrku. Jedným takým je Štrkovecké jazero (taktiež nazývané ako jazero Štrkovec). Štrkovecké jazero sa nachádza v mestskej časti Ružinov. Je z troch strán obklopené dopravnými cestami, z ktorých jedna je významnou dopravnou tepnou v rámci Bratislavy. Napriek veľmi rušnému okoliu je jazero veľmi pekne upravenou lokalitou vhodnou na skvelý relax.
Po pracovnom dni sa s deťmi väčšinou nestíha vybehnúť ďalej ako na lokálne ihrisko. Jedno z nich vám predstavíme. Jedná sa o Areál hier Radosť v bratislavskom Ružinove pri jazere Štrkovec. Je to najväčšie detské ihrisko v hlavnom meste. Ihrisko je dobre dostupné autom, električkou, alebo autobusom. Môžete sa sem vybrať aj na bicykli. Na hlavnej ceste cez Ružinove je znížená rýchlosť na 40 km/h, takže by to malo byť pomerne bezpečné.
Salaš Krajinka sa nachádza kúsok za Ružomberkom v smere na Strečno. Situovaný je na lúke vľavo od cesty. Uvidíte ho priamo z auta, keďže z hlavnej cesty je to len na skok. Krajinka predstavuje vkusnú kombináciu, salaša a odpočívadla s výbornou reštauráciou, ale dobre poslúži aj ako hlavný cieľ rodinného výletu. Tunajšie výrobky si je možné zakúpiť priamo v areáli salaša.
Kaďa je názov termálneho prameňa v obci Liptovský Ján. Atraktivitu z tejto lokality robí fakt, že kúpanie v prameni je bezplatné a okolitý areál je dobre udržiavaný. No a samozrejme voda v ňom už stáročia preukazuje svoje liečivé vlastnosti. Je to pekné miesto, najmä preto, že prameň pôsobí pôvodným prírodným dojmom - nie je to len ďalšie kúpalisko s bazénmi. Celková scenéria robí v tomto prípade svoje. Budí dojem prírodného wellnesu. Tento prameň je jedným z množstva výverov, ktoré sa nachádzajú roztrúsené v Jánskej doline a okolí.
Iba 25 km od Bratislavy sa nachádza vodná nádrž nad príjemnou malokarpatskou obcou Lozorno. Vďaka svojej polohe pod Malými Karpatami je ideálna na pestovanie množstva rekreačných športov ako turistika, cyklistika a vodné športy. Priehrada je aj pekným miestom na klasické prechádzky s rodinou a deťmi.