Kedysi dávno stáli vo vzdialenosti 6 km od seba dva Soľnohrady, jeden blízko Solivaru, ten už ale dávno zanikol a druhý stojí dodnes. Druhý Soľnohrad sa nachádza na vŕšku Zámek (661 m n.m.) nad obcou Ruská Nová Ves a jeho ruiny pomaly pohlcuje les.
Zbojničák je sympatická hradná ruina nachádzajúca sa len pár kilometrov od Prešova v dedinke Ruská Nová Ves a je častým výletným cieľom hlavne mladých ľudí. Výstup naň nie je náročný, cesta vedie krásnym lesom, ktorý je štátnou prírodnou rezerváciou s lesnými teplomilnými skalnými spoločenstvami. Jediné, čo narušilo celkový obraz príjemnej prechádzky boli stĺpy vysokého napätia, kvôli ktorým museli vyrúbať časť lesa. Trasa na hrad ale vedie krásnym zachovalým lesom po kľukatej cestičke, takže sa zapotíte len trochu :).
Prístup k hradu
Ideálne je na hrad vyraziť z obce Ruská Nová Ves, v ktorej pôjdete po hlavnej ceste stále rovno, až prídete na veľké parkovisko na konci obce s informačnou tabuľou Prešovská hradná cesta. Cesta na hrad vedie po červenej turistickej značke, trasa však vedie ďalej, takže nezabudnite pri hrade odbočiť :).
Zbojnícky hrad je dosť zarastený a pri nepozornosti si ho ľahko pomýlite so skalami. Pri pozornom všímaní si stromov a turistického značenia ho však nájdete, na strome je stará zhrdzavená tabuľka, ktorá kedysi informovala o polohe hradu aj značka hradu so šípkou. Z parkoviska sa na hrad svižnejším krokom dostanete za pol hodinku až tri štvrte hodiny. Do obce ide z Prešova aj MHD, len spojenia sú počas víkendov menej časté.
Na hradnom vŕšku
Hrad pomaly chátral veľmi dlhú dobu preto aj napriek jeho kedysi veľkej rozlohe je z neho vidieť málo. Pomedzi stromy vidieť zvyšky obvodového múru horného hradu, zvyšky muriva po umiestnení paláca a štvorcovej veže a v severnej časti hradu sú dosiaľ viditeľné zrúcaniny už len časti obvodového opevnenia a kruhovej veže dolného hradu.
Ale aj napriek jeho biednemu stavu sa výlet naň oplatí. Je odtiaľ krásny výhľad na mesto Prešov a okolitú krajinu. A aj prechádzka rezerváciou je krásna a skvele sa tu dá oddýchnuť. Boli snahy o záchranu Soľnohradu, ale momentálne je to stále v štádiu príprav. Veríme ale, že sa to už čoskoro rozbehne a zachráni sa tak ďalší hrad zo šestice hradov Prešovskej hradnej cesty.
Zbojníci na hrade
Hrad vznikol koncom 13. storočia, kedy magister Juraj, Šimonov syn, dostal za vojenské zásluhy od kráľa Ladislava IV. Kumánskeho obec Solivar spolu s povolením na stavbu hradu. Sósovci (meno rodu bolo odvodené od Šimona) vlastnili tento hrad stovky rokov spolu so soľným prameňom a okolitými lesmi.
Tento hrad bol veľakrát dobitý a spustošený, no stále sa ho snažili jeho majitelia opraviť a život v ňom pretrvával. Sósovci sa však spreneverili kráľovi a prešli na stranu jeho protivníka a tak im bol hrad odobratý. Ako roky plynuli, Sósovci menili kabát, hrad im bol vrátený a zase odobratý za neveru. Kráľ dal hrad Prešovu do zálohu a Prešovčania ho Sósovcom nechceli vydať. Nakoniec ho však museli vydať aj keď značne poškodený.
Za spoluúčasť na Veselényho sprisahaní im definitívne odobrali hrad a ďalší majitelia hradu sa správali ako zbojníci - drancovali okolie, napádali ľud a znásilňovali ženy, preto sa tento hrad nazýva Zbojnícky. Kvôli týmto zbojníkom na hrade sa krajinský snem rozhodol hrad zničiť a roku 1715 vydal rozhodnutie zbúrať hrad. Ďalším dôvodom bola soľ, ktorá bola vtedy cennejšia ako zlato a tak soľné pramene pripadli panovníkovi.
Výlety v okolí
- Solivar: mestská časť Prešova, národná kultúrna pamiatka, ktorá zahŕňa komplex technických objektov na čerpanie a varenie kamennej soli a soľanky
- Prešov: tretie najväčšie mesto na Slovensku je zaujímavé mnohými historickými pamiatkami a svojou minulosťou
- Kapušanský hrad: nachádzajúci sa severne od Prešova je zaujímavým výletným miestom pre deti i dospelých, na ktorom sa každoročne uskutočňujú zaujímavé dobové akcie
- Šarišský hrad: rozsiahly hrad v meste Veľký Šariš je momentálne v rekonštrukcii, no je najobľúbenejším hradom v širšom okolí Prešova a výlet naň isto nebudete ľutovať
- Vrch Šimonka: najvyšší vrch Slanských vrchov (1092 m n.m.)
- Dubnícke opálové bane: unikátne opálové bane blízko Prešova, kde si počas prehliadky môžete vydolovať vlastný opál
- Kalvária v Prešove: sústava barokových kaplniek a kostola, ktorá sa nachádza na západnom okraji Prešova.