V tomto článku by sme radi poskytli prehľad miest, ktoré sme mali možnosť v Slovenskom raji navštíviť a ktoré nás zaujali. Slovenský raj má čo ponúknuť a cieľov na túru je tu neúrekom. Všeobecne možno povedať, že ide charakterovo o veľmi jedinečnú oblasť. Turistika na tomto mieste má svoje špecifiká a špeciálne pravidlá.

Jednou z neobvyklých vecí, ktorej sme boli okamžite vystavení, bol fakt, že prechod roklín je jednosmerný. Je to potrebné zohľadniť pri plánovaní jednotlivých túr. Nás ako nováčikov v Slovenskom raji prekvapili celkom dlhé túry roklinami, kedy sme takmer non-stop kráčali po kamenistom dne potokov, ktoré jednotlivé rokliny vytvorili. Okrem klasík Slovenského raja v podobe najznámejších roklín si v našich tipoch určite nájdete i zopár menej známych lokalít. Nachádza sa tu totiž aj viacero výhľadových miest, či iných zaujímavostí. Slovenský raj má čo ponúknuť počas celého roka.

Záver ferraty HZS Kyseľ v spoločnosti misovitých vodopádov.Záver ferraty HZS Kyseľ v spoločnosti misovitých vodopádov.

Rokliny a doliny

Zejmarská roklina

Zejmarská roklina je jedinou turisticky sprístupnenou roklinou na juhu Slovenského raja.Zejmarská roklina je jedinou turisticky sprístupnenou roklinou na juhu Slovenského raja.

Azda najväčšie prírodné lákadlo južného okraja Slovenského raja. Zejmarská roklina je vhodnou na úvodné kroky v tiesňavách tohto národného parku. Nájdu sa v nej rebríky, no nie sú až tak exponované ako v náročnejších roklinách. Vstup do rokliny je v oblasti osady Biele vody. V letnej sezóne býva symbolicky spoplatnený. Aj vďaka vstupnému sú stupačky v rokline udržiavané a pribudlo aj zopár infotabúľ. Hlavným lákadlom rokliny sú však Nálepkove vodopády. Vyústenie rokliny je na nemenej zaujímavej horskej planine Geravy, kde sa môžete občerstviť v horskom hoteli. Majte na pamäti, že zostup Zejmarskou roklinou nie je povolený. Z dôvodu bezpečnosti je zjednosmernená. Zostúpiť môžete po turistickej značke. Variánt je viacero. V súčasnosti je v letnej sezóne možnosť využiť i lanovku vedúcu do Dediniek.

Stratenský kaňon

Ak si chcete spraviť výlet do peknej prírody vhodný naozaj pre každého, vyberte sa do Stratenského kaňonu, ktorý bol vytvorený riekou Hnilec.Ak si chcete spraviť výlet do peknej prírody vhodný naozaj pre každého, vyberte sa do Stratenského kaňonu, ktorý bol vytvorený riekou Hnilec.

Veľmi príjemnou prírodnou lokalitou na južnom okraji Slovenského raja je i Stratenský kaňon. Je navyše veľmi dobre dostupný autom. Kaňon vytvorila rieka Hnilec pri obci Stratená. V rámci tohto národného parku ide o pokojnú oblasť, ktorá je ideálna na návštevu pre rodiny s deťmi, ba dokonca pre hendikepovaných ľudí na vozíku. Do tiesňavy vojdete z parkoviska na východnej strane tunela Stratená. Tiesňovou vedie asfaltka bez výrazných stúpaní, takže sa hodí na ľahkú prechádzku. Na trase je vybudovaný náučný chodník. Celkovo tiesňava poskytuje príjemné, na viecerých miestach tienisté miesta pri riečke Hnilec, takže sa hodí na oddych počas horúcich dní. Je vhodná i na kočíkovanie, alebo ak sa chcete na chvíľku odreagovať počas cesty autom naprieč Slovenskom.

Kláštorská roklina

Kláštorská roklina je vytvorená niekoľkými skalnými stupňami, ktoré sa prekonávajú po kovových rebríkoch.Kláštorská roklina je vytvorená niekoľkými skalnými stupňami, ktoré sa prekonávajú po kovových rebríkoch.

Kláštorská roklina sa nachádza v severnej časti Slovenského raja. Je dobre dostupná z Podleska. Patrí ku kratším, no nemenej zaujímavým roklinám v tomto národnom parku. Užijete si v nej krásnu prírodu, lezenie po rebríkoch popri čarovných vodopádoch. K najznámejším patrí Machový vodopád. Túra síce vedie po rebríkoch, no tie nepatria k najexponovanejším v Slovenskom raji. Napriek tomu by sme ich neodporúčali turistom trpiacim závraťou. Po prejdení Kláštorskej rokliny si môžete odpočinúť na krásnej horskej lúke, na Kláštorisku. Okrem bufetu, je povinnou jazdou i návšteva tunajšej ruiny kartuziánskeho kláštora. Kláštorská roklina je jednosmerná a tak si na zostup musíte vybrať niektorú z turistických trás vedúcich po lesných chodníkoch. V lete by tu mala byť i možnosť požičať si bicykel, ktorým sa zveziete nadol.

Prielom Hornádu

Jedny z najkrajších prírodných scenérií nájdete i v Prielome Hornádu. Jeho údolie ponúka dlhú túru vhodnú na letné dni.Jedny z najkrajších prírodných scenérií nájdete i v Prielome Hornádu. Jeho údolie ponúka dlhú túru vhodnú na letné dni.

Tip na horúce ale aj mrazivé zimné dni. Nádherné riečne údolíčko, tiahnuce sa okrajom Slovenského raja na severe. Predstavuje krásnu túru, ktorú si môžete šetriť i na viacero výletov. Trasa údolím Hornádu je pomerne dlhá. Dá sa nakombinovať formou rôznych okruhov spájajúcich viaceré zaujímavé lokality tohto národného parku ako napríklad Kláštorisko, Kláštorskú roklinu, Tomášovský výhľad, Čingov, Podlesok, či letanovský mlyn. Najväčším lákadlom Prielomu Hornádu je krásna príroda bez komercie, na ktorú sa v niektorých úsekoch môžete pozrieť i z vysutých stupačiek. Túra v okolí koryta uvedenej rieky je fajn voľbou na letné dni. Rovnako tak splav na člnoch, ktoré je možné si tu požičať. V zime sa niektorí odvážlivci vydávajú na zamrznutý Hornád i na korčuliach.

  • GPS: 48.96221,20.40294

Ferrata HZS Kyseľ

Ferrata HZS Kyseľ je top prechodom v Slovenskom raji, kde si prídu na svoje najmä turisti vyhľadávajúci technickejšie trasy v krásnej prírode.Ferrata HZS Kyseľ je top prechodom v Slovenskom raji, kde si prídu na svoje najmä turisti vyhľadávajúci technickejšie trasy v krásnej prírode.

Ferrata HZS Kyseľ je veľmi populárnou zaistenou turistickou cestou v Slovenskom raji. Je to niečo pre náročnejších turistov, ktorým nevadí exponovaný, technický terén. Takmer jedenapolkilometrová trasa vás prevedie roklinou vytvorenou potokom Kyseľ, pričom spoznáte množstvo nádherných zákutí napríklad až rozprávkovo tajomnú Temnicu, alebo nádherný Obrovský vodopád. Roklina bola takmer 40 rokov neprístupná, pretože bola zavalená stromami, ktoré boli pozostatkom zhoreného lesa. V súčasnosti dokážete celú trasu prejsť počas dvoch hodín, pričom si ju môžete plynule predĺžiť o roklinu Malý, alebo Veľký Kyseľ. Roklina je priechodná len jednosmerne. Na prechod ferraty budete potrebovať ferratový set, ktorý si môžete požičať na viacerých miestach na Podlesku. Set vrátane prilby príde na niektorých miestach naozaj vhod. Upozorňujeme, že vstup do rokliny je spoplatnený a ferratový set je povinnou výbavou. Lístok do rokliny si môžete zakúpiť napríklad v kempingu na Podlesku.

Roklina Malý Kyseľ

Malý Kyseľ leží v tieni rokliny Veľký Kyseľ, no prírodnými krásami určite nesklame.Malý Kyseľ leží v tieni rokliny Veľký Kyseľ, no prírodnými krásami určite nesklame.

Roklina Malý Kyseľ nepatrí medzi tie najpopulárnejšie rokliny Slovenského raja. Leží v severnej polovici Slovenského raja, neďaleko Kláštoriska. Bola a vytvorená potokom Malý Kyseľ, ktorého korytom vedie i turistická značená trasa. Malý Kyseľ leží tak trochu v tieni susedného Veľkého Kyseľa a najmä Ferraty HZS Kyseľ. Vďaka tomu si však práve v Malom Kyseli môžete vychutnať kľudnejšiu atmosféru. Najmä v prvej časti rokliny potok vytvára veľmi pekné kaskády a vodopády. Spomeňme aspoň Machový vodopád. Cesta vedie miestami po drevených stupačkách, neskôr sa terén zmení na lesnú divočinu, ktorá poteší priaznivcov nedotknutej prírody. Technicky je menej náročná ako iné rokliny v tomto národnom parku.

Roklina Piecky

Roklina piecky preverí vaše schopnosti pohybu na exponovaných rebríkoch. Ten najextrémnejší sa nachádza pri Veľkom vodopáde.Roklina piecky preverí vaše schopnosti pohybu na exponovaných rebríkoch. Ten najextrémnejší sa nachádza pri Veľkom vodopáde.

Roklina Piecky patrí podľa nášho názoru k najadrenalínovejším tiesňavám Slovenského raja. Vstup do nej sa nachádza pri lokalite Píla neďaleko Podlesku. Na Píle môžete i zaparkovať na platenom parkovisku. Roklina, ktorú vytvoril potok Píľanka, začína spočiatku nenáročne. Zaujme najmä objavovanie jej krás formou pochodu korytom uvedeného potoka. Neskôr však v Pieckach čaká poriadne adrenalínová preliezka v podobe obrovitého rebríka pri Veľkom vodopáde. Pre nič netušiaceho turistu a nováčika v Slovenskom raji to môže predstavovať doslova šok. Nie každý asi bude vedieť zdolať túto prekážku. Rebrík je poriadne vzdušný. Nie je to nič pre slabé povahy. Hoci je roklina jednosmerná, ak sa na túto prekážku necítite, radšej sa obráťte. Zostať stuhnutí na tomto rebríku môže byť nebezpečné. Samotný Veľký vodopád je pôvabný, no ďalšie krásy rokliny na vás čakajú aj vyššie v rokline Piecky. Napríklad Terasový vodopád a zaujímavé úseky po drevených stupačkách, ktoré tiež preveria vašu schopnosť udržať rovnováhu. Na parkovisku na Píle sa môžete vrátiť okruhom po červenej značke.

Suchá Belá

Suchá Belá je klenotom Slovenského raja, ktorý patrí zároveň k najľahšie dostupným roklinám v tomto národnom parku.Suchá Belá je klenotom Slovenského raja, ktorý patrí zároveň k najľahšie dostupným roklinám v tomto národnom parku.

Suchá Belá je pravý klenom Slovenského raja, ktorý je navyše perfektne dostupný. Vstup do tejto rokliny vymodelovanej rovnomenným potokom, je len na skok od Podlesku. Do rokliny sa platí vstupné. Hneď po jeho zaplatení na začiatku rokliny sa už vydáte proti toku Suchej Belej objavovať krásy tohto prírodného skvostu. Nádjete tu všetko, čo je charakteristické pre Slovenský raj. Obrovské rebríky, stupačky všetkého druhu, ktoré vám umožnia spoznať vodopády najrôznejších typov. Najpopulárnejšími sú Misové vodopády, Okienkový, či Korytový vodopád. Stekajú po strmých skalných stupňoch, ktoré sa prekonávajú za pomoci rebríkov, ktoré sa niekomu môžu zdať príliš exponované. Je na zváženie, či je tento typ terénu pre vás. Skúste najskôr jednoduchšie trasy, ako napríklad Kláštorskú roklinu, alebo Malý Kyseľ, kde rebríky nie sú až tak vysoké, prípadne sú položenejšie. V roklinách je totiž všeobecný problém, že ak narazíte na príliš ťažký úsek nie je ľahké vrátiť sa. Rokliny sú totiž jednosmerné. Ak vám však výšky problém nerobia, potom si Suchú Belú dokonale vychutnáte. V sezóne sa však pripravte na nával turistov.

Výhľady

Ihrík

Ihrík je najteplejšie miesto v Slovenskom raji. Ponúka i skvelé výhľady do doliny Hornádu.Ihrík je najteplejšie miesto v Slovenskom raji. Ponúka i skvelé výhľady do doliny Hornádu.

Ihrík je atraktívne výhľadové miesto, ktoré sa nachádza na najsevernejšom hrebeni Slovenského raja západne od Letanovského mlyna. Spraviť si sem môžete výlet kratším stúpaním napríklad od Starej Horárne, cez Trstený potok. Z Ihríka sa potom budete môcť kochať výbornými výhľadmi do doliny rieky Hornád a okolité kopce. Ihrík je mimochodom najteplejšie miesto v Slovenskom raji a tak tu nájdete teplomilnejšie a dokonca vzácne druhy rastlín a živočíchov.

  • GPS: 48.95500,20.43363

Ondrejisko – Borovniak

Výborné výhľady z Ondrejiska – najvyššieho vrcholu v Slovenskom raji.Výborné výhľady z Ondrejiska – najvyššieho vrcholu v Slovenskom raji.

Ondrejisko (Borovniak) je najvyšší vrch v Slovenskom raji. Nachádza sa v južnej časti Slovenského raja, východne od Telgártu. Na vrchol sa dostanete za zhruba 2 hodiny po červenej turistickej značke zo sedla Besník. Odmenou za podstúpenú námahu vám budú veľmi dobré výhľady najmä smerom k východnej časti Nízkych Tatier, ktorým dominuje pohľad na masív Kráľovej holi.

  • GPS: 48.85981,20.25857

Matka Božia – Vyhliadka

Vyhliadka na Matke Božej, osadená lavičkou.Vyhliadka na Matke Božej, osadená lavičkou.

Ďalšie zaujímavé výhľadové miesto v severnej časti Slovenského raja predstavuje vyhliadka na vrchu Matka Božia. Miesto sa nachádza južne od Smižian a Spišskej Novej Vsi. Z týchto miest sem vedie žltá turistická značka. Na vrchole sa nachádza drevený kríž s lavičkou. Z miesta zaujmú dobré výhľady na okolité kopce Slovenského raja a v diaľke tiež vidno vysielač na Kráľovej holi a dokonca i viacero tatranských štítov.

  • GPS: 48.91893,20.47789

Sovia skala

Výhľad zo Sovej skaly smerom na Čingov a k Vysokým Tatrám.Výhľad zo Sovej skaly smerom na Čingov a k Vysokým Tatrám.

Sovia skala je menej známy výhľadový vŕšok nad Čingovom. Určite sa sem oplatí odskočiť si, ak sa už nachádzate v tomto turistickom stredisku. Na Soviu skalu vedie zelená turistická značka priamo zo strediska. Výlet sem zaberie do 30 minút. Z vyhliadky potešia výhľady smerom na Čingov a Spišské Tomášovce s kulisou Vysokých Tatier v pozadí. Čiastočne je z tade vidno i do doliny rieky Hornád a priľahlé pahorky Slovenského raja.

  • GPS: 48.94186,20.48994

Sedlo Besník

Atraktívna vyhliadka nad Sedlom Besník s výhľadmi na Kráľovu hoľu.Atraktívna vyhliadka nad Sedlom Besník s výhľadmi na Kráľovu hoľu.

Sedlo Besník je ľahko dostupné sedlo, nachádzajúce sa neďaleko Telgártu, popri ceste, ktorá ďalej prechádza smerom na Vernár, prípadne Stratenú. V sedle sa dá zaparkovať auto popri ceste. Najzaujímavejším miestom je tu vyhliadka, ktorá sa nachádza pár minút chôdze od sedla. Na vyhliadke natrafíte na prístrešok. Výhľady z tade sú najmä k Nízkym Tatrám a na blízke okolie. Veľmi dobre z tade vidno masív Kráľovej hole s vysielačom. V okolí sedla sú zaujímavé kopčeky a rozľahlé pasienky, kde sa zvykne pásť dobytok, keďže neďaleko sa nachádza salaš.

  • GPS: 48.86184,20.22658

Čertova sihoť

Výhľady z Čertovej sihote do doliny Bieleho potoka a na okolité kopce.Výhľady z Čertovej sihote do doliny Bieleho potoka a na okolité kopce.

Čertova sihoť je atraktívny výhľadový vrchol v Slovenskom raji, ktorý sa rozkladá východne od Kláštoriska. Najrýchlejšie sa sem dostanete smerom z Tomášovského výhľadu, od Spišských Tomášoviec. Dlhšia trasa potom vedie napríklad cez spomínané Kláštorisko s východzím bodom na Podlesku, prípadne od Čingova cez Prielom Hornádu. Vrchol, resp. skalná vyhliadka Čertovej sihote sa môže popýšiť veľmi dobrými výhľadmi smerom do doliny Bieleho potoka a na priľahlé kopce.

  • GPS: 48.94527,20.43743

Tomášovský výhľad

Tomášovský výhľad ponúka kultové scenérie vrámci Slovenského raja i Slovenska vôbec. Okrem toho je i veľmi dobre dostupný.Tomášovský výhľad ponúka kultové scenérie vrámci Slovenského raja i Slovenska vôbec. Okrem toho je i veľmi dobre dostupný.

Kultová slovenská prírodná atraktivita. Predstavuje strmý skalný zráz nad Spišskými Tomášovcami, z ktorého je nádherný výhľad. Za výhľadmi to navyše nebudete mať ani ďaleko. Výstup turistickým chodníkom je relatívne krátky a pohodlný. Tomášovský výhľad sa teší veľkej návštevnosti turistov i lezcov. Je totiž jednou z nazjnámejších lezeckých lokalít Slovenska. Zráz je však trochu nebezpečný, pretože jeho okraj nie je zabezpečený žiadnou zábranou. Žiaľ stalo sa tu už niekoľko tragických udalostí a tak aj na tomto mieste chceme apelovať na dostatočnú mieru opatrnosti pri pozorovaní výhľadov. Pod Tomášovským výhľadom vytvorila hlbokú dolinu práve rieka Hornád, popri ktorej sa môžete prejsť a vytvoriť si tak turistický okruh.

Zaujímavosti

Kartuziánsky most

Kartuziánsky most premosťuje rieku Hornád v oblasti Letanovského mlyna.Kartuziánsky most premosťuje rieku Hornád v oblasti Letanovského mlyna.

Kartuziánsky most je jediný kamenný most cez rieku Hornád v Slovenskom raji. Nájdeme ho v oblasti Letanovského mlyna a Trsteného potoka, kde v týchto miestach premosťuje rieku Hornád. Dostanete sa sem od Letanoviec z miesta s názvom Pri Starej Horárni, alebo počas prechodu Prielomu Hornádu. Most v 15. storočí pravdepodobne postavili kartuziáni. Počas 2. svetovej vojny však most vyhodili do povetria nemecké vojská. Našťastie v roku 1995 nechal Urbariát Letanovce postaviť vernú kópiu niekdajšieho historického mosta.

  • GPS: 48.95460,20.44194

Planina Geravy

Horská planina Geravy sa nachádza na južnej strane Slovenského raja. Je dostupná po turistických chodníkoch, ale aj lanovkou z Dediniek.Horská planina Geravy sa nachádza na južnej strane Slovenského raja. Je dostupná po turistických chodníkoch, ale aj lanovkou z Dediniek.

Rozsiahla horská lúka v nadmorskej výške 1032 m n. m. sa nachádza na južnej strane Slovenského raja. Je zaujímavým cieľom najmä ak sa sem vyberiete pešo cez exponovanejšiu Zejmarskú roklinu. V súčasnosti na Geravy premáva i zrekonštruovaná lanovka z Dediniek, čo môže byť vhodným tipom na výlet i pre rodiny s deťmi. Geravy sú atraktívne i pre cykloturistov ako jedna z možných zastávok na výlete. Občerstviť sa môžete v Horskom hoteli Geravy, ktorý sa nachádza priamo na Geravách. Okolie okrem turistiky a cyklistiky v zimnom období praje bežkovaniu.

  • GPS: 48.88045,20.39631

Ústie Bieleho potoka

Pohľad na skaly ohraničujúce Biely potok pri jeho ústí do rieky Hornád.Pohľad na skaly ohraničujúce Biely potok pri jeho ústí do rieky Hornád.

Ústie Bieleho potoka sa nachádza pod Tomášovským výhľadom v doline rieky Hornád, v mieste kde sa spájajú tieto dva vodné toky. Miestom prechádza obľúbená trasa Prielomu Hornádu. Lokalita zaujme nielen peknými výhľadmi na skalné bralo Tomášovského výhľadu, ale i na sústavu viacerých skál, ktoré ohraničujú Biely potok z oboch strán. Nachádza sa tu mostík z ktorého si viete tieto menšie skalné útesy pozrieť z vrchu. Nie je však problém zísť i k samotnému potoku a pozrieť si toto miesto odspodu.

  • GPS: 48.94383,20.45563

Stratenská píla

Stratenská píla by sa umiestnila v súťaži romantických zákutí Slovenského raja na popredných priečkach.Stratenská píla by sa umiestnila v súťaži romantických zákutí Slovenského raja na popredných priečkach.

Stratenskú pílu by sme vrelo odporúčali ako jedno z najromantickejších miest Slovenského raja. Nachádza sa medzi Stratenou a Dedinkami v čarokrásnej, divokej prírode. Dopraviť sa sem môžete autom, bicyklom, turistickými značkami, ale azda najzaujímavejšou možnosťou je plavba na člnku po rieke Hnilec. Čln si môžete počas letnej sezóny požičať na Palcmanskej maši. Stratenská píla predstavuje menšiu chatkovú osadu na brehu Hnilca. Chatky stoja na okraji akejsi minizátoky, pod strmými ihličnatým lesom pokrytými svahmi. Hnilec a rovnobežne vedúca železničná trať obkolesená majestátnou prírodou nemajú ďaleko od scén známych z filmov o aljašskej divočine počas zlatej horúčky.

  • GPS: 48.87352,20.36136

Lanovka Dedinky – Geravy

Pohľad na sedačky niekdajšej lanovky z Dediniek na Geravy. V súčasnosti je lanovka zrekonštruovaná.Pohľad na sedačky niekdajšej lanovky z Dediniek na Geravy. V súčasnosti je lanovka zrekonštruovaná.

Staronovou atrakciou južnej časti Slovenského raja je sedačková lanovka z obľúbenej turistickej destinácie Dedinky pri vodnej nádrži Palcmanská Maša. Takmer dva kilometre dlhá lanovka vás vyvezie o 221 výškových metrov vyššie – na krásnu horskú planinu s názvom Geravy. Lanovka by mala premávať v letnej sezóne, presnejšie od mája do októbra. Najmenšie deti žiaľ na lanovku vstup povolený nemajú, no s tými trochu staršími, respektíve s výškou nad 1,25 m, si môžete ušetriť výstup, prípadne zostup strmým turistickým chodníkom. V sezóne by malo byť možné na Geravách požičať bicykel, ktorým sa môžete zviezť opäť do Dediniek, čo je taktiež zaujímavou alternatívou na okružný výlet.

  • GPS: 48.8642,20.3872

Jazierko Blajzloch

Jazierko Blajzloch patrí k najfotogenickejším lokalitám Slovenského raja. Je veľmi rýchlo dostupné.Jazierko Blajzloch patrí k najfotogenickejším lokalitám Slovenského raja. Je veľmi rýchlo dostupné.

K menej známym lokalitám Slovenského raja, ktorú by sme radi odporučili, je jazierko Blajzloch. Je to veľmi romantické miesto vhodné na návštevu aj pre tých pohodlnejších. Zároveň sa hodí na výlet pre rodiny s malými deťmi, prípadne i návštevníkov so zhoršenou pohyblivosťou. Blajzloch sa nachádza blízko Podleska. Do jeho tesnej blízkosti sa viete rýchlo dopraviť autom. Z parkoviska je to k tomuto horskému jazierku približne 5 minút pešo po kvalitnej lesnej ceste veľmi mierneho sklonu. Samotné jazierko je obkolesené strmými svahmi, ktoré sú porastené hustým ihličnatým lesom. Špeciálne čaro mu dodáva rozkošný ostrovček, na ktorý sa môžete dostať po lávke. Tú na prvý pohľad nevidno, takže ju musíte trochu pohľadať. Miesto sa vyznačuje pokojom. Dalo by sa tu pokojne i meditovať uprostred krásnej prírody. Civilizáciu pripomína azda len chata stojaca neďaleko.

Symbolický cintorín na Kláštorisku

Symbolický cintorín pri Kláštorisku predstavuje cieľ vhodný na výlet pre rodiny s menšími deťmi.Symbolický cintorín pri Kláštorisku predstavuje cieľ vhodný na výlet pre rodiny s menšími deťmi.

Sybolický cintorín možno nájsť pri Kláštorisku na severe Slovenského Raja. Je venovaný pamiatke obetiam Slovenského raja. Je vhodným typom na nenáročný výlet do peknej prírody, ktorý zvládnu i deti. Dostanete sa sem z Podleska, ale túru si viete nakombinovať aj inak. Možné sú rôzne zaujímavé okruhy napríklad spojením prechodu časti Prielomu Hornádu a Kláštorskej rokliny. Samotný cintorín je miestom, kde sa dá v pokoji meditovať v obkolesený krásnou prírodou Slovenského raja. V blízkosti, na Kláštorisku, sú pekné výhľady na Vysoké Tatry. Na Kláštorisku si potom môžete dopriať i občerstvenie v bufete, prípadne pozrieť ruinu kartuziánskeho kláštora.

  • GPS: 48.94378,20.42038

Kartuziánsky kláštor

Ruina kartuziánskeho kláštora na Kláštorisku bola pre turistov zachovaná vďaka práci dobrovoľníkov.Ruina kartuziánskeho kláštora na Kláštorisku bola pre turistov zachovaná vďaka práci dobrovoľníkov.

Na Kláštorisku môžete obdivovať ruiny kartuziánskeho kláštora z 13. storočia. Nachádza sa na severe Slovenského raja vo výške až 800 m n. m. Napríek tomu patrí k tým ľahšie dostupným cieľom v tomto národnom parku. Môžete sa sem vybrať pokojne aj s deťmi od Podleska po zelenej značke. Ruiny kláštora zachraňujú dobrovoľníci, vďaka čomu tam môžete podniknúť zaujímavú prehliadku. Okrem spoznávania života mníchov, ktorí tu kedysi pôsobili, stojí návšteva ruín i za výborný výhľad na Vysoké Tatry. Mnísi si na svoje rozjímanie vybrali skutočne dokonalé miesto v prírode. Meditáciu si na chvíľu môžete vyskúšať aj vy, najmä ak sa sem vyberiete mimo hlavnej sezóny, keď je pomenej turistov.

  • GPS: 48.94465,20.42157

Turistické strediská

Čingov

Čingov je vstupnou bránou do severovýchodnej časti Slovenského raja.Čingov je vstupnou bránou do severovýchodnej časti Slovenského raja.

Čingov je vstupnou bránou do severovýchodnej časti Slovenského raja. Nájdete tu obrovské platené parkovisko, kam sa pomerne rýchlo dostanete od diaľnice. Z Čingova môžete podniknúť výstup na Tomášovský výhľad, túru Prielomom Hornádu a rôzne cyklotúry. V blízkosti sa nachádza mierne alternatívny kemping Ihla, v ktorom je krčma. Zdalo sa nám, že by rozhodne stálo za to vyskúšať sa tu ubytovať. Okrem nás na Čingove zaujala menšia skalná stienka takmer pri Hornáde, kde bolo možné požičať si ferratový set a vyskúšať si chôdzu na zaistenej ceste. Môže sa to hodiť, ak sa vyberiete do náročnejšieho terénu Ferraty HZS Kyseľ, ktorá je z Čingova taktiež dostupná.

  • GPS: 48.94467,20.48534

Podlesok

Ranč v oblasti Podlesku je miestom, kde sa môžete najesť, ale aj vypožičať ferratový set, ktorý využijete na ferrate v rokline Kyseľ.Ranč v oblasti Podlesku je miestom, kde sa môžete najesť, ale aj vypožičať ferratový set, ktorý využijete na ferrate v rokline Kyseľ.

Podlesok je jedno z hlavných turistických centier Slovenského raja. Nachádza sa na severe tohto národného parku neďaleko Popradu, presnejšie obce Hrabušice. Je na skok od diaľnice vedúcej popod Tatry. Parkovanie je možné na väčších platených parkoviskách. Počas sezóny tu s najväčšou pravdepodobnosťou narazíte na masy návštevníkov. Podlesok je totiž východiskom pre mnoho túr do Slovenského raja, napríklad do veľmi populárnej rokliny Suchá Belá. Nájdete tu všetko, čo ako turista potrebujete. Celoročne otvorený autocamping s možnosťou ubytovať sa v stane, karavane, ale aj chatke. K dispozícii je miesto na opekanie. Najesť sa dá vo viacerých prevádzkach. Počas sezóny si na Podlesku môžete požičať elektrobicykle, alebo ferratové sety, ktoré využijete v niektorých roklinách. Priamo na Podlesku môžete podniknúť nenáročné prechádzky, pričom budete mať výhľad na Vysoké Tatry. K najpopulárnejším túram, ktoré z Podlesku môžete podniknúť patrí i Kláštorská roklina a Kláštorisko. Ďaleko to nie je ani k Prielomu Hornádu, ktorý sa zvykne splavovať.

  • GPS: 48.96473,20.38555

Kláštorisko

Horská lúka na Kláštorisku je križovatkou viecerých turistických trás. Ponúka krásny výhľad na Vysoké Tatry.Horská lúka na Kláštorisku je križovatkou viecerých turistických trás. Ponúka krásny výhľad na Vysoké Tatry.

Kláštorisko na severe Slovenského raja v sebe kombinuje hneď niekoľko top zaujímavostí. Je predovšetkým nádhernou horskou lúkou s výhľadom na Tatry, významnou križovatkou turistických chodníkov, ale i miestom kde môžete spoznávať históriu v podobe ruiny kartuziánskeho kláštora. Taktiež môžete doplniť energiu v miestnom bufete. Kláštorisko je miestom kde ústi túra Kláštorskou roklinou, ale tiež miestom, z kadiaľ sa vychádza na túry do ďalších tiesňav, napríklad na ferratu vedúcu roklinou Kyseľ. Kláštorisko je dostupné z Podleska taktiež ľahšími chodníkmi, ktoré sú vhodné i na túry pre menej zdatných, či rodinky s deťmi. Môžete sa sem vydať i na elektrobicykli, ktoré v sezóne požičiavajú okrem iných miest i na Podlesku. V tesnej blízkosti Kláštoriska si tiež môžete navštíviť pietne miesto v podobe Symbolického cintorína.

  • GPS: 48.94416,20.42135

Palcmanská Maša

Palcmanská Maša ponúka relax pri vode vo forme kúpania, rybolovu, ale aj zaujímavých prechádzok, či člnkovania.Palcmanská Maša ponúka relax pri vode vo forme kúpania, rybolovu, ale aj zaujímavých prechádzok, či člnkovania.

Z rekreačného hľadiska významná oblasť nachádzajúca sa na juhu Slovenského raja pri Dendinkách. Pravdedobne tu však nájdete pokojnejšiu atmosféru, ako pri vychytenješích vodných nádržiach Slovenska. Palcmanská Maša je zovretá okolitými kopcami a napájaná riekou Hnilec. Poskytuje príjemný základ pre ľahké prechádzky, rybárčenie, člnkovanie, alebo táborenie pri vode v tunajšom kempe. Ubytovanie je však možné i rôznych chatách. Jeden z najkrajších výletov, ktorý tu môžete podniknúť, je plavba člnkom po Hnilci smerom na Stratenskú pílu. Vybrať sa môžete i zrekonštruovanou lanovkou z Dediniek na Geravy. Peknú túru predstavuje i výstup po rebríkoch Zejmarskej tiesňavy okolo Nálepkových vodopádov.

  • GPS: 48.8629,20.3800