Veľký Manín (890,6 m n. m.) je možno menej známy vrchol v dôsledku populárnejšej Manínskej tiesňavy, ktorá sa vytvorila medzi uvedeným vrcholom a protiľahlým Malým Manínom. Nachádza sa na krajnom západe Súľovských vrchov a možno málokto tuší, že je ich najvyšším vrcholom.

Výhľad z Veľkého Manína na Malý Manín a Manínsku Stráž.Výhľad z Veľkého Manína na Malý Manín a Manínsku Stráž.

Radi by sme vám popísali výstup na tento turisticky atraktívny kopec, ktorý ponúka výborné výhľady práve na spomínanú tiesňavu a aj na celú oblasť Manína. Pri pohľade z Veľkého Manína si bude môcť urobiť oveľa lepšiu predstavu o rozložení jednotlivých lokalít v tunajších horách.

Okrem toho výstup na Veľký Manín ponúka pohodu mimo masovo navštevovaných miest, peknú prírodu a zaujímavé skalné scenérie, ba dokonca jaskyňu.

Ako sa dostať pod Veľký Manín a kde zaparkovať?

Veľký Manín patrí k najpraktickejšie dostupným slovenským vrcholom. Do blízkej Považskej Bystrice jazdia rýchliky a v blízkosti vedie diaľnica. Do dedinky Záskalie neďaleko uvedeného mesta sa dostanete verejnou autobusovou dopravou.

Zaujímavým variantom môže byť i výlet na bicykli, ktorý ponúka dopravu cyklotrasou až pod Veľký Manín v peknom prírodnom prostredí. Ak by ste šli do Záskalia autom, popri hlavnej ceste sa nachádza niekoľko menších odstavných plôch. Tie sú však naozaj skromné. Jedna z parkovacích plôch sa nachádza napríklad po ľavej strane priamo za Manínskou tiesňavou.

Do Záskalia, kde začína turistická značká na Veľký Manín, je to z nej približne kilometer chôdze. Odparkovať môžete i na niektorých miestach pri ceste pred Manínskou tiesňavou. Značka z tohto smeru začína v oblasti kempu Manínska tiesňava.

Parkovanie bolo počas našej návštevy zdarma, no na mnohých, turisticky atraktívnych miestach Slovenska sa to mení, takže táto informácia môže byť neaktuálna. Ak by vám nevadila túra čiastočne po asfaltke, môžete si spraviť okruh cez vrchol Veľkého Manína a cez Manínsku tiesňavu.

Manínska tiesňava je miestom s menšími odstavnými plochami. Pokračovať cez ňu môžete až do Záskalia k začiatku výstupu na Veľký Manín.Manínska tiesňava je miestom s menšími odstavnými plochami. Pokračovať cez ňu môžete až do Záskalia k začiatku výstupu na Veľký Manín.

Prameň pri asfaltke cestou do Záskalia.Prameň pri asfaltke cestou do Záskalia.

Hostinec Skalka v Záskalí.Hostinec Skalka v Záskalí.

V uličkách Záskalia pod Veľkým Manínom.V uličkách Záskalia pod Veľkým Manínom.

Výstup zo Záskalia

Výstup na Veľký Manín sme začali zo Záskalia. Vedie odtiaľ zelená turistická značka, ktorá sa neskôr napojí na žltú značku. Výstup nie je ťažký, no akú-takú kondíciu budete potrebovať. Najskôr je terén len mierny. Vedie lúkami nad Záskalím, z ktorých sú veľmi pekné výhľady na Kostolecký dóm, takže uvidíte jeho klenbu v plnej kráse.

Neskôr sa zelená značka stočí do lesa a stúpa príkrejšie. Ma rázcestí Pod Veľkým Manínom sa napojí na žltú značku a vy sa dáte doprava. Neustále stúpanie vás privedie k nádherným výhľadom na Malý Manín a šíru oblasť v okolí. Toto už sú vrcholové partie Veľkého Manína. K samotnému vrcholu vedie odbočka resp. menšia zachádzka zo žltej značky.

Spätný pohľad na Veľký Manín z lúk nad Záskalím.Spätný pohľad na Veľký Manín z lúk nad Záskalím.

Kostolecký dóm, alebo tzv. Strecha Slovenska počas výstupu na Veľký Manín zo Záskalia. Tunajšie svahy prerezal Manínsky potok.Kostolecký dóm, alebo tzv. Strecha Slovenska počas výstupu na Veľký Manín zo Záskalia. Tunajšie svahy prerezal Manínsky potok.

Prameň pri zelenej značkč počas výstupu na Veľký Manín zo Záskalia.Prameň pri zelenej značkč počas výstupu na Veľký Manín zo Záskalia.

Na Veľkom Maníne

Vrchol Veľkého Manína je skrytý medzi vysokými stromami a tak sa oplatí vychutnať si výhľady, ktoré sa otvárajú už cestou k nemu. Sú orientované na sever od žltej značky. Keďže je vrch zalesnený, sú značne obmedzené, no o to pôsobivejšie.

Azda najatraktívnejší je pohľad na susedný vrch zhmotnený v podobe Malého Manína i s lezecky atraktívnym bralom Manínska stráž. Nakoľko sú oba vrchy oddelené Manínskou tiesňavou, výhľad je ešte pôsobivejší.

Uvidíte Súľovské vrchy, Strážovské vrchy, rieku Váh a veľmi dobre i dediny priamo pod Manínmi t.j. Záskalie a Kostolec. V krajine si budete môcť všimnúť i mnohé lúky a pasienky. Pri pohľade z Veľkého Manína si dokážete utvoriť prehľadný obraz o rozložení jednotlivých častí Súľovských vrchov. Celkovo sme mali možnosť vystihnúť tieto miesta takmer bez turistov. Tento vrchol zrejme nepatrí medzi najfrekventovanejšie, takže si tu výhľady vychutnáte v kľude.

Miesto na Veľkom Maníne pri žltej značke, kde sme narazili na menšie ohnisko.Miesto na Veľkom Maníne pri žltej značke, kde sme narazili na menšie ohnisko.

Pohľad z Veľkého Manína na oblasť Súľovských vrchov.Pohľad z Veľkého Manína na oblasť Súľovských vrchov.

Pohľad z Veľkého Manína na pekné lúky a bralá Malého Manína, ako aj sídla pri Záskalí.Pohľad z Veľkého Manína na pekné lúky a bralá Malého Manína, ako aj sídla pri Záskalí.

Pohľad z Veľkého Manína na Záskalie, kde môžete začať výstup na uvedený vrchol.Pohľad z Veľkého Manína na Záskalie, kde môžete začať výstup na uvedený vrchol.

Výhľady z Veľkého Manína smerom na juhovýchod.Výhľady z Veľkého Manína smerom na juhovýchod.

Výhľady z Veľkého Manína na Záskalie, Kostolecký dóm a vrch Drieňovka naproti.Výhľady z Veľkého Manína na Záskalie, Kostolecký dóm a vrch Drieňovka naproti.

Skalné okno na Veľkom Maníne.Skalné okno na Veľkom Maníne.

Partizánska jaskyňa

Keď už tu budete, oplatí sa spraviť si menšiu zachádzku k Partizánskej jaskyni. Nachádza sa východným smerom od žltej značky, tesne pod najvyššie položenými časťami Veľkého Manína.

K jaskyni vedie žlto značený chodníček. Ide o menšiu vápencovú jaskyňu. Má celkovú dĺžku 21 m a verejnosti je prístupná bez obmedzení. Charakterizuje ju profil pripomínajúci banícku štôlňu. Jaskyňu údajne využívali ako úkryt partizáni počas SNP, no predpokladá sa jej osídlenie už v dávnejších dobách.

Značka vedúca k Partizánskej jaskyni na Veľkom Maníne.Značka vedúca k Partizánskej jaskyni na Veľkom Maníne.

Vstup do Partizánskej jaskyne na Veľkom Maníne.Vstup do Partizánskej jaskyne na Veľkom Maníne.

Partizánska jaskyňa na Veľkom Maníne predstavuje 21 m dlhú chodbu.Partizánska jaskyňa na Veľkom Maníne predstavuje 21 m dlhú chodbu.

Partizánska jaskyňa na Veľkom Maníne tvorí zaujímavú atraktivitu, ktorej prehliadka vám nezaberie príliš veľa času.Partizánska jaskyňa na Veľkom Maníne tvorí zaujímavú atraktivitu, ktorej prehliadka vám nezaberie príliš veľa času.

Chata Severák

Pozoruhodnou informáciou je fakt, že smerom na sever od vrcholu sa nachádza menšia útulňa s názvom Severák. Neboli sme si ju pozrieť, no mala by poskytnúť jednoduché možnosti na prenocovanie vrátane piecky.

Náročnosť a vybavenie na túru

Výstup na Veľký Manín zo Záskalia si vyžaduje základnú úroveň kondície. Miestne svahy vás trošku zapotia, nejde však o dlhú, technicky zložitú túru. Nie je však ani celkom zadarmo. Môžu sa vám tu hodiť turistické paličky, prípadne protišmykové návleky počas zimných podmienok.

Ak by ste hľadali Partizánsku jaskyňu, či útulňu Severák, bude sa vám hodiť navigácia a mapka v mobile. Priaznivci fotenia, alebo natáčania videí, by sa mohli vybaviť kvalitnou foto technikou, keďže sa tu dajú spraviť pekné zábery.

  • Mapa:
  • GPS: 49.12579, 18.49617