Maníska tiesňava je unikálnym kaňonom v západnej časti Súľovských vrchov, vytvorený Manínskym potokom pri Považskej Bystrici. Jeho krásu potvrdzuje i fakt, že je súčasťou národnej prírodnej rezervácie. Možno vás z tohto dôvodu počas návštevy tiesňavy mierne zaskočí, že ňou jazdia autá. Premávka je našťastie len mierna a možnosť dostať sa sem po asfaltke, robí z tejto nádhernej tiesňavy jeden z najľahšie dostupných cieľov Slovenska.
Krása a tajomno vás doslova vtiahne do úžiny Manínskej tiesňavy.
Manínska tiesňava sa rozkladá medzi masívmi Veľkého Manína a Malého Manína, ktorých výrazné skalné bralá učarovali nejednému lezcovi. V oblasti Manína je mnoho pekných vecí na objavovanie a i keď nepatríte medzi horolezcov, na svoje si tu príde každý milovník prírody. Prechod týmto kaňonom je vhodný pre všetky vekové i výkonnostné kategórie a netreba naň ani mnoho času.
Ako sa dostať k Manínskej tiesňave a kde zaparkovať?
Manínska tiesňava, ako už bolo naznačené, patrí k najlepšie prístupným prírodným zaujímavostiam Slovenska. Do neďalekej Považskej Bystrice sa rýchlo dostanete vlakmi, autobusmi, či autom. Potom postačí vydať sa smerom do Považskej Teplej a niekde za ňou zaparkovať, alebo vystúpiť z autobusu.
Veľké parkoviská tu neočakávajte. Skúste auto odparkovať na niektorej z menších odstavných plôch popri hlavnej ceste v smere na Záskalie. Malo by sa dať zastaviť napríklad za Manínskou tiesňavou. Počas našej návštevy bolo parkovanie bezplatné.
Lákavým však môže byť i prejazd tiesňavy na bicykli, kolobežke, či motorke. My sme tu naďabili dokonca na párik, ktorý si tiesňavu vyfotil iba z auta. Nuž pohodlnosti nemá medzí, takže aj toto je možnosť.
Ak by ste sa pokúšali fotiť z auta, pripravte sa na to, že asfaltka vedúca Manínskou tiesňavou je úzka a výhľad v zákrutách dosť obmedzený. Oveľa lepšie bude previezť sa na bicykli, alebo podniknúť pešiu prechádzku pričom si túto minitúru predĺžite až do Kostoleckej tiesňavy s majestátnyn Kostoleckým dómom, ktorý sa nachádza za obcou Záskalie.
Do Manínskej tiesňavy môže byť zaujímavé nahliadnuť z Veľkého Manína, kam vedie turistický výstup zo Záskalia alebo od miestneho kempu. Môžete takto podniknúť turisticky zaujímavý okruh, ktorý je ale fyzicky podstatne náročnejší.
Skromné možnosti na parkovanie pri Manínskej tiesňave. Podobných miest je tu niekoľko.
Prechod Manínskej tiesňavy
Prechod Manínskej tiesňavy môžete začať v smere, ktorý vám bude lepšie vyhovovať podľa možnosti zaparkovania. Tiež záleží, či si chcete pozrieť aj Kostoleckú tiesňavu s Kostoleckým dómov, keďže tá je situovaná východným smerom. Klasický smer túry je asi od Považskej Teplej, prípadne od kempu pri Manínskej tiesňave, čo je zároveň fajn možnosť, kde sa dá utáboriť. Mali by tu byť k dispozícii i chatky.
Manínskou tiesňavou vedie asfaltka dobrej kvality a čiastočne i most, pod ktorým preteká Manínsky potok. Je tvorená vysokými, strmými skalami, ktoré takmer kolmo spadajú nadol. Na vrchu sú pokryté listnatým lesom. Lokalita je vďaka tomu dobrým tipom na výlet počas leta, keď sa tu dokážu udržať tienisté podmienky. Horský potok klímu ešte spríjemňuje.
Trošku nepríjemné sú jazdiace autá, no ich frekvencia je pomerne slabá. Poväčšinu času je možné si tu vychutnať pokoj. Neprúdia sem ani davy turistov, ktoré poznáte povedzme z tiesňav Malej Fatry počas hlavnej sezóny. V tomto smere je to oveľa lepšia destinácia, kde takisto nájdete mnoho pekných zákutí. Ide napríklad o tzv. Rozprávkovú lúku.
Rozprávková lúka sa nachádza na ľavom brehu Manínskeho potoka a je dostupná lesným chodníčkom. Nájdete ju bezproblémov priamo pod skalami. Rozprávková lúka je známa najmä medzi lezcami, pretože priamo nad ňou sa k nebu dvíhajú strmé skaly s lezeckými cestami. Lezecké nešťastia pripomína menší symbolický cintorín a tamojší balvan s dreveným krížom a starým lanom.
Všeobecne je Manín veľmi populárna lezecká oblasť, kde nájdete množstvo ciest v krásnej prírode. Vyhľadávanými stenami nad Manínskou tiesňavou sú Gotické steny na svahoch Veľkého Manína, alebo Manínska stráž na Malom Maníne. Práve tieto vysoké, vápencové skaliská spoluvytvárajú Manínsku úžinu a dávajú jej jedinečný, nezameniteľný charakter.
Pôvodne jednoliate bradlo rozdelil tok potoka na uvedené časti. Tento špecifický reliéf s vlhkou klímou vytvoril vhodné podmienky pre život mnohých horských druhov fauny a flóry. Čo sa týka flóry ide o vápnomilné druhy, ktorým sa darí na skalách.
Peší prechod Manínskou tiesňavou je ľahkou túrou. Túru trochu znepríjemňujú jazdiace autá.
Manínskou tiesňavou je povolený prejazd autám.
Búdka so suvenírmi pri Manínskej tiesňave. Suveníry tu kúpite zrejme len počas sezóny.
Rozprávková lúčka v Manínskej tiesňave je ľahko dostupným miestom s menším symbolickým cintorínom.
Detailný pohľad na symbolický cintorín na Rozprávkovej lúčke v Manínskej tiesňave.
Manínska tiesňava je národnou prírodnou rezerváciou.
Vstup do jaskyne pod Černokňažníkom. Nachádza sa nad Gotickými stenami v Manínskej tiesňave.
Pohľad do Manínskej tiesňavy z vyššie položeného chodníka.
Náučný chodník Manínska tiesňava
Prírodné krásy Manínskej tiesňavy a okolia približuje turistom i takmer 16 km dlhý náučný chodník s 12 infotabuľami. Čas na jeho kompletný prechod môže byť až 6 hodín, pričom tu prekonáte 830 m stúpania, takže je to niečo pre zdatnejších. Samozrejme, môžete prejsť len jeho časť, napríklad pod Kostoleckú tiesňavu, návštevu ktorej by sme vrele odporúčali, keďže sa tu nachádza spomínaný slovenský klenot v podobe Kostoleckého dómu alebo tzv. Strecha Slovenska.
Lezenie v Manínskej tiesňave
Lezenie v Maníne a celkovo celej oblasti Súľovských vrchov sa teší dlhej tradícii a lezci vychovaní na tunajších terénoch patria k najznámejším na Slovensku. V tomto smere nesmieme zabudnúť na miestny horolezecký oddiel HK Manín a osobnosti ako F. Piaček a L. Makay.
V oblasti Manínskej tiesňavy je k dispozícii veľké množstvo ciest, z ktorých mnoho je trvalo zaistených. To otvára lezenie širokej palete záujemcov. Pred lezením si však vždy overte obdobie, v ktorom je povolené liezť, napríklad na stránkach horolezeckého spolku James. Lezenie v Manínskej tiesňave sa koná v nádhernej prírode, čo umocňuje celkový zážitok. Je to asi najzaujímavejšia možnosť, ako sa prepojiť s tunajšími horami.
Ak už sa sem vyberiete liezť, odporúčame aspoň si pozrieť najväčší previs na Slovensku tzv. Kostolecký dóm v susednej Kostoleckej tiesňave. Je síce prístupný len lezcom, avšak dá sa bez problémov obzrieť od cesty, prechádzajúcej naprieč tiesňavou. Kto má odvahu, môže si klenbu skúsiť i preliezť. V tom prípade však nezabudnite pomôcky na technické lezenie a náhradné trenírky. Expozícia tam pre niekoho môže byť až príliš vzdušná.:)
Manínska tiesňava svojimi skalami láka množstvo lezcov. Ak sa sem vyberiete liezť, naštudujte si lezecké obmedzenia.
Pohľad na skaliská Manínskej tiesňavy učarí každému lezcovi.
Náročnosť a vybavenie na túru
Prechod Manínskej tiesňavy patrí k ľahkým túram, presnejšie sa jedná o prechádzku. Je vhodná na výlet, keď máte k dispozícii menej času a podmienky nie sú ideálne na ťažšiu turistiku. Manínska tiesňava a okolie prajú horskej i cestnej cyklistike.
Podľa nášho názoru je prejazd tiesňavou na bicykli ideálnou možnosťou, ako ju navštíviť. Praje tomu i dobrá dostupnosť neďalekou železnicou, ktorou si bicykel ľahko prepravíte. Čo sa týka vybavenia, nie je potrebné brať si sem niečo špeciálne. Azda si pripravte foťák, či kameru na zachytenie pekných miest.
Prechod kaňonu je orientačne nenáročný. Ak by ste táborili v kempe pri Manínskej tiesňave môže sa hodiť kvalitný stan a kempovacie vybavenie. Objavovaním miestnej prírody sa dá stráviť rozhodne i viac dní.