Cestou po južnej podmalokarpatskej ceste vám ihneď padne do oka. Výrazný hrebeň Malých Karpát medzi Hornými a Dolnými Orešanmi. Priam vyzýva ísť sa poprechádzať po jeho chrbte. A tak na jar stojíme na jeho počiatočnom bode - v Horných Orešanoch, odkiaľ sa strmo dvíha k oblohe.

Šťastný paraglider. Zo slepého vrchu štartujú paraglideri.Šťastný paraglider. Zo slepého vrchu štartujú paraglideri.

Výška tohto hrebeňa sa pohybuje okolo 500m, avšak v dôsledku šírej roviny v okolí, sa vytvára výrazný kontrast v teréne. Hrebeň tvorí akúsi bariéru v teréne a práve tu si možno naplno uvedomiť, aký múr v nížinatom okolí vlastne Malé Karpaty predstavujú.

V dedine prekročíme potok, ktorý vyteká z vodnej nádrže Horné Orešany, zaujímavého to vodného dielka. Krátko na to stúpame lesnou cestou strmo nad obec k vrcholu Holého vrchu.

Holý vrch

Holý vrch sa nachádza v hrebeni tiahnucom sa nad Hornými Orešanmi. Vedie k nemu lesná cesta, z ktorej je nutné sa neskôr odpojiť. Z jari je celé okolie porastené záľahami medvedieho cesnaku, ktorého vôňa vás priam omámi. Z Holého vrchu však neočakávajte výhľady. Na tie je potrebné pokračovať hrebeňom ďalej až k Slepému vrchu.

Kamenná kóta na Holom vrchu. Na Holý vrch je potrebné odbočiť z lesnej cesty.Kamenná kóta na Holom vrchu. Na Holý vrch je potrebné odbočiť z lesnej cesty.

Slepý vrch 543m

Slepý vrch, kedysi keltské hradisko zo staršej doby laténskej, dnes populárny vrchol pre paraglajderov. Vedie k nemu nádherný chodníček hrebeňom a sú z neho prekrásne výhľady na juh. Z tohto miesta sa zdá, akoby ste boli najmenej o tisíc metrov vyššie nad nížinou pod vami. Informačné tabule na stromoch upozorňujú na archeologickú lokalitu.

Ak máte šťastie môžete „naďabiť“ na skupinku paraglajderov, ktorí na vrchol striedavo vystupujú a v zápätí plachtia v povetrí. Na toto využitie kopca poukazuje i tunajší rukáv, ktorý pomáha určiť smer vetra. Na vrchole je menšia lúčka a pod ňou priesek lesom, v šírke niekoľko desiatok metrov, ktorý umožňuje paraglajderom optimálny štart.

Chodníčkom na Slep vrch. Hrebeňový chodník je pomerne výrazný. Dovedie vás až na Slepý vrch.Chodníčkom na Slep vrch. Hrebeňový chodník je pomerne výrazný. Dovedie vás až na Slepý vrch.

Orešianske sedlo a Bolehlav 534m

Zo Slepého vrchu je možné jednoducho zostúpiť po širšom neznačenom chodníku až do Orešianskeho sedla, kde sa stretáva modrá a žltá turistická značka. Odtiaľto strmším stúpaním vyjdeme na vrchol Bolehlav, v okolí ktorého sa rozprestiera rovnomenná prírodná rezervácia.

Rezervácia Bolehlav predstavuje oblasť vzácnych lesných spoločenstiev. V praxi to znamenalo obrovské plochy medvedieho cesnaku a hustý les, podobný pralesu. Naozaj veľmi pekný kúsok prírody. Samotný vrchol Bolehlavu poskytuje iba obmedzené výhľady, je pomerne plochý, tvorený hustým lesným porastom a mohutnými stromami. Nájdete tu i geodetické značky.

Geodetické označenie Bolehlavu. Kóta a tyč vás ubezpečia, že ste na správnom mieste.Geodetické označenie Bolehlavu. Kóta a tyč vás ubezpečia, že ste na správnom mieste.

Jedinečné skaly a vysielač na Strednom Šišoretnom

Z Bolehlavu ľahko zbehneme na modrú značku a vydáme sa smerom na masív Šišoretné. Ten sa rozdeľuje na Predné, Stredné a Zadné Šišoretné. Neďaleko Stredného Šišoretného sa nachádza oplotená budova s akýmsi vysielačom. Od nej sa dvíha hrebienok celého masívu, ktorým možno prejsť až na Klokočinu a ďalšie hrebene v oblasti Doľan.

Stredné Šišoretné je zaujímave najmä výraznou skalou, približne 20m vysokou, z ktorej sú dobré výhľady na juh. Je to naozaj pekné miesto. Najmä veľmi pekný chodníček vedúci ďalej na západ až k Zadnému Šišoretnému. Vedie krásnym listnatým lesom a poskytuje výhľady na severné časti Malých Karpát.

Veže pod Stredným Šišoretným. Ktovie načo slúži tento objekt.Veže pod Stredným Šišoretným. Ktovie načo slúži tento objekt.

Návrat z hrebeňa cez Majdan a vodnú nádrž Horné Orešany

Cestu späť z hrebeňa, ak sa napríklad potrebujete vrátiť k autu do Orešian, odporúčame po modrej turistickej značke cez Orešianske sedlo. Cestou zo sedla budete prechádzať časťou horných Orešian s názvom Majdan.

Pálffyovci tu v minulosti založili významnú chemickú továreň, ktorá dymí do dnešných čias. Bola základom zásobovania iných tovární. Vyrábal sa v nej acetón a drevené uhlie. Suroviny, ktoré sa ďalej využívali v produkcii farieb a železa.

Kúsok po ceste ďalej od fabriky sa rozprestiera, jedna z najväčších priehrad v okolí Malých Karpát - vodná nádrž Horné Orešany. Je to technicky zaujímavé dielo. Má zakrivený tvar a mohutnú hrádzu, z ktorej vedie pokrútený odvodový kanál. Po prejdení týchto miest sa zakrátko ocitnete opäť v dedine, s ďalším pekným dňom v horách za vami.

Chemická továreň Majdan. Túto továreň založili ešte Pálffyovci.Chemická továreň Majdan. Túto továreň založili ešte Pálffyovci.

Nekonečná vodná plocha. Orešianská priehrada je na malokarpatské pomery naozaj obrovská.Nekonečná vodná plocha. Orešianská priehrada je na malokarpatské pomery naozaj obrovská.