Hrad Slovenská Ľupča je hradom z 13. storočia vybudovaným Belom IV. na južnej strane Nízkych Tatier. Táto historická pamiatka sa nachádza na menšom kopci v blízkosti hlavného ťahu medzi Banskou Bystricou a Breznom, takmer uprostred Slovenska. Hrad je vďaka tomu veľmi dobre dostupný. Je možné sa priamo k nemu doviezť autom.
Pohľad na zrekonštruovanú baštu hradu Slovenská Ľupča.
V minulosti táto pevnosť slúžila na zabezpečenie významnej stredovekej obchodnej cesty Via magna. Dnes je hrad majetkom Železiarní Podbrezová a vy si jeho prostredníctvom môžete spraviť výlet do histórie a rovnako si vychutnať pekné výhľady na okolie.
Ako sa dostať k hradu a kde zaparkovať?
Hrad Slovenská Ľupča sa nachádza za Banskou Bystricou v smere na Podbrezovú. Vedie sem hlavný cestný ťah, z ktorého postačí odbočiť smerom pod Nízke Tatry do Slovenskej Ľupče. Obcou sa dostanete až pod hradný vrch, ktorým vedie strmá asfaltka až k hradnej bráne. Tu je možné i zaparkovať.
Do Slovenskej Ľupče sa dostanete samozrejme aj verejnou dopravou. Kto má rád cyklovýlety a nebojí sa stúpaní, môže na hrad i dobicyklovať. Je to pekný cieľ na cykloturistiku. V blízkosti vedie niekoľko cyklotrás, pričom popri hrade prechádza žlto značená cyklotrasa.
Vstup a parkovanie pri hrade Slovenská Ľupča.
Na hrade Slovenská Ľupča
Hrad Slovenská Ľupča je otvorený obmedzene, spravidla počas letnej sezóny. Odporúčame sa však informovať o aktuálnych otváracích hodinách. My sme mali možnosť absolvovať tu komentovanú prehliadku, ktorá bola plná zaujímavých faktov.
Hrad bol z veľkej časti zrekonštruovaný a tak vás privítajú kultúrne priestory. Prehliadka zaberie približne hodinku. Oceníte i výhľad z hradných múrov smerov na Pohronie a Slovenskú Ľupču.
Demonštrácia obranných diel hradu Slovenská Ľupča.
Pohľad od juhu na hrad Slovenská Ľupča.
Pohľad na časť interiéru hradu Slovenská Ľupča.
Výhľad z hradu Slovenská Ľupča na rovnomennú obec a časť Pohronia.
Spálňa na hrade Slovenská Ľupča.
Nádherné kachle na hrade Slovenská Ľupča.
Detailný pohľad na jeden zo stropov na hrade Slovenská Ľupča.
Obnovené nádvorie na hrade Slovenská Ľupča.
Socha na nádvorí hradu Slovenská Ľupča.
Korvínova lipa
Jedinečnou zaujímavosťou na hrade Slovenská Ľupča je i viac ako 700 rokov stará Korvínova lipa. Je chráneným prírodným výtvorom už od roku 1969. Zaraďuje sa tak k najdlhšie chránené stromy Slovenska a najvýznamnejšie stromy v strednej Európe vôbec. Na hrade ju určite neminiete.
Lipa veľkolistá (tilia platyphyllos), ktorá stojí pri vstupe do hradu, má obvod kmeňa bezmála 7,5 m a výšku 25 m. Spevnená je oceľovými pásmi. Vysadili ju údajne ešte za čias Štefana V. pri príležitosti dokončenia hradnej studne.
Podľa legiend Matej Korvín v jej tieni rád odpočíval po ukončení poľovačiek. Lipa čelila mnohým prírodným nebezpečenstvám, ako búrky, vetry, ba dokonca zemetrasenia. V roku 1890 bola koruna čiastočne zlomená a v kmeni začala vznikať výrazná dutina. Vyžiadalo si to nutnú konzerváciu, pričom tá pokračuje dodnes. Bez nej by strom totiž iba ťažko prežil.
Nádvorie hradu Slovenská Ľupča.
Lipa Mateja Korvína patrí k najstarším chráneným stromom Slovenska i strednej Európy.
Náročnosť a čo si zobrať so sebou
Hrad Slovenská Ľupča je pamiatkou vhodnou na návštevu pre všetky vekové kategórie. Vďaka pohodlnému prístupu autom sa sem môžu vybrať aj menej zdatní milovníci histórie. Ak by ste šli bicyklom, asfaltka na hrad bola dobrej kvality. Budete potrebovať skôr dostatok prevodov na zvládnutie strminy smerom na hrad. Výšľap zo Slovenskej Ľupče však nie je príliš dlhý.
Na hrade si môžete pripraviť mobil, alebo foťák, či už na zábery z interiéru, alebo fotenie výhľadov. Pre istotu sa informujte, či je fotenie bezplatné.