Bočný hrebeň Nízkych Tatier, vedúci z Táľov cez kopce Mesiačik, Baba a Pálenica až do oblasti Sedla Príslop a Derešov, možno zaradiť medzi pomerne neznáme turistické trasy v tomto pohorí. Radi by sme však tento žlto značený hrebeň odporučili ako tip na výlet peknou prírodou v podobe zaujímavých lesov, mimo ruchu turistických centier. Trasu sme absolvovali v zime len po Pálenicu, teda nie v celej dĺžke.
Vrchol kopca Baba v zimných podmienkach.
Ako sa dostať na Tále a kde zaparkovať?
Nízkotatranské Tále sú populárnou rekreačnou oblasťou. Nachádza sa v centre Slovenska a je dobre dostupná hlavným ťahom vedúcim na Čertovicu. Na Táľoch stojí i autobus, konkrétne pri hoteli Partizán, odkiaľ môžete túru ihneď začať. Žltá značka začína totiž práve tu. Parkovanie je možné v blízkosti začiatočného bodu túry. My sme parkovali na odstavnej ploche pri ceste vedúcej k hotelu, kde to bolo bezplatné.
Začiatok výstupu na Mesiačk označuje turistický smerovník pri Hoteli Partizán.
Popis výstupu
Tále – Mesiačik
Výstup na prvý vrchol na uvedenom, žlto značenom hrebeni, začína hneď od prvých metrov celkom príkro. Najskôr vedie vysokým ihličnatým lesom, v ktorom zaujmú občasne sa vyskytujúce, no mimoriadne nádherné, staré jedle. Chodník niekoľkokrát križuje lesné cesty. Neskôr sa trasa dostáva nad les, do rúbaniska s nízkymi smrečinami.
Z týchto miest sme mali výhľady na lyžiarske svahy na Táľoch. Trasa vedie stále kolmo na vrstevnice, až kým sa strmina nezmierni. Napokon sa terén vyrovná a za odmenu si môžete vychutnať krásny les a zrejme aj výhľady kúsok pod Mesiačikom.
My sme výhľady nemali, no všetko vynahradil dokonale zasnežený les, pripomínajúci aljašskú divočinu. Pekná príroda spolu s absolútnym ľudoprázdnom dovolili vychutnať si tunajšie končiny. Krátkym pochodom v peknom lesíku sa dostanete k smerovníku označujúcemu vrchol Mesiačika. V okolí vrchola sa rozkladajú rúbaniská porastené trávami a náletovými drevinami.
Výstup lesnou cestou nad Táľami smerom na Mesiačik.
Zimná atmosféra cestou na Mesiačik postupne naberala na intenzite. Podobne ako stúpanie.
Zimná divočina tesne pred vrcholom Mesiačika.
Aljašské scenéria v oblasti nízkotatranského vrchu Mesiačik.
Vrchol málo známeho nízkotatranského kopca Mesiačik.
Príroda v oblasti vrcholu Mesiačika.
Video z Mesiačika
Z Mesiačika popod vrchol Baby
Výstup z Mesiačika ďalej pokračuje lesným porastom, pričom tu chodník vytvára niekoľko traverzov. Terén je v zime zmätočný. Pokiaľ je pod snehom, môžete na niektorých miestach stratiť orientáciu. V našom prípade bol chodník prešliapaný, no kvôli hmle prišla vhod navigácia.
Po prekonaní lesa, vás chodník konečne vyvedie do pásma kosodreviny a k turistickému smerovníku Baba, ktorý sa ale nachádza kúsok pod skutočným vrcholom. Z tejto oblasti sme žiaľ žiadne výhľady nemali, nakoľko hmla zahalila i vysokohorské pásmo.
Výstupová trasa z Mesiačika smerom na Babu.
S nadmorskou výškou sa cestou na Babu menia i vegetačné pásma. V tomto prípade sa zmenil ihličnatý les za kosodrevinu.
Na žlto značenom chodníku z Baby smerom na Pálenicu sa nachádza táto výrazná skala, ktorá môže pomôcť určiť vašu polohu.
Baba – Pálenica
Postup z Baby na vrchol Pálenice sa tiahne celý v pásme kosodreviny, no už veľmi nestúpa. Z tohto hrebeňa by mali byť výborné výhľady na centrálnu časť Nízkych Tatier v oblasti vrcholov Chopok a Ďumbier. Kosodrevina bola vysnežená, no chodník prešliapaný a tak nám najväčšie ťažkosti robili iba nepresekané a zarastené úseky. Bolo ich viacero, no chodník bol stále dobre priechodný.
Tesne za Babou sa nachádza jedno miesto vedúce okrajom kosodreviny so strmými svahmi, končiacimi až dakde v doline. Mohlo by byť lavinózne. Napokon sme sa dostali na vrchol Pálenice, ktorý však nebol nijako označený. Aj preto sme si polohu na ňom potvrdili cez navigáciu. V teréne však išlo o jasne najvyšší bod, z ktorého chodník jasne klesal až do sedla Príslop.
My sme však zvolili návrat rovnakou cestou. V prípade pokračovania hrebeňom by ste sa dostali až do oblasti Derešov, pričom nemusíte šliapať až na ich vrchol, ale môžete odbočiť na modrú značku smerom na Kosodrevinu.
Vrchol Pálenice sme určili podľa sklonu terénu a GPS navigácie. Turistické označeniu v podobe smerovníka sme tu nenašli.
Zostup
Zostup na Tále je najnepríjemnejší smerom z Mesiačika, kedy je nutné absolvovať dlhú strminu, kde stratíte väčšinu nadobudnutých výškových metrov. Veľmi tu oceníte paličky, prípadne počas zimnej túry i protišmykové návleky.
Vybavenie na túru
Hrebeň z Táľov cez Mesiačik až na Pálenicu, prípadne ďalej sa vyznačuje strmým terénom, kde sa vám hodia turistické paličky a v zime i protišmykové návleky, prípadne mačky. Tým, že bočný hrebeň je občas zarastený kosodrevinou a prechádza i rúbaniskami, hodí sa tu mať poruke navigáciu.
Náročnosť výstupu
Tento výstup je fyzicky náročný. Technicky je celkom jednoduchý. Nenájdete tu exponované časti. Skôr sa vyznačuje strmými stúpaniami a klesaním, pokiaľ sa vraciate späť rovnakou trasou smerom na Tále. Túru zvládne každý, fyzicky dobre pripravený turista.
Charakter chodníka medzi Babou a Pálenicou.
Čo si pozrieť v okolí?
Ak sa zatúlate do týchto končín, môžete túru hrebeňom Mesiačika a Pálenice potiahnuť až na hlavný hrebeň Nízkych Tatier a vystúpiť na vrchol Derešov. To je už naozaj hodnotný výkon s pekným cieľom na záver. Túru môžete viesť i na Kamennú chatu, alebo Srdiečko, kde sa dá ubytovať a vychutnať si o niečo dlhší pobyt v horách.