Pamätník obetiam lavíny v Kulichovej doline slúži ako pripomienka lavínovej katastrofy z 8.3. 1956. Lavína vtedy spadla z juhovýchodných svahov Žiarskej hole v Nízkych Tatrách a spôsobila jedno z najväčších lavínových nešťastí na území Slovenska, žiaľ aj s množstvom obetí.
Bočný pohľad na kamenný pomník obetiam lavíny v Kulichovej doline.
Lavína spadla z výšky takmer 1900 m do úzkej doliny, do miest s nadmorskou výškou 900 m. Lavína tým získala obrovskú ničivú silu. Dnes sa do týchto miest možno vybrať pešo, bicyklom, alebo na bežkách Vajskovskou dolinou s napojením na Dolinu Dve vody.
Túra je ľahká, vedie pekným lesom po dobrej lesnej ceste z veľkej časti pokrytej asfaltom, takže sa sem môžete vybrať i s deťmi. Trasa k pamätníku, môže byť fajn cieľom i pre všetkých bežcov. Lokalita je menej navštevovaná, takže si ju vychutnáte, ak chcete navštíviť pokojnejšie miesto.
Video
Ako sa dostať do Vajskovskej doliny a kde zaparkovať?
Túra k pamätníku začína vo Vajskovskej doline. Dalo by sa začať napríklad aj v obci Dolná Lehota, z nášho pohľadu by však šlo o zbytočne dlhý pochod. Neplatí to, ak sa sem vyberiete na bicykli. V taktom prípade je predĺženie cyklotúry celkom vhodné. Ak teda pôjdete autom, vyplatí sa zaparkovať kúsok za turistickým rázcestím Dolná Lehota, Črmné, kde je bezplatná odstavná plocha.
Pri spomínanom rázcestí stojí i autobus, premávajúci na Krpáčovo. Zabijete tak hneď dve muchy jednou ranou, pretože priamo tu je situovaný mohutný Pamätník SNP venovaný výsadkárom. Od pamätníka môžete vyraziť najskôr krátko po červeno značenej Partizánskej ceste a potom po zelenej značke.
Črmné - Pamätník SNP 2. Československej paradesantnej brigáde. Odtiaľto vyrážame na túru k pamätníku obetiam lavíny v Kulichovej doline.
Popis výstupu k pamätníku obetiam lavíny
K pamätníku obetiam lavíny vedie zelená turistická značka od rázcestia Dolná Lehota, Črmné. Trasa nie je orientačne náročná, postačí sledovať lesnú cestu, ktorá vás privedie najskôr k rázcestiu Dve Vody, kde je potrebné vybrať sa vľavo smerom na koniec Doliny Dve vody. Trasu sme absolvovali v zimnom období, takže mala svoje čaro.
Túra zasneženým lesom s viacerými zaujímavými skaliskami, so začínajúcou cencúľovou výzdobou je azda zaujímavejšia ako počas leta. Pri dostatku snehu, by mohla byť dobrou voľbou i pre bežkárov. K celkovej atmosfére úvodnej časti výstupu Vajskovskou dolinou príjemne prispieva i Vajskovský potok.
Vajskovská dolina i Dolina Dve vody stúpajú k pamätníku obetiam lavíny iba mierne a tak ide skôr o dlhšiu prechádzku. Na bicykel sa vám túra možno bude zdať i prikrátka, hoci ak pôjdete na bicykel s deťmi mohla byť tak akurát. Zaujať by mohla i bežcov. Výhodou je i fakt, že do týchto miest zrejme veľa slnka nezasvieti, a preto môže byť výstup k pamätníku vhodný i v letných dňoch.
Čo sa týka výstupu k pamätníku obetiam lavíny, je potrebné spomenúť dôležité rázcestie s názvom Dve vody. Nachádza sa približne v dvoch tretinách trasy z Črmného k pamätníku. Je to trochu širšie priestranstvo, ktoré sa pred vami odrazu otvorí v doline s prevažne strmými svahmi.
Rázcestie spoznáte podľa turistického smerovníka, mosta, pri ktorom sa potok Dve vody vlieva do Vajskovského potoka a zchátranej horskej chatky. Odtiaľ sa vydáte doľava, Dolinou Dve vody až k pamätníku. Nezmýľte sa, pretože zelená značka vedie i ďalej do Vajskovskej doliny. Samotný pamätník sa nachádza v jej závere a je označený i turistickým smerovníkom. Pri pamätníku zároveň končí zelená značka vedúca Dolinou Dve vody.
Asfaltkou Vajskovskou dolinou k pamätníku obetiam lavíny. Cestu lemujú pekné smrekové lesy.
Rázcestie Doliny Dve vody a Vajskovskej doliny.
Od chaty na rázcestí Dve Vody je to k pamätníku obetiam lavíny 2,5 km cesty.
Interiér opustenej chatky na rázcestí Dve vody.
Chatka na rázcestí Dve vody.
Pri pamätníku
Pamätník sa nachádza na rozhraní Doliny Dve vody a Kulichovej doline, ktorou sa spomínaná lavína prehnala, ničiac všetko v jej dosahu. Pamätník má formu do trojuholníka navŕšeného kamenia s dvoma pamätnými tabuľami.
Jedna bola zrejme venovaná prezidentom SR v roku 2006 a druhá, staršia pripomína mená všetkých obetí lavíny. Do okolia pekne zapadá. V blízkosti pamätníka sme si ešte všimli menší, drevený prístrešok. Bufet na tejto trase však neočakávajte. Najbližšie občerstvenie je možné na Krpáčove, prípadne v Dolnej Lehote. Nevšimli sme si ani prameň na doplnenie vody, no možno sa nejaký skrýval pod vrstvou snehu.
Primitívny prístrešok v závere lesnej cesty v Doline Dve vody.
Pri pamätníku obetiam lavíny sa už nachádzate v rezervácii.
Pamätník obetiam lavíny v Kulichovej doline.
Pamätník obetiam lavíny v v Kulichovej doline v zimnom období.
Zostup
Od pamätníka si cestu užijú hlavne tí, ktorí si sem vyšliapali na bicykli, prípadne sa sem dostali na bežkách. Čaká ich príjemný zjazd nie príliš frekventovanou dolinou, vďaka čomu je zjazd bezpečnejší.
Návrat z túry k pamätníku obetiam lavíny v Kulichovej doline späť do lokality horských lúk a lesov - Črmné.
Náročnosť a vybavenie na túru
Táto túra je ľahkou prechádzkou, ktorú zvládnu všetky typy turistov. Dalo by sa sem zobrať i deti v cyklovozíku, alebo dokonca v kočíku, hoci niektoré pasáže sú trochu strmejšie. Túra k pamätníku obetí lavíny si nevyžaduje špeciálnu výbavu. Postačí pohodlná obuv, vhodná na lesnú cestu, v ktorej sa vám bude dobre kráčať po asfalte. V zimnom období sa hodí mať klasickú obuv do hôr použiteľnú v snehových podmienkach. Ak by ste šli bicyklom, postačí i trekový bicykel, nemusíte brať horský.
Infotabuľa a chatka v úvode Doliny Dve vody.
Stručný popis lavínovej tragédie z roku 1965
Lavína v Kulichovej doline bola zapríčinená masami naviateho snehu na juhovýchodnom svahu Žiarskej hole. Podmienky počas predošlých 8 dní vytvorili naviate masy snehu v hrúbke až 2 m. Údajne panovalo veľmi veterné počasie, čo je bežným faktorom vzniku potenciálneho lavínového nebezpečenstva.
Masy snehu sa takmer o 10 hodine doobeda dali do pohybu, pričom boli natlačené do úzkeho žľabu v podobe Kulichovej doliny. Masa tým získala na kinetickej energii, a to až takej, že tlaková vlna doslova sfúkla robotnícky zrub situovaný v závere doliny, ktorá bola sama osebe čiastočne chránená skalou a bola orientovaná pozdĺžne s dolinou. Ostatok skazy dokonali ťažké masy snehu. Výsledok tragédie bol 16 mŕtvych.
Pomoc napokon zavolal jeden z robotníkov zasiahnutý tlakovou vlnou lavíny. Sila ho strhla von, ešte pred zasypaním snehom. Po nadobudnutí vedomia sa mu podarilo zavolať pomoc na horskej chate v závere Vajskovskej doliny. Tamojší robotníci zohnali záchranu v Dolnej Lehote, vďaka čomu už o 2 hodine poobede pracovalo niekoľko stoviek ľudí na záchrane.
Snehový zával s hĺbkou 2-7 m, s množstvom kameňov, hliny a stromov bol tak masívny, že bolo nutné prekopávať snehom tunely. Takto sa podarilo zachrániť 2 ďalších ľudí. Postupne sa našli všetky ďalšie obete.
Táto lavína patrila v tejto oblasti i vrámci horských oblastiach k výnimočným. V oblasti Žiarskej hole síce padali pravidelne, no nie v taktom rozsahu, čoho dôkazom je, že v Kulichovej doline rástol až 150 ročný les, ktorý táto lavína v značnej miere zničila. Škoda predstavovala asi 5000 m³ lesa, v ktorom vznikli až 100m široké holiny.
Ani tunajší pamätníci si nespomínali na nič podobné. Medzi hlavné chyby bol neskôr zaradený fakt, že za dlhotrvajúcej nepriaznivej poveternostnej situácii, neboli robotníci stiahnutí z lesného zrubu do bezpečia niekoľko dní pred tragickou udalosťou. Ukázalo sa tiež, že ako varovanie krátko predtým dokonca spadla lavína zo susednej Skalky.
Jedna z tabuliek upevnených na pamätníku obetiam lavíny v Kulichovej doline.
Tabuľka s menami obetí, ktorá je súčasťou pamätníka obetiam lavíny v Kulichovej doline.
Parametre historickej lavíny v Kulichovej doline:
- Šírka odtrhu: 800 m
- Dĺžka lavíny: 3 500 m
- Výška nánosu – 2 – 7 m
- Odhadovaná najvyššia rýchlosť lavíny: 250 km/h
- Plocha: 490 000 m²
- Objem: 1 590 000 m²
- Váha: 380 000 ton
Čo si pozrieť v okolí?
V okolí sa môžete zastaviť pri vodnej nádrži Krpáčovo, kde sa dá i občerstviť v bufetoch. Zaujímavý je i Pamätník 2. Československej paradesantnej brigády v oblasti Črmné.