Vendovka je malá útulňa v Malej Fatre nad Sučanmi vo nadmorskej výške približne 1350 m n. m. Poznali sme ju len z fotiek. Dlho nás mátala svojím romantickým vzhľadom a pekným prírodným prostredím, v ktorom je situovaná. Stále nám však nevychádzal čas, zastaviť sa na tomto mieste, až kým sa to konečne nepodarilo túto zimu.

Útulňa Vendovka je naozaj rozkošná horská chatka, no prístupná verejnosti nie je.Útulňa Vendovka je naozaj rozkošná horská chatka, no prístupná verejnosti nie je.

Slabá zima s minimom snehu priala skôr peším ako lyžiarskym túram a tak sme si naplánovali zaujímavú túru k útulni Vendovka z Vrátnej doliny cez sedlo Bublen a Malý Kriváň. Radi by sme vám túto trasu odporučili. Poskytuje prechádzku nádherou časťou hlavného hrebeňa, ktorá ešte lepšie vynikne v zimných podmienkach, na aké sme narazili tento rok. Túra nie je zadarmo, má celkom slušné parametre a tak si na nej aj zamakáte.

Video

Ako sa dostať do Vrátnej a kde zaparkovať?

Do Vrátnej doliny sme cestovali autom, no dá sa sem doviezť i autobusom, na ktorý sa dá dostať napríklad z rýchlika v Žiline. V tomto smere je Vrátna doline jednou z najlepšie dostupných lokalít Slovenska. Parkovanie sme našli na odstavnej ploche priamo pri hlavnej ceste do Vrátnej v bode turistického rázcestia s názvom Stará dolina. Práve tu začína výstup po zelenej značke smerom do sedla za Kraviarskym a neskôr po modrej a žltej značke až do sedla Bublen. Parkovanie bolo bezplatné.

  • Parametre túry Vrátna dolina – Malý Kriváň – Vendovka a späť: 16 km, cca. 1500 m stúpania

Výstup zo Starej doliny do sedla Bublen.

Aby sme sa dostali na hlavný hrebeň, potrebovali sme vystúpať najskôr do sedla za Kraviarskym a následne do sedla Bublen. Do sedla za Kraviarskym nás čakalo bezmála 600 m stúpania celkom strmou dolinou, ktorú sme ešte nepoznali. Táto dolinka sa vyznačuje kamenistým povrchom. Je tu roztrúsené množstvo kameňov, akoby išlo o pozostatok vyschnutého potoka.

Výstup najskôr vedie po lesnej zvážnici a stúpanie je skôr tiahle. Neskôr prídete k miestu, kde sa trasa rozdeľuje do dvoch menších doliniek. V tomto bode je potrebné riadne sledovať značenie. Trasa totiž prekvapivo prudko zatáča smerom do strminy napravo. Odbočku si vôbec nemusíte všimnúť. Nám sa tu podarilo zablúdiť. Ani pri spätnej ceste sme tu nenašli označenie odbočky.

Z tohto miesta výstup riadne naberie na strmosti. Malo by ísť i tiež o skialpinistickú výstupovú trasu, ktorej označenie sme sem-tam v teréne míňali a je takmer totožná s tou turistickou. Po niekoľkých minútach chôdze sa objavil prvý sneh. V tomto prípade šlo o tvrdý zmrznutý podklad, kde nám prišli veľmi vhod retiazkové nesmeky s hrotmi.

Zvyšnú strminu do sedla za Kraviarskym sme už prešli relatívne rýchlo. Zo sedla si môžete za úvodné útrapy dopriať pohľad na Rozsutce a hrebeň v oblasti Stien s vykúkajúcim vrcholom Stohu.

Prvé metre túry vedú  z Starej doliny do sedla za Kraviarskym.Prvé metre túry vedú zo Starej doliny do sedla za Kraviarskym.

Sedlo za Kraviarskym – sedlo Bublen

Nasledovalo takmer kolmé stúpania na Chrapáky a do sedla Bublen, ktoré sme už poznali z predošlého jesenného prechodu hrebeňa Baraniarok. Tentokrát bolo kompletne po snehu, pričom sme mali šťastie na tvrdý sneh, ktorý sa neboril a nesmeky na ňom perfektne držali. V takýchto podmienkach si výstup užijete. Za dobrého počasia si tu vychutnáte pekné výhľady, takže metre budú pribúdať radostnejšie.

Najkrajšou časťou bol azda záverečný traverz po veľkom snehovom poli až do sedla Bublen. Bol značený tyčovým značením. Zdalo sa nám, že v prípade vysokého lavínového nebezpečenstva by mohol byť nebezpečný, takže tu buďte opatrní.

V prípade hmly by ste tu zas možno mohli zablúdiť a dostať sa na vrchol Koniarok, ktorými vedie značka bočným hrebeňom. Mohlo by sa to ľahko stať, pretože traverz do sedla Bublen sa v závere odchyľuje doľava, pričom pôvodný smer výstupu vás vedie skôr kolmo na Koniarky.

V sedle za Kraviarskym.V sedle za Kraviarskym.

Po tyčovom značení zo sedla za Kraviarskym do sedla Bublen.Po tyčovom značení zo sedla za Kraviarskym do sedla Bublen.

Výhľad zo sedla Bublen na našu nasledovnú trasu na Malý Kriváň.Výhľad zo sedla Bublen na našu nasledovnú trasu na Malý Kriváň.

Sedlo Bublen – Malý Kriváň

Sedlo Bublen je miestom, kde sa dá za dobrý podmienok posedieť a užiť si nádherné výhľady najmä na oblasť Malého Kriváňa, kde sa hlavný hrebeň strmo dvíha. Opačným smerom je Pekelník a za ním masív Veľkého Kriváňa.

Ak by sa vám niečo nepozdávalo, môžete tadiaľ prejsť na lanovku v Snilovskom sedle, v ktorom by sa malo dať aj občerstviť v reštaurácii hornej stanice lanovky. V samotnom sedle Bublen však nie je prístrešok ani žiadna lavička. Preto sa tu dobre sedí, len ak je príjemné počasie, ako sme mali práve na tejto túre.

Zo sedla Bublen vedie trasa červenej hrebeňovej značky traverzom Koniarok, čo je oblý kopec napravo. Trochu odstrašujúco z týchto miest pôsobí strmina dvíhajúca sa v úvode hrebeňa smerujúceho na Malý Kriváň.

Skutočnosť je našťastie trochu milostrdnejšia. Presun k tejto strmine ja plný pekných výhľadov. Je dosť možné, že na námahu celkom zabudnete. Špeciálny dojem týchto miest ešte umocní zimná atmosféra, keď sú svahy zjemnené kompaktnou, iskričkujúcou štruktúrou snehu.

Prekonaním strmého stúpania sa dostanete na ostrejší hrebeň, ktorý je extrémne fotogenický. Pre turistu je pôžitok kráčať týmito miestami. Presne pre takéto dojmy sa chodí do hôr. V zime tu však nesmiete zabúdať na opatrnosť. Zrázy na pravej strane hrebeňa sú poriadne strmé. Tie naľavo sú síce miernejšie, no ak je tu ľadová krusta pád by mohol byť nepríjemnou jazdou až celkom nadol.

Takisto sa tu môžu vytvoriť nebezpečné preveje. Okrem výhľadov na bezprostredné okolie nás tu zaujal i pohľad na Žilinu. Ľahko ju identifikujete podľa rozsiahlych výrobných hál tamojšej automobilky a hladiny Vodného diela Žilina.

Ostrý hrebeň vás privedie na dohľad oblého vrcholu Malé Kriváňa označeného výrazným betónovým obeliskom. Cestou na Malý Kriváň sme videli vyšliapané traverzy popod hrebeň, čo však nevyzeralo najbezpečnejšie.

Ak je veľa snehu, alebo sú svahy zmrznuté, držte sa radšej trasy priamo po hrebeni a tyčového značenie. Jeden z traverzov sme síce prešli, ale pohľad do hlbiny dával jasne tušiť, že po hladkom strmom svahu by bol pád veľmi nebezpečný. Z Malého Kriváňa spadajú rozľahlé juhovýchodné svahy, v zime odrážajúce slnko. Krásny pohľad.

Po červenej hrebeňovej značke smerom na Malý Kriváň.Po červenej hrebeňovej značke smerom na Malý Kriváň.

Spätný pohľad na Pekelník a Veľký Kriváň.Spätný pohľad na Pekelník a Veľký Kriváň.

Hlavným malofatranským hrebeňom na Malý Kriváň, ktorý je označený betónovým obeliskom na vrchole.Hlavným malofatranským hrebeňom na Malý Kriváň, ktorý je označený betónovým obeliskom na vrchole.

Malý Kriváň – útulňa Vendovka

Výhľady z Malého Kriváňa sú pôsobivé. Sú kruhové a my zisťujeme, že bočné rameno spadá hlboko nadol, kde vidíme malú lúčku, pokrytú snehom. Miesto, v blízkosti ktorého by mala stáť vytúžená útulňa Vendovka.

Bude do riadny zostup o takmer 400 výškových metrov, ktoré bude treba obratom vystúpať naspäť. Sme na to však pripravení. A tak zakrátko míňame Meškalku, ktorú modrá značka iba traverzuje. Zostúpime až k bodu Rypaj, v blízkosti, ktorého by mal byť prameň. Je tu k nemu označená odbočka, no neskontrolovali sme, či prameň tečie. Prejdeme zasneženou lúkou, ktorú sme prednedávnom sledovali z vrcholu Malého Kriváňa. Na konci lúky nás ešte čaká asi sto metrov lesíkom a sme pri Vendovke.

Posledný úsek na Malý Kriváň v smere od sedla Bublen.Posledný úsek na Malý Kriváň v smere od sedla Bublen.

Malý Kriváň ponúka ďaleké, kruhové výhľady.Malý Kriváň ponúka ďaleké, kruhové výhľady.

Betónový obelisk na vrchole Malého Kriváňa, ktorý sa veľmi ponáša na obelisky na Kráľovej holi, Ďumbieri, či Baranci.Betónový obelisk na vrchole Malého Kriváňa, ktorý sa veľmi ponáša na obelisky na Kráľovej holi, Ďumbieri, či Baranci.

Na zostupe z Malého Kriváňa k útulni Vendovka v lokalite Rypaj. V blízkosti sa nachádza prameň.Na zostupe z Malého Kriváňa k útulni Vendovka v lokalite Rypaj. V blízkosti sa nachádza prameň.

Vendovka

Vendovka je presne taká romantická, ako sme vedeli vopred už z fotiek. Nachádza sa v lesíku a z jej terasy dovidíte až na Malý Kriváň. Na terase sa dá posedieť. K dispozícii je i väčší drevený stôl. V útulni akurát boli turisti. Útulňa však slúži špeciálne turistom zo Sučian, ktorí sa o ňu starajú. Bežne sa tu prespať nedá. Núdzovo by to bolo možné azda na terase. No prístrešie tu nečakajte.

Terasa nie je prekrytá strechou. V blízkosti útulne sa však nachádza prameň. Jeden z turistov doň šiel po vodu, takže prameň je zjavne použiteľný. Pár momentov strávených na tomto peknom mieste nám muselo stačiť a vybrali sme sa na cestu späť k autu, ktoré čakalo na opačnej strane hrebeňa Malej Fatry hlboko vo Vrátnej doline.

K zaujímavostiam ohľadne Vendovky patrí fakt, že ju postavili ľudia vedení Václavom Dvořáčkom (prezývaného Vendo) zo zbytkov Chaty na Meškalke. Neskôr, po jeho smrti, útulňu premenovali na Vendovku.

Útulňa Vendovka je naozaj rozkošná horská chatka, no prístupná verejnosti nie je.Útulňa Vendovka je naozaj rozkošná horská chatka, no prístupná verejnosti nie je.

Zakladateľom Vendovky je Václav Dovořáček.Zakladateľom Vendovky je Václav Dvořáček.

Malý Kriváň z menšej lúky tesne nad útulňou Vendovka.Malý Kriváň z menšej lúky tesne nad útulňou Vendovka.

Návrat hrebeňom a zostup do Vrátnej

Bonusom našej túry bolo, že počasie bolo dokonalé a stabilné po celý deň. Vôbec nám preto nevadilo, že sme si mohli v pohodičke vychutnať tú istú trasu dvakrát. Bolo možné pohodlne fotiť aj natáčať video, čo nie vždy platí. Hoci sme mali prekonať viac ako 1500 metrov stúpania a 16 km pochodu, vôbec sme to nehrotili a cestu späť sme si v kľude užívali.

Najťažší bol jednoznačne zostup zo sedla za Kraviarskym späť do Vrátnej. Nekonečná strmina najskôr po tvrdom sneho-ľade, neskôr po kameňoch, ktoré nám riadne vykrúcali nohy. Ale aj to patrí k životom horalov.:)

Variantom pre náročnejších by mohol byť návrat cez Pekelníka, hranu Veľkého Kriváňa a Snilovské sedlo. Tu by poricia nastúpaných výškových metrov ešte stúpla.

Žiarivé, zimné svahy Malého Kriváňa, pôsobia priam magicky.Žiarivé zimné svahy Malého Kriváňa pôsobia priam magicky.

Parádna zimná turistika v Malej Fatra. V pozadí Malý Kriváň.Parádna zimná turistika v Malej Fatra. V pozadí Malý Kriváň.

Zimné pohladenie turistovej duše v sedle Bublen.Zimné pohladenie turistovej duše v sedle Bublen.

Divočina v dolinke vedúcej zo sedla za Kraviarskym naspäť do Vrátnej doliny.Divočina v dolinke vedúcej zo sedla za Kraviarskym naspäť do Vrátnej doliny.

Náročnosť a vybavenie na túru

Zimná túra na Vendovku po cez hlavný hrebeň Malej Fatry je kondične náročným prechodom pre tých, ktorí majú skúsenosti so zimnou turistikou i exponovanejším zimným terénom. Ide najmä o celkom veľké prevýšenie a neskôr tiež nepríjemný zostup do Vrátnej doliny. V závislosti od konkrétnych snehových podmienok sa náročnosť môže ešte zvýšiť.

Ak sa vyberiete na takúto túru, pozrite si podmienky podľa hlásení Horskej služby a predpoveď počasia. Zoberte si protišmykové návleky, ktoré sa nám tu perfektne osvedčili, no pri vyššom stave snehu budú najlepšie mačky. Cepín môžete tiež pribaliť. Aspoň nejaký ľahký. Môžu sa hodiť lyžiarske okuliare v prípade silnejšieho vetra. Tiež sme ocenili paličky s dobrými hrotmi, ktoré držia v tvrdom snehu.

Uvedená trasa by sa dala prejsť i na skialpoch, no je to niečo pre skúsenejších. Ak by ste lyžovali za vyššieho lavínového stupňa, lavínová výbava je základom. Čo sa týka tekutín, dá sa vystačiť s jednou litrovou termoskou.

Strmým hrebeňom smerom na Malý Kriváň, ktorý je zatiaľ schovaný.Strmým hrebeňom smerom na Malý Kriváň, ktorý je zatiaľ schovaný.

Turisti na hlavnom hrebeni Malej Fatry na ceste z Malého Kriváňa do sedla Bublen. V zime tu môžu hroziť snehové preveje.Turisti na hlavnom hrebeni Malej Fatry na ceste z Malého Kriváňa do sedla Bublen. V zime tu môžu hroziť snehové preveje.