Vodný mlyn v Kolárove je pekne zrekonštruovaný plávajúci mlyn, ktorý kotví na brehu mŕtveho ramena Malého Dunaja. Priamo v mlyne bolo zriadené Múzeum vodného mlynárstva. Lodný mlyn je zaradený i medzi národné kultúrne pamiatky Slovenska. Kolárovský mlyn dnes predstavuje najmä fotogenickú, technickú pamiatku zasadenú do veľmi pekného prostredia riečneho ramena Malého Dunaja v kraji lužných lesov južného Slovenka.
Mŕtve ramená odjakživa pôsobili dojmom záhadnosti. Priam volajú po preskúmaní, najlepšie na kanojke. Také je i rameno Malého Dunaja, ktoré sa takmer vlieva do rieky Váh. Rameno navyše ukrýva úžasnú remeselnú a technickú pamiatku v podobe vodného mlyna. Toto dielo bystrého umu človeka, nájdete v juhoslovenskom Kolárove v severnej časti mesta.
Vodných mlynov je v týchto končinách Slovenska viacero, predurčuje to samotný charakter krajiny. Napriek prvotriednej zaujímavosti tohto dielka, našli sme ho pomerne opustené a málo propagované. A hoci sme tu boli aj cez víkend, veľa ľudí sme tu nestretli. Lokalita má pritom určite čo ponúknuť, pretože okrem mlyna tu nájdete raritný drevený most a tiež spoločenský areál, kde sa konajú rôzne kultúrno-spoločenské akcie. Hneď vedľa je krčma a provizórne múzeum poľnohospodárskej techniky.
Na to, že sa v Kolárove nachádza unikátne technické dielo je cesta k nemu veľmi slabo označená. Našťastie Kolárovo je malé mestečko a tak mlyn rýchlo nájdete. Nám sa to s pomocou mapy podarilo hneď na prvý krát. Miestni ale propagácii mlyna nevenovali príliš veľa pozornosti (snáď sa to v budúcnosti zmení). Priamo k mlynu sa dostanete po ďalšej technickej pamiatke. Musíte totiž prejsť po najdlhšom zastrešenom drevenom moste v Európe. Má dĺžku 86m a šírku 2,5m. Mostík pôsobí veľmi príjemne a spolu s mlynom veľmi dobre zapadajú do prírodných pomerov mŕtveho ramena.
Cesta do Kolárova a k vodnému mlynu
Do Kolárova nie je nijako extra zaujímavá cesta. Iba rovina a polia a tak podobne. Najlepšie je ísť autom. Pretĺkať sa budete množstvom dediniek a na diaľnicu, alebo rýchlocestu rovno zabudnite. V Kolárove už s nájdením vodného mlyna nebude väčší problém. Pri mŕtvom ramene sa dá zaparkovať priamo pri drevenom moste, ktorým sa pešo dostanete k mlynu.
Vodný mlyn v nájdete zhruba v polovici severnej časti mesta Kolárovo na brehu mŕtveho ramena Malého Dunaja. Dá sa sem dostať bez problémov pešo, na bicykli či autom. Ak ste prišli pešo odporúčame si spraviť peknú prechádzku po hrádzi, prípadne aj popri Váhu. Počas prechádzky dôjdete až k drevenému mostu, čo je ďalšia miestna zaujímavosť. Vodný mlyn sa nachádza hneď pri moste. Môžete sa tu i občerstviť v neďalekej Krčme u Mlyna.
V prípade že sa k vodnému mlynu v Kolárove chystáte autom, je viacero možností ako sa sem dostať. Pokiaľ idete zo západu tak pri moste cez Malý Dunaj odbočíte na Jesenského nábrežie a po chvíli sa dostanete priamo k drevenému mostu. V prípade že idete z východu, platí to isté, stačí pri moste cez Malý Dunaj odbočiť na Petőfiho rad a po chvíli ste tam. Čo sa parkovania týka, tak sme si všimli že ľudia nechávajú autá priamo na ceste na hrádzi. Voľné parkovacie miesta nájdete aj na Mostovej ulici, ktorá vedie tiež priamo k mostu, avšak z juhu.
Objekt kolárovského mlyna
Vodný plávajúci mlyn v Kolárove je drevenou stavbou, ktorá pokojne hovie na tunajšej vodnej hladine. Mlyn bol v 60.tych rokoch presunutý do Múzea slovenskej dediny v Martine, kde musel čakať 20 rokov, kým sa objavili nadšenci s iniciatívou túto pamiatku znovu sprístupniť verejnosti. Posledný plávajúci lodný mlyn Slovenska tak znovu pomáha pripomínať atmosféru mlynárskych čias v oblasti Váhu a Malého Dunaja.
Hoci sme boli pri vodnom mlyne niekoľko krát, vždy sme mohli obdivovať iba vonkajšok mlyna, pretože mlyn bol zavretý. Vodný mlyn pripomína dva člny, na ktorých je upevnené mlynské koleso. Mlyn je obitý doskami pripomínajúcimi štít, alebo niečo ako pancier. Je to neobvyklá stavba a príjemne zapadá do riečnej krajiny. Spoluvytvára tak veľmi príjemné miesto, ktoré sa oplatí navštíviť. Celkovo tu bol pokoj a nestretli sme žiadnych turistov, len zopár rybárov, ktorí posedávali na nábreží a uprene hľadeli na vodnú hladinu. Jednodňový výlet sem je absolútne ideálny pre rodiny s neposednými deťmi, ktoré mlyn istotne zaujme. Samozrejme nezabudnite si pozrieť aj okolie mlyna, prípadne sa prejsť po ostrovčeku, ktorý je ohraničený mŕtvym ramenom, Malým Dunajom a Váhom.
Na škodu veci bolo, že sme sa nedostali do interiéru tejto technickej pamiatky. Je potrebné si ju telefonicky dohodnúť. Odporúčame kontaktovať Združenie ochranárov Dolného Žitného ostrova - Ochranársky spolok Vodný mlyn. Prehliadka interiéru s odborným výkladom môže poskytnúť zaujímavé detaily o vtedajšom živote na rieke a mlynárčení. Vodný mlyn v Kolárove plánujeme určite navštíviť opäť, tak snáď sa nám podarí dohodnúť aj prehliadka, aby sme o mlyne mohli napísať viac.
Kontakt: Helena Šáliová, +421 908 781 146
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Www: www.vodnymlyn.sk
Čo si ešte pozrieť?
- Komárno - historicky významné mesto s opevnením, nachádza sa tu množstvo historických pamiatok
- Vodné mlyny v oblasti Malého Dunaja – skvelý tip na jednodňovú okružnú jazdu za účelom návštevy mlynov
- Kúpalisko Vadaš Štúrovo - príjemný oddych v bazénoch Vadašu predstavuje slovenskú dovolenkovú klasiku
- Vodné dielo Gabčíkovo - ponúka veľmi peknú cykloturistiku, možnosti rybolovu a plavebné komory, ktoré musíte vidieť v akcii.
- Patince - vyskúšajte tunajší wellness areál
- Burda - nenápadné pohorie na juhu Slovenska s jedinečnými výhľadmi na ostrihomskú Baziliku a tok Dunaja