Huncokársky cintorín sa nachádza v lesoch Malých Karpát severozápadne od Zochovej chaty nad Modrou. Predstavuje cieľ v dobre dostupnej lokalite, kam sa pohodlne dostanete autom alebo verejnou autobusovou dopravou. Ak máte radi horskú cyklistiku, môžete sa sem vybrať i týmto spôsobom. Zo Zochovej chaty je cintorín prístupný po lesnej turistickeje ceste, alebo po asfaltke. Ide o menšiu prechádzku vhodnú pre všetkých, ktorí radi trávia voľný čas v prírode. A kto to boli vlastne Huncokári? To sa dozviete ďalej v článku

Tradičné hroby Huncokárov z Modry - Piesku.Tradičné hroby Huncokárov z Modry - Piesku.

Ako sa dostať k huncokárskemu cintorínu a kde zaparkovať?

Ako východzí bod na prechádzku k cintorínu navrhujeme zvoliť Zochovu chatu nad dobre známym vinárskym mestečkom Modra. Samozrejme výlet k cintorínu si môžete nakombinovať naozaj rôzne. Ak máte viac času je to dobrý nápad, pretože v blízkosti sa nachádza hneď niekoľko rôznorodých zaujímavostí.

Zochova chata je prístupná autom, alebo autobusmi, ktoré tu majú konečnú. Pri konečnej sa nachádza veľké parkovisko, ktoré však býva počas pekných víkendov celkom rýchlo plné. Parkovať sa zvykne i popri asfaltke, ktorá sem vedie z Modry. Od parkoviska sa môžete vybrať buď ďalej po asfaltke po modrej cykloznačke, alebo lesným turistickým chodníkom takisto po modrej značke.

V prípade asfaltky si dávajte pozor na rozdvojenia a držte sa modrej cykloznačky smerom na Pilanské. Huncokársky cintorín je vzdialený asi 1 km od Zochovej chaty, čo predstavuje naozaj pohodovú prechádzku.

Turistický chodník zo Zochovej chaty na Huncokársky cintorín.Turistický chodník zo Zochovej chaty na Huncokársky cintorín.

Kto boli Huncokári ?

Huncokári boli tajuplní horskí obyvatelia, ktorí sa uchytili v lesoch Malých Karpát. Boli to rakúski a nemeckí prisťahovalci venujúci sa prevažne drevorubačstvu. Boli sem údajne povolaní Pálffyovcami, ktorí veľmi nedôverovali miestnym lesníkom pri spravovaní svojich lesov. Pomenovanie Huncokár je skomoleninou nemeckého slova Holzhacker – drevorubač.

Huncokári sa v oblasti Modry – Piesku objavili v 18. storočí. Piesok bol zároveň ich najvýznamnejším sídlom. Okrem drevorubačstva sa venovali i širšiemu spravovaniu lesa, napríklad výsadbe stromov, zakladaniu rybníkov, ale aj výrobe vápna, či páleniu dreveného uhlia. Dodnes možno v časti Modry – Piesok obdivovať Kaplnku sv. Márie Magdalény, ktorá predstavuje pozostatok huncokárskej osady.

Huncokári boli rímsko-katolíkmi. Z obdobia medzi vojnami tu bolo zdokumentovaných desať huncokárskych rodín. Išlo o rodiny týchto mien Lindtner, Kern, Čermák, Steiner, Graus (3 rodiny) Schwandtner, Aschenschwandtner, Juriš.

Samotný Huncokársky cintorín predstavuje bezmála 1000 m² plochy, ktorá je oplotená. Cintorín sa nachádza tôni vysokých stromov. Potomkovia Huncokárov sa rozhodli obnoviť tradičné drevené kríže na 21 hroboch. Podarilo sa im to v roku 2014 na základe dvoch relatívne zachovalých krížov z minulosti.

Na Huncokárskom cintoríne v súčasnosti nájdete i modernejšie náhrobné kamene. Stále sa však jedná o Huncokárov a ich potomkov.Na Huncokárskom cintoríne v súčasnosti nájdete i modernejšie náhrobné kamene. Stále sa však jedná o Huncokárov a ich potomkov.

Na huncokárskom cintoríne

Cintorínu dominuje veľký drevený kríž so sochou Krista. Tradičné huncokárske hroby sa vyznačujú jednoduchosťou prevedenia. Huncokári si údajne dávali záležať, aby miesto ich posledného odpočinku pôsobilo stroho a skromne, rovnako ako ich životy.

Hroby boli obvykle len vyvýšeniny porastené machom, ohraničené kameňmi. Niekedy chýbal i kríž. Ak sa kríž použil, bol obvykle agátový, alebo dubový s charakteristickou drevenou strieškou. V súčasnej dobe tu pochovávajú len v prípade, že sa jedná o potomkov Huncokárov. Pohrebov je tu však minimum.

Lokalita cintorína Huncokárov je veľmi príjemným miestom, kde zrejme nestretnete mnoho ľudí. Hodí sa na ľahký výlet pre všetky kategórie turistov. Môžete sa sem vybrať s deťmi, prípadne aj v kočíku. Je to taktiež cieľ vhodný pre dôchodcov, ktorí by radi strávili aktívny deň v prírode.

Cintorínu Huncokárov dominuje veľký kríž s vyobrazením Krista.Cintorínu Huncokárov dominuje veľký kríž s vyobrazením Krista.

Čo si pozrieť v okolí?

V blízkosti Huncokárskeho cintorína sa nachádza mnoho ďalších zaujímavostí koncentrovaných na relatívne malom území. Je to napríklad významná malokarpatská sedemstovka s vyhliadkovou vežou – Veľká homoľa, lezecké skaly Traja jazdci, či Medvedia skala.

Oplatí sa navštíviť i kopec s vyhliadkou – Zámčisko. Navštíviť môžete tiež tunajšiu hvezdáreň. Príjemným miestom na prechádzku spojenú s opekaním, či táborením je Čermákova lúka s prameňom Modranská baba.