Pilsko (1557 m n. m.) je osamelý vrchol v Oravských Beskydách v slovensko-poľskom pohraničí nad obcami Oravské Veselé, Mútne a Oravská Polhora, z ktorých naň vedú turistické značené trasy. Tento vrch sa vyznačuje odľahlosťou, peknou prírodou a výbornými kruhovými výhľadmi na Oravu a Poľsko.

Pilsko - vrchol.Pilsko - vrchol.

Pilsko je ideálny cieľ pre turistov, ktorí neradi navštevujú preplnené pohoria a radšej sa túlajú opustenejšími končinami, pričom si nepotrpia na infraštruktúru v podobe chát a občerstvenia. Pilsko v tomto smere ponúka vďačný cieľ na výstup, hoci je trochu komplikovanejšie sa k nemu dopraviť.

Ak sa sem už vyberiete, určite budete mať z túry pekný zážitok. Veď oravské trio Babia hora,Veľký Choč a Pilsko patria k turistickej klasike. My sme sa sem vybrali v lete a vrch by sme radi odporučili, aj z toho dôvodu, že výstup naň môžete skombinovať s množstvom ďalších kultúrnych a prírodných zaujímavostí v okolí.

Ako sa dostať pod Pilsko a kde zaparkovať?

Pilsko je dosť odľahlý vrchol. Oblasť Oravy, kde sa nachádza, je pomerne dobre prístupná kombináciou rýchlikov a lokálnych železníc, prípadne autobusov. Samotné Pilsko sa však nachádza na krajnom severe, na hraniciach s Poľskom. Cesta na začiatok túry sa tak najpraktickejšie javí autom.

Vychádzali sme z obce Oravské Veselé, kam by ste mohli ísť autobusom. Je potrebné prísť až na obratisko autobusov pri Chate Pilsko. My sme sa sem doviezli autom a pri obratisku sme aj zaparkovali. Zelená turistická značka začínala práve tu. Vybrali sme si ju pretože je najkratšia, no vyraziť by sa dalo i po modrej z Oravskej Polhory, alebo obce Mútne, čo sú však zjavne dlhšie trasy. Nepreskúmali sme ich, no zrejme vedú dlhší kus i po asfalte, čo nie je najpríjemnejšia šľapačka. Zelená značka naproti tomu veľmi rýchlo z asfaltky zabáča do lesného terénu.

Začiatok túry na Pilsko nad obcou Oravské Veselé pri Chate Pilsko.Začiatok túry na Pilsko nad obcou Oravské Veselé pri Chate Pilsko.

Možnosť zaparkovať je na okraji obratiska autobusov nad Oravským Veselým.Možnosť zaparkovať je na okraji obratiska autobusov nad Oravským Veselým.

Výstup na Pilsko z Oravského Veselého

Na výstup na Pilskom sme sa vybrali z pohodového autocampingu JAMI. Nachádza sa pri Námestove priamo na brehu Oravskej priehrady. Toto ubytovanie bolo to výhodné ako základňa na objavovanie okolia bez nutnosti nosiť so sebou zakaždým kompletnú výbavu a aj spomínanej odľahlosti tohto regiónu.

Ráno postačilo odviezť sa autom do obce Oravské Veselé, presnejšia až na jej samý koniec. Vcelku naľahko vyzbrojení sme sa vybrali od Chaty Pilsko po zelenej značke, ktorá je na úvodnom úseku tvorená asfaltkou. Mimochodom Chata Pilsko bola zatvorená a pôsobila dosť opustene, akoby bola mimo prevádzky. V tomto mieste bol ale vo výstavbe obrovský, zrejme rekreačný komplex.

Približne po kilometri od štartu sa zelená značka prudko stáča doľava smerom do strmého lesného svahu. Po ľavej strane sme si tesne pred touto odbočkou všimli i drevenú búdku, ktorá prekrývala prameň. Vody sme mali ešte plnú zásobu a tak sme ho nevyužili. Na spiatočnej ceste však tento prameň padol vhod na zvlaženie po túre.

Stúpanie za odbočkou čoskoro nabralo grády, až sme napokon kráčali kolmo na vrstevnice. Lesná zvážnica musela byť po nedávnej ťažbe, pretože vyzerala vyjazdená mechanizmami ťahajúcimi ťažké kmene stromov. Bola poznačená eróziou, takže ak by ste sem vyrazili po dažďoch, mohlo by vás tu prekvapiť nepríjemne šmykľavé bahno. My sme narazili na vysušenú zvážnicu, kde na nás skôr pražilo slnko.

Stúpali sme však relatívne rýchlo, pretože sme boli vybavení len naľahko, a tak sme skoro vystúpali do hustejšieho lesa, ktorý nás prakticky až po vrcholové časti Pilska skrýval pred slnečnou žiarou. Aj preto sa táto túra celkom hodí na čoraz krutejšie letá.

Prvý strmý úsek nás od Odbočky na Pilsko doviedol na križovatku žltej a zelenej značky s názvom Dudová. Nachádza sa v nadmorskej výške 1067 m n. m. Nasledujúci úsek až po Odpočívadlo pod Dudovou sa vyznačoval veľmi pohodlnou, širokoku lesnou cestou.

Stále krytí lesom sme sa rýchlo presunuli aj týmto úsekom s minimom stúpania. Oddych sme si dopriali v dobrom drevenom prístrešku s lavicami a stolom. Kúsok od neho by sa mal nachádzať i prameň, ten sme však nehľadali. Voda nám totiž starosti nerobila, vliekli sme jej dostatok. Zaujímavé bolo, že doteraz sme stretli azda len dve menšie skupinky turistov, inak bol les ľudoprázdny.

Romantická chalupa na začiatku výstupu na Pilsko nad obcou Oravské Veselé.Romantická chalupa na začiatku výstupu na Pilsko nad obcou Oravské Veselé.

Prameň pri asfaltke v spodnej časti výstupu na Pilsko z Oravského Veselého.Prameň pri asfaltke v spodnej časti výstupu na Pilsko z Oravského Veselého.

Po zelenej značke z Oravského Veselého na Pilsko.Po zelenej značke z Oravského Veselého na Pilsko.

Odbočka na Pilsko z asfaltky smerom na lesnú cestu.Odbočka na Pilsko z asfaltky smerom na lesnú cestu.

Po prekonaní prvého strmého stúpania lesom sa dostaneme na rázcestie Dudová.Po prekonaní prvého strmého stúpania lesom sa dostaneme na rázcestie Dudová.

Odpočívadlo pod Dudovou cestou na Pilsko z Oravského Veselého.Odpočívadlo pod Dudovou cestou na Pilsko z Oravského Veselého.

Pohľad z odpočívadla pod Dudovou smerom na trasu po zelenej značke, ktorú sme prešli ako úvod výstupu na Pilsko.Pohľad z odpočívadla pod Dudovou smerom na trasu po zelenej značke, ktorú sme prešli ako úvod výstupu na Pilsko.

Prameň Dudová.Prameň Dudová.

Z Odpočívadla pod Dudovou na Skalisko

Po občersvení v prístrešku pod Dudovou sme sa vybrali pekným lesom ďalej smerom na Skalisko. Stúpanie nabralo na strmosti, hoci stále bol pochod relatívne príjemný. Zmenil sa len charakter chodníka. Bol omnoho užší ako lesná cesta a riadne vymletý od búrkovej vody. Na mnohých miestach pripomínal koryto potoka vydláždené väčšími kameňmi.

V časti výstupu nad prístreškom pod Dudovou sa ukázalo, že príroda je tu veľmi pekná a konečne nám boli dopriate i prvé výhľady. Vyčnievala na nich populárna Babia hora tróniaca na absolútnom severe Slovenska. Osamelá hora s krásnymi výhľadmi, ktorú odporúčame aspoň raz navštíviť.

S pribúdajúcou výškou príroda naberala na kráse a všadeprítomný pokoj bol pohladením. I v čase letných prázdnin sme tu nikoho nestretali, hoci sme na túru nevyrážali príliš skoro ráno. Postupne sme sa prepracovali k výraznejšiemu sklonu smerom nahor. Značka znova viedla kolmo na vrstevnice.

V týchto miestach sa nachádza pri chodníku ďalší prameň. Pred slnkom nás i tu kryl hustý les. Lesom sme sa napokon prepracovali až do výšky 1495 m n. m. na Skalisko. Je tu osadený turistický rázcestník. Okolie bolo zaujímavé najmä zmenou bujného lesného porastu na čosi ako kalamitný les. Vysušené kmene stromov však boli veľmi pôsobivé. Rástli v redších zoskupeniach na trávnatom podklade.

Výhľady na náš najsevernejší vrch - Babiu horu cestou po zelenej značke smerom na Pilsko.Výhľady na náš najsevernejší vrch - Babiu horu cestou po zelenej značke smerom na Pilsko.

Pralesy popri zeleno značenom chodníku smerom na PIlsko.Pralesy popri zeleno značenom chodníku smerom na PIlsko.

CHKO Orava, ktorou sme prechádzali počas výstupu na Pilsko.CHKO Orava, ktorou sme prechádzali počas výstupu na Pilsko.

Ďalší z prameňov pri zelenej značke v strednej časti výstupu na Pilsko.Ďalší z prameňov pri zelenej značke v strednej časti výstupu na Pilsko.

Záver výstupu od Skaliska na Pilsko

Stúpanie sa nad Skaliskom výrazne zmenšilo, a zdalo sa, že vrchol Pilska už musí byť nadosah, hoci stále nebol vidno. Ukázalo sa však, že túra sa bude vliecť ešte dlho. Pocitovo sa zdalo, že záver výstupu je nekonečný. Aspoň, že viedol veľmi peknou vegetáciou, čoraz viac charakterizovanou kosodrevinou. Napokon vykúkol i vŕšok Pilska. Museli sme však ešte hodnú chvíľu kráčať, aby sme na ňom konečne zastali. Stálo to však za to.

Odumretí velikáni na temene Pilska.Odumretí velikáni na temene Pilska.

Množstvo suchárov vo vrchnej časti výstupu na Pilsku malo svoje zvláštne čaro.Množstvo suchárov vo vrchnej časti výstupu na Pilsku malo svoje zvláštne čaro.

Vrchol Pilska

Vrchol Pilska je tvorený trávnatou plošinou, kde sa stretáva chodník z Poľska s tým, ktorý vedie zo Slovenska. Okrem toho je tu situovaný vrcholový kríž a oltár, zjavne využívaný na slúženie sv. omší. To môže byť zaujímavý zážitok, pretože pohľad na okolie z tejto osamelej hory je ozaj pôsobivý.

Neďaleko vrchola smerom po značke do Poľska by sa mali nachádzať tri ďalšie pramene. Túto časť sme už nepresondovali. Na vrchole sme stretli len zopár turistov, takže sme si ho mohli takmer v pokoji vychutnať, nebyť blížiacich sa búrkových mračien. Tie nás donútili k rýchlemu zostupu.

Obetný stôl a kríž v tesnej blízkosti vrchola Pilska.Obetný stôl a kríž v tesnej blízkosti vrchola Pilska.

Zachmúrená atmosféra na vrchole Pilska.Zachmúrená atmosféra na vrchole Pilska.

Rázcestník na vrchole Pilska.Rázcestník na vrchole Pilska.

Výhľady z Pilska

Vrchol Pilska perfektným miestom na kruhové výhľady. Vidno ďaleko na Slovensko i Poľsko. Výhľadu z výšky 1557 m n. m. dominuje Babia hora., čoby kráľovná severnej Oravy. Ďalej uvidíte Malú Fatru, Chočské vrchy, Veľkú Fatru, Nízke Tatry, či Kysucké a Sliezske Beskydy.

Zatiahnutý výhľad z Pilska smerom k Babej hore.Zatiahnutý výhľad z Pilska smerom k Babej hore.

Výhľad z Pilska na Oravu.Výhľad z Pilska na Oravu.

Zostup z Pilska

Dolu z Pilska nás zahnala blížiaca sa búrka. Šli sme rovnakou trasou, ako sme naň vystúpili. Zostup nám šiel rýchlo. Snažili sme sa čo najskôr dostať z oblasti vrcholových partií. Tie, ako bolo spomenuté vyššie, sú pomerne rozľahlé a tak výškové metre spočiatku ubúdali len pomaly. V strmej časti lesom to už išlo rýchlejšie, a hodili sa tam turistické paličky. Rovnako ako aj v závere trasy pod Dudovou.

Chata Pilsko a jej prestavba.Chata Pilsko a jej prestavba.

Nová výstavba pri zelenej značke na začiatku výstupu na Pilsko.Nová výstavba pri zelenej značke na začiatku výstupu na Pilsko.

Náročnosť

Pri plánovaní túry na Pilsko z Oravského Veselého sa pripravte na stúpanie, na ktorom sa striedajú strmé a miernejšie úseky. Trasa po zelenej značke stúpa prakticky non-stop, no miestami sa dá pri pochode celkom dobre oddychovať.

Terén môže byť náročnejší po dažďoch. Pripraviť by ste sa mali najmä na blato a množstvo kameňov vymytých tečúcou vodou. Počas výstupu aj zostupu sa hodia turistické paličky. Turisti s vážnejšími problémami s kĺbmi by mohli považovať strmé úseky za nepríjemné.

Pasáže, kde by bol exponovaný terén sa tu nenachádzajú. V každom prípade sa hodí dobrá fyzička, i keď v pokojnom tempe by nemal byť tento výstup problémom ani pre priemerne zdatného turistu.

Pripravte sa, že na trase nie sú žiadne chaty ani bufety. Zásoby si tak budete niesť sami. Popri trase je zopár prameňov, no lepšie sa nám videlo, vziať si vodu z vlastných zdrojov. Všetky pramene sme nevyhľadali a tak nevieme potvrdiť v akom sú stave.

Výstup na Pilsko z Oravského Veselého je dobre značený a orientačne nie príliš náročný. Ak ste tu nikdy predtým neboli, príde vhod aspoň navigácia v mobile.

  • Parametre výstupu na Pilsko: dĺžka: 6,3 km, čas 2:30 h, stúpanie 742 m, klesanie: 0 m

Charakter chodníka na začiatku výstupu lesom po zelenej značke z Oravského Veselého.Charakter chodníka na začiatku výstupu lesom po zelenej značke z Oravského Veselého.

Zeleno značený chodník vo vrchných partiách lesa na Pilsku pripomínal vysušené koryto horského potoka.Zeleno značený chodník vo vrchných partiách lesa na Pilsku pripomínal vysušené koryto horského potoka.

Charakter prírody v záverečnej časti výstupu na Pilsko.Charakter prírody v záverečnej časti výstupu na Pilsko.

Výstup na Pilsko s deťmi

Výstup na Pilskom sme absolvovali so starším dieťaťom, ktoré už malo za sebou niekoľko ľahších túr. Kondične bol trošku problém so silami v závere výstupu, takže je vhodné sa s deťmi vopred dostatočne rozchodiť. Technicky však trasa vyhovovala.

Vhod prišlo najmä strietanie strmých a oddychovejších úsekov s výhľadmi. Motiváciu sme museli hľadať v zdanlivo nekonečnej vrcholovej časti výstupu. Celkom malé deti by ste sem mohli zobrať v nosiči, pokiaľ im nevadí dlhší pobyt vonku.

Zoberte si dostatok občerstvenia a vody aj pre deti a doprajte si dostatok prestávok. Výstup nie je časovo tak náročný, aby ste si ich nemohli dovoliť.

Prírodná kulisa vo vrcholových častiach Pilska.Prírodná kulisa vo vrcholových častiach Pilska.

Možnosti prespatia, ubytovania a opekania

Na Pilsku by sa dalo núdzovo prenocovať v prístrešku pod Dudovou, no turisti si sem zrejme robia prevažne jednodňové výlety. Ideálne je prespať v niektorom z kempov pri Oravskej priehrade. My sme prenocovali v kempe JAMI v Námestove, kde sú k dispozícii jednoduché chatky, alebo môžete prespať v stane.

V okolitých obciach nájdete ubytovanie rôzneho štandardu. Ohnisko priamo na vrchole Pilska sme si nevšimli a opekať by tam ani nebolo vhodné. Opekať by ale malo byť možné i v spomínanom kempe.

Obmedzenia

Pilsko je vrch dostupný celoročne a bez špecifických obmedzení.

Kedy sa oplatí navštíviť Pilsko?

Pilsko trasou z Oravského Veselého sa nám javí ako vhodné na návštevu počas letných horúčav. Trasa totiž bola tienená lesom. Tento vrchol môže byť dobrým tipom na výlet, keď by ste sa inde uvarili. Veľmi pekný by mohol byť aj zimný výstup, otázne však je, nakoľko býva trasa prešliapaná v čase snehovej pokrývky. Tento vrchol je predsa len odľahlejší.