Na Kráľovu hoľu sa nám v zimnom období podarilo vystúpiť z obľúbenej štartovacej obce, zo Šumiaca. Ak by ste šli autom až na najvyššie položené parkovisko, neďaleko modrej značky, pripravte sa na možné nepríjemnosti spojené s ľadovým povrchom. Odporúčame mať v aute sadu reťazí. Cesta bola síce odhrnutá, no ľad tu bol poriadne klzký, vyjazdený množstvom áut. Podobne to bolo na parkovisku. Vyjsť sa dalo i bez reťazí, no pri manévrovaní na parkovisku, kolesá občas poriadne pretáčalo. Okrem toho bolo parkovisko spoplatnené. Peniaze vyberali dole v obci.

Pohľad na trasu a charakter zimného výstupu na Kráľovu hoľu po modrej turistickej značke.Pohľad na trasu a charakter zimného výstupu na Kráľovu hoľu po modrej turistickej značke. Výstup vedie približne stredom, pomedzi plochy porastené lesom, neskôr zatáča doľava, smerom k vrcholu. Hneď spod vrcholu vedie zjazd Šumiackou muldou.

Výstup na lyžiach na Kráľovu hoľu patrí k najkrajším túram, ktoré môžete v Nízkych Tatrách podniknúť. My sme ho začali po modrej turistickej značke, ktorá vedie lesom až k chate pod Kráľovou hoľou a odtiaľ ďalej na vrchol. Stúpanie v lese menilo sklon. Našlo sa zopár strmších úsekov, nešlo však o nič príliš problematické. Kondične je potrebne byť dobre pripravený. S niekoľkými pauzami by ste to však určite mali zvládnuť aspoň po chatu. Lyžovať tadiaľto priamo dole sa nám nezdalo veľmi rozumné, pretože povrch bol dosť tvrdý a vystupovalo tadiaľ množstvo turistov a lyžiarov. Zaujali nás rodinky s deťmi, ktoré deťom niesli lyže na batohu až na vrchol a potom spoločne zlyžovali až nadol. Zimný výstup zo Šumiaca a následný zjazd teda zvládne i dobre pripravené a vystrojené dieťa s dopomocou rodičov.

Na chate pod Kráľovou hoľou bolo možné občerstviť sa a príjemne posedieť na slnku. Nad chatou postupne ubúdalo lesa a terén bol stále prívetivý. Keď sa pred nami otvorili prekrásne snehové pláne svahov Kráľovej hole, aj sme trocha pozabudli na námahu. V týchto miestach nám cestu sťažoval silný vietor južných smerov a niekoľko strmých úsekov, ktoré si už vyžadujú pokročilejšie skúsenosti so stúpaním na pásoch. Úseky cez snehové pláne sú dobre značené drevenými tyčami a za dobrej viditeľnosti vás takisto naviguje stožiar stanice na vrchole. Zimný výstup je naozaj pekný a skvelé sú i výhľady do hĺbky za vami. Bonbónikom za odmenu bol potom veľmi dobrý výhľad na zasnežené Vysoké Tatry. A samozrejme následný zjazd.

Zimná lyžiarska túra na Kráľovu hoľu sa za vhodných podmienok môže poňať i ako vyslovene pohodový podnik so zastávkou na chate. Ak máte dostatok času, môžete si výstup rozložiť a v pokoji si vyjsť na vrchol. Ak si na ňom nájdete závetrie, môžete začať vychutnávať ďaleké výhľady a tešiť sa na zjazd. Všetko však záleží od konkrétnych podmienok. Kráľova hoľa zaiste dokáže byť v zime i dosť nebezpečná a okrem iného poriadne preverí vašu kondičku.

Výstup k vrcholu Kráľovej hole za dobrého počasia je napriek fyzickej náročnosti vizuálnym pôžitkom.Výstup k vrcholu Kráľovej hole za dobrého počasia je napriek fyzickej náročnosti vizuálnym pôžitkom. V opačnom prípade to môže byť i život ohrozujúca túra. Rešpekt je istotne na mieste.

Za dobrej viditeľnosti vás pri výstupe neustále naviguje vrcholový stožiar.Za dobrej viditeľnosti vás pri výstupe neustále naviguje vrcholový stožiar. Výstup dokáže znepríjemniť takmer neustály vietor, ktorý na Kráľovej holi vanie.

Vysielač na Kráľovej holi v zime.Vysielač na Kráľovej holi v zime. Pracovníkov sem v tomto ročnom období vyváža ratrak.

Zimné výhľady z Kráľovej hole na Vysoké Tatry.Zimné výhľady z Kráľovej hole na Vysoké Tatry. Ak sa náhodou zasnívate, nezabúdajte, že zo stožiara vysielača vás pri pozorovaní výhľadov môže ohroziť padajúci ľad.

Gerlachovský štít 2655m - kráľ Vysokých Tatier i celého Karpatského oblúka pri pohľade z Kráľovej hole.Gerlachovský štít 2655m - kráľ Vysokých Tatier i celého Karpatského oblúka pri pohľade z Kráľovej hole. Z týchto miest máte za vhodných podmienok na dohľad i množstvo iných pohorí zahraničné nevynímajúc.

Zjazd

Náš zjazd viedol cez populárnu Južnú tzv. Šumiacku muldu (patrí do oblasti Šumiackej doliny), z ktorej sa vylyžuje smerom doľava znova na modrú turistickú značku. Táto mulda vyzerá ako obrovský plytký kotol, v ktorom sa môže vytvoriť lavínové nebezpečenstvo. Južná mulda začína na juh od vrchola, pričom modrú značku máte po ľavici. Náš zjazd už v roztopenom, odmäknutom snehu pokračoval až k chate pod Kráľovou hoľou. Lyžovať môžete i ďalej po značke, nám sa to však zdalo nevýhodné, vzhľadom na neustále vystupujúcich turistov a lyžiarov. Volili sme preto zjazd po asfaltke, ktorá vedie taktiež do Šumiaca. To je však o čosi dlhšie, pretože asfaltka má viacero serpentín. Slnko nám tento zjazd sťažilo, pretože sneh bol už mäkký a brzdil. Ak je však zmrznutý, zjazd po asfaltke môže byť nepríjemný. Narazíte tu totiž na neprívetivé hrboly od ratraku, ktorý vozí personál na vysielač. Celkovo to však bol veľmi pekný zážitok.

Možnosti zjazdov z Kráľovej hole

  • K obľúbeným zjazdom patrí zjadz Východnou - Havraňou muldou, ktorý vedie najskôr asi 600 metrov od vrcholu po zelenej značke v smere na Kráľovu skalu, pričom po uvedenej vzdialenosti je potrebné zatočiť viac na juh a zlyžovať na asfaltku tzv. Ratračku, ktorá vedie na vrchol. Ňou sa cez Predné sedlo dostaneme znova do Šumiaca.
  • Ďalšou možnosťou je zlyžovať po južnom chrbáte, ktorý vedie v širšom profile v okolí modrej turistickej značky.
  • Lyžovať sa dá i po červenej do Telgártu.
  • Smer do Liptovskej Tepličky sme neskúšali, zdá sa nám to však pomerne zdĺhavý variant, hoci vrchné pasáže sú zrejme veľmi pekné a tým, že sú na severe, zrejme aj obvykle zmrznuté.