V tomto článku vám prinášame krátky prehľad vysokohorských chát vo Vysokých Tatrách. Na chaty pravdepodobne narazíte počas potuliek vysokotatranským horstvom. Chaty tak isto odporúčame navštíviť všetkým, ktorí tak ešte nespravili, keďže predstavujú skvelý tip na výlet vo Vysokých Tatrách. Navyše sa v nich dá i občerstviť, čo počas túry príde vhod. Náročnosť prístupu k jednotlivým chatám je rôzna. Na svoje si preto prídu turisti začiatočníci, ale i pokročilí. K niektorým chatám je možný prístup po cyklotrase, čo isto poteší fanúšikov horskej cyklistiky.

Horský hotel Sliezsky dom

Horský hotel Sliezsky domHorský hotel Sliezsky dom. Horský hotel Sliezsky dom predstavuje moderné ubytovanie pod stenami Gerlachu vo Velickej doline, na brehu Velického plesa. Pre ubytovaných hostí je dostupný i autom.

Horský hotel Sliezsky dom je najvyššie položeným hotelom Slovenska a bol kompletne rekonštruovaný v roku 2011. Nachádza sa pri Velickom plese, priamo pod masívom Gerlachovského štítu. Otvorený je celoročne.

Horský hotel ponúka ubytovanie v moderných izbách, rešpektujúcich charakter horskej architektúry. Izby sú pohodlne vybavené, k dispozícii je samostatná kúpelňa s vaňou alebo sprchovacím kútom, minibar, pripojenie na internet v celom areáli hotela, TV a podobne. K špeciálnym ubytovacím službám patrí izba zariadená s ohľadom na imobilných hostí.

Ďalej tu nájdete reštauráciu s väčšou kapacitou. Turisti si môžu vybrať v samoobslužnej reštaurácii s tradičnými tatranskými pochúťkami. K dispozícii je taktiež externá terasa, či kongresová miestnosť. Počas turistickej sezóny sa môže stať, že miesto bude značne preplnené ľuďmi, tak sa na to treba pripraviť.

Hotel je dostupný po asfaltovej ceste rovnako ako po turistickej značke. Je to skvelá správa pre všetkých cyklo-nadšencov, keďže k hotelu vedie cyklotrasa z Tatranskej Polianky. Tá je až na zopár rozbitejších miest vcelku v pohodovej kvalite. Zjazd zo Sliezskeho domu dole kopcom je úplná paráda, treba však brať ohľad na turistov, ktorý cyklotrasu často využívajú na pešiu turistiku. Naopak pri výstupe na bicykli sa dobre zapotíte, vzhľadom na prevýšenie, ktoré bude treba prekonať. Ak máte elektrobicykel, bude to úplná pohoda.

Východiskovými bodmi k Sliezskemu domu sú Tatranská Polianka, Tatranské Zruby, Nový a Starý Smokovec. Zo samotného hotela je potom možné podnikať túry v smere tatranskej magistrály, v sprievode horského vodcu napríklad aj na vrchol Gerlachu, alebo na Poľský hrebeň, či Východnú Vysokú. Pekná túra je i k neďalekému Velickému vodopádu a do vyšších častí Velickej doliny. Zdatní turisti môžu vyskúšať prechod sedlom Prielom a dostať sa na Zbojnícku chatu v susednej doline.

Vzhľadom na prítomnosť cyklotrasy, je zaujímavá možnosť nakombinovať turistiku s cykloturistikou. Stačí si vyšľapať k hotelu na bicykli a následne sa pešo vybrať na dlhšiu či kratšiu túru. Ušetríte tak trocha času počas výstupu, ale najmä ušetríte veľa času pri zjazde, keď sa budete vracať naspäť.

  • Náročnosť výstupu: stredne ťažká
  • GPS: 49.155840, 20.156804

Horský hotel Popradské pleso

Horský hotel Popradské plesoHorský hotel Popradské pleso. Horský hotel Popradské pleso je medzi návštevníkmi Tatier veľmi populárny. Táto stavba patrí k tým, ktoré s vysokohorským prostredím príjemne súzvučia.

Horský hotel Popradské pleso je situovaný priamo pri brehu Popradského plesa v Mengusovskej doline. Nachádza sa vo výške 1494 m a má celoročnú prevádzku. Je pomerne rýchlo dostupný zo Štrbského plesa, prípadne zo zastávky Popradské pleso. Cesta trvá približne hodinu pešo, v závislosti od kondície turistu.

K hotelu Popradské pleso je možné prísť aj na bicykli, vzhľadom na to, že zo zastávky Popradské pleso sem vedie cyklocesta. Túto trasu je možné využiť aj v prípade, že sem chcete prísť s detským kočíkom. Turisticky zaujímavejšia je však trasa zo Štrbského plesa, ktorú zrejme podstúpi väčšina turistov. V zime na tejto trase isto stretnete skialpinistov.

Hotel je fajn základňou pre aktívny oddych vo Vysokých Tatrách. Leží priamo na tatranskej magistrále a je východiskovým bodom viacerých populárnych tatranských túr – výstup na Rysy, Ostrvu či Kôprovský štít. Neďaleko Horského hotela Popradské pleso sa nachádzajú lezecké terény, ako napríklad Ostrva a Tupá, rovnako ako ďalší cieľ turistov - Symbolický cintorín obetí Vysokých Tatier a hôr. K najkrajším možnostiam tohto miesta patrí i prechádzka popri brehu Popradského plesa. Ten si užijete najviac počas východu, alebo západu slnka. V tom čase tu zvykne byť aj menej ľudí. V sezóne ale počítajte s tým, že sa jedná o jedno z najviac navštevovaných turistických zariadení v Tatrách.

Čo sa týka ubytovania, tak to je členené do viacerých kategórii podľa úrovne služieb. Vybrať si možno apartmán, alebo bežné miesto na prespatie v klasickom štýle horskej chaty. Kapacitne patrí tento horský hotel k najväčším vysokohorským ubytovacím zariadeniam Vysokých Tatier. K ďalším službám patrí reštaurácia, bar, spoločenská miestnosť, predaj suvenírov a pohľadníc, lyžiareň, externá terasa, internet a podobne.

  • Náročnosť výstupu: ľahká
  • GPS: 49.155081, 20.080067

Chata pod Rysmi

Chata pod RysmiChata pod Rysmi. Chata pod Rysmi je najvyššie položenou vysokohorskou chatou v Tatrách. Otvorená je len počas letnej turistickej sezóny. Jej návšteva je povinnou jazdou.

Chata pod Rysmi je najvyššie položenou tatranskou chatou. Nachádza sa vo výške 2250 m pod sedlom Váha v závere Mengusovskej doliny. Odporúčame túto chatu aspoň raz navštíviť, pretože patrí k tatranskej klasike, kam sa ešte i v súčasnosti vynášajú zásoby na chrbtoch vysokohorských nosičov.

Chata je otvorená len počas letnej sezóny a je vyhľadávaná najmä turistami smerujúci na vrchol Rysov a horolezcami. V jej okolí vedú totiž populárne stenové výstupy, napríklad v galérii Ganku. Výhľadovo bohatý vrchol Rysov slúži taktiež ako hraničný priechod do Poľska. Chata pod Rysmi je zároveň záchrannou stanicou horskej služby.

Prístup na chatu je po červenej značke zo Štrbského plesa a ďalej v smere výstupu na Rysy po modrej a neskôr opäť červenej turistickej značke resp. z poľskej strany od Morskieho Oka cez vrchol Rysov. Táto cesta je však považovaná za náročnejšiu, keďže je na nej mnoho exponovaných úsekov a obvykle i množstvo turistov.

Počas výstupu k chate si môžete vyskúšať prácu vysokohorského nosiča, vynáškou materiálu pripraveného na nosičskej krošni pri odbočke na Popradskom plese.

  • Náročnosť výstupu: ťažká
  • GPS: 49.174564, 20.086835

Téryho chata

Téryho chataTéryho chata. Téryho chata je vyhľadávaným cieľom vysokohorských turistov. Túre k nej je namáhavá, no poskytuje pohladenie v podobe krásnej okolitej prírody.

Populárna Téryho chata je najvyššie položenou tatranskou chatou s celoročnou prevádzkou. Nachádza sa v Malej Studenej doline, v nadmorskej výške 2015 m pri Piatich Spišských plesách. Jej návšteva patrí k tým klasickým a taktiež kondične náročnejším túram v Tatrách.

Prístup na chatu je zo Starého Smokovca cez Hrebienok, a Zamkovského chatu po značenom chodníku vedúcom pozdĺž Malej Studenej doliny. Je dostupná taktiež zo severu Javorovou dolinou cez sedlo Sedielko a Pfinovu kopu. Chata je ideálnym logistickým bodom pri realizovaní prechodov cez sedlá (chata sa nachádza v blízkosti Sedielka, Priečneho a Baranieho sedla), horolezectva, skialpinizmu, prípadne ako hlavný cieľ vysokohorskej túry.

Téryho chata pre príjemnejšie strávenie voľného času na horách ponúka ubytovanie v troch izbách. V prípade núdzového nocľahu je možné jej bežnú kapacitu rozšíriť. V chate je jedáleň s teplým občerstvením a ponukou nápojov. Na chate je situovaná i záchranná stanica horskej služby. Chata má vlastný personál, zásobovanie zabezpečujú vysokohorský nosiči.

  • Náročnosť výstupu: ťažká
  • GPS: 49.189888, 20.198960

Zamkovského chata

Zamkovského chataZamkovského chata. Zamkovského chata sa pred vami zjaví ako v rozprávke, keď odrazu vykukne spomedzi hustých ihličnanov. Predstavuje ideálny cieľ pre začiatočnícke túry vo Vysokých Tatrách.

Zamkovského chata je doslova učupená medzi ihličnanmi v spodnej časti Malej Studenej doliny neďaleko hranice lesa vo výške 1475 m a je tým pravým miestom na občerstvenie počas túr vo Vysokých Tatrách. Počas pobytu v Tatrách môže byť Zamkovského chata vhodným cieľom túr s deťmi, ktoré majú primeranú kondíciu. Prístup k chate zo Starého Smokovca si navyše môžete skrátiť lanovkou, vedúcou na Hrebienok.

Zamkovského chata je otvorená celoročne. Osobitou atmosférou patrí k najromantickejšie pôsobiacim vysokohorským chatám vo Vysokých Tatrách. Zastaviť sa tu na pivko, či nejakú slovenskú špecialitu vrelo odporúčame. Ceny sú síce trocha vyššie, čo je však typické aj pre všetky ostatné chaty vo Vysokých Tatrách.

Chatu postavil v rokoch 1942-1943 populárny horský vodca a horolezec Štefan Zamkovský. Je umiestnená na križovatke populárnych turistických chodníkov. Prístup je možný po červenej značke Tatranskej magistrály, vedúcej v smere od Hrebienka alebo zo Skalnatého plesa, a po zelenej od Téryho chaty. Trasa z Hrebienka predstavuje menej náročnú turistiku, ktorú môžu absolvovať dospelí či deti s priemernou kondíciou.

Ubytovanie je možné v šiestich izbách. V chate sa nachádza jedáleň, kde sa podáva aj teplé občerstvenie, k dispozícii je vonkajšia terasa. Zamkovského chata je zásobovaná nosičmi zo skladu na Hrebienku. Nachádza sa tu ohlasovacia stanica horskej služby.

Neďaleko chaty sa nachádza Lomnická vyhliadka, ktorá ponúka zaujímavé výhľady smerom na Hrebienok a do Podtatranskej kotliny. Vybrať sa potom môžete ďalej napríklad smerom na Skalnaté pleso. Opačným smerom je Malá studená dolina – ktorou vedie trasa k Téryho chate a následne do Priečneho sedla.

Návštevu Zamkovského chaty si nenechajte ujsť aj v zime. Trasa sem býva zväčša dobre prechodená a vcelku bezpečná. Navyše na Hrebienok je to zhruba len hodinu pešo. Preto zimný výlet na Zamkovského chatu je skvelým tipom pre všetkých, čo chcú aspoň trocha pričuchnúť k pravej zimnej, vysokotatranskej turistike.

  • Náročnosť výstupu: ľahká (s využitím lanovky na Hrebienok) / stredne ťažká
  • GPS: 49.173910, 20.219718

Chata pri Zelenom plese

Chata pri Zelenom pleseChata pri Zelenom plese. Chata pri Zelenom plese má devízu v podobe nádhernej okolitej scenérie. Výhľadom od chaty dominuje obrovská severná stena Malého Kežmarského štítu a skalný obelisk v podobe Jastrabej veže.

Chata pri Zelenom plese je známa aj pod menom Brnčálka. Patrí k tatranskej klasike a všetkým horalom slúži už roky. Nachádza sa na severovýchodnom brehu Zeleného plesa vo výške 1551m. Čo jej však dodáva na atraktívnosti je práve jej prírodné okolie. To pozostáva z nádherných štítov ako je Malý Kežmarský štít s najvyššou stenou v Tatrách a kúzelná Jastrabia veža, ktorá sa nad chatou čnie k nebu ako nedosiahnuteľný obelisk. Keď sem prídete prvýkrát, táto scenéria vám doslova vezme dych. Vizuálne, Chata pri Zelenom plese aj so svojím okolím patria určite medzi to najzaujímavejšie, čo Vysoké Tatry môžu ponúknuť.

Čo sa týka praktických informácií, táto chata je otvorená celoročne. Chata ponúka obvyklé reštauračné a ubytovacie služby. Najesť sa môžete v interiéri, ale i na terase pred chatou, z ktorej sú potom nádherné výhľady na pleso a okolité štíty.

Chata pri Zelenom plese je dobre dostupná z viacerých smerov. Turistické značky sem vedú z Tatranskej Lomnice, Tatranských Matliarov, Kežmarských žľabov, Kežmarskej Bielej vody, či Tatranskej Kotliny. Jednotlivé prístupy predstavujú dlhšie túry, hoci viaceré z nich sú charakteristické len pozvoľným stúpaním. Väčším nepriateľom ako stúpanie je skôr dĺžka samotnej trasy.

Začiatočníkom by sme odporučili prísť sem z Kežmarskej Bielej vody, čo je najrýchlejší a najprijateľnejší variant, hoci netreba zabúdať na to, že sa jedná o minimálne poldennú turistiku. Trasa je vhodná aj pre ľudí, čo toho nemajú ešte veľa nachodené, ale sú odhodlaní nabrať turistické skúsenosti. Tento variant je vhodný aj pre fanúšikov zimnej turistiky, keďže sa jedná o dobre schodnú trasu, kde sa zaobídete aj bez zimných turistických pomôcok.

Azda najatraktívnejším, no zároveň náročnejším prístupom ku chate, je červená značka vedúca zo Skalnatého plesa cez sedlo Veľkej Svišťovky. Práve z tohto sedla sú prekrásne výhľady na chatu i jej okolie. Okrem tejto túry stojí za povšimnutie, možnosť turistického výstupu na Jahňací štít.

K chate vedie prekvapivo cyklochodník z Bielej Vody. Nečakajte však pohodlnú asfaltku. Väčšiu časť trasy totiž musíte prejsť po lesnom, resp. horskom chodníku. Ktorý síce nie je v úplne najhoršej kvalite, no na viacerých miestach sú väčšie kamene, ktoré vás prinútia bicykel tlačiť. V tomto prípade je ideálnejšie sem prísť na elektrickom bicykli. Cyklistom začiatočníkom výstup s bicyklom na chatu pri Zelenom plese určite neodporúčame.

  • Náročnosť výstupu: stredne ťažká
  • GPS: 49.210271, 20.221574

Chata pod Soliskom

Chata pod SoliskomChata pod Soliskom. Chata pod Soliskom je dnes moderným ubytovacím zariadením vysokohorského typu. Je veľmi rýchlo dostupná pomocou lanovky zo Štrbského plesa.

Chata pod Soliskom je jedna z najznámejších tatranských chát. Nachádza sa vo výške 1840 m.n.m. a je situovaná na svahu Predného Soliska. Počas dovolenkovej sezóny v Tatrách sem zvykne zavítať množstvo turistov.

Výhodou chaty je jej dobrá prístupnosť. Je dostupná lanovkou zo Štrbského plesa resp. modro značeným chodníkom za približne hodinu a pol. Väčšina trasy vedie po zjazdovke, čo je dobré, v prípade, že sa z chaty vraciate už za šera, alebo nebodaj ste stratili značenie. Stačí sledovať zjazdovku a dostanete sa do civilizácie.

Chata je otvorená celoročne a poskytuje ubytovanie bežného i luxusnejšieho typu. K dispozícii je jedáleň, ktorá má v ponuke teplú stravu, nápoje a podobne ako väčšina tatranských chát predáva suveníry. K lákadlám chaty patria nádherné výhľady na Podtatranskú kotlinu, Nízke Tatry a zrázy Kriváňa. Značenou trasou je z nej dostupný taktiež vrchol Predného Soliska.

Chata pod Soliskom dobre poslúži ako občerstvovací bod na okružnej túre cez Mlynickú a Furkotskú dolinu. Horolezecké a skialpinistické počínanie sa v tejto oblasti sústreďuje na Soliskový hrebeň a ďalšie štíty v priľahlých dolinách. V zime je chata tiež skvelým útočiskom a spolu s okolitými zjazdovkami rajom lyžiarov na zimnej dovolenke. Jej zásobovanie uľahčuje lanovka.

  • Náročnosť výstupu: ľahká (s využitím lanovky) / stredne ťažká
  • GPS: 49.144223, 20.040553

Zbojnícka chata

Zbojnícka chataZbojnícka chata. Túra na Zbojnícku chatu je fyzicky náročným výstupom. Napriek tomu patrí k obľúbeným cieľom všetkých horalov. Otvorená je celoročne.

Zbojnícka chata je notoricky známou tatranskou chatou a nachádza sa vo Veľkej Studenej doline. Bola otvorená v roku 2011 po vystavaní na pôvodných základoch vyhorenej chaty. Prístup je možný z Hrebienka, alebo priľahlých dolín. Otvorená je celoročne a ponúka výborný východiskový bod pre turistov, horolezecov a skialpinistov.

Chata je situovaná ako ideálny bod na oddych pri prechode sediel – neďaleko sa nachádza sedlo Prielom a Priečne sedlo. Chata môže byť i hlavným cieľom túry, stúpanie na ňu však dá bežnému turistovi zabrať, najmä v záverečnej etape výstupu, ak idete smerom z Hrebienka. V prípade, že by ste sem išli v zime, isto si so sebou pribaľte mačky, alebo návleky s hrotmi. Pre menšie deti túra k chate nie je príliš vhodná. Deti s dobrou kondíciou a staršie deti by však nemali mať problém.

Zbojnícka chata disponuje jedálňou a nocľahárňou. Umožňuje pohodlné ubytovanie aj pri dlhšom pobyte. V jedálni personál ponúka štandardné teplé pokrmy a nápoje. Taktiež existuje možnosť využiť kuchynku s plynovým varičom, sušiareň a tiež načerpať úžitkovú vodu. Príjemným je relax na vonkajšej terase s výhľadom na dolinu a okolité štíty. Zbojnícku chatu zásobujú nosiči, príležitostne aj vrtuľník. Na chate sa nachádza stanica horskej služby.

  • Náročnosť výstupu: ťažká
  • GPS: 49.176388, 20.167456

Bilíkova chata

Bilíkova chataBilíkova chata. Bilíkova chata je jednou z najpohodlnejšie dostupných vysokotatranských chát. Do jej blízkosti vás vyvezie pozemná lanovka s konečnou na Hrebienku.

Bilíkova chata sa nachádza v nadmorskej výške 1255 m pri Hrebienku, známej to tatranskej turistickej lokalite. Chata patrí k najľahšie dostupným v Tatrách. Na Hrebienok sa totiž viete doviezť i pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca, no pešia túra taktiež nie je príliš náročná. Ide skôr o príjemnú prechádzku.

Bilíkova chata je učupená priamo na zelenej turistickej značke, ktorá vedie k populárnym Studenovodským vodopádom. Celoročne ponúka ubytovanie i občerstvenie. Pred chatou je menšia terasa, kde sa v lete dá príjemne posedieť.

V okolí chaty je možné podnikať mnoho ľahkých, ale i vážnejších túr. K tým pohodovejším patrí napríklad výlet k Obrovskému vodopádu, alebo vodopádom Studeného potoka, či na susednú Rainerovu a o niečo vzdialenejšiu Zamkovského chatu.

Najbližším z obľúbených, turisticky dostupných štítov nad Bilíkovou chatou, je Slavkovský štít s bližšie ležiacou Slavkovskou vyhliadkou. Z nej krásne uvidíte západnú stenu Lomnického štítu, čo je naozaj pôsobivý pohľad. Výstup na Slavkovský štít však už predstavuje kondične náročnú vysokohorskú túru. Z tejto chaty môžete podnikať i túry k cieľom vo Veľkej a Malej Studenej doline, ako sú Téryho a Zbojnícka chata a k lahôdkam v podobe Priečneho sedla a sedla Prielom.

  • Náročnosť výstupu: ľahká
  • GPS: 49.159896, 20.224426

Chata Plesnivec

Chata PlesnivecChata Plesnivec. Chata Plesnivec je romanticky pôsobiaca chata v Belianskych Tatrách. Nachádza sa v tých pokojnejších zákutiach uvedeného horstva nad Dolinou Siedmych prameňov.

Chata Plesnivec je postavená vo výške 1290 m v závere Doliny Siedmich prameňov na juhovýchodnom úbočí Bujačieho vrchu v Belianskych Tatrách a určite stojí za návštevu počas vašej návštevy Tatier. Z tohto pohľadu sme možno chatu zaradili tak trochu neprávom, medzi chaty Vysokých Tatier, keďže sa jedná o chatu v Belianskych Tatrách. Z turistického hľadiska má však chata k Vysokým Tatrám veľmi blízko a preto sme ju do zoznamu pridali.

Je to sympatická horská chata s osobitou atmosférou, snáď práve preto, že leží mimo populárnych turistických trás. Ak hľadáte v Tatrách pokojnejšie a romantické miesto, tak trochu za rohom, vydajte sa určite na Chatu Plesnivec. Pre istotu si pred jej návštevou overte otváracie hodiny. Počas letnej sezóny by s tým však nemal byť problém.

Chata Plesnivec poskytuje svoje služby a ubytovanie v závislosti od obdobia roka. Mimo sezóny to býva obvykle počas víkendov a sviatkov. Pre istotu sa ale radšej o jej otvorení informujte, vzhľadom na to, že sa nám už stalo, že bola zatvorená aj počas víkendu. K servisu chaty potom okrem ubytovania patrí taktiež jedáleň ponúkajúca teplú stravu, nápoje a možnosť nákupu suvenírov.

Prístup na chatu je z Tatranskej Kotliny, Tatranskej Javoriny, prípadne od Zeleného plesa po značených trasách. Túra z Tatranskej Kotliny je priemerne náročná, najstrmšie stúpanie je v samotnom závere, teda v prípade, že sa sem vyberiete žltou značkou, Dolinou Siedmych prameňov. Alternatívna, modro značená trasa vedie paralelne nad dolinou. Náročnosťou sú si veľmi podobné. Ak chcete, môžete si spraviť pekný okruh obidvoma trasami. Pre deti je zrejme vhodnejšia trasa dolinou, pretože na nej nie sú žiadne technické úseky, chodník je navyše široký. To sa nedá povedať o alternatívnej trase.

Ak ste už na chate a máte niekoľko hodín nazvyš, vyskúšajte si výlet predĺžiť a pozrieť sa k Veľkému Bielemu plesu, prípadne až do Kopského sedla. Pre fajnšmekrov zas máme tip na spoznávaciu túru Belianskymi Tatrami – vyraziť zo Ždiaru, prejsť Monkovou dolinou a cez Kopské sedlo ku Bielemu plesu a následne sa vybrať k Chate Plesnivec a do Tatranskej Kotliny.

Trasu na Chatu Plesnivec sme neraz absolvovali aj v zime, zväčša preto, že sme sa chceli vyhnúť turistom. Sporadicky sme však v tomto čase stretávali skialpinistov, ktorý sa rozhodli vyjsť na chatu na lyžiach. Skialpy sú v tomto smere oveľa praktickejšie ako bežky, s ktorými by ste sa natrápili najmä vo vrcholových partiách a potom pri zjazde.

  • Náročnosť výstupu: ľahká - stredne ťažká
  • GPS: 49.224553, 20.276128

Horský hotel Hrebienok

Horský hotel HrebienokHorský hotel Hrebienok. Horský hotel na Hrebienku je modernejšou stavbou. V súčasnosti je jeho prevádzka v obmedzenom režime.

Horský hotel Hrebienok sa nachádza priamo na turistických značkách v rovnomennej lokalite vo výške 1285m. V súčasnosti je hotel uzatvorený resp. nemáme o jeho prevádzke dostatok relevantných informácií (2021). Hotel Hrebienok sa nachádza pod známym tatranským vrcholom, pod Slavkovským štítom, ktorí mnohí turisti nemajú radi kvôli zdĺhavému, kondične náročnému výstupu.

Samotný hotel je ľahko dostupný. Či už pešo, alebo pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca. Ubytovaní hostia mali možnosť priviezť sa i autom po asfaltke, ktorá k hotelu vedie rovnako zo Starého Smokovca.

Od hotela Hrebienok je možné podnikať mnohé túry, či už po Tatranskej magistrále, alebo ďalších značkách, ktoré vedú do Veľkej a Malej Studenej doliny. Najbližšie k hotelu je však miestna klasika v podobe Studenovodských vodopádov, Obrovský vodopád a Rainerova chata, či Bilíkova chata. Viaceré tieto ciele sú vhodné pre nenáročnú rodinnú turistiku. V zime v jeho blízkosti môžete obdivovať tzv. ľadový dóm. Pre deti je je zas obľúbená atrakcia spustiť sa na sánkach z Hrebienka až do Starého Smokovca.

  • Náročnosť výstupu: ľahká
  • GPS: 49.158880, 20.224217

Skalnatá chata

Skalnatá chataSkalnatá chata. Skalnatá chata sa nachádza pod stenami Lomnického štítu. Dostanete sa k nej za pomoci lanovky, alebo pešo po turistickej značke z Tatranskej Lomnice, čo si však vyžaduje dobrú kondíciu.

Skalnatá chata sa nachádza na prahu Skalnatej doliny vo výške 1751 m, priamo na turistickom chodníku neďaleko Skalnatého plesa. Pôvodne bola kamennou chatou a je známa aj pod názvom „kaverna”. Skalnatá chata patrí k celoročne otvoreným vysokohorským zariadeniam. Medzi turistami je značne obľúbená aj kvôli tomu, že neďaleko nej je lanovka vedúca priamo z Tatranskej Lomnice. Lanovkou sa dá následne dostať do neďalekého Lomnického sedla, alebo na Lomnický štít.

Návštevník má na Chate k dispozícii bežné občerstvenie v jedálni, prípadne vonku na menšej terase s peknými výhľadmi. Ohľadom ubytovania, je najlepšie zistiť si aktuálny stav v tomto smere kontaktovaním personálu chaty, keďže podľa jej webstránky bola v roku 2020 v procese rekonštrukcie.

Služby chaty využívajú najmä turisti prichádzajúci po chodníku z Hrebienka na Skalnaté resp. Zelené pleso. Prístup je možný taktiež z Tatranskej Lomnice lanovkou, či po značenom chodníku. Výstup k chate je namáhavý, najmä kvôli značnému prevýšeniu na pomerne krátkom úseku. Terén našťastie nie je príliš technický náročný. Akurát vo vyšších partiách si treba dávať pozor, aby ste sa nešmykli na drobných kamienkoch na odtrávnených plochách. Turistom bez kondičky a malým deťom odporúčame vyviezť sa k chate lanovkou. Ľudia s primeranou kondíciou by však mali s viacerými prestávkami výstup zvládnuť. Odmenou im potom môže byť relax pri tejto chate, ktorý navyše ponúka aj pekné výhľady, najmä smerom na Tatranskú Lomnicu a Podtatranskú kotlinu.

V zime sú v okolí chaty k dispozícii lyžiarske terény, najmä v oblasti neďalekého Skalnatého plesa a Lomnického sedla. Je tu i kopec vhodných terénov pre extrémnych lyžiarov. Ide najmä o Lomnický, či Kežmarský štít. Dobrým tipom počas pobytu v Tatrách môže byť prechod celej tatranskej magistrály a chát, ktoré na nej ležia, vrátane Skalnatej chaty. Turisticky veľmi hodnotný je tiež výstup na Veľkú Svišťovku so skvelými výhľadmi na Belianske Tatry a do doliny v oblasti Zeleného plesa ako aj na majestátnu Jastrabiu vežu.

  • Náročnosť výstupu: ľahká (lanovkou) / stredne ťažká – ťažká
  • GPS: 49.186225, 20.233637

Rainerova útulňa

Rainerova útulňaRainerova útulňa. Rainerova útulňa patrí k cieľom vhodným na výlety rodín s deťmi. Slúži ako menšie múzeum života v horách a sezónne otvorený bufet.

Rainerova útulňa sa nachádza v oblasti tatranského Hrebienka vo výške 1301m. V súčasnosti sa v prípade tejto chaty, lepšie povedané útulne, jedná skôr o zaujímavosť. Neposkytuje totiž ubytovacie možnosti, len sezónne dostupné občerstvenie. Aktuálne je v nej situovaná drobná expozícia tatranského horolezectva, lyžovania a nosičstva.

Rainerova útulňa je ideálnym cieľom na menšie výlety pre všetky typy návštevníkov. Prístup k nej uľahčuje pozemná lanovka vedúca zo Starého Smokovca na Hrebienok a pohodlný peší prístup po dobrom chodníku s takmer nulovým stúpaním. Návšteva tejto chaty sa dá spojiť s výletom k Studenovodským vodopádom, na Bilíkovu chatu, či k Obrovskému vodopádu. Všetky tieto ciele sú nenáročného charakteru.

Chata je otvorená aj počas zimnej sezóny, keď sa to tu doslova hemží turistami všetkých vekových kategórií. Niet sa čo čudovať, keďže jedným z highlightov tejto chaty je snehový betlehem, ktorý sa pri chate zvykne každoročne postaviť v období Troch kráľov.

  • Náročnosť výstupu: ľahká
  • GPS: 49.166968, 20.218731

Majláthova chata

Majláthova chataMajláthova chata. Ak hľadáte útulné miesto na prenocovanie, istotne ho nájdete na Majláthovej chate. Menšia chata na brehoch Popradského plesa je zárukou pohody.

Koncom februára 2011 bola obnovená prevádzka Majláthovej chaty nachádzajúcej sa pri Popradskom plese. Chata je celoročne otvorená a poskytuje reštauračné a ubytovacie služby v jednoduchých zdieľaných izbách. Chata, napriek tomu, že bola obnovená len nedávno, zachovala si historický vzhľad a sympaticky zapadá do okolitého horského prostredia.

Majláthová chata disponuje jednoduchou reštauráciou a vonkajšou terasou pi brehu Popradského plesa. Návštevníci, ktorí sú na chate ubytovaní majú v reštaurácii o niečo nižšie ceny. Aspoň to tak bolo v našom prípade, keď sme tam pred pár rokmi strávili noc. Mimochodom izby sú veľmi vkusne vybavené. Nocľah na tejto romantickej chate určite odporúčame.

Majláthova chata je dostupná značeným chodníkom zo Štrbského plesa a je vhodným cieľom kratšieho výletu, ktorý môžete absolvovať aj s deťmi. Chata je prístupná aj pre cyklistov, prípadne ľudí s detským kočíkom po asfaltovej ceste zo zastávky Popradské pleso. Tento variant trasy je aj vhodnejší pre turistov bez kondície, ktorí sa chcú čo najrýchlejšie dostať k chate, prípadne k Popradskému plesu.

Z Majláthovej chaty môžete podnikať obľúbené túry na Ostrvu, Rysy, Kôprovský štít, či na miestny symbolický cintorín obetí Vysokých Tatier. Horolezci majú v blízkosti chaty množstvo možností na svoje pôsobenie, či už priamo na zimou zmrznutých stenách Tupej, alebo v podobe skalného lezenia na Ostrvu s jej skalnou ihlou, ako aj možnosť zamerať sa na nespočet ďalších lezeckých cieľov v Zlomiskovej doline.

  • Náročnosť výstupu: ľahká
  • GPS: 49.154390, 20.078510

Informácie o článku

  • Autori článku: Martin Kiňo, Václav Sulek
  • Autori fotografií: Václav Sulek, Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.