Nízke Tatry ponúkajú viaceré notoricky známe vrcholy Slovenska. Patria k najvyšším a najkrajším na našom území. Zaujímavé je ako sa jednotlivé tamojšie kopce líšia atmosférou. Niektoré ležia v absolútne zapadnutých kútoch spomínaného pohoria, kým iné sú situované v centre turizmu a rekreácie. Návštevník si tak môže vybrať podľa aktuálnej nálady, na akú túru má chuť. Najkrajšie vrcholy Nízkych Tatier majú spoločné to, že sú z nich veľmi pekné výhľady, či už na šíre okolie, alebo na samotné tunajšie horstvo.
Popísané vrcholy sa nám podarilo navštíviť osobne, niektoré i viackrát a v rôznych ročných obdobiach a podmienkach. Radi by sme vám ich predstavili. Isto niektoré poznáte aj z vlastných túr, no možno vás iné svojou prírodnou krásou prekvapia, ako sa to stalo aj nám. Vzhľad niektorých vrcholov sa vplyvom ľudskej činnosti mení doslova každým rokom, zatiaľ čo iné zostávajú takmer nepovšimnuté i samotnými turistami. Do Nízkych Tatier sa môžete vybrať objavovať jednotlivé kopce počas celého roka. Niektoré výstupy sú však ťažké nielen v zime, ale aj v lete za dobrých podmienok. Poďme sa teda pozrieť na jednotlivé nízkotatranské vrcholy.
Kozí chrbát - 1330 m
Prvým výrazným vrcholom na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier od západu je Kozí chrbát. Dá sa sem prísť z viacerých smerov. Či už priamo hrebeňom, alebo z Korytnice, či z Hiadeľa. A prečo sa nám javí jedným z najkrajších? Je to práve pre trasu z Donovál, ktorá sa nad pásmom lesa až k vrcholu tiahne po prekrásnych hôľnych priestranstvách. Hoci túra na Kozí Chrbát z Donovál nie je práve najkratšia, je mimoriadne pekná. Najmä v čase, keď vyrašia lúčne trávy až po pás, a vy se k jeho vrcholu predierate len po úzkej cestičke. Kozí chrbát je od východu dosť strmý a prístup je po dažďoch šmykľavý. Navyše z tejto strany je trasa ukrytá v lese. Západné úbočia i vrchol samotný, naopak, poskytujú veľmi pekné výhľady na oblasť v okolí Donovál. Túto časť Nízkych Tatier radíme k tým najromantickejším, hoci relatívne blízko sa nachádza vychýrené lyžiarske stredisko. V lete si tu však môžete vychutnať pokojnú turistiku.
- GPS: 48.8600, 19.2905
Veľká Chochuľa - 1753 m
Veľká Chochuľa vám učaruje svojou atmosférou, ktorú má vďaka polohe mimo masovo navštevovaných horských oblastí ako aj jedinečnou prírodnou krásou. Nachádza sa priamo na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier, v jeho západnej časti, ktorá je charakteristická hôľnym typom terénu. Len koberec vysokohorskej vegetácie, kde tu kosodrevina a pomedzi to sa podmanivo vinúci chodníček. Kopec je natoľko vzdialený od civilizácie, že vychnutnať si tu ďaleké výhľady na zdanlivo nekončiace horizonty plné nižších vrcholov je pri západe slnka čosi takmer nadpozemské. Niečo medzi nebom a zemou, ako sa občas zvykne vravieť. Ak práve začínate hrebeňovku Nízkych Tatier, tieto jej časti radíme k najkrajším vôbec. Veľká Chochuľa je dobre dostupná z Liptovskej Lúžnej, prípadne z Korytnice.
GPS: 48.8934, 19.3313
Salatín - 1630 m
Málokto vie, že aj Nízke Tatry majú svoj Salatín. Oveľa známejší je totiž ten západotatranský. Tento vrch je znova tipom vhodným pre tých, ktorí vyhľadávajú ticho a pokojnejšie časti hôr. Je dosť možné, že ak sa sem vyberiete, nestretnete počas túry absolútne nikoho. Výstup je možné absolvovať z Liptovskej Lúžnej, ale aj pomerne divokou trasou cez Ludrovskú dolinu, ktorá je skôr pre dobrodruhov. Prístupov je však ešte niekoľko. Salatín má svoje neodškriepiteľné čaro vďaka peknej prírode a kruhovým výhľadom. Zaujme i svojou polohou. Tým, že sa leží mimo hlavného hrebeňa Nízkych Tatier, pôsobí dojmom osamelej hory.
- GPS: 48.9801,19.3625
Latiborská hoľa - 1648 m
Ak sa chcete túlať čo najďalej od civilizácie, navštívte odľahlý vrch Latiborskú hoľu. Upokojujúcim dojmom pôsobiaca hôľna príroda dodáva tomuto vrchu to správne čaro, ktoré máme na horách tak radi. Latiborská hoľa sa nachádza priamo na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier a najlepšie dostupná je práve počas prechodu nízkotatranskej hrebeňovky. Najbližšie obce sú Liptovská Lúžna, Magurka a Jasenie. Latiborská hoľa ponúka veľmi pekné výhľady na od komercie ušetrené západné časti hrebeňa Nízkych Tatier, ale aj šíry horizont.
- GPS: 48.9246,19.4044
Chabenec - 1955 m
Jeden z najvýznamnejších vrcholov Nízkych Tatier, takmer dvojtisícmetrový Chabenec, poteší dušu každého horala. Trávnatý velikán sa nachádza v pokojnejších vodách hlavného hrebeňa Nízkych Tatier. Hoci sa tesne pod ním nachádza obľúbená turistická útulňa - Útulňa pod Ďurkovou, nestretnete tu davy turistov. Naopak, vrch i okolie ponúkajú tú najlepšiu horalskú atmosféru v slovenských kopcoch. Chabenec je charakteristický širokých hôľnym chrbtom, z ktorého sú výborné výhľady, no môže sa stať, že vás tu potrápi poriadny vietor. Je viacero možností kadiaľ vystúpiť na tento kopec. K najkrajším túram patrí jednodňovka cez Chopok po hlavnom hrebeni a späť. Návštevu Chabenca odporúčame spojiť s prespatím na spomínanej romantickej Útulni pod Ďurkovou.
- GPS: 48.9407,19.4956
Skalka - 1980 m
Mimoriadne atraktívny vrchol, ktorý zaujme najmä počas zimy, keď sú jeho strmé steny pod návalom snehu. Nečudo, že láka mnohých skialpinistov. Pekný je však i v lete, hoci málokomu sa chce naň z hlavného hrebeňa Nízkych Tatier odbočiť a spraviť si zachádzku. Je to ideálny cieľ na jednodňovú túru povedzme zo Srdiečka. Odporúčame trasu hlavným hrebeňom, pričom po odbočení na Kotliskách, vystúpite krásnym bočným hrebeňom na Skalku. Tá má síce strmé svahy, no samotný vrchol je tvorený rozľahlým, trávnatým plató. Samozrejme ponúka prekrásne výhľady, tým, že vrchol sa nachádza akoby v ohnisku okolitého hlavného hrebeňa. Na dlani tak máte množstvo populárnych nízkotatranských vrcholov. Zároveň je to jeden z tých pokojnejších vrcholov Nízkych Tatier. Masy turistov na rozdiel od neďalekého Chopku sme tu nikdy nestretli. Prekrásna, no náročná je i zimná túra na tento vrchol. Využiť sa dá tyčové značenie vedúce z Chopka.
- GPS: 48.9285,19.5193
Poľana - 1890 m
Poľana je atraktívny nízkotatranský vrchol, najmä čo sa týka pekných výhľadov a dobrej dostupnosti. Nachádza sa v mieste, kde sa hlavný hrebeň ostrejšie stáča smerom k centrálnej časti Nízkych Tatier. Ponúka tak krásny pohľad na jednotlivé vetvy hrebeňa smerujúce na východ a západ, ale aj na pôsobivý hrebeň Zákľuk a Bôru, Liptov, či nízkotatranskú Skalku. Túru na tento kopec si viete uľahčiť vyvezením sa lanovkou na Chopok, odkiaľ sa mierne zvlneným terénom relatívne rýchlo presuniete až do cieľa. Chodník vedie hlavným hrebeňom Nízkych Tatier a je tvorený žulovými blokmi, ukladanými manuálne počas dávnych brigád. Návšteva Poľany sa dá spojiť s návštevou populárnej Kamennej chaty tesne pod vrcholom Chopka. V zime je Poľana častým cieľom skituristov.
- GPS: 48.9471,19.5400
Dereše - 2004 m
Dereše sú prvým naozaj vysokohorsky pôsobiacim kopcom na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier v smere od západu a taktiež prvou dvojtisícovkou. Vďačia za to najmä skalnatému, žulovému vrcholu a strmým severným zrázom, ktoré radi vyhľadávajú skialpinisti. Derešské kotly sú mnohým dobre známe pre svoje exponované lyžiarske terény. Dereše sú zároveň vrcholom v tesnej blízkosti lyžiarskeho strediska v oblasti Chopka. Napriek tomu si zachovávajú oveľa pokojnejšiu atmosféru. Masy totiž smerujú poväčšine priamo na Chopok, alebo Ďumbier, kde majú navyše k dispozícii Kamennú a Štefánikovu chatu. Preto, ak by ste si radšej užili viac samoty, vyberte sa na Dereše. Vrchol ponúka krásne výhľady na Západné i Vysoké Tatry. Priamo pod sebou máte zase Demänovskú dolinu. Na západe sa otvárajú pekné pohľady na Skalku. Dereše patria k rýchlo dostupným vrcholom, pretože sa výstup dá z veľkej časti skrátiť prostredníctvom lanovky vedúcej na Chopok. Dobrý prístup do lyžiarskeho strediska taktiež zjednodušuje presun pod túto horu. Vystúpiť na ňu môžete po turistických značkách od severu i juhu.
- GPS: 48.9403,19.5729
Chopok - 2024 m
Chopok predstavuje jeden z hlavných symbolov Nízkych Tatier. Nachádza sa v ich centrálnej časti, priamo na hlavnom hrebeni. Celá oblasť ktorá sa rozkladá na jeho severných a južných svahoch oddávna slúži masovej rekreácii, najmä lyžiarom a turistom. Tunajšie lyžiarske stredisko patrí k najväčším na Slovensku a dosť výrazne ovplyvňuje tvár Chopka. Množstvo návštevníkov sem z Jasnej a zo Srdiečka láka aj Kamenná chata. Nachádza sa tesne pod vrcholom a patrí k najpopulárnejším vysokohorským chatám na Slovensku. Chopok sa nevyznačuje jedinečným tvarom, alebo neopakovateľnou atmosférou, no do nášho výberu najkrajších nízkotatranským vrcholom sme ho zaradili vďaka veľmi pekným výhľadom, ktoré poskytuje jeho vrchol. Sú kruhové a poriadne ďaleké. Dominujú im Vysoké Tatry, ale krásny je odtiaľto i pohľad na hlavný hrebeň Nízkych Tatier smerom k Ďumbieru, či do jednotlivých dolín hlboko pod vami. Dá sa povedať, že vrchol Chopka si stále uchováva istú intimitu, keďže je k nemu nutné vystúpať ešte niekoľko výškových metrov nad Kamennú chatu. Väčšina turistov a lyžiarov sa však uspokojí i z výhľadom od vrcholovej stanice lanovky. Chopok by ste určite mali navštíviť. Patrí k najdostupnejším dvojtisícovkám Slovenska, keďže tesne pod vrchol vedú kabínkové lanovky. Zázemie v podobe služieb chaty a vrcholovej stanice lanovky prajú i návšteve rodín s deťmi.
- GPS: 48.9429,19.5927
Ďumbier - 2046 m
Ďumbier je najvyšším vrcholom Nízkych Tatier. Napriek jeho umiestneniu v najpopulárnejšej - centrálnej časti pohoria sa mu podarilo zachovať si patričnú dôstojnosť, ktorá prináleží kráľovi týchto vrchov. Aj keď je hojne navštevovaný, nebol doposiaľ výrazne komercionalizovaný, hoci sa pod ním nachádza Chata M.R. Štefánika. Ide o majestátny kopec, na ktorý vedie technicky ľahký výstup, pri ktorom si ale fyzicky poriadne zamakáte. Prístupov je viacero. Taktiež prístup pod kopec je dobrý. Predovšetkým z južnej strany. Azda najpohodlnejšou je trasa z Trangošky cez spomínanú chatu, na ktorej sa môžete občerstviť i ubytovať. Vrchol Ďumbiera sa nenachádza priamo na hrebeňovej červenej značke a je potrebné naň spraviť zachádzku. Najvyšší bod je označený mohutným betónovým stĺpom a dvojramenným krížom. Výhľady z týchto miest na hlavný hrebeň i okolie, na všetky svetové strany sú špičkové. Najmä, ak sa ich podarí vystihnúť za neobvyklého počasia, či svetelných podmienok. Ďumbier by isto nemal chýbať vo vašej zbierke najkrajších vrcholov.
- GPS: 48.9364,19.6403
Krakova hoľa - 1752 m
Krakova hoľa sa nachádza pomerne vysunutá na bočnej hrebeňovej rázsoche, ktorá sa odpája z Krúpoveho sedla. Hoci sa nachádza v turistami hojne vyhľadávanej centrálnej časti Nízkych Tatier, tento vrchol je znova niečo pre dobrodruhov a tulákov po opustenejších končinách. Prekrásna je už samotná cesta ku Krakovej holi, pretože ponúka nádherné pohľady na severnú stenu Ďumbiera, ktorá z týchto miest naozaj vynikne. Hrebeň je miestami nádherne hôľny, neskôr v okolí sedla Javorie pripomína divočinu, ktorou sa budete musieť trošku predierať. Nečakajte tu ani žiadne bufety, ani horské chaty. Výhľady a zážitky vám však všetko trápenie bohate odplatia. Vrchol Krakovej hole ponúka výhľady najmä na Podtatranskú kotlinu. Čím je však vrchol Krakovej hole jedinečný, je predovšetkým atmosféra, ktorú ponúkajú len takéto odľahlé končiny v horách. Najpraktickejší prístup na Krakovu hoľu je z Demänovskej doliny. No smerov ako sa sem dostať je viacero. Sú značené turistickými značkami.
- GPS: 48.9846,19.6329
Ohnište - 1533 m
Ohnište je veľmi zaujímavým nízkotatranským kopcom. Nejde ani tak o výhľady, ako o nespútaným dojmom pôsobiacu prírodu, ktorá sa tu stále nachádza. Je to síce len na menšej ploche, no nájdete tu doslova divočinu, presnejšie čosi ako menší prales. Ohnište sa nachádza severne od hlavného hrebeňa Nízkych Tatier. Dobrý prístup sem vedie cez Svidovské sedlo od kameňolomu za obcou Malužiná. Nad Svidovským sedlom vás prekvapí hustý lesný porast, ktorý naberá na hustote s nadmorskou výškou. Po prekonaní najvýraznejšieho stúpania sa dostanete na plochý, husto zalesnený terén, ktorým vedie úzky chodníček. Je to veľmi pekné. Turistov tu zrejme mnoho nestretnete. O to viac si môžete vychutnať tunajšiu neopakovateľnú prírodu. Tesne pod vrcholom sa nachádza pravá čerešnička tohto vrcholu. Niečo podobné by ste asi na najvyššom bode hory sotva očakávali. Ide konkrétne o Veľkú ľadovú priepasť. Obrovitá skalná diera do zeme, ktorej nedovidíte na dno. Je to skutočný unikát, o ktorom sa vie len málo. O to viac sa túto lokalitu oplatí vidieť na vlastné oči.
- GPS: 48.9752, 19.7056
Veľký bok - 1727 m
Nízkotatranské vrcholy nachádzajúce sa mimo hlavného hrebeňa akoby mali tú spoločnú vlastnosť, že poskytujú možnosti na dobrodružnejšiu turistiku, mimo masovo navštevovaných lokalít. Takým vrchom je aj Veľký bok, nachádzajúci sa na severnej strane Nízkych Tatier. Vyslovene rýchlo dostupný nie je zo žiadneho smeru, hoci sem vedie viacero značených chodníkov. Naša cesta viedla z Polomky cez hlavný hrebeň Nízkych Tatier. Táto trasa predstavuje pohyb v prekrásnej prírode, miestami pripomínajúcej prales. Krásna túra, kde s veľkou pravdepodobnosťou nestretnete nikoho. Čo sa týka vrcholových partií, Veľký bok je skutočným unikátom. Neďaleko vrchola sa nachádza čosi ako obrovité trávnaté plató. Poriadne rozľahlá horská lúka v pripomínajúca viacero spojených futbalových ihrísk podľa niektorých informácií slúžila aj ako povstalecké letisko počas SNP. Overené to však nie je. Každopádne aj táto legenda prispieva k zaujímavosti tohto vrcholu. Rozhodne sa lúku oplatí vidieť na vlastné oči. V takejto výške je to v slovenských podmienkach dosť neobvyklý úkaz. Samotné výhľady z Veľkého boku sú skvelé. Okrem toho že ponúkajú 360-stupňovú panorámu, tým, že vrchol je výrazne vysunutý nad Podtatranskú kotlinu, budete mat neopakovateľné výhľady na vrcholy Vysokých Tatier.
- GPS: 48.9431,19.8779
Kráľova hoľa - 1946 m
Kráľovná východnej časti Nízkych Tatier. Mystická hora Slovákov, spájaná s národovectvom. Večne veterná, stojí na mieste, ako strážca okolitej krajiny. Podľa mnohých najlepší vyhliadkový bod Slovenska, z ktorého dovidíte ďaleko do zahraničia. Ponúka túry za krásnymi výhľadmi počas celého roka. Predovšetkým na končiare Vysokých Tatier týčiace sa naproti. Jej vrchol ,,korunuje" výrazný vysielač, podľa ktorého ju spoznáte už z diaľky. Túra na Kráľovu hoľu je možná pešo, na horskom bicykli a v zime na lyžiach. Výlet spríjemní návšteva Chaty pod Kráľovou hoľou dobre dostupná zo Šumiaca. Kto má rád pokojnejšie končiny, môže zvoliť trasu z Liptovskej Tepličky.
GPS: 48.8826,20.1391
Informácie o článku
- Autor článku: Martin Kiňo
- Autor fotografií: Martin Kiňo, Václav Sulek
Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.