Zima sa pomaly prehupne do druhej polovice a vy možno začínate rozmýšlať nad letnou dovolenkou, strávenou niekde na Slovensku. Hľadáte však niečo lacnejšie, pričom neznížite kvalitu dovolenkových chvíľ strávených s blízkymi, alebo priateľmi.

Hrebeňovka Nízkych Tatier v oblasti medzi Chopkom a Ďumbierom.

Pokiaľ máte radi pohyb v prírode, odpoveďou by mohla byť hrebeňovka Nízkych Tatier. Počas tohto prechodu, budete zažívať romantiku v našich najkrajších horách a zároveň aktívne relaxovať. Hrebeňovku si môžete naplánovať podľa vašich časových aj fyzických možností.

Ak máte obmedzený čas, alebo kondíciu, prípadne nevychádza počasie, naplánujte si kratší variant prechodu. Rozhodnúť sa môžete aj na samotnej trase, stále existuje dostatok únikových chodníkov do doliny. Tak, či tak dovolenku strávenú v Nízkych tatrách nebudete ľutovať.

Čo je hrebeňovka Nízkych Tatier?

Hrebeňovka Nízkych Tatier patrí k najklasickejším klasikám turistiky na Slovensku. Jedná sa o stokilometrový prechod hlavného hrebeňa tohto pohoria. Ide o vysokohorské podujatie, pričom sa budete pohybovať zväčša v nadmorskej výške nad 1000m. Najvyššie časti pohoria v oblasti Chopka a Ďumbiera dosahujú 2000m výšku. Prechod je mimoriadne obľúbený, pretože na trasa nie je núdza o krásne výhľady, prírodu a dobre zabezpečené nocľahy. Hrebeň totiž pokrýva viacero útulní a vysokohorských chát. Vďaka tomu môžete priebežne dopĺňať zásoby, dokonca sa i osprchovať a na túru postačí vyraziť relatívne naľahko. No i keď nebudete nútení niesť ťažký batoh, prechod celej hrebeňovky predstavuje pre bežného turistu hodnotný výkon a rozhodne by nemal chýbať v jeho horalskom ,,životopise". Prechod hrebeňa Nízkych Tatier dokáže stmeliť kamarátstvo, partiu, i rodinu.

Pohľad na Chatu M.R. Štefánika od východu. Počas hrebeňovky Nízkych Tatier oceníte možnosť sa tu občerstviť, prípadne prenocovať.

Ako sa tam dostať?

Je nutné vopred sa rozhodnúť, z ktorého konca pohoria chcete vyštartovať. Od toho logicky závisí miesto štartu. Samozrejme závisí to aj od miesta, kde bývate a kam sa potrebujete po ukončení prechodu dostať. Hrebeňovku Nízkych Tatier môžete začať od západu, alebo východu. My však odporúčame prechod od východu na západ. Je to výhodnejšie ako z logistického hľadiska (v cieli na Donovaloch existuje frekventovanejšie dopravné spojenie a toto miesto je významným lyžiarskym centrom, preto je to tu celkovo oveľa ,,živšie" ako v Telgárte a môžete sa tu najesť, alebo oveľa ľahšie chytiť stopa, ak je to nutné), tak aj z krajinárskeho pohľadu.

Východná časť pohoria z Telgártu po sedlo Čertica t.j. prvých ca. 50km je totiž charakterizovaná najmä prechodom lesov, kým západná je vyložene hornatá, s množstvom výhľadov a tak si necháte to najkrajšie na záver resp. do druhej polovice pochodu. Okrem toho je výhodnejšie fungovať z vlastných zásob vo východnej časti, kde nie sú vysokohorské chaty, iba útulne a neskôr využiť stravovanie na chatách v západnej časti pohoria a ísť druhú polovicu pochodu s podstatne ľahším ruksakom.

Chata M. R. Štefánika v lúčoch zapadajúceho slnka. Počas hrebeňovky Nízkych Tatier sa môže stať, že vás jej prítomnosť doslova zachráni.

Ak sa teda rozhodnete začať z východu, ideálne je vyštartovať z obce Telgárt, kam sa dostanete autobusom, alebo vlakom. Autom je to samozrejme možné takisto, ale v tom prípade je nutné sa poň znova vrátiť. Ak by ste štartovali od západu - z Donovalov, sem je možné priviezť sa len autobusom, alebo autom. Príchod na Donovaly by mohol byť problematický snáď len v prípade zimy, keďže ide o vysoko položený horský priechod. Na trase cez Donovaly sa v čase nepriaznivých poveternostných podmienok a najmä sneženia zvyknú skrížiť kamióny, čo obmedzí dopravu v oblasti ako celok. Niektorí turisti si zvyknú hrebeňovky trochu skrátiť prostredníctvom štartu v Korytnici, z ktorej vystúpajú priamo do Hiadeľského sedla, kde je prístrešok vhodný na prenocovanie i prameň.

Ak by ste sa rozhodli pre kratší variant hrebeňovky, je možné začať v sedle Čertovica, kam vás dopraví autobus. Toto sedlo sa nachádza uprostred hrebeňovej trasy a tak si môžete vybrať, či sa odtiaľto vydáte na západ, alebo na východ. Ak pôjdete na západ najskôr vystúpate na vysokohorskú chatu M.R. Štefánika, ak na východ prvým útočiskom bude útulňa Ramža bez personálu.

Na ešte kratší variant hrebeňovky Nízkych Tatier sa môžete vydať zo Srdiečka na juhu, alebo Jasnej na severe Chopka. Do oboch bodov sa dá dostať autom i autobusom, avšak Jasná je celkovo frekventovanejším miestom. Obe strany Chopka sú svahmi rozsiahleho lyžiarskeho strediska. Ak vystúpite z jednej zo strán na hlavný hrebeň v oblasti Chopka, dostanete sa priamo na Kamennú chatu, kde je bohatá možnosť občerstvenia i nocľahu. Z chaty môžete červenou hrebeňovou značkou postupovať ľubovoľným smerom - na východ, alebo na západ.

Plánovanie hrebeňovky

Počas plánovania tejto túry je potrebné myslieť na to, že sa budete pohybovať vo vysokohorskom prostedí a teda je potrebné dôsledne prisôsobiť aj vybavenie. Je dobre, ak sú aspoň niektorí z účastníkov zdatní turisti, ktorí určia postup v prípade problémových situácií. Prechod kompletného hrebeňa si vyžaduje určitú stabilnú mieru kondície a skúsenosti s celodennými pochodmi.

Hlavný hrebeň Nízkych Tatier začína v Telgárte a končí na Donovaloch. Rozprestiera sa v stokilometrovej dĺžke naprieč stredným Slovenskom, čo je porcia kilometrov, ktorú možno pešo zvládnuť pomerne príjemným tempom za 4 dni. Hrebeň Nízkych Tatier leží vo vysokohorskom prostredí a pri jeho prechode budete prekračovať hranicu 2000 m nad hladinou mora. Preto je samozrejmé zohľadniť počasie, hoci priamo na hrebeni sa nachádzajú vysokohorské chaty (Štefánikova chata pod Ďumbierom, Kamenná chata pod Chopkom) a útulne (Ramža, Andrejcová, Ďurková pod Chabencom, prístrešok v Hiadeľskom sedle)

Nocľah s občerstvením v útulni Andrejcová.Nocľah s občerstvením v útulni Andrejcová.

Hrebeňovka Nízkych Tatier za 2 dni, alebo non-stop

Hrebeň Nízkych Tatier nie je veľký problém zdolať behom dvoch dní. Samozrejme je to porcia pre zdatných, skúsených a dostatočne tvrdohlavých horalov. Aj takýto prechod má svoje čaro, ale vyžaduje si skúsenosti a dobré plánovanie. Tým, že na trase je mnoho možností prenocovania, či už v chatách, alebo útulniach, existuje i pomerne dobrá možnosť riešenia núdzových situácií. Každopádne pri takomto prechode je výľkou výhodou, ak už ste túto trasu, alebo jej kúsky prešli. V prípade dvojdňového prechodu musíte vedieť, s akým množstvom zásob ste schopní prejsť určitý počet kilometrov. Nocľah si môžete naplánovať na Štefánikovej chate pod Ďumbierom, kde majú všetko potrebné na doplnenie. Samozrejme hypermarket tu nečakajte. Dá sa tu dobre najesť a na cestu si nakúpiť nejaké sladkosti a podobne.

Hrebeň Nízkych Tatier sa v extrémnejších prípadoch robí i na jeden záťah. A to vo všetkých ročných obdobiach vrátane zimy. Nutné upozorniť, že po národnom parku by ste sa v noci pohybovať nemali. Akcia je to samozrejme extrémnejšia, ale prechod je možný do 30 hodín. Sú však špecialisti, ktorí to zvládajú v rozmedzí 11-15 hodín.

Počas hrebeňovky Nízkych Tatier môžete natrafiť na peknú flóru, ale aj faunu v podobe kamzíkov.Počas hrebeňovky Nízkych Tatier môžete natrafiť na peknú flóru, ale aj faunu v podobe kamzíkov.

Hrebeňovka Nízkych Tatier za 3 - 4 dni

Pohodový prechod hrebeňa Nízkych Tatier sa obvykle realizuje za 3-4 dni, vrátane času potrebného na dopravu vrámci Slovenska. Takýto druh prechodu, by sme každému odporučili a to aj v prípade, že ste rýchli chodci. Práve prechod ,,na pohodu" totiž dokáže vytvoriť skutočné zžitie sa s tunajším horstvom aj s partiou, s ktorou budete kráčať. Docielite tak špecidický a jedinečný zážitok.

V prípade viacdňového prechodu je vhodné rozplánovať si nocľahy. V takomto prípade je určite výhodnejšie začať z východu, kde je možné pomerne rýchlo dosiahnuť útulňu Andrejcová. Kdežto po príjazde na Donovaly vám zostáva už len obmedzený čas na príchod na útulňu pod Chabencom (útulňa Ďurková). Tá od Donovál vzdialená dosť ďaleko a najskôr musíte zdolať i nepríjemné, tvrdé stúpanie na hrebeň. Dalo by sa síce spať i v prístrešku v Hiadeľskom sedle, ten je však pomerne blízko ku štartu hrebeňovky.

Ďalšie dni už si môžete rozplánovať ľubovoľne. Ak ste spali na Ďurkovej, bez problémov by ste mali ďalší deň doraziť až na chatu M.R. Štefánika. Ak sa neponáhľate, pokojne zostante nocovať na Kamennej chate. Ďalší deň môžete prísť po útulňu Ramža resp. Andrejcovú. Z východu je časovanie podobné. Ak prvú noc spíte na Andrejcovej, druhý deň istotne prídete na Ramžu resp. Štefánikovu chatu. Nocovať sa dá i v sedle Čertovica.

Pre všetky varianty odporúčame ubytovanie si dopredu dohodnúť. Ak máte stan, je možné sa núdzovo rozložiť i pri jednotlivých útulniach. Nocovať mimo útulní by ste však podľa návštevného poriadku v stane, mimo povolených miest, nemali.

Pohľad na masív Veľkej hole. Hrebeňová trasa prechádza popod vrcholom.Pohľad na masív Veľkej hole. Hrebeňová trasa prechádza popod vrcholom. 

Charakter trasy

Hrebeň Nízkych Tatier sa v divokej východnej časti Telgárt - sedlo Čertovica vyznačuje pekným lesnatým a hôľnym charakterom. Dominuje mu vrchol Kráľovej hole s charakteristickým vysielačom. Po ceste východnou časťou hrebeňa je dostatok zdrojov pitnej vody a prespať sa dá v spomínaných útulniach. Takže okrem cesty do Telgártu vás nečakajú prakticky žiadne peňažné výdavky a všetku fyzickú námahu vám odplatia výhľady do diaľok, najmä však na Vysoké Tatry. Hrebeň je dobre značený a vedie ním tisíckami nôh vyšliapaný chodník, ktorý stratíte len ťažko.

Pohľad na vrchol Kráľovej hole od západu z hreeňovej trasy Nízkymi Tatrami.Pohľad na vrchol Kráľovej hole od západu z hreeňovej trasy Nízkymi Tatrami.

Vizuálne atraktívny a dobre schodný hôľny hrebeň v oblasti Kráľovej hole v smere na Strednú Hoľu.Vizuálne atraktívny a dobre schodný hôľny hrebeň v oblasti Kráľovej hole v smere na Strednú Hoľu.

Hlavný hrebeň Nízkych Tatier v oblasti Homôľky Zadnej Hole.Hlavný hrebeň Nízkych Tatier v oblasti Homôľky Zadnej Hole.

V sedle Čertovica, ktoré tvorí hranicu hornatejšej západnej časti pohoria a hôľnej východnej časti, existuje možnosť ubytovania a taktiež doplnenia zásob a občerstvenia. Sedlo Čertovica je približne stredom hrebeňového prechodu. Hrebeňovka Nízkych Tatier pokračuje ďalej strmším výšľapom smerom na Chatu M.R. Štefánika a Ďumbier, ktorý je však možné vynechať, nakoľko leží mimo hlavnej trasy. Vrchol však nie je ďaleko a možno odporučiť jeho návštevu, je to najvyšší bod Nízkych Tatier.

Po vyhliadke z Ďumbiera trasa pokračuje zväčša príjemným, žulovým chodníkom až na Kamennú chatu, ležiacu pod vrcholom Chopka. Na oboch spomínaných chatách je možné ubytovanie a občerstvenie. Treba však počítať s určitými finančnými obetami. Oblasť Chopka a Ďumbiera je hlavným turistickým a lyžiarskym centrom pohoria. Na severnej strane Chopka sa nachádza lyžiarske stredisko Jasná, lyžovať je však možné aj na juh smerom k Srdiečku. Severná strana poskytuje možnosti na freeridové lyžovanie a rozprestiera sa tu aj skialpinistický areál. V oblasti Chopka sú vybudované viaceré vleky a lanovky.

V tejto časti Nízkych Tatier sa nachádza aj jedinečná Jaskyňa mŕtvych netopierov.

Hrebeň prebieha ďalej do menej zaľudnenej časti v smere Dereše-Donovaly. Jedinečná vysokohorská príroda spôsobuje, že pocit tuláckej romantiky je tu veľmi silný. Chodník v tejto časti hrebeňa sa vyznačuje pomerne príjemnými prevýšeniami a trasa je naďalej dobre značená. Možnosti prespatia a občerstvenia ponúka útulňa Ďurková pod vrchom Chabenec. Je to skromnejšie vybavená chata so stálym personálom.

 Hrebeň nízkych Tatier v smere na Zámotskú hoľu a ĎurkovúHrebeň nízkych Tatier v smere na Zámotskú hoľu a Ďurkovú

Na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier. Spätný pohľad na Skalku.Na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier. Spätný pohľad na Skalku.

Veľká Chochuľa evokuje posledné zvyšky horskej divočiny na Slovensku. Oblasť tohto vrcholu možno zaradiť k najkrajším v Nízkych Tatrách.Veľká Chochuľa evokuje posledné zvyšky horskej divočiny na Slovensku. Oblasť tohto vrcholu možno zaradiť k najkrajším v Nízkych Tatrách.

Ranné výhľady zo Štefáničky na horstvo Nízkych Tatier.Ranné výhľady zo Štefáničky na horstvo Nízkych Tatier.

Záver hrebeňa z Ďurkovej na Donovaly je charakteristický najmä prudkým klesaním z oblasti Prašivá-Veľká Chochuľa ca. 700 výškových metrov do Hiadeľského sedla, kde môžete načerpať vodu a prespať v núdzovom prístrešku. Pri tomto zostupe je vhodné pomôcť si turistickými paličkami. Zostup je nepríjemný najmä s ťažším batohom. Posledný úsek hrebeňovky Nízkych Tatier v oblasti Kozieho chrbta je opätovne hôľnatý a peknou prírodnou scenériou tvorí dôstojný záver práve prežitého dobrodružstva.

Vašu hrebeňovku Nízkych Tatier môžete ukončiť na Donovaloch, ktoré sú ďalším významným turistickým a lyžiarskym strediskom Slovenska. Existuje tu veľké množstvo ubytovacích možností. Využiť môžete aj dobré dopravné spojenie do Ružomberka, alebo Banskej Bystrice.

Lyžiarske a rekreačné stredisko Donovaly. V týchto miestach môžete začať, resp. končiť hrebeňovku Nízkych Tatier.Lyžiarske a rekreačné stredisko Donovaly. V týchto miestach môžete začať, resp. končiť hrebeňovku Nízkych Tatier.

Hrebeňovka Nízkych Tatier v zime

Mimoriadne atraktívnym turistickým prechodom sú práve Nízke Tatry v zime. Je to podujatie vhodné pre skúsených turistov, ktorí by v horách radi zažili niečo výnimočné, prípadne si preverili svoje schopnosti. Ide o pomerne náročný podnik, ktorý môžete realizovať na skialpoch, snežniciach, prípadne na vhodných bežkách. Okrem kvalitného oblečenia si pribaľt aj mačky, prípadne cepín a lyžiarske okuliare. Výhodou zimnej hrebeňovky Nízkych Tatier je dobrá orientácia vďaka tyčovému značeniu a otvorené chaty a útulne, ktoré umožňujú odpočinok a doplnenie zásob. Veľká časť trasy býva prešľapaná a zrejme narazíte aj na lyžiarsku stopu. Východná časť medzi Čertovicou a Kráľovou hoľou môže byť orientačne náročnejšia a sneh menej prechodený. My sme sa dostali v zime najmä do ďumbierskej časti hrebeňa vrámci skialpových výletov. Môžeme potvrdiť celkovú krásu, ale aj náročnosť zimnej hrebeňovky na skúsenosti so zimnou turistikou. Obvykle nás tu prekvapili strmé, do ľadu vyfúkané pasáže, ktoré môžu byť naozaj nebezpečné. Podmienky dokáže poriadne pritvrdiť i ľadový vietor, alebo hustá hmla ktoré sa občas objavia celkom nečakane.

Na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier v oblasti vrcholu Poľany.Na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier v oblasti vrcholu Poľany.

Pohľad na Kamennú chatu zo západných svahov Chopka. Táto chata patrí k hlavným útočiskám pre turistov na hrebeňovke Nízkych Tatier.Pohľad na Kamennú chatu zo západných svahov Chopka. Táto chata patrí k hlavným útočiskám pre turistov na hrebeňovke Nízkych Tatier.

Pohľad na hlavný hrebeň Nízkych Tatier v zimnou období medzi Skalkou a Veľkou Chochuľou.Pohľad na hlavný hrebeň Nízkych Tatier v zimnou období medzi Skalkou a Veľkou Chochuľou.

Pohľad na hrebeňovku Nízkych Tatier v jej západnej časti medzi Veľkou Chochuľou a Prašivou.Pohľad na hrebeňovku Nízkych Tatier v jej západnej časti medzi Veľkou Chochuľou a Prašivou.