Ferrata HZS Kyseľ je trvalo zaistenou cestou v rokline Kyseľ v Národnom parku Slovenský raj. Radíme ju k najlákavejším atraktivitám v tejto oblasti. Je tomu tak najmä preto, že zaujímavým spôsobom pomohla sprístupniť 4 desaťročia uzatvorenú roklinu.

Romantické úseky na ferrate HZS Kyseľ tesne pred vstupom do Temnice.Romantické úseky na ferrate HZS Kyseľ tesne pred vstupom do Temnice.

Vďaka ferrate si môžete zblízka pozrieť zvyšky niekdajšej devastačnej udalosti v podobne množstva zničených stromov, ktorých kmene dodnes v ohromných hromadách blokujú niektoré časti rokliny Kyseľ. Ferrata HZS vám však tiež umožní vychutnať si nádherné prírodné bohatstvo tejto lokality v podobe mnohých vodopádov a miestami až strašidelných skalných tiesňav.

Vedení lanom miestami stúpate ponad vodopády a neskôr akoby vás pohltili útroby skál. Prechod ferraty je veľmi pekným zážitkom, ktorý by mali zvládnuť turisti s dobrou kondíciou. Teda aspoň tí, ktorým nevadí pohyb vo výškach. Ferrata HZS je prístupná počas letnej sezóny. Priestup 1,4 km dlhou tiesňavou po ferrate vám zaberie do dvoch hodín času. Nastúpate pri tom 200 výškových metrov. Vystrojte sa teda ferratovým setom, helmou a predovšetkým patričnými vedomosťami o pohybe v tomto type terénu a môžete vyraziť.

Okolie Obrovského vodopádu v rokline Kyseľ.Okolie Obrovského vodopádu v rokline Kyseľ.

Ako sa dostať na začiatok ferraty Kyseľ a kde zaparkovať

Ferrata HZS Kyseľ je podobne ako väčšina trás roklinami Slovenského raja jednosmerná. Na jej začiatok by ste sa mohli vybrať zo Spišských Tomášoviec cez populárny Tomášovský výhľad, zostúpením k Hornádu a pokračovaním popri Bielom potoku. Podobný je prístup z oblasti Čingov popri koryte Hornádu a ďalej rovnako pozdĺž Bieleho potoka.

Náš prístup viedol relatívne extrémnou trasou, no o to krajšou trasou z Podleska prielomom Hornádu, Kláštorskou roklinou, cez magické Kláštorisko, absolvujúc strmý zostup na začiatok ferraty. Posledná opísaná trasa spája viaceré atraktivity a pekná miesta. Fyzicky je však celkom náročná.

V Slovenskom raji ponúkajú i možnosť požičať si elektrobicykel a dostať sa tak na štart ferraty rýchlejšie. Túto možnosť sme však nepreskúmali. Parkovanie je množné na spoplatnených parkovacích plochách na vstupoch do Slovenského raja ako je napríklad Podlesok, alebo Čingov.

Upozorňujeme, že vstup do ferraty Kyseľ je spoplatnený. Lístky si kúpte vopred napríklad na recepcii kempu na Podlesku.

Túru k ferrate HZS Kyseľ začíname výstupom na Kláštorisko - významnú križovatku turistických ciest v Slovenskom raji.Túru k ferrate HZS Kyseľ začíname výstupom na Kláštorisko - významnú križovatku turistických ciest v Slovenskom raji.

Na zostupe z Kláštoriska na začiatok ferraty HZS Kyseľ.Na zostupe z Kláštoriska na začiatok ferraty HZS Kyseľ.

Strmý technický terén na zostupe z Kláštoriska smerom k ferrate HZS Kyseľ.Strmý technický terén na zostupe z Kláštoriska smerom k ferrate HZS Kyseľ.

Kyseľ, ústie - začiatok ferraty HZS Kyseľ.Kyseľ, ústie - začiatok ferraty HZS Kyseľ.

Smerovnik s niektorými časovými údajmi ohľadne ferraty Kyseľ. Čakajú nás vyše dve hodiny dobrodružstva.Smerovnik s niektorými časovými údajmi ohľadne ferraty Kyseľ. Čakajú nás vyše dve hodiny dobrodružstva.

Ferratové sety

Povinnou výbavou do ferraty HZS Kyseľ je ferratový set a helma. Rozumné je mať za sebou aktívne absolvovaný kurz ohľadne pohybu v takomto type terénu. Žiaľ na slovenských ferratách už prišlo k viacerým nešťastným udalostiam z dôvodu neovládania základov metodiky.

Ferratové sety, ak nemáte vlastné, je možné zapožičať si spolu s helmou napríklad v Čingove, alebo na Podlesku hneď na niekoľkých miestach za symbolickú cenu. V našom prípade to bolo za 5 EUR. Sety požičiavajú napríklad v kempe na Podlesku, alebo v niektorých tamojších reštauráciách.

My sme si ferratové sety požičali v reštaurácii na tamojšom ranči. Výstroj v podobe ferratového setu je povinný. Myslíme si, že na niektorých miestach ferraty sa zaistenie naozaj hodí.

Prvé zaistené metre ferraty HZS Kyseľ. Povinnou výbavou je ferratový set. Neskôr príde naozaj vhod.Prvé zaistené metre ferraty HZS Kyseľ. Povinnou výbavou je ferratový set. Neskôr príde naozaj vhod.

Naberáme výšku na ferrate HZS Kyseľ. Ferratový set si môžete požičať na viacerých miestach na Podlesku.Naberáme výšku na ferrate HZS Kyseľ. Ferratový set si môžete požičať na viacerých miestach na Podlesku.

Úvod ferraty HZS Kyseľ

Keď konečne dorazíme k rázcestiu Kyseľ, ústie, kde sa spája zostupová žltá značka z Kláštoriska so zelenou značkou vedúcou popri Bielom potoku. Tu sa navliekame do ferratových setov. Ferrata HZS Kyseľ vedie tiesňavou, ktorú vytvoril rovnomenný potok. Hneď od začiatku vás tu očarí krásna príroda. Čo sa týka ferraty hneď na úvod, po prekonaní zopár metrov v kamenistom koryte potoka, vás čaká niekoľko jednoduchých kramlí na oťukanie. Môžete, no nemusíte ich využiť. Teda pokiaľ je stav hladiny potoka prijateľný.

V našom prípade, počas jesene, mal minimálnu výšku, takže sme sa v koryte mohli bez problémov pohybovať. Na internetových stránkach sme však videli fotky turistov, ktorí sa tu prechádzali v klasických gumákoch.

Čo sa týka obuvi, nám sa osvedčili trekové poltopánky. Ideálne ak sú aj goretexové, no pri takých podmienkach to nie je nutnosť. Úvodné metre na oceľovom lane ferraty sú naozaj ľahké, môžete si tu trénovať pohyb vo ferratovom úväzku, alebo tieto úseky jednoducho obísť dnom tiesňavy. Mimochodom, ak je stav hladiny potoka privysoký, zvyknú sa tiesňavy pre návštevníkov zatvárať. Určite to má svoj zmysel, keďže by ste v takom prípade mali ťažkosti prebrodiť potok.

Niekoľko sto metrov tiesňavy je v podstate vychádzkou po štrkom posiatom dne potoka Kyseľ obkoleseného zrázmi, ktoré sú kombináciou strmých skál a bujnej vegetácie. Príroda je tu celkom divoká a tiesňava má svoju jedinečnú mikroklímu, čo môže byť veľkým plusom počas teplého leta.

Prirodzené prekážky v koryte potoka Kyseľ.Prirodzené prekážky v koryte potoka Kyseľ.

Jeden zo zátarasov v rokline Kyseľ.Jeden zo zátarasov v rokline Kyseľ.

Barikádový a Kaplnkový vodopád

Postupne míňame Barikádový a Kaplnkový vodopád, kde sa už nájdu strmejšie úseky po kramliach s istením na oceľovom lane. Fyzicky to však nie je príliš náročné. Je dôležité myslieť na správnosť postupu pri precvakávaní istiacich karabín. Na všetko je dostatok času a tak nie je problém sa sústrediť. Počas letnej sezóny, keď vás tu môžu potenciálne tlačiť ďalší turisti to však môže byť nervóznejšie. Nebodaj ak sa počas istenia snažíte fotiť. Trasa pre človeka so skúsenosťami z technickejšieho terénu nie je extrémne ťažká, no na niektorých miestach by pád mohol spôsobiť veľmi vážny, až fatálny úraz. Nič nepodceňujte.

Na niekoľkých miestach tejto tiesňavy sme mali možnosť naplno si uvedomiť masívnu deštrukciu, ktorú v týchto miestach spôsobil dávny požiar. Mementom sú práve množstvá zničených kmeňov stromov, ktoré sa ako obrie trámy zakliesnili v tiesňave. Niekde sú navŕšené i do výšky viacerých metrov, takže je nutné ich komplikovane preliezať. Cestička sa však nájde.

Pred Barikádou v rokline Kyseľ.Pred Barikádou v rokline Kyseľ.

Prvé viac lezecké metre na ferrate HZS Kyseľ.Prvé viac lezecké metre na ferrate HZS Kyseľ.

Korytom potoka Kyseľ vedení oceľovým lanom ferraty HZS Kyseľ.Korytom potoka Kyseľ vedení oceľovým lanom ferraty HZS Kyseľ.

Kaplnkový vodopád v rokline Kyseľ.Kaplnkový vodopád v rokline Kyseľ.

Temnica

Jedným z highlightov tiesňavy Kyseľ je časť Temnica. Je to poriadne úzke miesto, kde sa vám zdá, že vstupujete do samotných útrob zeme. Nad hlavou sa vám otvára len úzka škára, ktorou presvitá denné svetlo. Je to vskutku pôsobivé miesto.

Parťák na oceľovom lane, vám na chvíľu zmizne z dohľadu, akoby ho pohltila samotná matička Zem. Prírodne je to krásne miesto, ktoré vás bude baviť. V týchto končinách nebudete mať ani mobilný signál a zrejme i GPS vypovie službu. Aspoň nám sa tu namerali riadne hausnumerá.

Ferratou HZS Kyseľ napredujeme k Temnici.Ferratou HZS Kyseľ napredujeme k Temnici.

Jeden z nás práve mizne v Temnici, v jednej z najzaujímavejších častí na ferrate HZS Kyseľ.Jeden z nás práve mizne v Temnici, v jednej z najzaujímavejších častí na ferrate HZS Kyseľ.

Pohľad z Temnice, z hĺbky rokliny Kyseľ.Pohľad z Temnice, z hĺbky rokliny Kyseľ.

Útroby Temnice, sprístupnenej ferratou HZS Kyseľ.Útroby Temnice, sprístupnenej ferratou HZS Kyseľ.

Lano mizne v Temnici, rovnako ako mobilný a GPS signál. Vďaka ferrate HZS Kyseľ sa sem môže pozrieť každý turista, ktorý si trúfa na technickejší terén.Lano mizne v Temnici, rovnako ako mobilný a GPS signál. Vďaka ferrate HZS Kyseľ sa sem môže pozrieť každý turista, ktorý si trúfa na technickejší terén.

Kovovými stupačkami k východu z Temnice v rokline Kyseľ.Kovovými stupačkami k východu z Temnice v rokline Kyseľ.

Znova na stupačkách ferraty HZS Kyseľ vyššie nad Temnicou.Znova na stupačkách ferraty HZS Kyseľ vyššie nad Temnicou.

Stupačky pri Obrovskom vodopáde

Top úsekom ferraty Kyseľ je záverečný, nazvime to rebrík do neba. Ide o nádherný kolmý výšvih po stupačkách popri Obrovskom vodopáde. Ten je ozajstným pokladom tiesňavy. Pred výstupom vás k zamysleniu nad bezpečnosťou pri pohybe v horách privedie pomník Zdenke Kočíkovej, ktorá v týchto miestach tragicky zahynula.

Uvedený výšvih po kramliach nie je pre každého. V jednom bode, už celkom vysoko nad zemou vás od steny začne mierne vytláčať skalné bruško a v tejto pozícii, je nutné precvaknúť sa na lane. Tí, čo obľubujú adrenalín sa tu budú tešiť z takejto prekážky.

Spoločnosť návštevníkom navyše robí vodopád po pravej strane miestami vyplnený zaujímavými skalnými misami, ktorými preteká voda. Sú charakteristickým znakom viacerých roklín Slovenského raja.

Tí, čo nemajú radi podobné komplikácie, si možno budú musieť sami so sebou trochu zabojovať. Dá sa to zvládnuť. Turistom, ktorí nemajú radi výšky by sme sem však neradili vstupovať. Po prekonaní tohto skalného stupňa sa dostanete na železný mostík, z ktorého je dobrý výhľad do priepasti, z ktorej ste práve vyšli nahor.

Obdrovský vodopád v rokline Kyseľ. Aj k tomuto skvostu vás privedie ferrata HZS Kyseľ.Obdrovský vodopád v rokline Kyseľ. Aj k tomuto skvostu vás privedie ferrata HZS Kyseľ.

Ferrata HZS Kyseľ vedie kolmým úsekom naľavo od Obrovského vodopádu. Je to jeden z najkrajších úsekom na tejto túre. Zároveň je najťažší.Ferrata HZS Kyseľ vedie kolmým úsekom naľavo od Obrovského vodopádu. Je to jeden z najkrajších úsekom na tejto túre. Zároveň je najťažší.

Posledné strmé metre na ferrate HZS Kyseľ nad Obrovským vodopádom.Posledné strmé metre na ferrate HZS Kyseľ nad Obrovským vodopádom.

Horná časť Obrovského vodopádu v rokline Kyseľ.Horná časť Obrovského vodopádu v rokline Kyseľ.

Karolyniho vodopád a záver ferraty

Trasa tiesňavou vás ďalej prevedie ešte niekoľkými peknými zákutiami a na záver okolo Karolyniho vodopádu, až vás nakoniec vyvedie pri rázcestníku s názvom Kyseľ rázcestie. Vyslovene náročný úsek sme tu už nezaznamenali, hoci pár stupačiek vás čaká ešte aj v týchto miestach.

Po prejdení tiesňavy možno skonštatovať, že Slovenský raj si naozaj zaslúži označenie národný park. Príroda aj v tejto tiesňave vytvorila jedinečné dielo.

Záver ferraty HZS Kyseľ v spoločnosti misovitých vodopádov.Záver ferraty HZS Kyseľ v spoločnosti misovitých vodopádov.

Les v záverečnej časti ferraty HZS Kyseľ.Les v záverečnej časti ferraty HZS Kyseľ.

Karolínyho vodopád v poslednej časti ferraty HZS Kyseľ.Karolínyho vodopád v poslednej časti ferraty HZS Kyseľ.

Postup po ferrate HZS Kyseľ lokalitou Karolínyho vodopádu.Postup po ferrate HZS Kyseľ lokalitou Karolínyho vodopádu.

Oceľové stupačky pri Karolýniho vodopáde v rokline Kyseľ.Oceľové stupačky pri Karolýniho vodopáde v rokline Kyseľ.

Spätný pohľad na Karolínyho vodopád a záverečnú časť ferraty HZS Kyseľ.Spätný pohľad na Karolínyho vodopád a záverečnú časť ferraty HZS Kyseľ.

Zostup

Z bodu Kyseľ rázcestie máte možnosť vydať sa po modrej značke na Kláštorisko, alebo pokračovať v kochaní sa v tiesňave Malý resp. Veľký Kyseľ. Tiesňavou Veľký Kyseľ vedie zelená značka. Takéto predĺženie je už na zváženie, keďže s ohľadom na dlhý počiatočný nástup do ferraty to už vyžaduje veľmi dobrú kondičku.

Turistu samozrejme ešte čaká zostup. My sme po prejdení ferraty HZS Kyseľ volili ešte túru Malým Kyseľom. Obe tieto rokliny, nech už sa vydáte ktoroukoľvek z nich, vám ešte zoberú síl. Pripravte sa tiež na ďalšie kovové preliezačky.

Túra tiesňavami nás napokon vyviedla na križovatke chodníkov Suchá Belá, záver. V tomto mieste sa nachádza i dobrý turistický prístrešok, čo sme využili na oddych pred návratom do civilizácie v Podlesku.

Nasledoval prechod planinami po lesných cestách vo výške približne tisíc metrov nad morom a miestami strmý zostup na Podlesok. Aj táto časť má svoje čaro, pretože všade okolo chodníka sa rozkladá veľmi pekný les. Nepríjemné môže byť, ak robíte prechody jednotlivými roklinami viac dní po sebe. V tom prípade sa vám môže stať, že zostupy vám už budú naozaj proti srsti. Preto, ak ste tu na dlhšej dovolenke, vyskúšajte striedať dni turistiky v roklinách s dňami oddychu.

Náročnosť prechodu ferratou HZS Kyseľ

Túra ferratou HZS Kyseľ je stredne náročnou a najmä technickou túrou, kde je nevyhnutné nemať problémy s výškami. Jej dĺžka je približne 1,4 km a mali by ste ju prejsť do dvoch hodín. Okrem dlhého nástupu na začiatok ferraty a potom i zostupu z nej sa vyžaduje aspoň dobrá fyzická zdatnosť a obratnosť aj v technickom teréne a pri pohybe na umelých pomôckach v tiesňave.

Prechod ferraty je na niekoľkých miestach, najmä v oblasti Obrovského vodopádu, nevhodný pre turistov neobľubujúcich výšky. Pri plánovaní tejto túry myslite na to, že tiesňava je jednosmerná a tak by bol návrat v prípade núdze späť po pomôckach extrémne nepríjemný, a to najmä v prípade ak sa tu pohybujú návštevníci v protismere.

Ďalšia zo stromových hradieb v rokline Kyseľ.Ďalšia zo stromových hradieb v rokline Kyseľ.

Stupačky a oceľové lano ferraty HZS Kyseľ na strmej stene neďaleko Temnice.Stupačky a oceľové lano ferraty HZS Kyseľ na strmej stene neďaleko Temnice.

Najťažší úsek na ferrate HZS Kyseľ. Nachádza sa priamo pri Obrovskom vodopáde.Najťažší úsek na ferrate HZS Kyseľ. Nachádza sa priamo pri Obrovskom vodopáde.

Kovové stupačky v hornej časti ferraty HZS Kyseľ.Kovové stupačky v hornej časti ferraty HZS Kyseľ.

Otváracie hodiny, vstupné, ceny

Ferrata HZS je prístupná počas letnej sezóny od 15. júna do 31. októbra. Je spoplatnená a pohyb na nej je oficiálne povolený len vo ferratovom sete, ktorý sa dá za veľmi prijateľnú cenu požičať takmer hocikde na Podlesku, alebo v Čingove. Napríklad v tamojšom kempe.

Vstupenku do ferraty si taktiež môžete zakúpiť v tomto kempe, ale v ponuke ju mali i na ranči na Podlesku. Na ranči sme si vedeli ferratový set požičať i deň vopred, takže sme mohli skoro ráno vyraziť na túru.

Možnosti ubytovania, prespatia a opekania

Ubytovanie v Slovenskom raji je možné vo forme rôzneho štandardu. Najčastejšie sme pri jeho návšteve využili kemp, alebo lacnejší typ ubytovania v Hrabušiciach, ktoré ponúkajú miestni priamo vo svojich obydliach. V kempe na Podlesku sú k dispozícii i chatky v relatívne luxusnej verzii. Kemp sa nachádza i v neďalekých Betlanovciach.

Kedy sa oplatí navštíviť Ferratu Kyseľ

Ferratu HZS Kyseľ sme navštívili koncom letnej sezóny. Jesenné obdobie je výhodné najmä absolútnym pokojom v tiesňavách. Samozrejme láka tiež farbami jesene, kedy krása tiesňav ešte lepšie vynikne. V zime by tiesňava mohla takisto vyniknúť, žiaľ vtedy prístupná nie je.

Do ferraty HZS Kyseľ sa nevyplatí vstupovať pri vyššom stave vody. Pohyb po dne rokliny v niektorých miestach nebude zrejme možný, alebo minimálne dosť komplikovaný. Počas takých podmienok, zvyknú byť rokliny v Slovenskom raji uzatvorené. Počas našej návštevy bolo vody naopak minimum a dlhé úseky sa dali prechádzať priamo po štrkovitom dne koryta potoka Kyseľ.

Pasáž ferraty HZS Kyseľ nad Temnicou vedie chvíľku priamo korytom potoka Kyseľ.Pasáž ferraty HZS Kyseľ nad Temnicou vedie chvíľku priamo korytom potoka Kyseľ.

Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí

  • Suchá Belá – rýchlo dostupná, na atraktivity bohatá roklina
  • Jazero Blajzloch – romantické jazierko južne od Podlesku vhodné na ľahkú prechádzku
  • Prielom Hornádu – krásna túra na teplé letné dni
  • Tomášovský výhľad – kultový a relatívne rýchlo dostupný výhľad, lezecká lokalita
  • Zejmarská roklina – tiesňava na juhu Slovenského raja

Informácie o článku

  • Autor článku: Martin Kiňo
  • Autor fotografií: Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.