Rozhľadňa Terchovské srdce je vyhliadková veža zaujímavého ihlanovitého tvaru. Nachádza sa priamo nad obcou Terchová v nádhernej oblasti na rozhraní Kysuckej vrchoviny a Malej Fatry. Tróni nad spomínanou obcou na kopci Oblaz 609m a vďaka jej polohe neďaleko malofatranského národného parku má všetky predpoklady ponúknuť uspokojivé výhľady i tým najnáročnejším turistom. Vidno z nej nielen vrcholy Malej Fatry, ale aj dolinu Žilinskej kotliny s riečkou Varínka a priľahlé kopce Kysuckej vrchoviny.

Rozhľadňa Terchovské srdce v celej svojej kráse.Rozhľadňa Terchovské srdce v celej svojej kráse. Autorom projektu rozhľadne je Alojz Mucha.

Rozhľadňa má výšku tridsať metrov a je rýchlo dostupná. Na zaujímavosti jej navyše pridáva náučný chodník, ktorý bol vybudovaný priamo na trase, ktorá k nej vedie. Infotabule umožňujú dozvedieť sa počas výstupu k rozhľadni fakty o tunajšej faune a flóre. Výstup na rozhľadňu je dobrým tipom na nenáročnú prechádzku, vhodnú pre všetky typy turistov a rekreantov. Zvládnu ju seniori i deti.

Táto atraktivita bezpochyby prispieva k ďalšiemu rozvoju aktívnej formy turizmu i relaxu v tejto oblasti. Terchová a jej blízke okolie je nabité viacerými prírodnými, historickými a kultúrnymi atraktivitami. Preto sa vyslovene žiada navštíviť rozhľadňu aj spolu s ďalšími zaujímavosťami. My sme sa tu zastavili napríklad počas prehliadky obce, alebo počas výletu v neďalekých Jánošíkových dierach. Rozhľadňa je prístupná celoročne, takže sa tu pokojne môžete zastaviť aj v zime, napríklad počas lyžovačky vo Vrátnej doline.

Ako sa dostať pod rozhľadňu a parkovanie

Prístup pod rozhľadňu Terchovské srdce je absolútne bezproblémový. Terchová, ako jedna z najpopulárnejších turistických lokalít Slovenska, je dobre dostupná autom a samozrejme kombináciou verejnej dopravy. Do neďalekej Žiliny totiž existuje dobré vlakové spojenie z celého Slovenska a dokonca Čiech, čo turisti radi využívajú. Zo Žiliny už nie je problémom doviezť sa sem autobusom.

Pokiaľ ste sa na rozhľadňu vybrali autom a chcete ušetriť čo najviac času, auto je možné zaparkovať niekoľko sto metrov pod rozhľadňou, popri chodníku. Stačí prejsť mostík, ktorý leží po ľavej strane hlavnej cesty, zhruba 200 metrov od Lidlu. Je tam šípka smerujúca k rozhľadni, ktorá vás na odbočenie upozorní. Následne sa dostanete na parkovisko, ktorého plocha pojme viacero automobilov. Či sa jedná o oficiálne parkovisko, ťažko povedať. Autá tu však bežne parkujú a nezažili sme, že by s tým mal niekto problém. Teoreticky sa tu dá zaparkovať aj v zime. Nám sa to podarilo napriek tomu že na parkovisku bolo takmer 10cm snehu. Boli našťastie vyjazdené koľaje, takže sa tu s menším prešmykovaním kolies dalo zaparkovať. Pokiaľ by však čerstvo napadol sneh, prístupnosť tohto parkoviska bude otázna.

Ak vám nevadí kratšia prechádzka, zaparkovať auto je možné v uliciach obce, hoci tie môžu byť počas hlavnej turistickej sezóny preplnené, alebo počas zimy zavalené množstvom snehu. Najvýhodnejšie, pokiaľ to situácia dovoľuje, je zastaviť niekde pri Kostole sv. Cyrila a Metoda. Ide o hlavný chrám v obci, ktorý nemôžete minúť, pretože sa nachádza priamo pri hlavnej ceste. Parkovanie môže byť zložitejšie pokiaľ je práve v kostole omša. Je lepšie prísť mimo bohoslužieb. Šťastie s parkovaním môžete vyskúšať aj pri miestnom múzeu. V obci existujú i platené parkoviská, napríklad v časti Biely Potok, no to už je pomerne vzdialené.

Odbočka pri Lidli k rozhľadni.Odbočka pri Lidli k rozhľadni. Pred výstupom na rozhľadňu Terchovské srdce môžete vyskúšať zaparkovať napríklad v uličkách obce. Ak sa vám nechce šľapať, tak aj pod rozhľadňou.

Parkovanie v lete pod rozhľadňou Terchovské srdce.Parkovanie v lete pod rozhľadňou Terchovské srdce. V zime sme tieto časti obce zažili aj pod záľahami snehu. Vtedy je nutné nájsť si miesto nižšie v obci.

Možnosti parkovania pred výstupom na rozhľadňu Terchovské srdce.Možnosti parkovania pred výstupom na rozhľadňu Terchovské srdce. Tesne pred začiatkom náučného chodníka je možné odstaviť auto neďaleko mosta cez miestny potok Struháreň, pri modrej značke.

Výstup k rozhľadni

Trasu z obce k rozhľadni môžete začať pri miestnom kostole, kde narazíte na modrú turistickú značku, ktorej sa treba držať. Nevedie síce až priamo k rozhľadni, no navedie vás na cestu správnym smerom pomedzi dedinské uličky. Po prekročení riečky cez most, budete ešte chvíľku stúpať po značke širokým chodníkom nad dedinu, no zakrátko ho opustíte zabočením doprava. Orientačne to nie je nič náročného, pretože rozhľadňa je z obce dobre viditeľná.

Výstup k rozhľadni Terchovské srdce predstavuje skôr niečo ako zdravotnú prechádzku s pekným bonusom v podobe krásneho výhľadu. Výstup nie je dlhý a okrem záveru ani príliš strmý. Z obce trvá prechádza približne 15-20 minút. Ak parkujete na parkovisku pod rozhľadňou, tak pri rozhľadni ste za 10 minút. Záverečný úsek je potom viac do kopca, no pokojne si sem môžete trúfnuť i s deťmi. V najhoršom prípade sa s nimi bez problémov otočíte a zakrátko zídete opäť do dediny.

Cesta v obci je klasicky asfaltová, za obcou potom šotolinová, vedúca príjemným minilesíkom. V strmejších častiach sa na drobných kamienkoch šmýka, hlavne ak máte vychodené podrážky. V prípade potreby je však chodník osadený zábradlím, takže v núdzi je možné sa oň oprieť. Zastavili sme sa tu aj v zime, keď bola trasa pod snehom, ale chodník bol bez problémov priechodný (našťastie bez ľadových úsekov).

Chodník k rozhľadni lemujú náučné infotabule s informáciami o faune a flóre Malej Fatry, čo výstupu dodáva vyššiu pridanú hodnotu. Orientačne ani technicky nejde o nič mimoriadne náročného. Cesta k rozhľadni je jasná a bezproblémová. Ponúka čiastočné výhľady do doliny a na obec, čo cestu spríjemňuje. Je možné, že na rozhľadňu by sa dalo dostať i na horskom bicykli, no pri zjazde je potrebné byť ohľaduplný k množstvu peších turistov, ktorí sem zvyknú zavítať.

Charakter výstupovej trasy na rozhľadňu Terchovské srdce.Charakter výstupovej trasy na rozhľadňu Terchovské srdce. Jemný štrkom pokrytá zvážnica je príjemným chodníkom.

Krása prechádzky na Terchovské srdce.Krása prechádzky na Terchovské srdce. Výstup na rozhľadňu je predovšetkým príjemným relaxom. Na konci vás však prekvapí kratučký stupák.

Zasnežený náučný chodník k rozhľadni Terchovské srdce.Zasnežený náučný chodník k rozhľadni Terchovské srdce. Stopy v snehu s dobrým dôkazom vysokej návštevnosti tejto vyhliadkovej veže.

Výstup k rozhľadni Terchovské srdce v pekný, slnečný deň.Výstup k rozhľadni Terchovské srdce v pekný, slnečný deň. Za dobrej viditeľnosti je čo obdivovať už počas výstupu.

Objekt rozhľadne Terchovské srdce

Ihlanovitý objekt rozhľadne je dosť výrazný a stojí na vrchu Oblaz (609m) v Kysuckej vrchovine. Je dobre viditeľný už počas príjazdu do Terchovej. Dá sa dokonca vidieť aj od populárnej sochy Jánošíka, ležiacej povedľa centra obce na nevysokom kopci.

Rozhľadňa má pevnú kovovú konštrukciu s niekoľkými poschodiami. Medzi poschodiami vedie klasické kovové schodisko so zábradlím. Nejedná sa preto o bezbariérový prístup. Schodisko je však na pomery slovenských rozhľadní dobre schodné aj pre širších ľudí. Ak by ale išli ľudia v protismere, je lepšie počkať na poschodí kým zídu.

Každé poschodie ponúka výhľady na všetky smery. Samozrejme čím pôjdete vyššie, tým budú výhľady zaujímavejšie. Na najvrchnejšom poschodí je dostatok miesta pre možno 20 ľudí, ak by sa rozdelili rovnomerne na vyhliadkach všetkých svetových strán. Výhľadové okná sú dostatočne priestranné a pokojne sa tu môžete oprieť aj o lakte. Je na škodu veci, že už ich stihli „poctiť“ nápismi nespratní vandali.

Na nás spravil tento neobvykle vyzerajúci objekt dojem. S pomedzí ostatných rozhľadní, čo na Slovensku máme, pôsobí táto vskutku jedinečne a do okolitého prostredia celkom dobre zapadne.

Objekt rozhľadne Terchovské srdce.Objekt rozhľadne Terchovské srdce. Je charakteristický ihlanovou konštrukciou.

Spokojní návštevníci horných poschodí rozhľadne Terchovské srdce.Spokojní návštevníci horných poschodí rozhľadne Terchovské srdce. Pohodová prechádzka na rozhľadňu je korunovaná krásnymi výhľadmi.

Pohľad odspodu na konštrukciu rozhľadne Terchovské srdce.Pohľad odspodu na konštrukciu rozhľadne Terchovské srdce. Rozhľadňa zaujme i architektonickým prevedením.

Zaujímavosti o rozhľadni

Rozhľadňa Terchovské srdce má výšku 30m a vznikla ako spoločný projekt s českou obcou Třanovice, ktorého hlavným cieľom bolo prostredníctvom poznania napomôcť zlepšiť ochranu prírody. Otcom myšlienky celého projektu vrátane rozhľadne je Alojz Mucha.

K zaujímavostiam patrí i história viažúca sa k vzniku názvu tohto vyhliadkového objektu. Hlavnou inšpiráciou pre pomenovanie rozhľadne totiž bola miestna pieseň s takýmito slovami: ,,To terchovské srdce na dvoje sa delí, jedna strana plače, druhá sa veselí". Ďalšou zo zaujímavostí je, že na mieste, kde stojí rozhľadňa, bola v známom filme Jánošík umiestnená šibenica. Túto šibenicu majú vytvárať samotné ramená rozhľadne.

Ako vznikol názov objektu rozhľadne Terchovské srdce.Ako vznikol názov objektu rozhľadne Terchovské srdce. Zrejme ste to netušili, tak ako my. Pôvod názvu je ukrytý v jednej z terchovských piesní.

Výhľady z rozhľadne

Rozhľadňa je situovaná na rozhraní viacerých geomorfologických celkov – Kysuckej vrchoviny, Žilinskej kotliny a Malej Fatry. Vďaka tomu sa môžete tešiť na vcelku rozmanité scenérie. Výhľady sú ďaleké a kruhové, vďaka čomu budete mať skvelý prehľad o celom terchovskom regióne.

Z najvyššieho podlažia je výborný výhľad na dolinu riečky Varínka, v ktorej sú situované všetky dobre známe malofatranské dedinky. Okrem toho veľmi zaujme i výborný výhľad na celú Terchovú. Pokojne sem môžete prísť po západe slnka a kochať sa tak rozsvietenými domčekmi a terchovskými ulicami. Je to naozaj pôsobivé.

Nemenej zaujímavý je pohľad na kopce Krivánskej Malej Fatry, vrátane Veľkého a Malého Rozsutca, ktoré tak máte možnosť pozrieť si z nie až tak opozeranej strany. Ak máte so sebou ďalekohľad prípadne teleobjektív objektív, poteší i pekný výhľad smerom do Vrátnej doliny. S dobrým zrakom zazriete i Poludňový Grúň na hlavnom malofatranskom hrebeni. Výhľady dopĺňajú pahorky Kysuckej vrchoviny, ktoré síce nie sú až také pôsobivé ako tie v Malej Fatre, avšak stále je to výhľadový nadštandard. Prehľad jednotlivých viditeľných vrcholov z rozhľadne vám ozrejmí infopanel s mapkou.

Pekné výhľady si tu užijete v podstate za každého ročného obdobia. Počas sezóny je obsypaná turistami, preto je lepšie si návštevu naplánovať na ráno, prípadne na večer. Práve keď sa zvečernieva je možno najlepší čas na návštevu rozhľadne. Môžete sa tak kochať krásnymi výjavmi zapadajúceho slnka. Svoje čaro výhľady nestrácajú ani po západe slnka. Dokonca aj pozorovanie hviezd môže byť skvelým zážitkom.

Návšteva rozhľadne v zime je tiež skvelá voľba. Krajina zahalená v belejúcom sa snehu z rozhľadne pôsobí neuveriteľne čarovne, hlavne ak prídete v období Vianoc. Vtedy sa môžete tešiť na vysvietenejšie ulice a vianočný stromček na námestí pred kostolom. Stačí si počkať kým zapadne slnko. Smelo môžeme tvrdiť, že výhľady z rozhľadne Terchovské srdce patria medzi tie najzaujímavejšie spomedzi všetkých rozhľadní, čo sme zatiaľ navštívili. A verte že ich nebolo málo :).

Pohľad z rozhľadne Terchovské srdce na vrcholky Malej Fatry.Pohľad z rozhľadne Terchovské srdce na vrcholky Malej Fatry. Na pozadí zľava Malý a Veľký Rozsutec. Pod nohami Terchová.

Terchovský kostol a obydlia z rozhľadne Terchovské srdce.Terchovský kostol a obydlia z rozhľadne Terchovské srdce. Pohľad na obec z tejto rozhľadne je mimoriadne fotogenický.

Detailný záber na Malý Rozsutec 1343m z rozhľadne Terchovské srdce.Detailný záber na Malý Rozsutec 1343m z rozhľadne Terchovské srdce. V čase dobrej viditeľnosti budete mať z vyhliadkovej veže kvalitný výhľad na hlavný hrebeň Malej Fatry.

Údolie riečky Varínka v zime z vyhliadkovej veže Terchovské srdce.Údolie riečky Varínka v zime z vyhliadkovej veže Terchovské srdce. Ak máte šťastie na podmienky, môžete vychytať i takéto výhľady.

Detailný záber na zimnú Terchovú z vyhliadkovej veže Terchovské srdce.Detailný záber na zimnú Terchovú z vyhliadkovej veže Terchovské srdce. Pekné, čo poviete? Výhľadu dominuje Kostol sv. Cyrila a Metoda.

Bratské duo Malého a Veľkého Rozsutca z vyhliadkovej veže Terchovské srdce.Bratské duo Malého a Veľkého Rozsutca z vyhliadkovej veže Terchovské srdce. Z Terchovej na oba vrchy môžete podniknúť turistický výstup. Patria k najkrajším na Slovensku.

Bratské duo Malého a Veľkého Rozsutca z vyhliadkovej veže Terchovské srdce.Bratské duo Malého a Veľkého Rozsutca z vyhliadkovej veže Terchovské srdce. Z Terchovej na oba vrchy môžete podniknúť turistický výstup. Patria k najkrajším na Slovensku.

Bezpečnosť

Výstup na rozhľadňu je bezpečný. Schodiská sa nám zdali dostatočne zabezpečené i pre výstup s deťmi. Ostražitosť je samozrejme vždy namieste, no na rozdiel od niektorých iných slovenských rozhľadní, táto je pre deti pohodlne schodná. Samozrejme ak trpíte vy, alebo vaše deti strachom z výšok, tak sa majte na pozore. Pohľad cez mriežkovanú podlahu nie je každému príjemný o čom sme mali možnosť sa presvedčiť počas jednej z našich návštev. Zhruba 10 ročný chlapec očividne výšky nemal v láske a nevyšiel ani na najvrchnejšie poschodie. Nakoniec povedal rodičom, že ich počká dole. Pritom rozhľadňa je naozaj dobre zabezpečená.

Pokiaľ v zime nasneží, cez jednotlivé poschodia vďaka perforovanej podlahe občas prepadávajú kúsky snehu a kvapká voda, preto je lepšie ak sa nebudete nachádzať priamo pod ľuďmi na vyššom poschodí. Tiež sa pripravte na to, že tu môže duť silnejší vietor ako napríklad dole v dedine. Predsa len sa nachádzate na kopci a otvorenejšom priestranstve, bezmála 700m nad morom.

Schodisko do rozhľadne Terchovské srdce.Schodisko do rozhľadne Terchovské srdce. Ide o bezpečné schodisko kvalitnej konštrukcie.

Detail schodiska na rozhľadňu Terchovské srdce.Detail schodiska na rozhľadňu Terchovské srdce. Pri troche opatrnosti by sa vám tu nemal hroziť nebezpečný pád.

Oceľová rohož schodiska rozhľadne Terchovské srdce.Oceľová rohož schodiska rozhľadne Terchovské srdce. Konštrukcia schodiska je oceľová a celkom masívna, návštevník sa tu cíti bezpečne. Ak sa bojíte výšok, pohľad popod nohy vám môže spôsobiť menšie vertigo.

Blízke okolie rozhľadne

Rozhľadňa Terchovské srdce leží na odlesnenom kopčeku Oblaz s jednou vyhliadkou. Vyhliadka smeruje k malofatranským Rozsutcom. Bolo tu osadené príjemné posedenie v podobe masívnejšieho dreveného stola a dvoch lavíc. Je fajn si tu chvíľu sadnúť a sledovať zvlnené hrebene okolitých kopcov. Ťažká romantika a príležitosť pre selfíčko :). Našli sme tu aj koše s odpadkami, čo je vždy vítaná záležitosť, hlavne pri objektoch, ktoré sú viac navštevované.

Na kopci sa už ďalej nič pozoruhodné nenachádza. Krytý prístrešok s lavičkami a stolíkom by ste tu hľadali asi márne, čo je trocha škoda. Ono to v princípe ani nie je treba, no istá skupina turistov má takéto turistické „doplnky“ rada. Možnosť si niekde sadnúť, najesť sa a prípadne ukryť pred rozmarmi počasia. Takto sa budú musieť uspokojiť len s nekrytým posedením. To je mimochodom fajn, len veľa ľudí sa tam nezmestí. Navyše vám tam bude v lete pražiť slnko na hlavu.

Posedenie pod rozhľadňou s výhľadom nad Terchovú a malofatranské vrchy.Posedenie pod rozhľadňou s výhľadom nad Terchovú a malofatranské vrchy. Rozhľadňa Terchovské srdce ponúka výborné príležitosti na jemnú dávku romantiky.:)

Na rozhľadňu s deťmi

Terchovská rozhľadňa predstavuje ideálnu voľbu pre rodiny s deťmi. Vzdialenosť od Terchovej nie je príliš veľká. Od centra je to na rozhľadňu možno 15-20 minút pešo, čo by mali bez reptania zvládnuť aj malé deti. V závere možno budú deťúrence trocha šomrať, keď pôjdu posledné metre do strmého kopca, ale to je tak asi všetko. V prípade, že s tým majú vaše deti problém, chyťte ich radšej za ruku. Koniec-koncov nebude extrémnou námahou ani vyniesť deti hore na rukách, či v chrbtovom nosiči.

Menšie starosti môžu tiež nastať, pokiaľ chcete vyjsť k rozhľadni s kočíkom. Posledných 100 metrov cesty vedie totiž do prudšieho kopca. Na suchom štrku sa šmýka, čo tlačenie kočiara značne znepríjemňuje. Zažili sme prípad, keď sa o to pokúšala mladá rodinka s malým bábom. Nakoniec usúdili, že je lepšie kočík nechať pri jednej z infotabúľ a dieťa vzali do rúk. Každopádne, netvrdíme že sa na vrchol s kočiarom nedostanete, avšak chceme len upozorniť na to, že to môže byť mierne problematické.

Snehový terén vedúci k rozhľadni Terchovské srdce.Snehový terén vedúci k rozhľadni Terchovské srdce. Trasa k rozhľadni v zime nie je väčším problémom. Ide o frekventovaný chodník.

Náučný chodník vedúci k rozhľadni

Cestu k rozhľadni spríjemňujú tabule náučného chodníka. Slúžia totiž ako praktické miesta na krátky oddych, kde je možné sa dozvedieť niečo nové o prírode Malej Fatry. Infotabúľ je desať a pre zaujímavosť uvádzame ich stručný prehľad s hlavnými témami, ktoré pokrývajú.

Tabuľa č. 1 – Z histórie ochrany Malej Fatry
Tabuľa č. 2 – NATURA 2000
Tabuľa č. 3 – Lesy
Tabuľa č. 4 – Život v lesoch - sovy
Tabuľa č. 5 – Život v lesoch - dravce
Tabuľa č. 6 – Mokrade
Tabuľa č. 7 – Vodné toky
Tabuľa č. 8 – Z rastlinnej ríše
Tabuľa č. 9 – Medveď hnedý
Tabuľa č. 10 – Rys ostrovid

Tabuľa náučného chodníka.Tabuľa náučného chodníka. K rozhľadni Terchovské srdce si môžete prečítať fakty o faune a flóre Malej Fatry.

Záverom

Z rozhľadne Terchovské srdce sme odchádzali spokojní. Dobre poslúži ako doplnok túry, keď máte ešte času nazvyš. Alebo ako cieľ ľahkej prechádzky. Hodí sa ako cieľ pre rodinky s deťmi, alebo keď sa nechcete nikam ponáhľať, len sa pohodovo prejsť. Výhľady z rozhľadne stoja za to. Umožňujú spoznať Malú Fatru z inej perspektívy, k čomu prispieva i náučný chodník s infotabuľami vedúci k rozhľadni. Návštevu určite odporúčame.

Pohľad na zimnú Terchovú z Terchovského srdca.Pohľad na zimnú Terchovú z Terchovského srdca. Rozhľadňa v zime ponúka výhľady na pocukrovanú obec. Navyše sa sem, na rozdiel od mnohých iných vyhliadok, viete pomerne rýchlo dostať.

Tip na výlet a atraktivity v okolí

  • Terchovská kalvária - architektonicky zaujímavo spracovaná kalvária
  • Drevený Betlehem - jedinečné spracované, mechanické dielko v miestnom kostole, treba vidieť!
  • Socha Jánošíka - plechová socha Jánošíka patrí k hlavným atraktivitám Terchovej
  • Jánošíkové diery - veľmi atraktívna sústava tiesňav s vodopádmi
  • Podžiar – križovatka turistických ciest v Malej Fatre s niekoľkými dreveničkami a občerstvením
  • Rodisko Jánošíka - nachádza sa nad Terchovou, dostupné po zelenej turistickej značke
  • Vrch Pupov - pomenej známy vrchol s neobvyklými pohľadmi na Malú Fatru
  • Veľký Rozsutec - klasika slovenskej vysokohorskej turistiky
  • Stoh - známy vrchol hlavného hrebeňa Krivánskej Malej Fatry, častý cieľ skialpinistov
  • Barokový kostol v Zázrivej - kostol Všetkých Svätých z roku 1796
  • Hrebeň Krivánskej Malej Fatry – ľahko dostupný lanovkou z Vrátnej doliny

Fotografie z rozhľadne Terchovské srdce

Informácie o článku

  • Kedy sme lokalitu navštívili: 2018, 2019
  • Fotografie sú z obdobia: október, december 2018
  • Autori článku: Martin Kiňo, Václav Sulek
  • Autor fotografií: Václav Sulek

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na Vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.