Prístavný most (Most hrdinov Dukly) v Bratislave predstavuje významnú dopravnú spojnicu medzi bratislavskými brehmi cez rieku Dunaj. Jedná sa o najvyťaženejší diaľničný most v Bratislave a pravdepodobne aj na celom Slovensku. V jeho útrobách navyše vedie železnica, po ktorej sa pravidelne premávajú vlaky. Most tvorí takisto dôležité prepojenie bratislavských cyklochodníkov, vybudovaných na oboch brehoch Dunaja.

Prístavný most v celej svojej "kráse"Prístavný most v celej svojej "kráse". Pohľad z nábrežia pod mostom aj s dvojicou kajakárov. Most plní ďaleko viac funkcií, než len tú dopravnú.

Lokalita Prístavného mosta i most samotný pôsobia absolútne priemyselným dojmom. Most má strohé tvary. Je to železobetónová, šedivá konštrukcia, osadená na mohutných pilieroch, ktoré podopierajú autostrádu na jej povrchu. Priamo v toku Dunaja je výrazný len jeden z pilierov. V susedstve mosta je situovaný nákladný prístav, prekládka vlakov, lodné kontajnery, priemyselné budovy a veci s tým súvisiace, ktoré iba podporujú industriálny ráz tejto lokality. Pre milovníkov industry, zaiste to pravé orechomohylvé. V tomto smere sa tu dá naozaj vyšantiť. Ešte keď po moste prefrčí niekoľkostotonová dieselová lokomotíva a celý ho roztrasie, industry nadšenec musí byť vo vytržení. Nehovoriac o nikdy neustávajúcom ruchu z diaľnice na hornom poschodí mosta.

Čo môže byť na takomto mieste zaujímavé? Rozhodne sú to neobvyklé výhľady na tok Dunaja a Bratislavu. Najmä počas západu slnka. Z mosta uvidíte mohutný, mierne klenutý tok Dunaja a na jeho ľavom brehu zaujímavo sa týčiaci Bratislavský hrad. Výborný výhľad je na celé bratislavské nábrežie od prístavu, cez Euroveu až po Staré mesto. Takisto uvidíte ďalšie bratislavské mosty. Most je aj preto zaujímavým spestrením bežeckej trasy, bežcov, ktorí často behajú v oblasti jednotlivých nábreží.

Pod mostom a cez most prechádza veľmi vyťažený cyklochodník po dunajskej hrádzi, takže cyklisti Prístavný most poznajú veľmi dobre. Málo kto však Prístavný most navštevuje kvôli turistike. Pritom aj z tohto pohľadu má čo most ponúknuť. Najmä prechádzky po petržalskom brehu v okolí mosta sú vcelku príjemné.

Pohľad na Prístavný most priamo spod mosta.Pohľad na Prístavný most priamo spod mosta. Mostom vedú rôzne potrubné siete.

Priemysel všade naokoloPriemysel všade naokolo. Táto časť Bratislavy si doposiaľ zachováva priemyselný ráz. Prístav si môžete popozerať práve z Prístavného mosta.

História a hlavné dôvody výstavby mosta

Prístavný most bol dostavaný v roku 1985. Pôvodný názov, zaužívaný do roku 1993, bol Most hrdinov Dukly. Most má dĺžku cez pol kilometra. Mal slúžiť najmä na odbremenenie dopravy v centre mesta, keď už preprave nepostačoval Starý most, vedúci obojsmerne medzi Šafárikovým námestím a Petržalkou. Takisto mal slúžiť ako ďalšie ohnivko v reťazi bratislavského diaľničného obchvatu s kapacitou 50 tisíc motorových vozidiel denne. Tá je dnes mnohonásobne prekračovaná, pretože denne cez most prejde výrazne viac ako 100 tisíc áut.

Okrem toho most zvláda i premávku vlakov. Pre účely dopravy, teda slúžia dve podlažia - jedno pre autá, druhé (spodné) pre vlakovú dopravu. Most, okrem toho, že je podstatnou súčasťou bratislavského obchvatu, má z každej strany lávku pre peších a cyklistov. To výrazne napomohlo tomu, že tu nestretnete iba dymiace plechové krabice, ale i ľudí na cyklotúre, či bežcov.

ObchvatObchvat. Prístavný most predstavuje veľmi podstatný článok mestského diaľničného obchvatu.

Ako sa dostať na Prístavný most?

Most je ľahko dostupný z centra Bratislavy. Stačí sa vydať smerom za nákupné centrum Eurovea k nákladnému prístavu po Prístavnej ulici, kde môžete pohodlne prejsť i na bicykli, alebo pešo. Cyklotrasa sem vedie od Eurovei popod most Apollo.

Z petržalskej strany sa na most dostanete po cyklotrase na hrádzi. Z oboch strán Dunaja sú na most - resp. na jeho lávky pre peších - vybudované pohodlné nájazdové rampy. Z centra mesta ste tu na bicykli doslova behom pár minút, pešo je to však už trochu dlhšia prechádzka, záleží koľko máte času a chuti sa prechádzať. Autom sa k mostu samozrejme dostanete tiež.

MHD

V prípade že ste sa sem vybrali MHD, tak v Petržalke vystúpte pred budovou Ekonomickej Univerzity, kde stojí viacero spojov a potom sa vyberte cestou poza budovy univerzity, až sa dostanete na hrádzu a samotný most. V prípade že idete z Ružinova, autobusová zastávka je pred Prístavom Bratislava. Je tu cyklochodník, na ktorý sa potom napojte a čochvíľa budete priamo pod mostom.

Parkovanie

Ak ste sa vybrali na most autom, tak priamo pod mostom sa parkovať nedá. No dá sa zaparkovať vo veľmi rozumnej vzdialenosti od rampy pre chodcov, smerujúcej na most. Pokiaľ ste v Petržalke, musíte sa vydať cestou poza Ekonomickú univerzitu. V miestach kde končí budova univerzity je križovatka a vedľa parkovisko. Prípadne sa môžete vybrať autom priamo k petržalskej hrádzi, kde sa dá zaparkovať popri ceste. Samozrejme ak tam v tom čase neparkuje veľa áut (čo sa niekedy stáva). Z tade to je potom len pár desiatok metrov na Prístavný most.

V prípade že idete z Ružinova, je možnosť zaparkovať pred budovou Prístavu na Horárskej ulici. Ďalej sa autom ísť nedá, keďže by ste museli vstúpiť na súkromný pozemok bratislavského prístavu. Vedľa parkoviska je cyklochodník, ktorý vás privedie priamo pod most. Z parkoviska pred Prístavom je to na most pár minút chôdze.

Konštrukcia mostaKonštrukcia mosta. Z tohto pohľadu je možné lepšie si všimnúť konštrukciu mosta a jednotlivé vzpery.

Most

Prístavný most určite nemožno považovať za architektonický skvost, ale to nie je podstatné. Podstatná je jeho dopravná funkcia, ktorú vykonáva so všetkou statočnosťou. Hoci bol projektovaný na prejazd približne 50 000 áut denne, v súčasnosti po moste prejde vyše 120 000 áut za deň. Od toho sa odvíja aj jeho stav. Most pôsobí ako typický prežitok socializmu. Zábradlia postupne hrdzavejú, niektoré sú narušené. Stavbu „skrášľujú" nudné graffity, ktoré snáď maľovali ľudia bez štipky fantázie. Keď sme boli pod mostom v Petržalke, do nosa nám udrel zápach moču. Okrem iného je nedostatočne osvetlený (v noci si sem určite vezmite svietidlo, a nezabudnite sa ovenčiť reflexnými prvkami, pretože je tu tma ako vo vreci) a odpadky tak maximálne môžete hodiť do Dunaja, keďže na moste smetných košov moc nenájdete. Aspoň že tá diaľnica má vcelku kvalitný povrch! I tu je nutné poznamenať, že s nárastom dopravy, bolo nutná doslova za pochodu riešiť i zvýšenie kapacity mosta. Riešením bolo tak trochu umelo vytvorené zväčšenie kapacity prostredníctvom predĺženia odpájacích resp. pripájacích pruhov.

Každopádne, ak si toto všetko odmyslíme tak Prístavný most je na počudovanie vcelku fajn miesto a prechádzka po ňom nie je až taka strašná ako by sa mohlo zdať. Dokonca most a jeho okolie máme naozaj radi a neraz sem zamierime pešky, či na bicykli.

Industriálny ráz mostaIndustriálny ráz mosta. Prístavný most je silne priemyselné dielo. Most nevynikne špecifickými architektonickými nuansami. Má veľmi jednoduché tvary.

Na Prístavnom moste

Na most vedú rampy v oboch smeroch, ktoré sa naň napájajú z cyklochodníkov. Bez problémov sem preto vyjdete so všetkým čo má kolesá, dokonca i s detským cyklovozíkom. Vrchnú časť mosta podopierajú piliere v tvare obráteného písmena V, medzi ktorými sa preháňajú vlaky. V priebehu hodiny ich môžete stretnúť niekoľko. Ak si dobre pamätáme, tak počas našej približne 1,5 hodinovej návštevy ich prešlo asi cca 5-6. Samozrejme tá intenzita bude v rôzny čas rôzna.

Lávky na moste sú príjemne široké a bez väčších ťažkostí sa sem preto vojdú dvaja cyklisti vedľa seba. Na niektorých miestach je zvlnený a vypuklý asfalt, tak to človeka trochu vytrasie, no nie je to nič závažné. V Ružinove je zakončená jedna lávka rampou, ktorá pripomína zatočeného slimáka s hustejšou vegetáciou navôkol. Je to prekvapivo fotogenické a človek má pocit, akoby most končil kdesi v područí hustého lesa.

Estakády uprostred bujnej zeleneEstakády uprostred bujnej zelene. Na most si pohodlne vyšliapete po týchto estakádach.

Detail železobetónových prvkovDetail železobetónových prvkov. Tony a tony ťažkých prefabrikátov sú všade naokolo. No i tak most ponúka zaujímavé výhľady.

Čo vidno z mosta?

Výhľadom z mosta dominuje najmä bratislavský prístav, ktorý badať z obidvoch strán. Južné a východné výhľady sú menej zaujímavé. Zaujmú tak možno koľajnice, vlaky a kopa vagónov rozstrúsených v pomerne veľkom areále. Petržalská strana zas ponúka výhľad na miestne lužné lesy, vysunutý polostrovček a gigantický reklamný pútač, ktorý je tu ako päsť na oko.

Naopak pohľady smerom na sever a západ sú už iná káva. Veľmi zaujímavý je pohľad do prístavu a na kotviace lode. Ak vystihnete moment, počas západu slnka, tak sa celý prístav zaleje mäkkým slnkom. Magicky pôsobia aj žeriavy na preklad tovarov. V úzadí zas vidno kontúry Malých Karpát nad ktorými sa týči televízna veža Kamzík. Vskutku nádherná scenéria. Mimochodom ak máte dobrý zrak, v diali je vidno monument Slavína. Jednoducho, niečo pre náruživých fotografov, ktorým sa už zunovali stokrát opakované zábery na hlavné mesto.

Pokiaľ sa zahľadíte na západ, smerom na Dunaj, uvidíte most Apollo, za ktorým vidno Bratislavský hrad. Scenéria je najpôsobivejšia, ak vám do tohto pohľadu pripláva ešte nejaká loď. Zaujímavým bodom, ak ste bližšie k ružinovskej strane je miestne mólo, ktoré je samo o sebe fotogenické. Pekne sa vyníma v pozadí s mostom Apollo a Bratislavským hradom.

Výhľady z Prístavného mostaVýhľady z Prístavného mosta. Aj pre takéto momenty sa vyplatí most navštíviť.

Industriálny areál a fotogenický horizont s televíznou vežou v pozadíIndustriálny areál a fotogenický horizont s televíznou vežou v pozadí. Pohľad z Prístavného mosta je doslova čarovný.

Železnica v areále prístavuŽeleznica v areále prístavu. Popri moste i na ňom je situovaná hustá železničná sieť, vedúca k prístavu.

Podvečerný výhľadPodvečerný výhľad. Na pozorovanie západov slnka je Prístavný most jedným z najlepších miest v Bratislave.

Pod Prístavným mostom

Miesto pod mostom nie je moc vábne. Keď sme ho navštívili, v povetrí bolo cítiť amoniakový zápach. Opticky zaujme skôr industriálnych nadšencov, než bežných ľudí. Pod mostom sa dá poprechádzať z Petržalskej strany, v Ružinove až tak moc nie, pretože priamo pod mostom je prístav, kde je vstup zakázaný.

Pod mostom v Petržalke zaujmú najmä vysokánske piliere. Tie sú počmárané graffitmi, bez štipky nápaditosti (až na zopár výnimiek). Ak sa pozriete hore a v tom čase je nad vami slnko, bude pekne presvitať cez úzky pás nezakrytého miesta medzi vozovkami. Lokalita je zarastená len nižšou vegetáciou, navyše pod mostom sú vychodené chodníky, takže sa tu dá bez problémov pohybovať. Hustejší les začína až pár metrov od mosta.

Ak už ste pod mostom, určite si prejdite k poslednému pilieru pri rieke Dunaj. Pekne z tade uvidíte na spodok mosta. Z tohto miesta sa potom môžete napojiť na vyšľapaný chodník, ktorým sa po nábreží dostanete k mostu Apollo a ďalej až k Starému mostu. Posledná vec, čo nás tu zaujala, resp. skôr vystrašila bol sršeň, ktorý z ničoho nič pristál spoluautorovi tohto článku na hlave. Netušiac o čo ide, zahnal sa rukou a sršňa striasol. Ak by však vedel čo to je, asi by sa po... strachom a strnulo by čakal kým odletí. Z toho plynie ponaučenie, ktoré si odnášame spod Prístavného mosta: „Nevedomosť robí z človeka hrdinu!“ :)

Takto nejak to vyzerá pod mostomTakto nejak to vyzerá pod mostom. V pravo si môžete všimnúť cyklo-hrádzu

 Výhľad pod most na bujnú vegetáciuVýhľad pod most na bujnú vegetáciu. Lužné lesy tvoria okolie mosta v oblasti petržalského nábrežia.

Voľnočasové aktivity v oblasti Prístavného mosta

Obyvateľom Bratislavy sa darí čoraz viac zapájať aj inak úplne obyčajné, priemyselné, dopravné objekty do najrôznejších relaxačných aktivít. Tak je to aj v prípade bratislavských mostov cez Dunaj. Prístavný most, hoci je silne industriálnou stavbou, takisto významne plní podporu oddychových aktivít. Túto dopravnú stavbu pomohol spopularizovať napríklad aj pravidelný silvestrovský beh cez mosty.

Beh

Beh je v týchto častiach Bratislavy veľmi obľúbenou činnosťou, vďaka dunajskej hrádzi. Prístavný most ako významná spojnica dunajských brehov nie je v tomto výnimkou. Bežcov tu stretať často a niet sa čo čudovať. Beh cez most je veľmi príjemným spestrením, navyše s peknými výhľadmi. Niekto si príde vyslovene zabehať len na most a spraviť si tu zopár okruhov. Najmä na podvečer v čase západu slnka je to brutálna idylka. Určite krajšie, ako byť v tom čase kdesi na hrádzi.

Večer, keď slnko zapadne je tu však riadne tmavo, preto odporúčame vystrojiť sa čelovkou. Asfalt na južnej lávke je navyše pôsobením slnka dosť hrboľatý. Ak sa rozhodnete zapojiť most do bežeckého tréningu, dostanete sa na zaujímavú spojnicu brehov Dunaja a môžete si spraviť tiež zaujímavý okruh cez mosty podľa ľubovôle. Faktom je, že takýto okruh je oveľa menej fádny ako beh čisto iba po hrádzi. Ten je totiž sám o sebe dosť monotónny.

Aktívny relaxAktívny relax. V oblasti mosta sa to hemží cyklistami, bežcami a ľuďmi na prechádzke.

Bicyklovanie

Prístavný most veľmi dobre slúži cyklistom. Je to významná spojnica, po ktorej vedie cyklotrasa po oboch stranách. Most tak prepája obe cyklotasy vedúce po jednotlivých hrádzach Dunaja. Tie sú mimoriadne populárne na víkendový relax, kvôli cyklistike, korčuľovaniu, kúpaniu v jazerách v okolí, a samozrejme návšteve množstva bufetov, ktoré sú popri trase.

Pravobrežná, petržalská strana Dunaja je z hľadiska návštevnosti oveľa viac obľúbená ako tá v oblasti Ružinova a Podunajských Biskupíc, na opačnom brehu Dunaja. Okrem iného, je tu popri cyklochodníku i veľa občerstvovacích zariadení, čo je pre mnohých ľudí možno väčším lákadlom ako samotné bicyklovanie. Petržalská strana Dunaja je tiež veľmi dobre dostupná pre väčšinu obyvateľstva tejto časti Bratislavy. Najviac badateľné je to najmä počas pekných dní po práci, prípadne cez víkend. Vo vyťažených hodinách je to doslova masovka a treba sa často vyhýbať korčuliarom, či pomalým cyklistom. V takomto čase niekedy ide doslova o život, nehovoriac o zákaz vjazdu nerešpektujúcich šoférov.

My masovky moc nemáme radi, preto sme si obľúbili viac ľavú stranu Dunaja, kde cyklochodník vedie cez „osobný“ prístav s hausbótmi v Ružinove, okolo Slovnaftu a cez Podunajské Biskupice. Je tu oveľa väčší kľud a menej ľudí. Ak si idete čisto len zabicyklovať, je to určite lepšia varianta. Ak sa teda budete nachádzať v oblasti Prístavného mosta a budete sa rozhodovať, ktorou stranou sa vybrať na cyklovýlet, vyskúšajte ľavobrežnú, ružinovskú stranu. Takto si môžete prezrieť i počiatok toku Malého Dunaja, priamo od miesta kde vyteká z hlavného toku Dunaja. Kto by mal chuť na viac industriálných, či prírodných zaujímavostí, určite nesklamú lokality ako rafinéria Slovnaft, bratislavská spaľovňa, alebo ostrov Kopáč. Sú taktiež na ľavom brehu Dunaja a rýchlo ich obehnete bicyklom. (odporúčame horský).

Cyklovýlety v okolí Prístavného mosta sa však dajú naplánovať rôzne a sú tu aj iné varianty, než ísť len okolo Dunaja. Pre rodiny môžeme napríklad odporučiť cyklotrasu popri Malom Dunaji. Tá je nenáročná a naozaj mimoriadne pekná. Môžete sa sem vydať takmer hocikedy cez týždeň a do trasy si nakomponovať aj prechod Prístavného mosta. Ak ste zdatnejšia rodinka, dostanete sa tadiaľto až k málo známym štrkovým jazerám Zelená voda, pri letisku M.R. Štefánika, kde sa zároveň nachádza pietne miesto tragickej nehody tejto výraznej, slovenskej osobnosti tzv. Mohyla M.R. Štefánika. Okrem toho sa bicyklom cez tento most rýchlo dostanete k príjemnému parčíku vo Vrakuni. Tiež sa nachádza pri Malom Dunaji.

Petržalská hrádzaPetržalská hrádza. Z Prístavného mosta sa jednoducho dostanete na obe strany dunajskej hrádze, kadiaľ vedú extrémne populárne cyklotrasy.

Turistika

Blízke okolie Prístavného mosta v oblasti Ružinova je tvorené hlavne prístavom pre lode, kde je vstup zakázaný. Čiže tu veľa vody nenamútite. No hneď vedľa je cyklochodník, takže si tu môžete spraviť vychádzku. Aj keď skôr odporúčame vybrať sa sem na bicykli než pešo a následne si spraviť výlet smerom napr. na Slovnaft, na ostrov Kopáč, či pri hrádzi po Dunaji, alebo k Malému Dunaju. Možností je veľa. Každopádne je to lokalita skôr na cykloturistiku, než turistiku.

Petržalská strana mosta je však vhodnejšia na klasickú turistiku, alebo aspoň na drobné výletíky popri Dunaji. Miesto je typické lužným lesom, no ten je prešpikovaný vychodenými chodníčkami. Takže je to veľmi dobré miesto na prechádzku a to najmä pri brehu Dunaja. Ako tip môžeme odporučiť prejsť si petržalský breh od Starého Mosta až po Prístavný most. Pokiaľ nie je veľa komárov tak je to skutočne pekný mini-výlet so zaujímavými zákutiami a výhľadmi na protiľahlý breh či bratislavské mosty.

Romantické zákutiaRomantické zákutia. Bezprostredné okolie Prístavného mosta ponúka zaujímavé prechádzky po nábreží v tesnej blízkosti vody.

Člnkovanie

Počas nášho bádania v oblasti bratislavských mostov sme veľakrát narazili na kajakárov, ktorí si väčšinou vo dvojici a vo veľkej pohode pádlovali po okraji Dunaja. Podobne to bolo aj pod Prístavným mostom, kde sme počas relatívne krátkej chvíle stretli niekoľko takýchto skupiniek. Pravdepodobne tu majú vodáci niekde svoj klub, alebo aspoň mólo kde sa môžu nalodiť, prípadne vylodiť.

Rekreácia v oblasti Prístavného mostaRekreácia v oblasti Prístavného mosta. K možnostiam rekreácie a športovania patrí i vodáctvo.

Pre deti, lode a vláčiky

Zaujímavým tipom na výlet môže byť Prístavný most i pre rodičov s deťmi. Keď už naozaj neviete, kam ísť kočíkovať, alebo sa ísť prejsť, môžete si vybrať práve tento most a spraviť si cezeň okruh. Určite to nebude nuda ani pre vás, ani pre decká.

Cez most chodia pravidelne vlaky. Ak vystihnete čas, tak je to viacero vlakov za hodinu. Tie narobia vcelku slušný rachot, takže pri kočíkovaní s tým treba počítať. Naopak ak majú vaše deti radi vláčiky, Prístavný most je skvelá voľba. Vlak okolo vás presviští vo vzdialenosti doslova len pár metrov. Pod mostom je navyše prekladisko tovarov so železnicou a množstvom vagónov. To sa deťom a technicky založeným dospelým istotne zapáči. Z mosta je tiež veľmi dobrý výhľad do prístavu a na preplávajúce lode, čo môže byť tiež zaujímavá atrakcia pre deti. Ak mrzne, a prístav sa zmení na ľadovú plochu, pri troche šťastia môžete pozorovať, ako ju rozbíjajú riečne ľadoborce.

Dieselová lokomotívaDieselová lokomotíva. Dunenie lokomotívy na Prístavnom moste je jedným z najsilnejších zážitkov, ktoré tu môžete okúsiť. A fanúšik industry bude vo vytržení.

Kam sa vydať v okolí Prístavného mosta?

  • Pozrite si ďalšie bratislavské mosty - Apollo, Lafranconi, Starý most a Most SNP, z každého z nich sú špecifické výhľady, každý vás dovedie na iné miesto, možno si urobiť zaujímavý výlet po všetkých mostoch naraz
  • Historické centrum Bratislavy - je z Prístavného mosta veľmi blízko a na dosah aj pešo
  • Cylistický okruh okolo Vodného diela Gabčíkovo - k jedným z najzaujímavejších cyklovýletov rozhodne patrí okruh po Gabčíkovskej hrádzi, pripravte sa však na približne 100 km trasu
  • Draždiak a Chorvátske rameno - v blízkosti mosta na petržalskej strane nájdete i túto klasiku medzi bežnými oddychovými zónami obyvateľov hlavného mesta
  • Betónové bunkre v okolí Dunaja - bunkre, ako pamätníci vojnových čias stoja za návštevu
  • Sútok ramena Zuzana a Dunaja - ide o veľmi poetické miesto na brehu rieky, hneď pri betónovom bunkri ostrov
  • Cyklovýlet k Mohyle M.R. Štefánika pri bratislavskom letisku - okrem kúpania na Zelenej vode si môžete pozrieť i tento pomníček pamätajúci na tunajšiu tragickú smrť tejto slovenskej osobnosti
  • Cyklovýlet popri Malom Dunaji - pekná cyklotrasa, realizovateľná takmer hocikedy po práci

Prístavný most podvečer. Výhľad z mosta Apollo.Prístavný most podvečer. Výhľad z mosta Apollo. Nie je to až tak nudný pohľad. Čo poviete? Vzadu dymiace komíny Slovnaftu

Ubytovanie v oblasti Prístavný most - Ružinov

Booking.com

Fotografie Prístavného mosta