Veterný mlyn v Holíči je stavba situovaná na okraji polí nad mestom Holíč, vo výške 220m. Jedná sa o jediný historický veterný mlyn na Slovensku, ktorý sa podarilo zachovať do dnešných čias. Táto zaujímavá atraktivita by sa dala odporučiť ako vhodný cieľ na cyklotúru, prechádzku, ale nie je problém vybrať sa sem aj autom. Mlyn je síce skrytý v lesíku, ale sú od neho i čiastočné výhľady na oblasti v okolí Holíča.
Ako sa dostať k mlynu?
Či už sa rozhodnete vybrať k objektu mlyna pešo, bicyklom, alebo autom, cesta bude spoločná. Dovedie vás k nemu ulica nazvaná Pod sýpkou. Ide o asfaltku, ktorá pozvoľna stúpa až nad mesto. Najľahšie sa na ňu dostanete od križovatky na okraji Holíča, kde sa odpája hlavná cesta vedúca smerom do Šaštína.
Samotná trasa je miestami označená smerovými tabuľkami navádzajúcimi k mlynu. S orientáciou by nemal byť problém. Okrem toho je možné spoľahnúť sa i na žltú turistickú značku, ktorá vedie z mesta priamo až k mlynu. Okrem toho vytvára zaujímavý okruh po hlavných pamiatkach Holíča a vedie i popri riečke Chvojnica. Možno zaujímavý typ na výlet, ak máte viacej času.
Problematický by skôr mohol byť výstup do kopca. My sme tu boli počas horúceho letného dňa a volili sme dovoz autom. Na pešo, či bicykli by to bolo v tom teple naozaj nepríjemné. Nehovoriac o tom, ak by ste brali deti. Asi by hore rázne odmietli vyjsť. Autom to od spomínanej križovatky trvalo približne 5-10 min. Príjemnejší bol už záver cesty, keď sa vnoríte do lesíka v blízkosti mlyna.
Ak by ste zvažovali dopravu autobusom, ten nemá zastávku nikde nablízku, takže by ste sem v konečnom dôsledku museli vystúpiť pešo. Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek kombináciu prístupu k mlynu, je možné si spraviť okruh. Vyjsť môžete uvedenou trasou a zísť poľnou a panelovou cestou okolo tunajšieho židovského cintorína a pravoslávneho chrámu. My sme to zvládli komplet autom. Poľná cesta je možno horšie priechodná, ak je rozbahnená po daždi. Pri mlyne sa dá zaparkovať popri ceste, takže sa viete dopraviť až priamo k nemu
Holíčsky mlyn
Tento mlyn holandského typu fungoval koncom 19. storočia. Jeho vrchná časť bola pôvodne otočná a svoju polohu prispôsobovala prúdeniu vetra. Tento stav trval do roku 1926, keď bola nahradená fixným murovaným celkom, na ktorom bol upevnený mechanizmus na zachytávanie vetra. Mlyn prestal fungovať po prvej svetovej vojne. Až neskôr, v 70tych rokoch 20. stor. sa mlyna ujali miestni poľovníci a zrekonštruovali ho. Poľovnícka prítomnosť je tu zrejmá, pretože sme objavili viaceré známky, ktoré to potvrdzovali. Napríklad nižšiu murovanú stavbu s veľkým nápisom „Lovu zdar“, či niečo ako pozorovateľne zvery situované priamo v blízkom svahu.
Okrem toho sme tu naďabili na väčšie priestranstvo vybavenú množstvom lavičiek, kde sa zjavne konajú rôzne poľovnícke slávnosti.
Samotný mlyn sa nachádza na vrchole polí, obklopujúcich Holíč v príjemnom lesíku. Miesto je vhodné pre nenáročný výlet z mesta a môžete si tu spraviť pohodový piknik. Stolov na príjemné posedenie je veľké množstvo najmä pri spomínanej poľovníckej budove. V blízkosti prístupovej cesty je množstvo starších stolov nepoužiteľných a úplne zničených.
Veterný mlyn je peknou, murovanou stavbou valcovitého tvaru. Vpredu má charakteristickú vrtuľu, ktorá sa pod poryvmi vetra otáča. Mlyn má tri podlažia, no zvonka to nie je zjavné. Je iba nahrubo omietnutý a dobre si možno všimnúť kamene, z ktorých bol vybudovaný. Na jednej strane sú v spodnej časti umiestnené hlavné vstupné dvere, pričom na protiľahlej sú situované tri okná, alebo dve okná a jedny menšie dvere. Nebolo totiž ľahké určiť, či ide taktiež o dvere. K hlavným dverám vedú tri murované plošinky v miernom svahu a celá stavba mlyna je uzavretá.
V čase našej návštevy nič nenasvedčovalo, že by sa dal prezrieť aj interiér mlyna, ale údajne je možné si dohodnúť prehliadku v holíčskom turistickom informačnom centre. Mohlo by to byť zaujímavé, i keď to predlžuje celkovú organizáciu výletu.
My sme si vychutnali samotný pohľad na mlyn i jeho okolie, ktoré poskytuje dobré výhľady, na mesto Skalica. Všimli sme si i žiarivé veže čohosi, čo sa neskôr ukázalo ako miestny pravoslávny chrám. K nemu sme sa neskôr dostali po poľnej ceste, vedúcej okolo židovského cintorína. Pri tejto ceste, ktorá sa od mlyna vinie smerom nadol, do mesta, bol hneď na jej začiatku situovaný novší drevený prístrešok. V prípade núdze by sa tu dalo i prespať.
Celá lokalita mlyna je ideálna pre krátky výletík rodín s deťmi. Určite sa tu zabavíte, ale „nezničíte“. Môžete zobrať i celkom malé deti v kočíku. Zdroj vody sme tu nenašli žiaden, takže si ju nezabudnite pribaliť. Taktiež nečakajte ani žiadne stánky s občerstvením. Je možné, že počas poľovníckych akcií, tu podávajú špeciality zo zveriny. Asi to však bude len občasný prípad.
Čo si pozrieť v okolí?
- Zámok v Holíči - jeden z najvýznamnejších zámkov na našom území, hoci schátraný, rozhodne stojí za prehliadku
- Hrnčiarska manufaktúra - expozícia habánskej keramiky
- Holíčske menhiry - rituálne kamene, pripomínajúce doby pohanských kultov v našich končinách
- Pravoslávny chrám Holíč - nachádza sa nad mestom a jeho pozlátené veže si všimnete už z diaľky
- Kačenáreň v Kopčanoch - ruina objektu niekdajšej kačenárne, nájdete ju v poliach pri obci
- Kostolík sv. Margity Antiochijskej - rozkošný kostolík uprostred miestnych polí, veľmi fotogenický
- Žrebčín Kopčany - historický, cisársky žrebčín, ktorý organizuje i jazdecké letné tábory
- Skalica - významné historické mesto Slovenska, s množstvom pozoruhodných pamiatok
- Naftárska expozícia Gbely - prezrite si históriu petrochémie v tunajšom múzeu