Horehronie v blízkosti Brezna známe predovšetkým najvyššími kopcami Nízkych Tatier. Tie však nemusia byť ideálnou voľbou každý tip návštevníka. Aj preto by sme radi prezentovali ďalšiu možnosť ako stráviť voľný čas v tunajších horách. Konkrétne ide o Horehronské cyklodreziny, ktoré sú obzvlášť vhodnou zábavkou pre rodiny s deťmi. Myslíme si však, že zabavia takmer každého, kto má rád aktívny oddych. Obzvlášť ak je horúce leto a potrebujete nájsť program, kde sa pred slnkom skryjete.
Horehronské cyklodreziny predstavujú zrekonštruovanú trať historickej železnice (Čiernohronskej železnice), po ktorej sa návštevníci môžu svojpomocne pohybovať. Trať začína v Hronci a končí v Čiernom Balogu, presnejšie v mieste Šánske, odkiaľ si ešte výlet môžete predĺžiť o jazdu historickým vláčikom až do Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline. Môžete si tak spraviť fajn program na pol, alebo aj celý deň. Nám sa tu páčilo, hoci ceny boli relatívne vysoké. Aspoň raz sa však túto atraktivitu oplatí vyskúšať.
Ako sa dostať na na začiatok trasy Horehronských cyklodrezín a kde zaparkovať?
Horehronské cyklodreziny majú štart trate v Hronci, teda v centre Slovenska. Dopraviť sa sem môžete autobusmi, alebo vlakmi. Autom je to tiež výhodné, pretože v blízkosti vedie jedna z hlavných cestných spojníc Slovenskom. Potrebujete sa dostať na námestie v Hronci, ktoré sa nachádza za výrazným objektom miestnej zlievárne.
Stanica cyklodrezín sa nachádza na okraji námestia v Hronci. Ľahko si ich všimnete. Zaparkovať sa nám podarilo priamo pri tamojších potravinách, miest je tam však poskromne. Parkovisko sa však nachádza len pár metrov ďalej za potravinami pri vlakovej trati, po ktorej jazdia cyklodreziny. Parkovanie bolo bezplatné.
Čo sú cyklodreziny a ako sa na nich jazdí?
Cyklodreziny sa vzhľadovo ponášajú na klasickú železničnú drezinu s tým rozdielom, že miesto ručného pohonu, slúžia na pohyb vpred dva bicykle. Tie sú nainštalované na plošine s klasickými železničnými kolesami. Kolesá bicyklov sa dotýkajú priamo koľajníc a tak je umožnený pohyb v pred. Šliapaním do pedálov bicykla sa cyklodrezina drží v chode, pričom brzdiť môžete aj ručnou brzdou.
Bicykle majú jeden prevod a nastaviteľné sedlo. Z uvedeného vyplýva, že poháňať i ovládať cyklodrezinu budete vy sami. Spôsob pohonu robí z cyklodrezín aktívnu formu relaxu, čo je super. Sklon trate je ale veľmi prijateľný a tak cestu do Čieneho Bagogu určite zvládnete. Ak by ste však cítili únavu, môžete si spraviť prestávku. Taktiež je možné, ak na bicykli ťahá len jeden z členov posádky. Drezinu sa dá utiahnuť. Ak si robíte prestávku, vašu cyklodrezinu si vezme skupina jazdiaca za vami a vy si potom preberiete tú ich, aby ste neblokovali dopravu.
Pekných miest na zastavenie bolo popri tratí niekoľko, my sme však nezastavovali. Cesta späť do Hronca je za odmenu, pretože idete mierne z kopca celkom slušnou rýchlosťou. Počet členov posádky cyklodreziny sú max. 4 osoby. Z toho môžu byť 3 dospelí.
K dvom bicyklom sú na cyklodrezine inštalované ešte dve samostatné sedačky, z ktorých jedna je určená čisto pre deti. Cyklodrezina tak pojme napríklad rodičov s dvoma deťmi. Na konci trati po 10 km je potrebné cyklodrezinu otočiť na špeciálnej železničiarskej plošine. Všetko vám však vysvetlí tím na stanici cyklodrezín v Hronci.
Kúpa lístkov
Cyklodrezinu je potrebné si rezervovať vopred. Platbu sme uhrádzali neskôr priamo na mieste štartovnej stanice cyklodrezín. Úhrada bola možná iba v hotovosti. Našli sa i záujemci, ktorí prišli na stanicu v Hronci skúsiť, či sa neuvoľní niektorá z cyklodrezín, ak by si návštevu dakto na poslednú chvíľu rozmyslel. Všeobecne sú cyklodreziny celkom vyťažené a zdá sa že je o jazdu nimi celkom veľký záujem.
Jazda Horehronskými cyklodrezinami z Hronca do Čierneho Balogu a späť
Počas našej skúšky Horehronských cyklodrezín sme sa podujali na absolvovanie trasy z Hronca do Čiernho Balogu – Šánske, čo predstavuje 10 km šliapania a jazdenia. Cesta späť predstavuje veľmi príjemný a celkom svižný zjazd s ľahkým šliapaním.
Celková dĺžka trasy sa nám zdala primeraná pre väčšinu návštevníkov s rôznou úrovňou kondície, no cesta nahor úplne zadarmo nie je. Ak ste zvyknutí aspoň rekreačne bicyklovať, malo by pre vás byť jej zvládnutie bez problémov.
Z Hronca vyrazilo na toto milé minidobrodružstvo hneď niekoľko cyklodrezín. Správcovia nás posielali s primeranými rozostupmi, no samozrejme zvíťazila súťaživosť a snaha dobehnúť ďalšiu posádku. Hneď na úvod nás čakala jazda obcou Hronec a prekonanie mosta ponad rieku Čierny Hron. Čoskoro sme však obec opustili a vhupli do ihličnatého lesa, čo bolo v teplom počasí výborné.
Scenérie na trati sú ako z Aljašky. Pred vami sa odvíjajú železničné koľaje obkolesené vysokým ihličnatým lesom. Akoby viedli do nekonečnej diaľky. Železnička je úzkorozchodná a veľmi dobre krytá týmto lesom. Občas sa popri nej objavili menšie zaujímavosti ako napríklad dvor s domácimi zvierami, lesná medzistanica a podobne.
Okolitá príroda však poteší každého turistu, nielen deti. Naopak, takto na železnici ide o jej veľmi zaujímavú formu spoznávania. Trať pekne meandruje dolinou Čierneho Hrona a stále čakáte, čo sa objaví za ďalším rohom a či náhodou nedobehnete posádku pred vami.
Konečná stanica Čierny Balog - Šanske
Postupne sme sa lesom prepracovali až k pre nás konečnej stanici v lokalite Čierny Balog – Šánske. Tu boli všetci účastníci povinný otočiť svoju cyklodrezinu na špeciálnej plošine, aby sa mohli vrátiť naspäť. Všetkým sa to úspešne podarilo. Ide to ľahšie, ak pri otáčaní spolupracujú aspoň dve dospelé osoby.
Mali sme dostatok času a tak sme si prezreli menšie detské ihrisko a Čierny Hron. Preskúmali sme i trať pokračujúcu ďalej až do Lesníckeho skanzenu vo Vydrove. Navštívili sme ho v minulosti a je to ďalšia lokalitu, ktorú by sme odporučili si prezrieť. Niektorí účastníci do nej pokračovali vlakom po Čiernohronskej železnici. Neskôr sa znova vlakom vrátili na Šánske, aby sa mohli dostať cyklodrezinou naspäť do Hronca.
Oblasť Šánske je relatívne opustené miesto s niekoľkými domami a okrem drobného detského ihriska tu toho mnoho neočakávajte. Odporúčame priniesť si vlastné jedlo a hlavne pitie. Šliapanie na cyklodrezine si minimálne nejaké tie tekutiny vyžiada. Na Šánskom si na trávnatej lúke môžete spraviť menší piknik z vlastných zásob. Na stanici sa nájde i prístrešok, kde môžete posedieť, miesto je však celkom limitované.
Cesta späť
Na čo sa môžete naozaj tešiť, je cesta cyklodrezinou naspäť do Hronca. Ide o poriadne svižnú jazdu, ktorá poteší okrem detí i dospelých. Mali sme so sebou i deti pod 10 rokov a na bicykloch nás naspäť dokázali odviezť. Využili sme pri tom nastaviteľné sedlo, ktoré malo dostatočný rozsah, aby sa im pohodlne pedálovalo. Takto si rodičia dvojnásobne užijú oddychovú časť jazdy. Väčšia rýchlosť cestou späť spôsobuje i väčšie osvieženie okolitým horským vzduchom, čo je v letných dňoch ďalší bonus.
Na záver
Cyklojazdu Horehronskými cyklodrezinami sme si užili, hoci na začiatku sme nad touto lokálnou atraktivitou mierne dvíhali obočie. Ukázalo sa, že je to ideálna voľba na horúce letné dni pre širokú škálu turistov, pričom možnosti ďalej rozširuje nadväzujúce napojenie na sieť historických vláčikov Čiernohronskej želenice.