Nie je neznáme, že v období medzi dvoma svetovými vojnami sa na území Československa začalo budovať masívne opevnenie predstavujúce sústavu betónových bunkrov a pevností. Bola to odpoveď na otázku ako čo najefektívnejšie chrániť vtedajšiu ČSR. Charakter územia krajiny a jej finančné možnosti podporili názor, že ideálom bude práve vybudovanie opevnenia. Vychádzalo sa najmä z faktu existencie spojeneckej zmluvy medzi ČSR a Francúzskom, pričom niektoré prvky opevnenia pripomínali objekty francúzskej Maginotovej línie. Počítalo sa s tým, že vojaci a opevnenie v prípade útoku vydržia dovtedy, kým stihnú doraziť spojenci a posily.
Rátalo sa najmä s pomocou Francúzska a Ruska. Postupom času smerom k II. svetovej vojne totiž ČSR zostávala, čoraz viac osamotená. Z okolitých štátov sa po pripojení Rakúska k Nemecku dalo za spojenca považovať iba Rumunsko. Nakoniec, po stretnutí a dohode lídrov vtedajšej Európy, bolo Československo nútené opustiť vybudované opevnenie a vzdať sa bez boja. Je to veľmi zaujímavý príbeh, avšak nie je predmetom tohto článku.
Od tých čias stoja bunkre opustené a ako nemí svedkovia pripomínajú udalosti tej doby. Mnoho bolo zničených, no množstvo ďalších je možné vidieť a navštíviť dodnes. Niektoré slúžia ako ,,ubytovanie" pre ľudí bez domova, iné sa podarilo vďaka práci nadšencov zachrániť a sprevádzkovať ako hodnotné múzeá, ktoré častokrát organizujú zaujímavé sprievodné akcie.
Bunkre v oblasti Bratislavy
Obrana Bratislavy logicky predstavovala prioritu a tak sa v jej bezprostrednom okolí nachádza viacero spomínaných stavieb, ktoré pretrvali pomerne dobre zachované do dnešných dní. Bunkre boli postavené na základe československej konštrukcie a tvoria jedinečné objekty z pohľadu stavieb vojenského opevnenia. Zaujímavosťou je, že medzi 263 objektami ťažkého opevnenia nejestvujú dva úplne identické.
V oblasti Bratislavy sú zaujímavé práve objekty ťažkého opevnenia. Tých sa tu nachádza hneď niekoľko kusov a v dvoch z nich (bunker Lány a Hřbitov) boli zriadené atraktívne múzeá. Tieto tzv. ,,pechotné zruby" sú dvojpodlažné a úmyslom plánovačov bolo, aby ich posádky sebestačne prežili tri týždne. Preto mali bunkre vybudovanú vlastnú studňu, generátory na výrobu elektriny, filtračné zariadenie vzduchu, sklady materiálu, potravín a výzbroje, ako aj toalety, či miestnosť na umývanie. Bunker obsluhovalo približne 30 vojakov. Objekty boli vzájomne telefonicky prepojené.
Okrem týchto ,,ťažkých bunkrov" boli vybudované aj podporné objekty ľahkého opevnenia, ktoré v oblasti hlavného mesta možno stále nájsť. Patria k nim aj objekty ako protitankové priekopy, káblové komory, ale aj opevnené veliteľské stanovištia.
Bunkre, ktoré odporúčame navštíviť v okolí Bratislavy
- Bunker B-S-1 Štěrkovište
- Bunker B-S-4 Lány - v bunkri je zriadené múzeum
- Bunker B-S-8 Hřbitov - v bunkri je zriadené múzeum a nachádza sa pri ňom i vojenský cintorín, alebo maketa tanku, slúžiaca v danej dobe pravdepodobne na výcvik pechoty
- Delostrelecké kaverny v oblasti Kamzíka - pozostatky opevnenia z 1. svetovej vojny