Bunker B-S-4 Lány je jedným zo zachránených a zrekonštruovaných bunkrov, ktoré nájdete v Petržalke. Bunker je situovaný neďaleko mosta Lanfranconi v Bratislave. Nachádza sa na petržalskom brehu Dunaja kúsok pod cyklotrasou smerom na hraničný prechod Berg. Z cyklotrasy je dobre viditeľný a upozorňuje naň i smerovník.

Pohľad na bunker B-S-4 Lány od priľahlého lesíka. Strieľne po obvote a pozorovateľne navrchu pripomínajú, že pre nepriateľov nebolo jednoduché priblížiť sa k nemu.Pohľad na bunker B-S-4 Lány od priľahlého lesíka. Strieľne po obvote a pozorovateľne navrchu pripomínajú, že pre nepriateľov nebolo jednoduché priblížiť sa k nemu.

V tomto bunkri je zriadené taktiež múzeum, kde zaujme ponúkaná prednáška. Bunker Lány bol súčasťou ťažkého opevnenie Bratislavy. V súčasnosti je tento bunker veľmi pekne zrekonštruovaný a pre návštevníkov ponúka zaujímavú atrakciu, pre oblasť Bratislavy nie celkom bežného druhu.

Bunker Lány je konštrukciou podobný neďalekému bunkru B-S-8 Hřbitov a bunkru B-S-1 Štěrkoviště. Bunker má dve výrazné vojensky pomaľované rozhľadne a prakticky rovnaký tvar a podobné riešenie strieľní, pred ktorými sa nachádzajú priekopy. Tie mali za úlohu eliminovať prístup nepriateľov k zbraniam a zároveň slúžili ako zberňa vystrelených nábojníc.

Okolie bunkra tvorí lužný les v oblasti Pečňa pri Dunaji, široké polia, priekopa a línia železných prekážok. Vybudované tu boli taktiež ilustračné zákopy a kugelstandy - nemecká forma ľahkého opevnenia, použitá pri obrane Bratislavy. Takisto si tu môžete všimnúť závoru.

Samotný pechotný zrub má dve poschodia. Na vrchnom sa nachádzajú strieľne a na spodnom sklady streliva a potravín ako aj ubytovanie pre vojakov, či filtračné zariadenie. Bunkre totiž museli byť schopné odolať útoku plynom a zároveň odvádzať splodiny vytvárané počas streľby. Na vrchnom poschodí bol umiestnený taktiež záchod a vodné čerpadlo ako aj agregát na výrobu elektrickej energie. Bunker bol napojený na telefónnu sieť medzi jednotlivými bunkrami. Posádka bunkra tak mala byť plne sebestačná po dobu niekoľkých dní.

Výzbroj tohto ťažkého bunkra mala byť schopná likvidovať protivníkovu ťažkú techniku ako aj pechotu. Slúžili k tomu kanóny a guľomety. Bunker bránilo a obsluhovalo 27 vojakov.

K zaujímavostiam patrí, že bunker ako aj ďalšie v jeho okolí ležia v záplavovej oblasti Dunaja. Preto sa proti povodni dali hermeticky uzavrieť, vrátane strieľní.

Vstup do múzea. Nadšenci bunker zachránili pred úplnou devastáciou a vytvorili múzeum.Vstup do múzea. Nadšenci bunker zachránili pred úplnou devastáciou a vytvorili múzeum.

Pozorovatelia hlásili všetky dôležité udalosti tak, aby strelci mohli určiť správny námer a efektívne páliť.Pozorovateľňa. Pozorovatelia hlásili všetky dôležité udalosti tak, aby strelci mohli určiť správny námer a efektívne páliť.

Kugelstand. Prvok nemeckého ľahkého opevnenia.Kugelstand. Prvok nemeckého ľahkého opevnenia.

Detail strieľní. Bunker kombinoval rôzne zbrane - guľomety a kanóny.Detail strieľní. Bunker kombinoval rôzne zbrane - guľomety a kanóny.

Protitankové opevnenie. Takto nejako vyzerala opevňovacia línia.

  • Mapa:
  • GPS: 48.12738, 17.07198