Kvety sú šperky prírody a veľkým potešením pre oko a dušu nejedného jej návštevníka. Slovenská príroda je rozmanitá a poskytuje výborné podmienky (biotopy) pre veľké množstvo rastlinných druhov vrátane kvetov. Z nepreberného množstva lokalít s výnimočnou faunou sa teraz zastavme na Devínskej Kobyle.

Devínska Kobyla sa nachádza na území hlavného mesta Slovenska Bratislava a patrí k najkrajnejším výbežkom nielen Malých Karpát, ale aj celého Karpatského oblúka. Vďaka tejto polohe na hraniciach hôr a nížin, tektonických zlomov, Slovenska a Rakúska, Moravy a Dunaja, histórie a súčasnosti sa tu za dlhé obdobie nakumulovalo na malej ploche veľké množstvo geologických, historických, paleontologických a prírodných hodnôt. Na území Devínskej Kobyly je viacero chránených prírodných lokalít, najväčšou z nich je Národná prírodná rezervácia (NPR) Devínska Kobyla so 4. stupňom ochrany.

Pohľad z hradu Devín na NPR Devínska KobylaPohľad z hradu Devín na NPR Devínska Kobyla

NPR sa rozprestiera na západných svahoch Devínskej Kobyly na úbočiach nad riekou Morava, medzi bratislavskými mestskými časťami Devín a Devínska Nová Ves. Úbočím vedú dva súbežné náučné chodníky – nižšie položený modrý a vyššie položený žlto značený náučný chodník. Trasy nie sú turisticky náročné, dá sa vyraziť z Devína alebo z Devínskej Novej Vsi, prechod každej z nich trvá približne 2 hodiny. Tiež si môžete urobiť okruh, na ktorý si treba rezervovať približne 3-4 hodiny. Vychádzka však väčšinou trvá dlhšie, pretože po ceste nemôžete prehliadnuť množstvo zaujímavostí, na ktoré vás upozornia aj informačné tabule. Spomedzi nich najmä Sandberg a Waitov lom by nemali uniknúť vašej pozornosti.

Pieskový odkryv SandbergPieskový odkryv Sandberg

Pieskový odkryv Sandberg je významná paleontologické lokalita, na ktorej sa našlo vyše 350 rôznych druhov skamenených organizmov, ktoré tu žili pred viac ako 14 miliónmi rokov. Sú to zuby žralokov, stavce veľrýb, kosti opíc, zuby Dryopyteka - predchodcu dnešných ľudoopov. Počas masívnej ťažby pieskovca v 50-tych rokoch 20. storočia tu boli zničené zvyšky dvoch významných veľkomoravských hradisk, ktoré strážili prístupovú cestu k devínskemu hradu zo severu.

Pieskovcový ostrov na SandberguPieskovcový ostrov na Sandbergu – erózia na odkrytej mäkkej hornine postupuje rýchlo.

Zvyšok nadzemnej, takmer 300 metrov dlhej lanovkyPohľad pri západe slnka na zvyšok nadzemnej, takmer 300 metrov dlhej lanovky, ktorou sa pieskovec zo Sandbergu dopravoval k rieke Morava.

Výhľad  zo Sndbergu na západVýhľad zo Sandbergu na západ, za priaznivých podmienok sú vidieť hrebene Álp.

Waitov lomWaitov lom.

Waitov lom, pôvodne známy pod názvom Mittelmenova vápenka. V prvej polovici 20. Storočia sa tu ťažil vápenec, ktorý sa používal na spevnenie brehov rieky Morava, ale sa aj exportoval do Rakúska a Talianska.

Dierkovaný pieskovcový útes na hornej terase Waitovho lomu.Dierkovaný pieskovcový útes na hornej terase Waitovho lomu.

Na dne Waitovho lomu nájdete kópiu slávneho labyrintuNa dne Waitovho lomu nájdete kópiu slávneho labyrintu, ktorý sa nachádza v gotickej katedrále vo francúzskom Chartres. Môžete si ho vyskúšať.

Na svahy Devínskej Kobyly sa po desaťročiach vrátila riadená pastva kôzStádo kôz, spásajúce trávu pri Waitovom lome

Na svahy Devínskej Kobyly sa po desaťročiach vrátila v roku 2013 pastva kôz, košiar majú vo Waitovom lome. Tento projekt je súčasťou projektu Ochrana a obnova úzamí NATURA 2000 v cezhraničnom regióne Bratislavy. Cieľom riadenej pastvy je pravidelné spásanie trávy a kríkov, potláčanie rastu náletových drevín, čo vedie k presvetleniu prostredia a zlepšeniu podmienok pre vzácne druhy rastlín a živočíchov.

Historický kameňolomHistorický kameňolom

Na úbočiach nad Devínom je medzi stromami a kríkmi ukrytý historický kameňolom, v ktorom sa ťažilo už v 14. storočí. Kamene z tohoto lomu boli okrem iného použité v 15. storočí na prestavbu Bratislavského hradu, Dómu sv. Martina a ďalšie historické stavby v Bratislave. Na odkrytej stene vidno stopy po ručnom spôsobe ťažby kamených blokov pomocou krompáčov.

Jaskynka v stredovekom lome.Jaskynka v stredovekom lome.

Flóra

Poďme sa však už pozrieť bližšie na výnimočnú flóru tejto lokality. Keď kráčam po chodníku v NPR Devínska Kobyla, cítim tu „genius locci“, jedinečný kolorit tohto miesta. Všade vôkol je čarovný koberec, ktorý ukrýva množstvo korienkov a cibuliek kvetov. Vždy vám však ukáže iba kúsok svojej rozkvitnutej krásy. Ak by ste ju chceli videli celú, museli by ste sa tu prechádzať od konca februára do začiatku novembra najmenej raz za týždeň. Pozrime sa najprv na skoré jarné druhy kvetov na Devínskej Kobyle.

Poniklec veľkokvetýPoniklec veľkokvetý

Medzi prvými vykukne na prelome zimy a jari Poniklec veľkokvetý, v jeho okolí sa ešte často nachádzajú fľaky snehu. Je to jeden z 82 druhov flóry chránenej na Devínskej Kobyle. Na červenom zozname ohrozených druhov Devínskej Kobyly je pritom až 376 druhov rastlín.

Kvet Hlaváčika jarného Kvet Hlaváčika jarného pripomína pribúdajúcu silu jarného slnka.

Hlaváčik jarnýHlaváčik jarný vytvára trsy kvetov a miestami rozžiari celé lúky.

Poniklec lúčnyAj Poniklec lúčny patrí medzi chránené druhy.

Snežienka jarnáSnežienka jarná spolu s Pečeňovníkom trojlaločným, Pľúcnikom lekárskym a Zubovníkom šupinatým rastú na tienistých miestach.

Pečeňovník trojlaločnýPečeňovník trojlaločný patrí medzi liečivé rastliny, usušená vňať je liečivý prostriedok na choroby pečene a žlčníka.

Pľúcnik lekárskyPľúcnik lekársky

Pľúcnik lekársky je tiež liečivý, v minulosti sa používal najmä sa na ošetrovanie rán, pľúcne ochorenia. Striedanie farieb kvetov súvisí so striedaním látok v rastline – kvety menia farbu v závislosti od stupňa kyslosti bunkovej šťavy.

Zubovník šupinatýZubovník šupinatý

Zubovník šupinatý je parazitická rastlina. Jej prevažná časť rastie pod zemou, podzemky môžu vážiť až 5 kg a môžu dosahovať hĺbku 2,5 metra. Preniká do koreňov hostiteľských rastlín a vysáva z nich výživné roztoky.

Kosatec nízkyĎalší chránený druh - Kosatec nízky sa vyskytuje na svetlých miestach v celých záhonoch. V pozadí bralo hradu Devín.

Na sklonku jari a v lete môžeme obdivovať okrem iných aj nasledujúce kvety

Vstavač počernýVstavač počerný

Vo Waitovom lome rastie viacero druhov vstavačov, tiež ohrozený druh Vstavač počerný. Je to jeden z 34 druhov orchideí, ktoré rastú na Devínskej Kobyle.

Guľôčka bodkovanáGuľôčka bodkovaná je ďalšou ozdobou rozkvitnutého koberca.

Modrica chochlatá Modrica chochlatá pôsobí exoticky.

Kokorík mnohokvetýKokorík mnohokvetý

Kokorík mnohokvetý je síce jedovatý, má však farmaceutické využitie, z koreňa sa vyrábajú lieky na zníženie hladiny cukru v krvi. V ľudovom liečiteľstve sa používal ako liek proti reume a cukrovke.

Ľalia zlatohlaváĽalia zlatohlavá. Ľalia zlatohlavá je chránená, kvety sú však pochúťkou pre srnčiu zver.

Áron škvrnitýÁron škvrnitý

Áron škvrnitý má okvetie, ktoré slúži ako pasca na hmyz, ktorý je prilákaný vôňou. Hmyz si sadá na okraj a potom skĺzne olejom pokrytým povrchom dole, kde sa nachádzajú samičie kvety a roztok s nektárom.

Áron škvrnitýÁron škvrnitý

Áron škvrnitý je prudko jedovatá rastlina. Áronová šťava sa používala kedysi pri tráviacich ťažkostiach, pri reume a nachladnutí.

Záraza útlaZáraza útla

Záraza útla je parazitická rastlina, patrí medzi zraniteľné a chránené druhy. V pozadí sú rakúske roviny za riekou Morava – Moravské pole, kde sa odohrávali viaceré veľké historické bitky. Spomeňme bitky z 1., 7., 13. a 19. storočia medzi Rímskou ríšou a germánskymi kmeňmi, Slovanmi a Avarmi, Českým a Uhorským kráľovstvom a tiež medzi napoleónskymi vojskami a Rakúskym cisárstvom.

Náprstník veľkokvetýNáprstník veľkokvetý

Náprstník veľkokvetý a Nevädza horská patria ku kvetom, ktoré nájdeme aj vo vysokohorskom prostredí Tatier. Počas poslednej doby ľadovej ustupovali pred postupujúcim zaľadnením na juh a dosiahli najjužnejšie výbežky Karpát. Po ústupe ľadovcov si na Devínskej Kobyle našli vhodné podmienky a udomácnili sa tu. Miestni fanúšikovia za nimi nemusia cestovať až do Tatier.

Nevädza horská.Nevädza horská.

Vo vrcholiacom lete a začiatkom jesene je kvetov menej ako na jar, vyskytujú sa hlavne dominantné druhy vyššieho vzrastu.

Zvonček veľkokvetý upúta našu pozornosť už z diaľky.Zvonček veľkokvetý upúta našu pozornosť už z diaľky.

Jasenec bielyJasenec biely

Jasenec biely je chránený, dominantný druh, má liečivé účinky. Obsahuje silicu vydávajúcu silnú citrónovú vôňu. V horúcich dňoch sa odparu­je tak intenzívne, že sa môže nad rastlinou vznietiť. Je to biblický horiaci ker.

Arnika horskáArnika horská – liečivá a chránená rastlina je symbolom vrcholiaceho leta.

Smldník piesočnýSmldník piesočný

Smldník piesočný má domov v južnejších stepných a polopúštnych oblastiach. Je to ohrozený a vzácny druh, donedávna bola Devínska Kobyla považovaná za jedinú lokalitu jeho výskytu na Slovensku. V roku 2013 sa podarilo zistiť jeho výskyt aj v Podunajskej nížine pri Modranoch.

V neskorej jeseni síce kvety strácajú farebnosť, neuberá im to však z ich krásy.

image069 devinska kobyla kvety

Okrem kvetov v NPR Devínska Kobyla rastie aj mnoho iných zaujímavých a vzácnych rastlín. Podľa publikovaných výsledkov botanického výskumu v 90-tych rokoch 20. storočia tu bolo zistených 578 druhov rias, 477 druhov húb, 1570 druhov vyšších rastlín rastlín, čo je na takom malom území veľmi vzácne. Pozrime sa aspoň na niektoré z nich.

Čerešňa mahalebkováČerešňa mahalebková

ˇNa obrázku je chránený, odolný druh horskej čerešne - Čerešňa mahalebková, ktorej plody radi vyhľadávajú vtáci. Vďaka príjemnej vôni dreva sa z neho už oddávna vyrábali rôzne predmety, okrem iného turecké nadstavce k fajkám. Čerešňa mahalebková sa používa ako génový zdroj pri šľachtení čerešní.

Vzácny a chránený druh stepnej  trávy - Kavyľ Ivanov.Vzácny a chránený druh stepnej trávy - Kavyľ Ivanov.

Vzácny a chránený druh stepnej trávy - Kavyľ Ivanov rastie na Devínskej Kobyle s príbuzným Kavyľom pôvabným. Jeho ľudový názov je Konský vlas.

Skoroceľ kopijovitýSkoroceľ kopijovitý je liečivá a ako vidíme na obrázku aj obľúbená medonosná rastlina

LomikameňLomikameň vyrastá z malých štrbín v hornine.

LišajníkNa Devínskej Kobyle bolo zistených tiež 128 druhov machov a 137 druhov lišajníkov.

 

Autor článku s potešením vyhotovil všetky fotografie uvedené v článku, nie je však botanik. Ospravedlňte preto prípadnú nepresnosť pri určení niektorého druhu na obrázkoch. Ak by ste chceli vychádzku v NPR Devínska Kobyla absolvovať s odborným výkladom prírodovedca, môžete využiť ponuku Turistickej informačnej kancelárie v Devínskej Novej Vsi, ktorá takéto podujatia pre verejnosť organizuje. Aktuálnu ponuku nájdete na stránke http://www.tikdnv.sk/, prípadne si pri väčšej skupine môžete dohodnúť vlastný termín.

Použitá Literatúra:

  1. Feráková V. a kolektív: Flóra, geológia a paleontológia Devínskej Kobyly, Litera 1997
  2. Madarás, J. a kolektív: Sprievodca Sandbersko-pajštúnskym geoparkom, ŠGÚDŠ 2014
  3. Pochabová, J. – Rajchl J.: Devínska Nová Ves a okolie Turistický sprievodca, TIK DNV 2007
  4. Volák, J. – Stodola, J. – Severa, F.: Veľká kniha liečivých rastlín, Príroda 1987
  5. Informačné tabule na náučných chodníkoch NPR Devínska Kobyla

Text a foto: Juraj Geleneky