Bunker B-SV-1 je súčasťou bývalého opevnenia Bratislavy z čias 1. Československej republiky. Konkrétne sa jedná o jedno zo štyroch veliteľských opevnených stanovíšť. Pôvodné opevňovacie plány počítali s väčším množstvom objektov tohto druhu v sústave jednotlivých bunkrov, avšak zrealizované boli napokon iba štyri petržalské veliteľské stanovištia.

Bunker B-SV-1. Objekt veliteľského stanovišťa a jeho súčasný veliteľ.Bunker B-SV-1. Objekt veliteľského stanovišťa a jeho súčasný veliteľ.

Ako sa sem dostať?

Bunker B-SV-1 sa nachádza v Pečnianskom lužnom lese pri Moste Lafranconi na pravom brehu Dunaja t.j. na petržalskej strane. Z mosta je potrebné zísť na cestu hrádze a v smere mosta odbočiť doprava. Treba postupovať popri moste smerom do Petržalky a k Rakúsku. Popri moste vedie lesná cesta. Most budete mať po pravici a lužný les po ľavici. Po piatich až desiatich minútach chôdze prídete k odbočke doľava, smerom do lužného lesa na ďalšiu lesnú cestu. Vydáte sa po nej a takmer okamžite narazíte na objekt bunkra po ľavej strane.

Popri lužnom lese k bunkru. Lesná cesta na obzore nás dovedie k ďalšej odbočke smerom vľavo, k bunkru.Popri lužnom lese k bunkru. Lesná cesta na obzore nás dovedie k ďalšej odbočke smerom vľavo, k bunkru.

Objekt bunkra B-SV-1

Bunker B-SV-1 je v súčasnosti obývaný zrejme jedným bezdomovcom, ktorý sa o objekt dobre ,,stará". Našiel tu zrejme útočisko a okolie udržuje v čistote. Bunker ,,obohatil" o vonkajšiu striešku a pohodlné posedenie pod ňou vo forme kresla. Vnútorné priestory sme neskúmali, ale zrejme je to možné na požiadanie. Pánko pôsobil sympaticky. Ktovie ako to tu vyzerá v období záplav.

Bunker z dôvodu ,,úpravy" prednej časti jeho súčasným strážcom je takmer celý skrytý za spomínanou strieškou, priľahlým posedením a všetkou možnou výbavou na prežitie. Zdá sa, že múry sú rovnako masívne ako na ostatných bunkroch v okolí, ale chýbajú pozorovateľne, objekt je o niečo menší a taktiež tu zrejme bolo osadených menej zbraňových systémov, ak vôbec nejaké. Strieľne sa nám nepodarilo spozorovať. Pán je zrejme dobrým správcom objektu a sám ,,velí" ostatným bunkrom v okolí.

Od bunkra vedie lesná cesta na križovatku ciest neďaleko jednej zo súčastí monitorovacieho systému spodných vôd. Tento je v týchto miestach zaiste potrebný. Upozorňuje naň tabuľka. Z križovatky sa môžete pobrať znovu k miestu kde ste k lesu odbáčali. Je možné si tak spraviť malý okruh lužným lesom, pozrieť si charakteristický hustý porast a vrátiť sa znovu k Mostu Lafranconi.

Bunkre v lužnom lese popri Dunaji rozhodne doporučujeme navštíviť. Jedná sa o fajn tip na krátky výlet, ktorý poskytne malé dobrodružstvo z prieskumu okolia a histórie Slovenska.

Viac o opevnení 1. ČSR si môžete prečítať tu.

Systém kontroly podzemných vôd. Aj takéto objekty nájdete na potulkách lužným lesom pri Dunaji.Systém kontroly podzemných vôd. Aj takéto objekty nájdete na potulkách lužným lesom pri Dunaji.

  • Mapa:
  • GPS: 48.13287, 17.07584