Krasová oblasť Gemeru sa pýši nielen bohatou históriou a krásnymi prírodnými pamiatkami, ale aj veľkým množstvom jaskýň. Najzaujímavejšou z nich je iste Krásnohorská jaskyňa, ktorá je zaradená do zoznamu UNESCO a milovníci jaskýň by ju nemali obísť.
Prehliadková trasa má 450 m a sprístupnená je pomocou drevených lavičiek a lanových traverzov. Deti do 15 rokov však musia prísť v sprievode rodičov. Tiež neodporúčam návštevu jaskyne fyzicky málo zdatným a obéznym osobám, chodby sú miestami veľmi úzke a rúčkovať po lanách musí zvládnuť každý sám.
Vznik tejto jedinečnej jaskyne podmienila najmä výrazná tektonická porucha, pozdĺž ktorej pôsobila korózna a erózna činnosť podzemného vodného toku. Ten vyviera na povrchu ako vyvieračka Buzgó. Pri troche neopatrnosti môžete tento potok okúsiť na vlastnej koži :).
Tak ako aj v iných jaskyniach tu žije len veľmi málo druhov zvierat. V čase našej návštevy sme na stenách videli len 3 netopierov. Avšak počas zimovania sú ich tu stovky. Okrem 4 druhov netopierov tu žijú aj drobné pavúky a v jaskynnom potôčiku plávajú kôrovce.
Návšteva jaskyne bola pre nás menším dobrodružstvom. Ak čakáte klasickú prehliadku jaskyne, tej sa nedočkáte. Miesto toho Vás čaká nezabudnuteľná prehliadka, na ktorú budete radi spomínať aj po mnohých rokoch.
Prípravy pred vstupom
Naše malé dobrodružstvo začalo v obci Krásnohorská Dlhá Lúka v penzióne Jozefína, kde majú sprievodcovia kanceláriu. V obci nás k penziónu nasmerovali informačné tabule. Tam sme si kúpili lístky na prehliadku a dostali sme výstroj do jaskyne. Ideálne je dopredu zavolať a rezervovať si prehliadku jaskyne, keďže skupiny sú limitované. Hneď na začiatku nás nemilo prekvapilo platené parkovisko pred penziónom v súkromnom dvore. Zaparkovať sa ale dá v obci všade a zadarmo.
Jaskyniari nás vyzbrojili jaskyniarskou výstrojou - overalom, prilbou, čelovkou a niektorí dostali aj ťažkú batériu ku čelovke. Všetci sme vyzerali naozaj komicky, ako trpaslíci :). Odporúčam vziať si dobrú pevnú obuv a teplo sa obliecť, v jaskyni je len 9ºC a hlavne v lete je teplotný rozdiel veľmi výrazný. Od penziónu sme šli po turistickej značke k jaskyni po okraji obce a cez les popri starom mlyne. Táto krasová oblasť je veľmi zaujímavá, preto naša 15-minútová prechádzka rýchlo ubehla. Nevadí, ak neviete kadiaľ ísť, stačí ísť s davom :).
Pred jaskyňou sa pri väčšom počte návštevníkov rozdelíte do dvoch skupín, oblečiete do jaskyniarskej výstroje a dobrodružstvo v hlbinách Zeme môže začať!
Prehliadka jaskyne
Vchod do jaskyne je dlhá štôlňa, ktorá vyúsťuje priamo do jaskyne. Nebudem veľa prezrádzať, ale v jaskyni si dávajte dobrý pozor nielen pod nohy, ale aj na hlavu. Jaskyňa je popretkávaná úzkymi uličkami s veľmi nízkymi stropmi, kde nebyť prilby, mala by som niekoľkokrát rozbitú hlavu :). To najlepšie je ale jaskynné jazierko, ktoré musíte sami a bez pomoci prerúčkovať na lane a bez istenia. Malým deťom pomáhali sprievodcovia, no my ostatní sme sa museli prekonať a zvládnuť to sami. Takéto jazierka sú v jaskyni dve a cestou naspäť bol už každý šikovnejší a smelší.
Najväčším bohatstvom jaskyne je „Kvapeľ rožňavských jaskyniarov“, ktorý zaujme svojou monumentálnosťou. Je vysoký 32,6 m a v jaskyniach mierneho klimatického pásma nemá obdobu. Zaujímavá je aj Sieň obrov.
Prehliadka jaskyne Vám zaberie aj s cestou vyše hodiny a pol. V okolí je veľa zaujímavostí, napríklad hrad Krásna hôrka v Krásnohorskom podhradí, Mauzóleum Andrássyovcov v tej istej obci, blízke mesto Rožňava či zámok Betliar.