Evanjelický kostol v obci Štítnik sa nachádza v pomerne málo navštevovanom regióne Gemer. Podobne ako o mnohých ďalších tamojších vskutku jedinečných zaujímavostiach o ňom vie len minimum ľudí. V prípade uvedeného kostola sa navyše jedná o národnú kultúrnu pamiatku. Radi by sme vám preto aspoň stručne predstavili tento gotický chrám zo 14. storočia, ktorý upúta mohutnou vežou, no predovšetkým unikátnou freskovou výzdobou interiéru.

Externý pohľad na Evanjelický kostol v Štítniku. Dominuje mu výrazná veža s drevenou nadstavbou.Externý pohľad na Evanjelický kostol v Štítniku. Dominuje mu výrazná veža s drevenou nadstavbou.

Ako sa dostať k chrámu a kde zaparkovať?

Gemer je odľahlým regiónom, kam sa najpraktickejšie dopravíte autom. Platí to aj pre obec Štítnik. Ak by ste mali viac dní a chceli objavovať poklady Gemera, mohli by ste sa sem vybrať na krásnu cyklotúru. Samozrejme, môžete využiť i autobusovú dopravu napríklad z Rožňavy. Pri kostole nájdete i miesto na parkovanie. Malo by to byť bezplatné.

Pohľad na kostol z námestia v Štítniku, kde mimochodom môžete nechať zaparkované auto.Pohľad na kostol z námestia v Štítniku, kde mimochodom môžete nechať zaparkované auto.

Prehliadka kostola

Ak by ste si chceli prezrieť objekt Evanjelického kostola v Štítniku, berte na vedomie, že verejnosti je sprístupnený len v mesiacoch júl a august, pričom je vhodné prehliadku si vopred dohodnúť. Aktuálny kontakt nájdete na stránkach obce Štítnik.

My sme kostol navštívili počas letného daždivého dňa a mali sme zhodou okolností šťastie, že sa tu objavil sprievodca, ktorý sprevádzal menšiu skupinku návštevníkov a tak nás pribral medzi nich.

Evajelický kostol v Štítniku sme naposledy navštívili počas daždivého dňa, no mali sme šťastie, že bol otvorený. Návštevy sú možné len v júli a auguste po dohode so sprievodcom.Evajelický kostol v Štítniku sme naposledy navštívili počas daždivého dňa, no mali sme šťastie, že bol otvorený. Návštevy sú možné len v júli a auguste po dohode so sprievodcom.

Objekt kostola

Kostol bol postavený ako trojloďová bazilika. Má mohutnú vežu, ktorá pôsobí v malej obci pomerne výrazne. Veža má výraznú drevenú nadstavbu a barokovú, drevenú vežu. V interiéri kostola zaujme výrazná neskorogotická klenba, ktorej rebrá sa križujú.

Výzdobe kostola dominujú veľmi vzácne nástenné maľby typu fresko a secco, ktoré tu nachádzame miestami v dvoch až troch farebných vrstvách. Sú rozmiestnené takmer po celom kostole. Údajne ide až o 200 m² plochy. Najstaršie sú z poslednej tretiny 14. storočia a mali talianske predlohy.

Neskoršie diela z 15. a 16. storočia, sú zhotovené pod českým a nemeckým vplyvom maliarskeho umenia. Zobrazujú populárne náboženské motívy, ako sú sochy svätcov, apoštolov, ale aj súčasníkov, ktoré slúžili ako predloha autorom jednotlivých diel. Maľby boli neskôr prekryté novým náterom, keď kostol v 16. storočí začala využívať evanjelická cirkev. Odkryté boli až začiatkom 20 storočia Štefanom Grohom a Kornelom Divaldom.

Hlavný oltár kostola je renesančno – barokový. Pochádza z roku 1636 a bol darom Gabriela Bakoša a jeho manželky Márie Bornemisza. Na protestantské kostoly sa na ňom pomerne neobvykle nachádza vyobrazenie narodenia Ježiša Krista. Okrem toho je tu situovaných viacero ďalších malieb, ktorých autorom je holandský maliar Hans von Achen.

Drevená výzdoba, napríklad lavice a stallá sú charakteristická peknou drevorezbou. Nájdeme tu i jedinečný kamenný chór a neskorogotický organ. Organ pochádza z roku 1492, čím sa radí k najstarším na Slovensku. Okrem neho sa tu nachádza ešte jeden novší organ. V kostole nájdeme i výjav tzv. Volto Santo – vyobrazenie Krista s rozpaženými rukami v bohato pôsobiacom rúchu a ornamentálnym krížom. V kostole je situovaná i zbierka kalichov a výšiviek.

Okrem toho nás v chráme zaujali kamenné hrobky. Konkrétne Štefana Csetnekyho z roku 1594, ktorý bol posledným z rodu Bebekovcov, a tiež Kláry Bebekovej vybudovaná z červeného lešteného mramoru. V ich blízkosti sa nachádzajú náhrobné kamene významných štítnickych rodín. Ich členovia sú pochovaný v tunajšej krypte pod oltárom.

Chrám celkovo pôsobí dojmom vysokej autentickosti, bez vyumelkovanosti. Aspoň tak sa javil nám. Myslíme si, že ide o veľmi jedinečný kostol, ktorý sa oplatí vidieť.

Pohľad na interiér Evanjelického kostola v Štítniku v smere hlavného oltára.Pohľad na interiér Evanjelického kostola v Štítniku v smere hlavného oltára.

Evanjelický kostol v Štítniku je zdobený výrazným lustrom.Evanjelický kostol v Štítniku je zdobený výrazným lustrom.

Pohľad na niekoľko vzácnych nástenných malieb a originálnu klenbu v Evanjelickom kostole v Štítniku.Pohľad na niekoľko vzácnych nástenných malieb a originálnu klenbu v Evanjelickom kostole v Štítniku.

Evanjelický kostol v Štítniku je okrem fresiek vyzdobený i jedinečnou drevorezbou.Evanjelický kostol v Štítniku je okrem fresiek vyzdobený i jedinečnou drevorezbou.

Pohľad na kamenné hrobky Štefana Csetnekyho a Kláry Bebekovej v Evanjelickom kostole v Štítniku.Pohľad na kamenné hrobky Štefana Csetnekyho a Kláry Bebekovej v Evanjelickom kostole v Štítniku.

  • Mapa:
  • GPS: 48.658088, 20.364870