Malá Baňa v Malých Karpatoch je ideálny vrchol na turistiku, keď je málo času a chcete vybehnúť niekam do prírody v rámci Bratislavy. Tento nevysoký vrch sa nachádza nad Račou a má 361m. V súčasnosti sem vedie modro značený turistický chodníček. Na vrchole sa môžete tešiť na prijateľné polkruhové výhľady a ak máte šťastie tak i na pivo zo samoobslužného automatu :).
Cesta na vrchol Malej Bane z parkoviska nám trvala krátko, nie viac ako pol hodinu. Miesto je preto ideálnou výletovou destináciou úplne pre všetkých. Od rodín s deťmi, cez cyklistov až po obyvateľov Bratislavy, ktorí chcú niekde vyvenčiť svojho psíka (hlavne ak sú z mestskej časti Rača). Z nášho pohľadu je Malá Baňa jednoznačne jedným z najlepšie prístupných vrcholov na území Bratislavy.
Ako sa dostať pod Malú Baňu
Malá Baňa má bezproblémovú dostupnosť, hlavne z oblasti Rače. Nie je problém sa sem dostať pešo. Zviesť sa môžete do Rače električkou č. 3 a 5, prípadne autobusom č.55. Zvolíte si vhodnú zástavku, čo najbližšie k bývalému amfiteátru a následne sa môžete vybrať modrou značkou smerom na vrchol. Vrchol Malej Bane by ste mali vyšľapať aj na bicykli. Cestou sme stretli niekoľko skupiniek cyklistov, ktorí išli modrou značkou. Na Malej Bani sme však nestretli nikoho.
Autom a parkovanie
Pokiaľ ste sa na Malú Baňu vybrali autom, tak pohodlne ho môžete zaparkovať na opustenom parkovisku pri amfiteátri v Knižkovej doline. Parkovisko je veľké a preto sa nemusíte báť, že by ste nemali kde zaparkovať. Z parkoviska práve začali aj naše podvečerné a večerné víkendové dobrodružstvá.
Výstup Na Malú Baňu
Hneď v úvode trasy, pri parkovisku smerom do lesa po modrej značke, narazíte na jeden informačný panel o malokarpatských lesoch. Môžete si tu prečítať zopár informácií a následne sa vydať na cestu po ľavej strane. Podobne sme tak spravili aj my.
Počas našej prvej výpravy sme takmer na začiatku trasy mierne zablúdili, pretože popri značenej trase je množstvo iných chodníčkov, no cieľom je dostať sa hore na hrebeň po ľavej ruke, ktorý sa tiahne nad parkoviskom. Takže odporúčame pozorne sledovať značenie, hlavne v úvode trasy.
Značka vedie najskôr po serpentínach, vedených vo svahu. Ak si chcete cestu trochu skrátiť, môžete sa vybrať naprieč svahom do kopca, až kým nenarazíte na plot a potom širšiu lesnú cestu. Ale je to dosť strmák. Hore, vo vyšších polohách už cesta vedie jednoznačnejšie a tak čoskoro dosiahnete smerovník označujúci cestu k samotnému vrcholu Malej Bane.
Najskôr sme netušili, že cesta je preznačená až na najvyšší bod. Lepšie povedané značka vedie k pekne upravenej vrcholovej plošinke s úžasným výhľadom na Veľkú Baňu a hlavný malokarpatský hrebeň. Skutočný vrchol leží na neznačenom chodníčku, pár metrov odtiaľto a označuje ho kamenná kóta vo forme hranolu, zarazeného v zemi. Vrchol Malej Bane by ste teda mali nájsť bez väčších ťažkostí.
Na vrchole Malej Bane
Vrcholové plató poskytuje všetko, čo si môžete priať na príjemné ponocovanie a táborenie v malokarpatských lesoch. Rovná plocha pre minimálne dvoch ľudí, dva stolíky s lavičkami, hojdačku, prekrásny výhľad, skalnatý zráz pod nohami a samoobslužný bufet vo forme vojenskej debny. V nej sa podľa správ na internete mali nachádzať plechovky piva, ktoré sme boli pripravení zaplatiť a vypiť :). Žiaľ našli sme tu len smeti s prázdnymi plechovkami. Počas nášho zimného výletu sme bedňu ani neotvárali. Kto vie, či sem aj v zimných dňoch nosia nejaké to pitivo. Samoobslužný automat sme teda zatiaľ nemali možnosť vyskúšať, možno sa nám to podarí niekedy nabudúce.
V bedni samotnej sme okrem vreca s odpadkami našli pekné, kovové ražne. Škoda, že sme nemali so sebou slaninu či iné suroviny na opekanie. Každopádne myšlienku samoobslužného bufetu aj s doplnkovou výbavou v podobe ražňov a tašky na odpadky hodnotíme veľmi pozitívne. Popravde neočakávali sme tak príjemné miesto na opekanie, akým v skutočnosti Malá Baňa je.
Ale späť k vrcholu. Tomu dominuje drevený kríž, ktorý tu osadil milovník Malých Karpát Kučera (o čom informuje tabuľka pribitá na kríži). Okrem kríža tu nájdete aj upravené ohnisko. Ako bonus sme našli na neďalekom strome zavesené topánky :). Počas našej návštevy bolo dokonca vedľa prichystané drevo na podpal. Miesto bolo upravené, najmä vo forme zosekania, niektorých stromov, všetko však prebehlo zjavne veľmi citlivo. Drevo bolo nanosené pri ohnisku, avšak v okolí bolo pomerne dosť vyzbierané.
Výhľad na Malej Bani je situovaný na západ a tak z vrcholu môžete sledovať posledné lúče zapadajúceho slnka. Je to veľmi príjemné, ak sa tu rozhodnete prespať. Počas západu slnka totiž môžete pomaly rozkladať nocľah. Nám popritom spadla karimatka dolu skalnatým zrázom. Pri jej vyzdvihnutí sme zistili, že pár metrov pod vrcholom je ešte ďalšia plošinka, kde sa dá pohodlne rozložiť. V prípade núdze preto môžete zísť k ohnisku ktoré je kúsok nižšie, avšak miesto je zarastenejšie a nie je upravené. Vrchol bol však opustený a tak sme si náš jednoduchý prístrešok vybudovali tu.
Malá Baňa v zime
Vrchol Malej Bane je miesto dobre dostupné aj v zime. Výhoda lokality je navyše v tom, že často keď sneh v Bratislave pominie, v kopcoch Malých Karpát je ho dostatočné množstvo. My sme tu zažili podobnú situáciu. Ešte v Rači, takmer žiaden sneh nebol, no ako sme prichádzali autom k parkovisku, snehu pribúdalo a výstupový kopec už bol komplet pod snehovou prikrývkou. V kopcoch je o nejaký ten stupeň menej ako dole v meste a zrejme to je jedným z faktorov. Tak isto je táto časť Malých Karpát viac tienená a preto sa tu sneh toľko netopí.
Náročnosť výstupu na Malú Baňu v zime sa od tej letnej moc neodlišuje. Akurát si treba dať pozor, aby ste sa nešmykli, ak je sneh zľadovatelý, napríklad počas odmäku. V tomto prípade môžu prísť vhod aspoň turistické palice. Každopádne, výstup nie je extra dlhý a ak by aj bol chodník namrznutý, tých pár minút sa dá vcelku dobre prežiť. Mnohé miesta sú tiež dosť široké a tak po chodníku ani nemusíte ísť.
Čo nás „nemilo“ prekvapilo bol výrazný, studený vietor na vrchole. Kúsok pod ním bolo takmer úplné bezvetrie, no ako náhle sme vyšli na exponované miesto, vietor sa nám zarezával do kostí. Ono sa to nezdá, ale aj pri nulovej teplote, dokáže silný vietor značne skomplikovať turistické radovánky. Je preto fajn sa dobre obliecť, ak sa plánujete na vrchole dlhšie zdržať. Prípadne si so sebou zobrať ešte jednu rezervnú vrstvu oblečenia.
Zaujímavosti v okolí
- Biely kríž – významná križovatka turistických a cyklistických trás v Malých Karpatoch. Populárne miesto na výlety, najmä počas víkendov. Nájdete tu aj občerstvenie v podobe bufetu.
- Pánova lúka – pekné miesto s turistickým prístreškom. Križuje tade viacero turistických ciest
- Amfiteáter v Rači – miesto, kde postupne vzniká nový voľnočasový areál
- Letné kúpalisko Rača - Letné kúpalisko s 50-metrovým plaveckým bazénom nachádzajúce sa v Knižkovej doline v bratislavskej Rači.
- Sakrakopec – miesto tragického pádu bulharského lietadla z roku 1966. Na mieste je postavený minipomníček. Nájdete tu ešte stále črepy po vraku padnutého lietadla.
- Haluzického pomník – Pomníček poľovníka Viktora Haluzického, ktorého tu zastrelil pytliak Štefan Skála v roku 1941
- Hraničné kamene v okolí Peknej cesty - staré hraničné kamene roztrúsene po malokarpatskom lese. V minulosti oddeľovali vtedajšie bratislavské panstvo od okolia.
- Hrad Biely Kameň pri obci Svätý Jur – pekná zrúcanina hradu z 13. storočia, rozprestierajúca sa v lese neďaleko obce.
- Starodávna krížová cesta z hradu Biely Kameň cez Biely kríž až do Marianky