Pozorovateľna zvierat Vydrica je čosi ako neobvyklý posed a turistický prístrešok v jednom. Nachádza sa na odlesnenom priestranstve v malokarpatských lesoch nad Račou. Patrí k projektom hlavného mesta, ktorých cieľom je vytvárať príjemné miesta v prírode. Tie môžu slúžiť ako atraktívny cieľ na výlet, bez toho, aby znehodnotili okolité prírodné prostredie. Práve naopak, cieľom je, aby do prírody, čo najlepšie zapadli. Myslíme si, že v prípade tejto pozorovateľne sa tento zámer podarilo naplniť k spokojnosti. Pozorovateľňa sa krátko po otvorení stala veľmi obľúbeným miestom medzi širokou verejnosťou.

Drevený objekt pozoroveteľne zveri Vydrica.Drevený objekt pozoroveteľne zveri Vydrica. Architektonicky pomerne moderné dielko vybudované z lokálneho smrekovca.

Odkiaľ sa vydať k pozorovateľni?

Najpraktickejší prístup k pozorovateľni je z Rače od amfiteátra, kde je k dispozícii mnoho miest na bezplatné parkovanie. Do Rače je dobrý prístup i električkou, hoci k amfiteátru budete musieť prejsť nejaký ten krôčik pešo. Ak ste s deťmi, je potrebné zvážiť, či už vaše deti zvládnu i tento kúsok navyše. Z parkoviska pri amfiteátri už narazíte na zelenú a modrú značku. Je na vás, ktorou sa vyberiete. Zelená vedie z veľkej časti do kopca po asfaltke, kým modrá lesom.

Ako sa dostať na miesto?

Lokalita pozorovateľne bola pôvodne mierne zastretá tajomstvom. Autori mali totiž pôvodne zámer spraviť ju zaujímavejšou i tým, že ju bolo potrebné hľadať. Cesta k nej teda nie je nijako zvláštne značená, hoci značené chodníky k nej vedú. Hľadanie pozorovateľne malo byť takým malým dobrodružstvom spojeným s jej návštevou. Dnes už polohu rozhľadne nájdete zakreslenú i v niektorých mapách na internete. Prezradíme teda, že z Rače sa k nej dostanete buď zelenou, alebo modrou značkou v kombinácii s červenou a žltou. Leží totiž na hlavnom hrebeni Malých Karpát, tesne pri červenej značke.

Keď sme pozorovateľňu prvýkrát hľadali, boli sme v tom, že ak má v názve slovo Vydrica, bude sa zrejme nachádzať niekde v blízkosti prameňa rovnomenného malokarpatského potoka. Teda v blízkosti Bieleho kríža. Vyhliadku sme napokon objavili celkom náhodou počas behania, v blízkosti Pánovej lúky. Výstup z Rače k pozorovateľni zvládnete do hodinky a pol až dvoch, ak by ste si robili viacero prestávok.

Ak teda vyrazíte z parkoviska pri račianskom amfiteátri, môžete ísť po modrej značke, ktorá na trase ponúka i možnosť návštevy nižšieho, no veľmi pekného vrcholu Malá Baňa (361 m n. m.). Sú z neho pekné výhľady a môžete sa tu trebárs pohojdať i na hojdačke. Po ceste ďalej nájdete nemenej zaujímavý Brichtov kríž.

Až do týchto miest trasa raz strmšie inokedy miernejšie stúpa. Nasleduje mierne klesanie a potom už tiahlejší výstup až takmer na Pánovu lúku. Akonáhle sa dostanete na veľké, otvorené priestranstvo bez stromov, modrá značka križuje hrebeňovú červenú. V tomto bode je potrebné odbočiť doprava, smerom k Bielemu krížu. V týchto miestach, pokiaľ nie je hustá malokarpatská hmla, už určite z diaľky uvidíte váš cieľ v podobe vyhliadky.

Podobne sa môžete z parkoviska vydať k pozorovateľni i po takmer súbežnej zelenej značke. Tá vedie zväčša po lesnej asfaltke, ktorá niekomu môže, inému nemusí vyhovovať. Neskôr sa dostanete na čisto lesnú cestu, až napokon na lesný chodník v blízkosti veľmi pekného miesta - prameňa Zbojníčka. Ten je zase zaujímavosťou tejto trasy. Nad Zbojníčkou už postačí pokračovať po žltej značke až do miest, kde sa križuje s červenou.

Tesne za touto križovatkou sa nachádza pozorovateľňa zveri a vyhliadka Vydrica.

Je zrejmé, že z týchto trás si môžete vytvoriť okruh, prípadne si celý výlet rôzne predĺžiť a pozrieť si povedzme Pánovú lúku, ktorá patrí k najkrajším miestam Malých Karpát. V oblasti je mnoho lesných ciest a chodníčkov, či cyklotrás a tak sa tu dá rôzne pomotať. Pre horských cyklistov je vhodný prístup po zelenej značke presnejšie Knižkovou dolinou v kombinácii so žltou značkou.

Samozrejme mnoho variánt prístupu k pozorovateľni pre turistov i cyklistov vedie zo všetkých svetových strán. Záleží len na vás, na akú dlhú trasu máte chuť.

Výstup k pozorovateľni Vydrica z Rače.Výstup k pozorovateľni Vydrica z Rače. Krátke stúpanie k peknému vrcholu Malej Bane.

Brichtov kríž.Brichtov kríž. Patrí k zaujímavostiam modro značenej trasy k pozorovateľni Vydrica.

Pozorovateľňa zveri Vydrica.Pozorovateľňa zveri Vydrica. Pohľad z červenej značky na hlavnom hrebeni Malých Karpát.

Ako to vyzerá pri pozorovateľni?

Pozorovateľňa zveri Vydrica sa nachádza na dobre vybratom mieste. Je súčasťou rezervácie Pramene Vydrice, takže tu platí vysoký stupeň ochrany. Okolie je tvorené rozľahlým, odlesneným priestranstvom, lemovaným bukovým lesom. Priestor bez stromov je charakteristický flórou v podobe vysokých tráv. Miesto tým získava čarovnú atmosféru. Samozrejme k nej prispieva i výhľad smerom na Kamzík.

Pokiaľ tu nie je mnoho návštevníkov, drevený objekt pozorovateľne priam pozýva posedieť vo vnútri, sledovať okolie a v pokoji prírody rozjímať. Mimo víkendov ide o príjemné miesto, inak je to dosť masová záležitosť, podobne ako mnoho iných novovzniknutých objektov slúžiacich turistom. Snáď je to len móda a situácia sa neskôr trochu upokojí.

Samotný objekt rozhľadne je architektonicky zaujímavou záležitosťou. Vzhľadovo pôsobí moderným dojmom, avšak zdá sa nám, že vôbec nie rušivým. Autorom sa projekt vydaril. Príťažlivosť objektu bola dosiahnutá postupne sa zväčšujúcimi, skosenými obdĺžnikmi, vyrobenými zo smrekovcových trámov. Do interiéru pozorovateľne vedie, zaujímavo vyriešená vysutá lávka. Nenájdete tu teda klasické schodíky. Celé teleso je umiestnené asi meter nad zemou a má len jednu vyhliadkovú plošinu, ktorá je krytá Vo vnútri je možné posedieť, no vnútorný priestor je malý. Keď je návštevníkov viac, je nutné sa striedať a tak si výhľad príliš dlho nevychutnáte. Pozorovateľňa je z dvoch strán otvorená, bez dverí a tak sa tu dá skryť pred nečasom len núdzovo, čo však plne postačuje, ak vás tu nečakane zastihne dážď a podobne.

Prístup do pozorovateľne zveri Vydrica.Prístup do pozorovateľne zveri Vydrica. Je tvorený vysutou, drevenou lávkou.

Interiér pozorovateľne zveri Vydrica.Interiér pozorovateľne zveri Vydrica. Vyznačuje sa pomerne skromným priestorom, no dá sa v ňom ukryť pred nečasom.

Detailnejší pohľad na zadnú časť pozorovateľne zveri Vydrica.Detailnejší pohľad na zadnú časť pozorovateľne zveri Vydrica. Je vybudovaná z viacerých skosených obdĺžnikov.

Výhľady

Výhľady z pozorovateľne zveri Vydrica sú najmä smerom ku Kamzíku. Na opačnej strane, smerom k Bielemu krížu, je vysoký les. Výhľad nie je ničím špecifický. Uvidíte najmä charakteristické malokarpatské lesy v podobe nekonečnej bučiny. Možnosť rozhliadnuť sa z tohto vyvýšeného bodu umožňuje akosi lepšie precítiť príjemnú atmosféru v prírode. Možno budete mať šťastie na pozorovanie spomínanej zveri. To sa sem však budete musieť vybrať v netradičný čas, pretože ľudmi sa to tu len tak hemží a zver sme veru nestretli žiadnu.

Výhľad z pozorovateľne zveri Vydrica.Výhľad z pozorovateľne zveri Vydrica. Môžete pozorovať najmä pekné trávnaté priestranstvo v okolí a šíre lesy tiahnuce sa smerom k vrcholu Kamzík.

Náročnosť

Poloha pozorovateľne bola vybratá zjavne aj s ohľadom na čo najlepšiu dostupnosť. Autom sa až priamo sem doviezť nemôžete, takže pohľady na horizont nie sú celkom zadarmo. Túra patrí medzi klasické malokarpatské pohodovky. Trasy z Rače zvládnu dôchodcovia, i rodiny s deťmi a samozrejme horskí cyklisti. Treba sa však pripraviť na výraznejšie stúpanie na začiatku až po hlavný hrebeň Malých Karpát. Ku klasickým malokarpatským problémom, s ktorými sa môžete stretnúť i na tejto túre, patrí šmykľavé blato po dažďoch, alebo klzké, zmrznuté chodníky v zime. Túra k pozorovateľni je vhodná počas všetkách ročných období bez rozdielu.

Zostup z pozorovateľne zveri Vydrica.Zostup z pozorovateľne zveri Vydrica. Zostúpili sme Knižkovou dolinou, po zelenej značke, ktorá môže byť nepríjemne namrznutá.

Otváracie hodiny, vstupné

Pozorovateľňa zveri Vydrica je prístupná celoročne a bezplatne.

Možnosti prespatia a opekania

Keďže pozorovateľňa sa nachádza v prírodnej rezervácii, nemali by ste tu prespávať, alebo táboriť. Často sa zvykne opekať na neďalekej Pánovej lúke, trochu vzdialenejšom Malom Slavíne, alebo Dolnom Červenom kríži, kde je k dispozícii viacero ohnísk. Na všetkých spomenutých miestach sa nachádzajú i veľké turistické prístrešky. Ten na Malom Slavíne je momentálne (2022) v prestavbe na nový modernejší prístrešok.

Kedy sa oplatí navštíviť pozorovateľňu

Prechádzka k pozorovateľni zveri Vydrica sa vyplatí, keď rozmýšľate o nenáročnom výlete na pár hodín. Ak si tu chcete vychutnať skutočný pokoj, radšej ju navštívte mimo víkendu, alebo skoro ráno, či na večer. Vtedy sa zrejme vyhnete masám a možno uvidíte i západ slnka.

Zaujímavosti o lokalite

K zaujímavostiam o pozorovateľni patrí fakt, že je zhotovená z lokálnych smrekovcov pochádzajúcich priamo z bratislavského lesoparku. Postavená bola pracovníkmi Mestských lesov.

Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí

  • Zbojníčka - obľúbená studnička s miestom pre posedenie
  • Pánova lúka - prekrásna horská lúka s možnosťami na opekanie
  • Dolný Červený kríž - nenáročný turistický cieľ s veľkým prístreškom a priestranstvom s ohniskami
  • Malá Baňa - ľahko dostupný vrchol nad Račou, s prekvapivými výhľadmi

Informácie o článku

  • Autor článku: Martin Kiňo
  • Autor fotografií: Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.