Pôvodne ťažobná jama Konopiská je pozoruhodná lokalita, na ktorú narazíte neďaleko obce Rohožník. Bývalý ťažobný areál je v súčasnosti rekultivovaný a do značnej miery zaplnený vodou. V podstate ide o akýsi mix jazera, lúky a lesného spoločenstva. Miesto je tiež považované za významnú paleontologickú lokalitu, keďže sa tu našlo viacero pozostatkov a fosílií morských a suchozemských živočíchov.
Zaujímavosťou je, že Konopiská sú vyhlásené za súkromný prírodný chránený areál, ktorý je vo vlastníctve ťažobnej, cementárskej spoločnosti Holcim. Dozor nad miestom potom realizuje rybárska stráž MO SRZ Rohožník, aspoň tak uvádza značka, ktorá je pri vstupe na Konopiská.
Konopiská sme mali možnosť navštíviť niekoľko krát. Azda najviac sa nám tu páčilo počas jari, keď ešte tak slnko nepražilo a príroda sa tu pomaly prebúdzala zo zimného spánku. Príjemne sa tu sedí na lavičke pri jazierku a pozoruje pokojná vodná hladina. Miesto preto môžeme odporučiť ako zaujímavú medzizastávku na potulkách Slovenskom, kde môžete na chvíľku zrelaxovať a následne sa vybrať ďalej, za ďalšími dobrodružstvami :)
Na mieste
O areáli Konopiská sa dá povedať, že nejde o príliš známu lokalitu a preto tu nenarazíte na príliš veľa ľudí. Známejšia je skôr medzi rybármi, ktorí tu s obľubou lovia počas rybárskej sezóny a nájdete ich posedávať na brehu jazera.
Z času na čas sem zavítajú domáci obyvatelia Rohožníka, prípadne nejaký zablúdený turista na bicykli. My sme tu okrem rybárov narazili napr. na mládež, ktorá posedávala neďaleko prístupovej cesty a zopár ľudí, ktorí sa sem prišli prejsť. V rámci obce Rohožník sú určite známejšie a o niečo navštevovanejšie Rohožnícke rybníky, ktoré sa rozprestierajú v severozápadnej časti obce.
Vstup na Konopiská je prehradený závorou a veľkými, o seba oprenými balvanmi – kamennými blokmi. Pred vstupom je aj mini-parkovisko, ktoré je naozaj „mini“ a veľa áut sa sem nezmestí. Takže autá občas parkujú aj popri ceste. Ďalšie parkovisko je potom priamo v areáli, ale na vstup je zrejme potrebné povolenie. Lokalita však nie je extrémne navštevovaná, takže s parkovaním problém nebude ak sem dorazíte autom. Bez ťažkostí sa sem však dostanete aj z obce na bicykli.
Opticky pôsobí bývalé ílovisko ako niečo medzi jazerom a zaplavenou lúkou s prímesou lesných spoločenstiev a lúk. Počas roka sme tu boli dva krát a hladina jazera mala rozdielnu výšku. Brehy v oblasti lúk boli na niektorých miestach trochu podmáčané. Bolo preto zložitejšie prísť k vodnej hladine, aby sme sa nemuseli brodiť blatom. Keď sme prišli druhý krát, problémy sme s tým nemali. Z popod vodnej hladiny sem-tam vytŕčajú stromy a trsy tráv. Celkovo pôsobí lokalita veľmi pokojne a počas zamračeného počasia až melancholicky. Je preto príjemným miestom na rozjímanie. V okolitých lesoch je však väčší výskyt hmyzu, čo je trochu nepríjemné.
Prechádzku okolo celých Konopísk moc neodporúčame, vzhľadom na to, že areál v západnej časti je husto zalesnený a veľmi ťažko priechodný. Nie že by to nebolo možné, ale až tak to za to nestojí. Ideálom na prechádzky je preto severná časť, kde je betónová cesta. Narazíte tam aj na informačný panel, kde si môžete čo-to prečítať o mieste, na ktorom sa práve nachádzate. Kúsok z tade, na malej lúčke je parkovisko z ktorého vedie lesom zarastená cestička pomedzi drobné močariská ukryté v lese. Cestička smeruje k hlavnej ceste z Rohožníka do Kuchyne. Po vyjdení z lesa prejdete ponad riečku Vývrat. Je to však vcelku nezáživná lokalita :)
Východnou a južnou časťou zas vedie vyšľapaný chodník. To sa už nachádzate na lúke s menšími kopčkemi. V týchto miestach sú veľmi zaujímavé stromy, ktoré vytŕčajú spod vodnej hladiny. Ak máte smäd, môžete sa nechať odnavigovať nápismi, ktoré informujú o pitnej vode. Dorazíte následne k pekne vybudovanému prameňu s pitnou vodou. Vedľa je ceduľa s nápisom, že ide o pitnú vodu. Je uvedený aj názov prameňa – Františkové lázne :).
Zamokrené oblasti na západ od Malých Karpát sú známe výskytom bobrov. Neinak je to aj v prípade Konopísk. Pri prieskume lokality na juhozápade sme narazili na niekoľko bobrích hrádzok a veľké množstvo obhryzených stromov. Bobrov sme tu však nevideli, hoci počuli sme od hrádzok „zvláštne“ zvuky :) Bobra sme pravdepodobne aj vyplašili, keď sme sa brodili lesom a pár metrov od nás sa niečo rozbehlo a po chvíli „čľuplo“ do lesného močariska.
Ako sa sem dostať
Bývalá ťažobná jama Konopiská leží v južnej časti obce Rohožník, neďaleko železničnej stanice. Najjednoduchší prístup sem je od cementárne v Rohožníku. Vedie z tade asfaltka až priamo k lokalite. Odbočka k cementárni od hlavnej cesty je dobre viditeľná. Je v podstate na konci (resp. začiatku) obce Rohožník. Na prvej križovatke, keď prejdete mostom ponad železnicu, následne odbočíte doprava. Na ďalšej križovatke zabočíte ešte raz doprava a po pár minútach ste na mieste. Vstup je prehradený závorou, takže zaparkovať – ak ste došli autom, musíte na malom parkovisku, kde sa zmestí len zopár áut.
Spomenúť možno aj modrú turistickú trasu, ktorá začína v Rohožníku a smeruje do kopcov Malých Karpát. Hoci Konopiskami priamo neprechádza, križuje však prístupovú cestu. Takže, ak chcete začať túru z obce smerom do Malých Karpát, môžete si na chvíľu odskočiť aj na Konopiská. Od modrej trasy je to približne 1,5 km.
Vývoj územia Konopiská
Z histórie Konopísk možno spomenúť, že sa tu od roku 1970 až do roku 1998 ťažil íl, pre potreby cementárne v Rohožníku. V období rokov 2000 – 2002 sa následne začala lokalita revitalizovať. Miesto bolo vyčistené od odpadu, postupne sa spevnili svahy. Bolo tu vytvorených 6 ostrovčekov a vysadili sa mladé stromčeky. Od roku 2003 boli vybudované zariadenia na udržiavanie výšky vodnej hladiny, kvôli ochrane vtáctva, pred náhlym zvýšením vodnej hladiny počas období hniezdenia.
Biodiverzita prostredia
Význam lokality Konopiská podčiarkuje aj to, že tu možno nájsť 3 typy prírodných spoločenstiev – mokraď, lúku a les v ktorých môžeme vidieť rôzne druhy živej prírody. Konopiská obľubuje veľké množstvo živočíchov a hlavne vtáctva, ktoré tu buď hniezdi, prelieta, alebo hľadá potravu. Vtipné však bolo to, že keď sme sem prišli po obede, všetci vtáci zrejme hniezdili v korunách stromov a na voľnom priestranstve sme skoro žiadneho nevideli. Väčší však bol výskyt rýb, ktoré boli vidieť pod vodou a sem tam aj nejaká vyskočila nad vodnú hladinu. Zrejme je dobré sem prísť včas ráno, keď sú vtáci viac aktívni.
Viac informácií o jednotlivých spoločenstvách nájdete na vybudovanej informačnej tabuli, ktorá sa nachádza pri vychádzkovej trase. Prinášame Vám však menší výťažok toho, čo by ste sa tam dočítali:
Čo sa týka mokradí, spomenúť môžeme napríklad potápku hnedú, volavky popolavé a biele, ktoré si tu pochutnávajú na žabách a menších rybkách. V trstinách a na brehoch jazierka sa vyskytujú viaceré druhy kačíc. Na love tu môžete stretnúť kaňu močiarnu. Stavy vtáctva ďalej dopĺňajú: trsteniarik škriekavý, kúdelníčka lužná, trasochvost biely. Z obojživelníkov tu majú zastúpenie napríklad mlok bodkovaný (aktívny hlavne v noci) a rosnička zelená, ktorá je považovaná za najkrajšiu slovenskú žabu.
Nad lúkami Konopísk prelietajú strnádka žltá a mlynárka dlhochvostá. Vidieť možno aj vzácneho vtáčika – včelára lesného, ktorý vyhľadáva hniezda ôs a živý sa ich larvami. Na Konopiskách žijú aj netopiere, ktoré tu zastupuje raniak hrdzdavý. Cez deň odpočívajú v dutinách stromov a po večeroch lovia hmyz. Na lúkach za jazerom rastie vzácny kosatec sibírsky a vstavačovec strmolistý.
Lesné spoločenstvo tu zastupuje napríklad hniezdiaca sýkorka bielolýca, či žlna zelená, ktorá rozhrabáva mraveniská a pomocou jazyka chytá mravce. Typickým obyvateľom lesa Konopísk je ďateľ veľký, ktorý sa živý podkrovným hmyzom.
Zaujímavosti v okolí
- Rohožnícke rybníky – sú priamo v obci Rohožník. Vcelku pekné miesto na prechádzky, alebo na rybačku.
- Vodná nádrž Vývrat – neveľká vodná nádrž a chatová oblasť neďaleko Rohožníka.
- Kuchyňa a Bobria hrádza – ďalšia z vodných nádrží v blízkom okolí. Táto je špecifická tým, že tu bol vybudovaný drevený chodník ponad vodnú hladinu. Vybudovaný tu bol aj náučný chodník.
- Tri kríže nad Pernekom – zaujímavé miesto s výhľadom na Borskú nížinu. Nájdete tu okrem krížov aj provizórnu kaplnku, ohnisko a jaskynku s cirkevnými predmetmi.
- Plavecký hrad – hrad nad Plaveckým podhradím. Veľmi dobre dostupný. Zrúcanina je vcelku zachovalá a sú z nej nádherné výhľady.
- Malacky – neďaleké mestečko s viacerými zaujímavosťami
- Vápenná a Vysoká – veľmi pekné 700vky v Malých Karpatoch