V mestách a ich okolí sú čoraz populárnejšie rôzne druhy fariem, minizoo, či výbehov zvierat v kombinácii s možnosťou relaxu. Dnes už totiž nie je vôbec bežné, že deti prídu do kontaktu s kedysi bežnými domácimi zvieratami. Takéto farmy sa tešia čoraz väčšiemu záujmu. Neďaleko Bratislavy môžete navštíviť podobný objekt s názvom Biofarma Príroda v Stupave. Na svoje si tu prídu práve decká, ale príjemne tu môžu stráviť deň aj ich rodičia.

Vstupná brána do BiofarmyVstupná brána do Biofarmy. Z informácií pri vstupe sa dozviete, že je v lete otvorené denne od 10:00 – 21:00. Počas zimnej sezóny od októbra do marca od 11:00 – 20:00.

Biofarma Príroda má návštevníkom určite čo ponúknuť. Okrem rôznych domácich zvierat, ktoré sú často pustené a potuľujú sa po farme tu nájdete aj kolibu s reštauráciou, s ponukou tradičných jedál. V miestnej pekárni si môžete kúpiť domáce pečivo a výrobky s ovčieho syru. Areál je doplnený o rôzne atrakcie pre deti, vrátane malého kolotoča, či preliezok. Budovy sú ladené v drevenom, ľudovom štýle, doplnené o rôzne sochy vyrezávané z dreva.

Pobavíte sa tu na vtipných tabuliach s nápismi typu „Veľa vecí ešte nie je u nás na farme dokonalých, robíme však všetko preto, aby sa to zlepšilo. Faktom však je, že zblázniť sa kvôli tomu nemusíme a ani nemienime“ :).

Biofarma tiež organizuje akcie pre školy a škôlky. Výhodou farmy je aj jej blízkosť k hlavnému mestu. Ak teda neviete kam s deťmi na pár hodín v oblasti Bratislavy, vyskúšajte práve Biofarmu Príroda pri Stupave.

Prvé metre za vstupomPrvé metre za vstupom. Väčšina ľudí si to nasmeruje vľavo, hneď k občerstvovacím zariadeniam.

OvečkyOvečky. Neďaleko nás sa zrazu z poza stromčekov vynorilo stádo ovečiek. Jedna po nás neskôr začala škaredo zazerať :)

Kde nájdete biofarmu

Biofarmu Príroda nájdete asi 2,5km za Stupavou v smere na Lozorno resp. približne 20km od Bratislavy. Leží v lesoch, rozprestierajúcich sa pod Malými Karpatami a preto je nutné z hlavnej cesty odbočiť smerom doprava do lesného porastu. Na odbočku upozorňuje tabuľa. Asfaltkou, ktorá vedie lesom sa behom chvíľky ocitnete na mieste. Cesta je v niektorých úsekoch úzka, tak tu treba zvýšiť opatrnosť.

Pred vstupom do farmy sú vytvorené parkovacie miesta, no často sa parkuje, kde sa dá. Najmä popri príjazdovej ceste. Počas víkendov tu totiž nie je vôbec jednoduché zaparkovať. Miesto je extrémne populárne. Najlepšie je však, aj napriek ťažkostiam s parkovaním, vydať sa sem autom.

Autobusom je možné doviezť sa na zastávku tzv. trafostanica, resp. do Stupavy, alebo Lozorna a odtiaľ pokračovať k farme. Takáto prechádzka nemusí sedieť každému. Záleží na čo máte chuť. Ak sa predsa len rozhodnete prejsť, určite nebudete ľutovať, akurát musíte brať do úvahy, že prístupové cesty (okrem trasy z Lozorna – značená modrou značkou resp. kombináciou žltej a modrej značky, alebo komplikovanejšej trasy zo Stupavy cez Červený domček) nie sú značené. Bude to tak trošku dobrodružstvo. Ak by ste šli pešo z Lozorna, odporúčame začať pri cintoríne, prejsť sa popri golfovom ihrisku a pokračovať k farme. Je to pekná minitúra v nenáročnom teréne.

Ak sa rozhodnete sem vyraziť na bicykli, urobíte dobre. Ubudnú problémy s parkovaním a cyklovýlet tiež poteší. Cesta ale nebude najvhodnejšia pre cyklistiku s deťmi, pretože by ste museli ísť po hlavnej zo Stupavy, kde budete cyklocestu hľadať celkom márne. Dá sa ísť aj lesom, to je však cesta vhodná pre deti, ktoré už majú skúsenosti s horskou cyklistikou.

Parkovisko pred BiofarmouParkovisko pred Biofarmou. Parkovisko nie je príliš veľké, takže z veľkou pravdepodobnosťou sa môže stať, že budete parkovať niekde popri ceste. To môže spôsobovať viacero problémov, hlavne počas zvýšenej návštevnosti, pretože cesta nie je príliš široká.

Čo nájdete na Biofarme Príroda?

Nájdete tu predovšetkým zvieratká. Zvieratká sú držané v príjemných výbehoch, ktoré nepôsobia stiesnene ako v klasickej zoo. Tvory vyzerajú spokojne a zdravo. Môžete tu poobdivovať takmer všetky domáce zvieratká, ktoré už vaši chrobáčikovia celkom isto poznajú z rozprávkových knižiek. Tu ich môžu vidieť naživo. Prasiatka, sliepky, ovce, kone, somár, zajace, kačky a ďalšie. K niektorým zvieratkám sú na infotabuliach popísané aj ich životné osudy. Napríklad ako tunajší koník Kubko prišiel pri ťažkej práci o oko.

Okrem zvieratiek tu môžete obdivovať i prekrásne stromy. Univerzita Komenského tu totiž kedysi vysadila niečo ako arborétum. Celý areál je zasadený v lese a pekne súzvučí s okolím. Takisto sem dobre zapadajú drevené stavby v intraviláne farmy. Tie ukrývajú pekáreň a reštaurácie, kde si môžete dať čerstvé halušky a inú slovenskú klasiku. Práve preto je toto miesto tak populárne na víkendové výlety s rodín s deťmi. Domčeky sú postavené štýlom dreveníc. Obsluha má čo robiť, aby stihla obslúžiť množstvo hladošov. Kým čakáte na jedlo, deti sa môžu zahrať na ihrisku.

Niekomu môžu byť davy ľudí, ktoré farma priťahuje nepríjemné, ale tieto negatíva sú vyvažované celkovou čistotou prostredia, možnosťou spojiť obed s prehliadkou areálu a najmä dobrým pocitom z komfortného ustajnenia zvierat. Všetky totiž pôsobia spokojne a blahobytne. Na rozdiel od tých nervózne pobehujúcich v zoo.

Prechádzka areálu a nejaký ten obedík prípadne poobedná kofolka vám zaberú tak 2 hodiny času. Záleží ako sa tu rozšupnete.

V tejto luxusnej vilke býva prasiatko.V tejto luxusnej vilke býva prasiatko. Je však dobre dodržiavať vzdialenosť od ohrady, aspoň tak sa dočítate z výstrahy.

DreveničkaDrevenička. Budovy na biofarme sú typické svojim retro-vzhľadom. Pôsobí to veľmi milo, až folklórne :)

Reštaurácia – koliba

Kúsok za vstupom do farmy je reštaurácia v štýle koliby. Jedná sa o tradičnú kolibu, ktorá pochádza zo Zuberca, kde bola rozobratá a následne pôvodnou metódou postavená v areále Biofarmy. Čo sme si všimli, tak reštaurácia je medzi návštevníkmi veľmi obľúbená. Boli sme tu aj mimo najväčších návalov v sezóne a terasa bola slušne obsadená. Vedľa reštaurácie je miniihrisko a kolotoč. Ak ste tu s deťmi, tak počas čakania na jedlo ich môžete pustiť sa sem trochu vyhrať.

Čo sa týka jedál, tak sa môžete tešiť na tradičné slovenské špeciality ako bryndzové halušky, pirohy, guláš či kapustnica. Ceny sú vcelku prijateľné, hlavne pre Bratislavčanov, ktorí sú zvyknutí na predražené jedlá v hlavnom meste :). Cenník aj s ponukou jedál nájdete na stránke biofarmy. Reštaurácia je otvorená denne od 10:00 – 21:00. V zimných mesiacoch potom od 10:00 – 20:00.

Reštaurácia s letnou terasou. Reštaurácia s letnou terasou. Na farme si môžete posedieť napríklad pri pivku, vo vcelku peknom prostredí.

Škola v prírode

Biofarma organizuje rôzne akcie pre školy a škôlky a to hlavne v letných mesiacoch. Deti si tak môžu pozrieť areál farmy, pravdepodobne aj s výkladom. Na farme je škole v prírode venovaná budova s nápisom „škola v prírode“, kde sa realizuje výučba. Počas návštevy biofarmy budete okolo nej určite prechádzať. Možnosť oboznámiť deti s domácimi zvieratkami a životom na farme hodnotíme veľmi pozitívne. Mnohé dnešné moderné deti totiž zvieratká poznajú len z televízie alebo z obrázkov. Takto sa s nimi môžu zoznámiť na živo.

Škola v prírodeŠkola v prírode. Areál biofarmy sa počas leta využíva aj na vzdelávacie účely pre školy a škôlky.

Pekáreň

Blízko koliby – reštaurácie nájdete starú pekáreň. V drevenom domčeku je obchodík, kde si môžete kúpiť rôzne výrobky z pečiva. Zaujme hlavne domáci chlieb, bochník či koláče. Kúpiť si však môžete aj výrobky z ovčieho mlieka, ako napr. bryndzu, žinčicu, alebo údený syr a korbáčiky. Pekáreň je otvorená denne od 10:00 – 18:00, v zimných mesiacoch potom len cez víkendy od 11:00 – 17:00.

Stará pekáreňStará pekáreň. V pekárni si môžete kúpiť tradičné potraviny ako chlebík, koláče, či rôzne výrobky z ovčieho mlieka.

Okolie farmy a náučný chodník

K biofarme vedie zelený náučný chodník zo Stupavy. Začína v centre Stupavy na námestí Svätej trojice a končí na samotnej farme. Dĺžku má 3 kilometre, takže prejsť ho celý by ste mali zvládnuť určite do hodinky. Každých 300m je osadená náučná tabuľa s popisom miesta. My sme sa kvôli nedostatku času vybrali pozrieť len kúsok za farmu smerom ku koníkom a danielom. K výbehom sme sa dostali cez akúsi lúku, ktorá bola plná hmyzu. Ten sa na nás doslova nalepil a zbavili sme sa ho až pri vstupe do auta. Koníky vo výbehu boli pokojné. Avšak daniele, keď nás zbadali, sa splašili a následne schovali v opačnom kúte ohrady.

Ohrada neďaleko BiofarmyOhrada neďaleko Biofarmy. Niekoľko stovák metrov za Biofarmou je ohrada s koňmi a danielmi.

Pri koníkochPri koníkoch. K ohrade sme prešli cez lúku, kde bolo neskutočne veľa hmyzu. Hmyz nás potom sprevádzal až do auta.

Aké zvieratá sme videli na biofarme?

Prvé zvieratá, na ktoré sme narazili boli koník Kubo a kobyla Mica. Z tabule pred ohradou sa sme si prečítali smutný osud Kuba, ktorý prišiel počas služby vo Vysokých Tatrách o oko. Mal byť utratený, avšak bol zachránený a svoj život si teraz pokojne dožíva na biofarme. Spoločnosť mu robí jeho verná družka Mica, ktorá sa od neho nepohne ani na krok. Kubo si kľudne postával pod prístreškom a upreným pohľadom akoby sledoval ľudí. Mica si zas odfrkovala a pózovala nám pred objektívom.

Koník KuboKoník Kubo. Milený koník Kubko, ktorý prišiel pri práci v Tatrách o oko. Nakoniec bol uchránený pred utratením a prevezený sem na biofarmu.

Kobyla MicaKobyla Mica. Z internetu sa dočítate, že je to svojhlavá kobyla ťažných Norikov :)

Pár metrov od koníkov sa pásli voľne pobehujúce ovečky. Vyzerali že sú na ľudí zvyknuté. Jedna sa na nás zahľadela veľmi prenikavým, až bodavým pohľadom a stroho zabékala. Obďaleč si zas na chlebe pochutnávala exotická kačka s veľmi špecifickým zafarbením okolo zobáku. To sme sa už nachádzali pri prasiatku, ktoré si pokojne vylihovalo na teraske svojho chlieva. Na biofarme sme narazili ešte na jedno prasiatko, ktoré bolo veľmi slušne vypapkané a ktoré by jasne vyhralo súťaž o najflegmatickejšieho tvora celej biofarmy :).

Žeby nejaký druh kačky?Žeby nejaký druh kačky? Po biofarme pobehuje kadečo. Narazili sme aj na takýto druh, zrejme kačky s veľmi zaujímavou "plastikou" tváre :)

Obedňajšia pohodaObedňajšia pohoda. Tak toto prasiatko špecifického druhu má vyslovene "na saláme".

Na chvíľu sme sa zastavili pri zajačikoch. Jeden si veselo hryzkal dajakú pochutinu. Počas prechádzky nám cestu skrížil kŕdeľ husí, ktoré viedol statný gunár. Pôsobil mierne agresívne a napaprčene. Asi sa bál, že mu niekto ukradne družky. Naopak veľmi pokojný bol psík s bielou srsťou, ktorý si polihoval vo svojej ohrádke. Nedal sa vyrušiť ani húfom malých detí, ktoré na neho robili rôzne „opičky“. Na biofarme sme určite nevideli všetky zvieratá, pretože počas našej návštevy strašne pražilo slnko a zvieratká, pokiaľ bolo možné, boli zalezené vo svojich búdach.

Husi na výleteHusi na výlete. Hlavný husí šéf robil veľké ramená a pôsobil, že mu tam trochu zavadziame :)

Ohrada so psíkom BodríkomOhrada so psíkom Bodríkom. Psík pôsobil veľmi flegmaticky a to aj napriek tomu, že k nemu prišla skupinka detí, ktoré sa ho snažili rozptýliť všemožným spôsobom.

Čo si pozrieť v okolí?

  • Múzeum Ferdiša Kostku v Stupave - expozícia habánskej kultúry
  • Kaštieľ v Stupave s parkom - prechádzka tunajším parkom je vhodná pre rodiny s deťmi, ale aj starších ľudí
  • Hrad Pajštún - ruina hradu nad Stupavou ponúkajúca okrem kúska histórie Slovenska i luxusné výhľady, ale aj lezenie na tunajšom vápencovom brale
  • Vyhliadka pod Pajštúnom - málo známe výhľadové miesto pod hradom Pajštún
  • Dračí hrádok - ruina hradu za obcou Borinka
  • Medené hámre - horská obec a veľmi zaujímavý, opustený kameňolom s možnosťami lezenia skalných ciest
  • Vodná nádrž Lozorno - príjemná, nekomerčná priehrada pod Malými Karpatami, vhodná na kúpanie a rybolov, alebo len tak na prechádzku
  • Bobria hrádza v Kuchyni - lokálny turistický hit v podobe visutej lávky nad vodnou hladinou priehrady

ProfilovkaProfilovka. Kto vie, aký ho čaká osud..

Ubytovanie v oblasti Stupavy

Booking.com

Fotografie z Biofarmy Príroda