Mikovčákova rozhľadňa je nevysoká kamenno-drevená turistická rozhľadňa, nachádzajúca sa neďaleko Turzovky a obce Dlhá nad Kysucou. Vybudovaná bola na vrchu Kamenité (834 m. n. m.). Autormi rozhľadne sú Stano, Martin a Viktor Mikovčákovci, po ktorých je rozhľadňa pomenovaná. Otvorená verejnosti bola v roku 2005 a je považovaná za prvú oficiálnu turistickú rozhľadňu na Kysuciach.
Mikovčákova rozhľadňa má veľmi dobrú dostupnosť, je preto vhodným cieľom na nenáročnú turistiku. Vhodná je aj pre lenivých turistov, ktorým sa nechce veľmi šliapať. Stačí si rezervovať cca dve hodiny času na cestu tam a späť. Aj vďaka dobrej dostupnosti sa na ňu pravidelne organizujú trojkráľové výstupy turistov zo všetkých strán. V čase vianočných sviatkov v objekte rozhľadne dokonca nájdete ozdobený vianočný stromček (aspoň sa tak píše na informačnej tabuli pri rozhľadni).
Na vrchu Kamenité okrem rozhľadne narazíte ešte na prístrešok so strieškou, v ktorom sa dá v prípade nepriaznivého počasia prečkať noc. Je tu tiež stožiar s vysielačom, viditeľný už z diaľky. Pár minút pešo od rozhľadne smerom na západ je potom menšia kaplnka s lavičkou. Skrátka, jedná sa o príjemné miesto, ktoré vám zanechá pokoj v duši a ani sa pri tom veľmi nezapotíte.
Ako k rozhľadni
K rozhľadni sa dá dostať bez problémov zo všetkých svetových strán, keďže toto miesto križujú viaceré turistické chodníky. Vhodným východiskovým bodom môže byť Dlhá nad Kysucou, odkiaľ sem vedie žltá značka. Rovnako sem vedie žltá značka z Turzovky, z jej južnej časti – z osady Turkov. Z hľadiska času sú tieto dva varianty najrýchlejšie – zhruba za hodinku ste pri rozhľadni. Stúpanie z týchto miest je pozvoľné s prevýšením približne 300 metrov, ktoré je viac-menej rovnomerne rozložené. Určite sa nejedná o nejaký „brutálny“ výstup.
Samozrejme sú tu aj ďalšie varianty ako sa k rozhľadni dostať. Môžete vyskúšať trasu po červenej turistickej značke vedúcej zo Semeteša, prípadne po zelenej a červenej z Dlhého Poľa. Jedná sa však o dlhšiu vychádzku. No pokiaľ máte viac času, môže byť dobrá voľba.
Na rozhľadňu z Turzovky, z časti Turkov
My sme sa rozhodli práve pre tento variant, vzhľadom na to, že sme boli trochu limitovaní časom a v ten deň sme sa chystali do Javorníkov, takže spraviť si výletík na maximálne 3 hodinky nám úplne vyhovovalo. Auto sa dá v zaparkovať na konci Turkovskej cesty, pri smetných košoch, ešte pred vstupom do lesa. Nie je tam síce parkovisko, no niekoľko miest na zaparkovanie vášho tátoša sa tu nájde.
To, že ste na mieste, spoznáte aj podľa smerovníka, ktorý je vidieť od cesty (hoci je tak trochu schovaný medzi vetvami stromov). Keď sa naň pozriete, zistíte, že k Mikovčákovej rozhľadni to trvá hodinu a päť minút, čo je vcelku presný odhad. Nám to trvalo niečo vyše hodinky a to sme po ceste ešte zbierali huby. Prvá polovica trasy vedie lesom s asfaltkou. Neskôr sa zmení na klasickú lesnú cestu. Na stromoch sú sporadicky vyznačené žlté šípky a značky, takže s navigáciou nebudete mať väčší problém.
Približne v polovici výstupu sa trasa stočí výrazne doprava, takže si treba dávať pozor, aby ste nezabudli odbočiť. Väčšie nástrahy vás už potom nečakajú. Túto časť trasy nám trochu znepríjemňovalo blato, ktorého tu bolo požehnane a tak sme radšej chodili popri lesnej ceste. Keď budete vychádzať z lesa, zbadáte vysielač, pod ktorým sa rozhľadňa nachádza. Tu už nemáte kde zablúdiť a čochvíľa ste pri rozhľadni. Výstup z Turzovky-Turkova je nenáročný, celá trasa vedie len do mierneho kopca. Väčšia časť trasy prechádza lesom a posledných pár sto metrov po hrebeni prevažne lúčneho charakteru.
Pri rozhľadni
Po príchode k rozhľadni zistíte, že okrem nej je tu neveľký drevený prístrešok, ktorý je z dvoch strán chránený drevenými doskami. Prístrešok je krytý a preto môže slúžiť aj na núdzové prenocovanie. Je v ňom stolík, takže sa tu dá príjemne posedieť, navyše ste čiastočne chránení pred vetrom. Pred prístreškom je ohnisko, dajú sa tu teda pokojne opekať špekáčiky. Niekoľko desiatok metrov za rozhľadňou sa nachádza vysoký stožiar, ktorý zrejme slúži ako vysielač. Je viditeľný už z ďaleka a v podstate tvorí optickú dominantu kopca. Vyliezť naň sme sa však nechystali. :)
Počas našej návštevy Mikovčákovej rozhľadne sa obďaleč na miestnych lúkach páslo stádo kráv, ktoré sa však splašilo hneď, ako nás uvidelo – kravičky zaliezli pod koruny stromov na okraji lesa. Našli sme tu i zopár malín. Zaujali nás pekne spracované drevené smerovníky, ktoré vzhľadovo ladili s rozhľadňou.
Pre tých, čo sa chcú dozvedieť niečo viac o danej lokalite, nájdu tu informačný panel. Dočítate sa na ňom najmä o Beskydsko-Javorníckej lyžiarskej bežeckej magistrále, aj s popisom bežeckých trás. Nechýba ani mapka so zaujímavosťami v okolí. Zároveň tú nájdete niekoľko strohých faktov aj o rozhľadni. Týchto informácií by mohlo byť viac. Pochváliť však možno to, že objekty pri rozhľadni, či už sa jedná o prístrešok, informačnú tabuľu, alebo priľahlé smerovníky, sú postavené v podobnom štýle ako rozhľadňa a tvoria tak vzhľadovo kompatibilný celok.
Kaplnka u Zajacov
Jedna zo zaujímavostí o ktorej sme netušili a ktorá sa nachádza neďaleko rozhľadne je Kaplnka u Zajacov. Kaplnku uvidíte, keď budete prichádzať na vrch Kamenité z východného smeru, či už od Semeteša, prípadne z Turkova. Jedná sa o drobnú kaplnku, zasadenú medzi dva stromy, s malým plôtikom. Pred kaplnkou je lavička, kde môžete rozjímať.
Objekt rozhľadne
Mikovčáková rozhľadňa je vybudovaná z dreva a kamenia v štýle ľudovej architektúry. Základná konštrukcia rozhľadne je kamenná, s drevenou vyhliadkovou vežou. Objekt nie je vysoký, môže mať tak 5 metrov. Čo sa vyhliadky týka, tá je približne 3 metre nad zemou. Je to trochu škoda, ak by bola o čosi vyššia, odhalila by našim očiam väčší kus z nádhernej krajiny. Napriek tomu sú výhľady dostačujúce a turistom majú čo ponúknuť.
Opticky pôsobí rozhľadňa pevným dojmom, no pri bližšom preskúmaní sme zistili, že niektoré drevené časti sú v horšom stave (august 2016). Týka sa to tiež vyhliadkovej plošiny, na ktorej boli v niektorých miestach drevené dosky podlahy výrazne prehnuté či popraskané a trocha sme sa báli, aby sa pod nami neprepadli. Našťastie sa tak nestalo. Ešteže je hlavná konštrukcia rozhľadne z kamenia. Každopádne veľmi oceňujeme snahu ľudí, ktorí rozhľadňu dobrovoľne vybudovali a takýmto spôsobom zatraktívnili turistom túto časť slovenskej krajiny.
Do rozhľadne sa dostanete cez nízky vchod, takže vyšší ľudia si musia dávať pozor na hlavu. Na vyhliadku potom vedie klasický drevený rebrík. Na to, že je rozhľadňa pomerne útla, bolo na plošine relatívne dosť miesta a to aj v prípade že máte batoh. To pri mnohých rozhľadniach nebýva zvykom. Na vrchu sme sa bez problémov pohybovali štyria a priestorovo by určite zvládla i ďalších ľudí. Kvôli „pochybnému“ stavu podlahy by sme to však neriskovali.
Výhľady
Výhľady z Mikovčákovej rozhľadne sú fajn. Nie sú úplne panoramatické, keďže v niektorých častiach zavadzajú lesy. Pretože je rozhľadňa relatívne malá, trošku vám bude výhľad kaziť aj strieška prístrešku pod rozhľadňou. Tento drobný neduh by určite vyriešila vyššia stavba rozhľadne.
Čo sa týka samotných výhľadov, tak pekne vidieť na okolitý kopcový terén. Dominujú výhľady na Turzovskú vrchovinu pri pohľade smerom na sever, na Turzovku. Veľkú časť z výhľadu zaberajú Javorníky. Pri dobrej viditeľnosti je vidieť až na Moravsko-sliezske Beskydy, či Kysucké Beskydy. Možno sa vám pri pohľade na juhovýchod podarí vidieť i pahorky Krivánskej Malej Fatry či Západné Tatry smerom na východ. Nás zaujal najmä výhľad na tajomnú rozhľadňu na západe. Ide pravdepodobne o rozhľadňu Zarúbaná Kýčera, no pôvodne sme si mysleli, že sa jedná o rozhľadňu na Luboch. Na to, aby ste rozoznali jej vrchné kontúry, ktoré vykukujú ponad koruny stromov, však treba mať dobrý ďalekohľad, prípadne skutočne závideniahodný zrak.
Zaujímavosti v okolí rozhľadne
- Rozhľadňa Zarúbaná Kýčera – rozhľadňa nad obcou Veľké Rovné. Dá sa sem spraviť výlet aj od Mikovčákovej rozhľadne po červenej a žltej značke (cca 2-3 hodinky).
- Rozhľadňa na Marťákovom kopci – dostanete sa k nej po červenej značke od Mikovčákovej rozhľadne.
- Rozhľadňa na Luboch – ďalšia z rozhľadní na Kysuciach, ktoré rastú ako huby po daždi. Nájdete ju neďaleko Melocika, keď pôjdete z Bytče smerom do Makova.
- Rodný dom Jozefa Kronera – menšie múzeum venované tomuto umelcovi nájdete v obci Staškov, pár kilometrov za Turzovkou smerom na Čadcu.
- Pútnické miesto Živčáková – pútnické miesto s kostolom, kaplnkou a viacerými prameňmi. Prísť sem môžete pešo z Vysokej nad Kysucou alebo priamo autom cez obec Korňa.
- Ropný prameň v Korni – netradičný prírodný úkaz, kde ropa vyteká priamo na povrch zeme a vytvára minijazierko.