Skalnaté pleso je populárne vysokohorské jazero vo Vysokých Tatrách nad Tatranskou Lomnicou, rozkladajúce sa v oblasti Skalnatej doliny, priamo pod pohľadnými južnými zrázmi Lomnického a Kežmarského štítu. Jeho poloha pod tak pútavými vrcholmi a súčasne s dobrými výhľadmi na Podtatranskú kotlinu ho predurčila na jeden z najatraktívnejších turistických cieľov v Tatrách. Významne k tomu prispieva i fakt, že na Skalnaté pleso vedie z Tatranskej Lomnice lanovka, ktorá sa tu vetví a dokáže vás dopraviť do Lomnického sedla, alebo až na vrchol Lomnického štítu, z ktorého je kúzelný výhľad.
Súčasťou Skalnatého plesa je aj obrovské lyžiarske stredisko, ktorého zjazdovka je najdlhšou na Slovensku a vedie z Lomnického sedla, cez Skalnaté pleso až do Tatranskej Lomnice. Čulý ruch v tejto lokalite preto panuje celoročne. Záujemcov priťahuje i tunajšia hvezdáreň, alebo klasická vysokohorská chata - v tomto prípade s názvom Skalnatá chata, známa aj ako Kaverna. Skalnaté pleso križuje niekoľko turistických trás, ktorými sa dostanete napríklad k Zelenému plesu, cez Veľkú Svišťovku, vybrať sa môžete i k Zamkovského chate, Bilíkovej chate a Rainerovej útulni, smerom na Hrebienok. Skalnaté pleso je dostupné od západu i východu po Tatranskej magistrále, no najkratší a najrýchlejší prístup je z juhu, z Tatranskej Lomnice. Z tejto tatranskej osady máte navyše možnosť sa k plesu dostať i lanovkou.
Východzí bod túry na Skalnaté pleso?
Skalnaté pleso leží nad dôležitým centrom rekreácie vo Vysokých Tatrách - nad Tatranskou Lomnicou, čo je jedna z častí mesta Vysoké Tatry. Táto osada je preto dobre dostupná viacerými formami dopravy. Pod Tatry sa dostanete veľmi rýchlo vlakom, autobusom, a po diaľničnej sieti autom. Hlavným prestupným bodom bude v prípade železničnej a autobusovej dopravy mesto Poprad. Pokračovať môžete až do Tatranskej Lomnice, len v prípade dopravy vlakom, budete musieť prestúpiť v Poprade na tatranskú električku.
Ďalšia forma prístupu na Skalnaté pleso je zo Starého Smokovca cez Hrebienok a pôsobivú Lomnickú vyhliadku, alebo krásnou túrou z Chaty pri Zelenom plese cez Veľkú Svišťovku po Tatranskej magistrále. Za zmienku stojí i trasa z Tatranskej Lesnej dolinou Studeného potoka.
Parkovanie v Tatranskej Lomnici a Starom Smokovci
Tatranská Lomnica ponúka viacero platených možností parkovania, no ako jediná tatranská osada poskytuje i možnosť bezplatne odstaviť auto na obrovskom parkovisku pri dolnej stanici lanovky vedúcej priamo na Skalnaté pleso. Parkovisko je schopné pojať veľké množstvo áut a zároveň je to ideálny štartovací bod túry na Skalnaté pleso. K parkovisku sa dostanete pri zabočení na kruhovom objazde na západe Tatranskej Lomnice smerom doprava, k lyžiarskym svahom.
Ak by ste chceli parkovať v Starom Smokovci, budete si musieť priplatiť. Auto môžete odstaviť hneď v úvode Starého Smokovca na jednom z dvoch veľkých parkovísk, prípadne potom hocikde popri ceste, kde sú na to určené parkovacie miesta. Zväčša vás odnaviguje parkovacia služba. V Starom Smokovci bývajú počas hlavnej turistickej sezóny často upchaté cesty v intraviláne osady a vzniká mierny parkovací chaos. Užijete si to hlavne počas lyžiarskej sezóny. Preto, ak si chcete ušetriť nervy, je lepšie zaparkovať auto na úvodných parkoviskách. V parkovacom automate si potom kúpite lístky.
Výstup na Skalnaté pleso z Tatranskej Lomnice
Výstup na Skalnaté pleso z Tatranskej Lomnice je najpriamejšou variantou prístupu k tomuto cieľu. V súčasnosti predstavuje orientačne jednoduchý výstup po obrovitej zjazdovke, ktorá tu vznikla a je vedená z Lomnického sedla cez Skalnaté pleso až do uvedenej tatranskej osady.
Tento výstup vedie po zelenej turistickej značke. Tá začína v centre Tatranskej Lomnice a následne stúpa k medzistanici lanovky s názvom Štart až sa v závere, tesne pod lokalitou Skalnatého plesa napojí na červeno značenú tatranskú magistrálu. Okolo Skalnatej chaty vás potom privedie až k plesu.
Vzhľadom na to, že najpraktickejšie je vyraziť od hlavného - záchytného parkoviska, úvodnú časť zrejme absolvujete po zjazdovke a teda neznačenom chodníku a následne sa napojíte na zelenú značku pred stanicou lanovky. Výstup je zo začiatku možné absolvovať i po serpentínach asfaltky, ktorá rovnako začína pri parkovisku. Stúpa možno miernejšie v porovnaní so zjazdovkou, ale zase je to dlhšia trasa. Asfaltka sa neskôr tiež napojí na zelenú značku.
Chôdza po dlhočiznej zjazdovke, ktorá vás dovedie až ku Skalnatému plesu má charakter horského chodníka. Miestami je pokrytá väčším množstvom skalnej drte a sypkejšieho štrku s prímesou tráv. Ak by ste sa vybrali mimo vyšľapaného chodníka, pôjdete zväčša po trávnatejšom povrchu. Turisti, ako sme si všimli, využívajú na výstup celú šírku zjazdovky a nie vždy sa pridŕžajú turistického chodníka.
Výstup mimochodom, nie je ničím špeciálne zaujímavý, ak neberieme do úvahy, pekné výhľady na Podtatranskú kotlinu a historickú budovu stanice Štart, ktorá bola zrekonštruovaná a znovu slúži. V niektorých miestach je trasa vyslovene „nevábna“ v dôsledku vybudovanej zjazdovky. Viacero miest je tak bez trávy s prvkami erózie. Často kráčate doslova po hlinenej zemi so sypkým štrkom, čo značne sťažuje výstup, či zostup, kde dokonca môže hroziť riziko pošmyknutia.
Vyššie pasáže sú najstrmšie a teda ako sa budete blížiť k cieľu, náročnosť výstupu bude rásť. Posledných pár sto metrov od Skalnatej chaty je asi najkritickejších. V týchto miestach sme si všimli najviac oddychujúcich a „nadávajúcich“ turistov. Ak to však prekonáte, za odmenu si môžete dať niečo dobré na chate, prípadne v občerstvovacích zariadeniach priamo na Skalnatom plese.
Okolie trasy je inak charakteristické zvyškami lesa, zničeného kalamitou, hoci i tu už vyrastajú nové stromy. Nám sa tento výstup zdal ako dlhý pochod do kopca, navyše v našom prípade sprevádzaný neustálym fúkaním silného vetra. V tento deň nebolo možné využiť ani lanovku. Za dobrých poveternostných podmienok sa ňou však môžete vyviezť až k plesu, prípadne len po stanicu Štart, alebo len na záverečnom úseku Štart - Skalnaté pleso.
Stojí za zváženie, či sa aspoň na jeden z úsekov nevyviezť lanovkou a ušetrený čas využiť na túru v oveľa pútavejšom okolí Skalnatého plesa. Trasa z Tatranskej Lomnice je vďaka lanovke takisto ideálnou možnosťou na turistiku osôb s horšou kondíciou, pohybovými problémami, alebo malými deťmi.
- Odhadovaný čas výstupu z Tatranskej Lomnice: cca 2:30h – 3:00h.
- Dĺžka trasy: cca 5,5 – 6km, v závislosti od toho či vyrazíte z centra, alebo zo záchytného parkoviska
- Prevýšenie: cca 850 – 900m, podľa toho z kade vyrazíte
Výstup zo Starého Smokovca
Táto možnosť výstupu na Skalnaté pleso, predstavuje dlhšiu, no ďaleko atraktívnejšiu trasu akou sa dostať na Skalnaté pleso. Je tu možné vidieť viacero zaujímavostí a zároveň časť trasy v úseku Starý Smokovec - Hrebienok absolvovať zubačkou.
Tento výstup vedie najskôr stúpaním na Hrebienok. Za ním si po ceste k Skalnatému plesu možno pozrieť Studenovodské vodopády, Rainerovu i Bilíkovú chatu. Nad Hrebienkom v smere výstupu na Skalnaté pleso sa priamo pri turistickej značke nachádza Obrovský vodopád. Neskôr je možnosť odbočiť k Zamkovského chate, čo predstavuje len minimálnu zachádzku.
Napokon trasa vedie po červeno značenej Tatranskej magistrále, cez Lomnickú vyhliadku, poskytujúcu polkruhové výhľady na Podtatranskú kotlinu a zároveň možnosť posedieť v drevenom prístrešku.
Táto trasa je dlhšia ako z Tatranskej Lomnice, vhodná pre zdatnejších turistov, no technicky náročná nie je. Na oplátku ponúka oveľa pestrejší výstup, kde budete mať neustále čo obdivovať. Navyše aj stúpanie je o čosi prijateľnejšie, ako v prípade výstupu z Tatranskej Lomnice.
Z nášho pohľadu ide o najatraktívnejšiu možnosť prístupu na Skalnaté pleso z hľadiska turistického vyžitia. Pokiaľ však nemáte času nazvyš, prípadne ste s malými deťmi, je lepšie vyviezť sa na Skalnaté pleso lanovkou z Tatrnaskej Lomnice.
- Odhadovaný čas výstupu zo Starého Smokovca: cca 3:00h – 3:30h
- Dĺžka trasy: cca 9km
- Prevýšenie: cca 835m
Výstup z Tatranskej Lesnej
Táto trasa je sčasti podobná tej zo Starého Smokovca, akurát úvodný výstup sa líši. Výstup totiž začína v Tatranskej Lesnej a vedie popri zurčiacom Studenom potoku. Neskôr sa napája na trasu Tatranskej magistrály kúsok za Rainerovou chatou.
V porovnaní s trasou zo Starého Smokovca ide o menej frekventovanú cestu, ktorej highlightom sú najmä Studenovodské vodopády na ktoré budete počas túry narážať. Pri niektorých boli vybudované i menšie vyhliadky. Väčšinu týchto vodopádov však môžete vidieť aj z trasy od Starého Smokovca, keď pôjdete po zelenej značke.
- Odhadovaný čas výstupu z Tatranskej Lesnej: cca 4:00h – 4:30h
- Dĺžka trasy: cca 9,5km
- Prevýšenie: cca 960m
Výstup cez Zelené pleso
Výstup na Skalnaté pleso cez Zelené pleso predstavuje krásnu, no komplikovanejšiu výstupovú možnosť. Ideálne bude, ak sa deň pred výstupom dostanete na Chatu pri Zelenom plese a prenocujete tam. V opačnom prípade by ste mali pred sebou doslova ultratúru, ktorú môžete začať napr. na Kežmarskej Bielej vode, či v Tatranských Matliaroch. Z Chaty pri Zelenom plese už je prechod na Skalnaté pleso podstatne kratší, hoci stále ide o náročnú túru cez Veľkú Svišťovku s prudkým stúpaním.
Od plesa do týchto miest vedie strmý, kondične náročný výstup po červenej značke. Odmenou sú výnimočné výhľady na oblasť Zeleného plesa, nad ktorým sa k výšinám čnie nádherná Jastrabia veža. Tieto pohľady stoja za námahu, no nie je to túra pre každého.
Odporučili by sme ju skôr trénovaným horalom. Treba mať na pamäti, že z Veľkej Svišťovky na Skalnaté pleso vedie ešte dlhý pochod, aj keď viac-menej po vrstevnici. Terén je však v závere trocha technickejší, keďže sa budete pohybovať po popadaných skalách a skalných moriach. Nie je to nič extrémne, no treba si dávať pozor, aby sa vám noha niekde nezvrtla, prípadne nezapadla do dier medzi kameňmi.
Ak zo Skalnatého plesa plánujete zostúpiť povedzme do Tatranskej Lomnice, jedná sa o naozaj dlhú štreku. Táto túra je už celkom serióznym podnikom pre skúsených tatranských turistov, hľadajúcich zaujímavú horskú výzvu.
- Odhadovaný čas výstupu cez Zelené pleso: cca 5:30h – 6:30h
- Dĺžka trasy: cca 14km
- Prevýšenie: cca 1250m
- Východzie body: Tatranské Matliare, Kežmarská Biela voda
Výstup z Tatranskej Lomnice, Tatranských Matliarov a Kežmarskej Bielej vody cez Folvarskú Poľanu
Ku Skalnatému plesu existuje z Lomnice, Tatranských Matliarov i od Kežmarskej Bielej vody možnosť napojiť sa na modrú značku, ktorá vedie cez oblasť Folvarskej poľany a Malej Svišťovky. Trasu sme nepreskúmali a tak sa k nej bližšie nevieme vyjadriť.
Na Skalnatom plese
Skalnaté pleso je príťažlivou, dobre dostupnou horskou lokalitou, ktorá kombinuje prírodné krásy v podobe štítov, horského plesa, výhľadov do doliny, ale aj jedinečnou architektúrou jednotlivých staníc lanovky. Na mysli máme najmä tie historicky významné, ktoré sú dielom známeho slovenského architekta Dušana Jurkoviča.
Skalnaté pleso uchváti svojou panorámou v podobe mohutných hradieb Lomnického a Kežmarského štítu, týčiacich sa nad Skalnatou dolinou, spojených exponovaným Vidlovým hrebeňom. Všetko sú to zároveň objekty, ktoré sú populárnym lákadlom horolezcov.
Okrem budov lanovky si zaiste všimnete i kopule hvezdárne na Skalnatom plese. Pribudli tu i objekty zjazdovky v podobe rôznych zasnežovacích systémov. Z lanoviek je najvýraznejšia jednokabínka vedúca na vrchol Lomnického štítu. Do Lomnického sedla vedie zase sedačka.
Okolo samotného plesa, ktoré je čoraz viac vysušené vedie náučný chodník. Na severovýchod od plesa je priamo nad turistickým chodníkom obrovským sutinoviskom tvorený Huncovský štít a na jeho úpätí Huncovská vyhliadka. Tá umožňuje výhľady na Skalnaté pleso z väčšej výšky.
Na Skalnatom plese si môžete posedieť na terase vybavenej drevenými lavičkami, využiť detské ihrisko tzv. Svištiu krajinku, vybavenú preliezkami rôzneho druhu a samozrejme bufet. Ak sa sem vyveziete lanovkou máte stále možnosť dostatočne sa tu poprechádzať. Vyraziť môžete napríklad k Skalnatej chate tzv. kaverne, ktorá sa nachádza do 5 minút chôdze od stanice lanovky. Z chaty sú pekné výhľady na Podtatranskú kotlinu. Rozhodne sa tu dá stráviť príjemný výlet, aj ak by ste sa sem čisto vyviezli za pomoci lanovky.
Ak by ste na Skalnaté pleso vyšli pešo, povedzme z Tatranskej Lomnice, vydá to i na celodennú túru. Atraktivít je tu totiž dostatok na strávenie pekného dňa v horách. Častokrát sa vám však stane, že tu narazíte na masy turistov, čo môže niekoho znechutiť.
Výhľady zo Skalnatého plesa
Na Skalnatom plese zaujme najmä priamy pohľad do juhovýchodnej steny Lomnického štítu, ako aj do neprístupných platní Kežmarského štítu. Pozorovateľ sa na úpätí týchto štítov pri Skalnatom plese cíti celkom nepatrný, pretože oba kopce sa oproti nemu týčia kolmo k nebu a kompletne zastierajú pohľad na sever. Menej neprístupný sa stadiaľto javí svah vedúci do Lomnického sedla.
Čo sa týka výhľadov do Popradskej kotliny, tak tie človeka sprevádzajú v podstate takmer od začiatku výstupu z Tatranskej Lomnice. Dosýta si ich užijete od chaty pri Skalnatom plese, prípadne z chodníka za budovou lanovky, ktorý smeruje na Veľkú Svišťovku. Pekne vidno dedinky a osady v okolí Tatranskej Lomnice, mesto Kežmarok, či Poprad, v úzadí potom kopce Levočských vrchov a Kozích chrbtov. Dovidíte i na vrcholky Slovenského raja a Nízkych Tatier. Nevýhodou je slnko, ktoré vám pri pohľade týmto smerom bude zväčša svietiť do očí. Na výhľady bez svetelného oparu je preto lepšie počkať si na podvečer, prípadne na skoré ráno.
Pekné výhľady na samotné pleso sú potom z Lomnického sedla, prípadne z úvodnej trasy, ktorá vedie na Veľkú Svišťovku – napríklad z Huncovskej vyhliadky.
Zostup zo Skalnatého plesa
Zostup zo Skalnatého plesa je naozaj nezáživný. Ak teda hovoríme o trase vedúcej po zjazdovke do Tatranskej Lomnice. Príjemnejšie je to po trase v smere na Hrebienok, hoci to už je časovo menej výhodný variant. Záleží od celkového naplánovania trasy túry.
Zostup po zjazdovke sa nám zdal naozaj nekonečný, aj keď v porovnaní s výstupom je časovo oveľa kratší. Nevýhodou je veľký nápor na kolená, ktoré sa vám môžu ku koncu začať triasť. Turistické paličky sa môžu hodiť. Tí čo však majú v horách čo-to nachodené, zvládnu to bez výraznejších ťažkostí. Len si treba dávať pozor aby ste sa nešmykli na nie úplne ideálnom teréne.
Z nášho pohľadu, romantickejší bol zostup cez Zamkovslého chatu a Hrebienok do Starého Smokovca. Zostup po zjazdovke do Tatranskej Lomnice je na druhej strane orientačne málo náročný a kratší. V prípade potreby takto dokážete „pomerne“ rýchlo zbehnúť naspäť do civilizácie.
Náučný chodník okolo Skalnatého plesa
Lokalita Skalnatého plesa ponúka kvalitne strávený čas v horách aj vďaka náučnému chodníku vedúcemu priamo po obvode tunajšieho jazera. Nie je to nič veľké, trasa je krátka, no spestrí možnosti ako tu stráviť deň. Trasa náučného chodníka začína pri stanici lanovky pri plese, má približne pol kilometra a minimálne prevýšenie cca. 30m. Ide o nenáročný chodník, vhodný i pre deti. Okruh sa dá zvládnuť za polhodinku i kratšie. Nájdete tu infopanely na nasledovné témy:
- Skalnaté pleso
- Masív Lomnického štítu
- Turisti pod Lomnickým štítom
- Biota okolo Lomnického štítu
- Veda na Skalnatom Plese
Náučný chodník Skalnaté pleso – Hrebienok
Trasa tohto náučného chodníka je už čosi náročnejšieho, pretože meria takmer 6km, hoci smerom od Skalnatého plesá výrazne klesá. Smerom na Hrebienok zostúpite až takmer 500 výškových metrov. Jeho prechod sa však môže natiahnuť až na tri hodiny. Chodník je vedený po červenej turistickej značke.
Na tomto náučnom chodníku samozrejme tiež vstupuje do hry aktuálne počasie, ktoré odporúčame si pozrieť vopred, najmä ak by ste sem chceli zobrať deti, či väčšiu školskú skupinu. Po trase sa nachádza viacero infopanelov, no do súčasnosti sa nezachovali všetky z tých, ktoré tu boli pôvodne osadené.
Náročnosť túr na Skalnaté pleso
Túra na Skalnaté pleso z akéhokoľvek smeru predstavuje kondične náročnejšiu turistiku. Technicky najnáročnejším variantom je prístup od Zeleného plesa cez Veľkú Svišťovku. To je trasa pre najskúsenejších turistov. Priemerným turistom by sme radšej odporučili ostatné prístupové trasy, najmä z Tatranskej Lomnice, či Starého Smokovca, prípadne z Tatranskej Lesnej.
Trasa zo Starého Smokovca cez Hrebienok a z Tatranskej Lesnej predstavuje v druhej polovici klasický tatranský chodník s nahrubo naukladanými skalami, z ktorých je vybudovaná približne meter a pol až dva metre široká trasa, vedúca oblasťou lesa a neskôr kosodreviny. Naopak úvodné kilometre týchto trás majú charakter lesného chodníka.
Technicky túra z týchto miest náročná veľmi nie je, ak tu práve nie je sneh, ľad, alebo mokré skaly, no netreba zabúdať na výrazné stúpanie, ktoré je však rovnomerne rozložené a chodník preto stúpa pozvoľnejšie. S pravidelnými prestávkami by to mali zvládnuť aktívne deti v školskom veku i čulí dôchodcovia. Dobrá kondícia je však nevyhnutná, pretože sa jedná o celodenný výlet.
Vzdialenostne najkratšia, no čo sa týka prevýšenia, vcelku náročná je trasa z Tatranskej Lomnice. Ide o časovo zdĺhavý výstup v oblasti zjazdovky najmä po drobných kameňoch, štrku a tráve (ak samozrejme nezvolíte možnosť ísť čisto po zjazdovke, po nevyšľapanom chodníku). Stúpanie nie je veľmi príjemné na kráčanie, navyše je tu len málo rovinatejších miest. Vhodné miesta na odpočinok sú len pri budovách lanovky, potom už len vo svahovitom teréne.
Obe trasy si však môžete uľahčiť, ak Vám nevadí priplatiť si za lanovku. Zo Smokovca je možné uľahčiť si trasu vyvezením zubačkou sa až na Hrebienok. Podobne z Lomnice je za dobrých poveternostných podmienok možné využiť služby lanovky, ktorá vás vyvezie až na Skalnaté pleso. Najjednoduchší je teda tento spôsob a najťažší je prístup cez Zelené pleso.
Výstup na Skalnaté pleso s deťmi
Na Skalnaté pleso sa dá vybehnúť aj s deťmi, ktoré však musia mať veľmi dobrú kondíciu. Ak ju nemajú, je lepšie priviezť sa na Skalnaté pleso lanovkou. Čo je asi ideálna voľba pre väčšinu, najmä malých detí. Zdolať Skalnaté pleso pešo dá totiž deťom naozaj zabrať. Nie je to nič pre povahy typu „ja už nevláádzem a kedy tam už budemeee?“.
Výstup je strmý so slušným prevýšením, čo nebude vyhovovať malým deťom. Zobrať deti predškolského veku na Skalnaté pleso preto nebude príliš ideálne. So staršími deťmi to bude asi o niečo lepšie, každopádne, čo sme si všimli, s výstupom mali problém aj dospelí, najmä vo vrchnejších partiách. Bude preto dobre zvážiť na akej kondičnej úrovni vaše dieťa je. Pokiaľ nemá dieťa skúsenosti s dlhými pochodmi s veľkým prevýšením, je lepšie sa radšej na vrchol vyviezť lanovkou.
Ak by ste to predsa len chceli risknúť, tak na výstup s deťmi si pripravte zhruba 3-4 hodín času. Tie aktívnejšie by to mohli dať aj do 3 hodín. V prípade výstupu zo Starého Smokovca pripočítajte ešte 30-45 minút. Pri našej poslednej návšteve lanovka v Tatranskej Lomnici nefungovala kvôli prudkému vetru a tak ľudia museli k plesu šľapať pešo. Treba preto počítať aj s touto situáciou. Ako sme tak „sondovali“, zistili sme, že niektoré deti odpadávali už v polke trasy. Narazili sme tu však i na deti vo veku 7-8 rokov, ktoré to bez zbytočných rečí dali úplne bez problémov. Dokonca rýchlejšie ako mnohí dospelí.
Technicky nepatrí trasa z Tatranskej Lomnice k tým najzložitejším. Azda najväčším nepriateľom bude neustála strmosť terénu a teda potenciálna hrozba šmyknúť sa na sypkom podloží. Tento problém môžu mať deti za mokra i za sucha. Inak tu nečakajú na deti žiadne nástrahy v podobe rebríkov, či reťazí. Zo Smokovca je výstup ešte menej technický náročný. Akurát je dlhší.
Kvôli častým zmenám počasia v horách je dobré deťom pribaliť do batohu nepremokavú bundu a bundu čo neprefúkne. Rukavice a čiapka sa isto zídu počas chladnejších dní.
Pokiaľ by sme to mali zhrnúť, výstup na Skalnaté pleso s deťmi je skvelá voľba ak sa sem vyberiete s lanovkou. Pokiaľ by ste si chceli trasu s deťmi vyjsť pešo, bude to už skôr taká lotéria. Niektoré deti sa natrápia, iné to zas prežijú. Najmladším ročníkom a deťom bez kondície výstup neodporúčame (zvoľte radšej lanovkou). Pre hyperaktívne deti s prebytkom energie a so skúsenosťami so strmým terénom, môžete naopak výstupom na Skalnaté pleso príjemne vyplniť deň a potom večer tajne dúfať, že unavené pôjdu rýchlo do postele ;).
Lokalita so psom
Výlet so psíkom na Skalnaté pleso nie je problémom. Ak to teda vy a váš štvornohý parťák vyšliapete. Nemáme totiž vyskúšané, či vás na lanovku so psom pustia. Samozrejme v národnom parku by mal byť pes uviazaný počas celej túry na vôdzke. Je však potrebné mať na pamäti, že túra na Skalnaté pleso z hociktorého smeru nie je vôbec zadarmo, takže myslite na labky svojho miláčika. Veď my sami sme po výstupe a zostupe zjazdovkou skončili uťahaní ako psy :).
Skalnaté pleso v zime
Skalnaté pleso patrí k tatranským lokalitám, ktoré sú dobre dostupne počas všetkých ročných období vrátane zimy. Je tomu tak vďaka upravenej zjazdovke a lanovkám. Výlet v zimných podmienkach sa sem za pekného počasia určite vyplatí. V prípade že je veľa nasnežené, isto sa zídu snežnice, nech sa zbytočne nezabárate do snehu. Zima tu bežne trvá do jarných mesiacov a tak si túto lokalitu dokážete vychutnať i počas dlhších a príjemnejších dní. Navyše na trase máte možnosť zohriať sa v jednotlivých stanovištiach lanovky, alebo sa nechať vyviezť až na Skalnaté pleso. Platí to však len pre túru z Tatranskej Lomnice.
V zime je povolená i túra z Hrebienka, no tu je nutné pozrieť si vopred aktuálnu lavinóznosť terénu najlepšie na stránkach horskej služby. V zime môže byť na chodníku od Zamkovského chaty až po Skalnaté pleso napadané množstvo snehu a preto je lepšie ísť na tieto miesta so snežnicami, prípadne na skialpoch. Raz sa nám stalo, že sme sa nedostali ani k Lomnickej vyhliadke, keďže sme sa zabárali takmer meter do snehu. Trasa nebola vychodená a bolo čerstvo nasnežené. Náš výlet tak skončil pár sto metrov od Zamkovského chaty.
Možnosti občerstvenia na Skalnatom plese
Priamo na Skalnatom plese sa nachádza reštaurácia Panorama s kaviarňou a bistrom. Reštauráciu sme nenavštívili, no všimli sme si, že mnoho ľudí zvykne popíjať klasické teplé i studené nápoje, zrejme z tunajšieho bistra priamo na vonkajšej terase vybavenej množstvom drevených lavičiek a stolov.
Je to príjemné, pretože sa z tadiaľ môžete dívať na Lomnický štít, alebo naopak na Podtatranskú kotlinu. Okrem toho je možné posedieť na Skalnatej chate, čo je klasická vysokohorská chata s bežnou ponukou jedál a nápojov. Tá je vzdialená len kúsok od stanice lanovky na červenej značke v smere na Hrebienok.
Zaujímavú skúsenosť sme však mali počas poslednej návštevy (jeseň 2019). V Tatrách fúkal silný vietor a tak bola lanovka na celý deň zastavená. Z tohto dôvodu boli zavreté aj občerstvovacie zariadenia v budove lanovky. Viacerí ľudia boli z toho dosť v šoku, keďže sa po náročnom výstupe tešili na nejaké to občerstvenie. Našťastie bola otvorená aspoň chata pri Skalnatom plese. Paradoxne, deň na to, bolo počasie nádherné, lanovka premávala a fungovali aj všetky ariadenia. V prípade nepriazne počasie, teda počítajte aj s touto možnosťou.
Možnosti ubytovania
Čo sa týka Skalnatého plesa ako vyhľadávanej lyžiarskej a turistickej lokality, v blízkosti logicky nechýba množstvo ubytovacích kapacít. Tie sú však sústredené najmä v Tatranskej Lomnici a v určitých častiach roka môžu byť kompletne vybookované, takže sa radšej vopred informujte ako je to s voľnými ubytovacími kapacitami. Najkritickejšie sú najmä víkendy, prázdniny a sviatky. Mimo týchto dní by s ubytovaním nemal byť problém.
Pri plese nájdete i Skalnatú chatu, ktorá ponúka priestor na odpočinok, občerstvenie, no len dočasné prístrešie. Ubytovanie tu v súčasnosti zrejme možné nie je, hoci v minulosti túto funkciu chata plnila.
Možnosti voľného prespatia a opekania
Prespávanie mimo horských chát, legálnych táborísk a klasického ubytovania v Tatrách povolené nie je. Rovnako je to i s opekaním. Priamo v horách si ohník zakladať nesmiete. Ak by ste predsa len túžili po kúsku pravej horalskej romantiky, ktorá sa zažíva v bivaku vo voľnej prírode, pod hviezdami, vyskúšajte sa zastaviť na vysokohorskej chate, mimo hlavnej sezóny, alebo cez pracovný týždeň, keď je v Tatrách obvykle pomenej turistov, ba až ľudoprázno.
Priamo pri Skalnatom plese sa takáto možnosť naskytá v podobe Skalnatej chaty. Dojem z hôr tu budete mať zaiste iný ako dole v hoteli, hoci prespať sa v chate zrejme nedá. Je dobré to vedieť, aby ste sa na nocľah na tejto chate nespoliehali. Je to trochu škoda, pretože priamo zo Skalnatého plesa nemôžete začínať svoje vysokohorské túry.
Kedy sa oplatí navštíviť Skalnaté pleso
Skalnaté pleso je atraktívne vždy. Neplatí tu sezónna uzávera a tak záleží skôr, či je počasie dostatočne prívetivé a či vám neprekážajú masy návštevníkov, ktorých tu stretnete naozaj požehnane. Sú však časy v roku, kedy sa dá naplánovať výlet do tejto lokality tak, aby ste si ju mohli vychutnať v pokoji. Platí to najmä pre obdobie koncom letnej sezóny v neskorú jeseň, keď v Tatrách býva obvykle aj najstabilnejšie počasie. Takisto počas pracovného týždňa cez bežný rok a pri skorom vstávaní dokonca aj v letnej sezóne nájdete Skalnaté pleso takmer opustené. Ak vám naopak masy neprekážajú, tak sa sem môžete vybrať kedykoľvek, pekný zážitok je zaručený, avšak rátajte prípadne s návalom ľudí na lanovke, pokiaľ zvolíte tento spôsob dopravy.
Vzhľadom na to, že Skalnaté pleso leží vo vysokohorskom prostredí, odporúčame pred jeho návštevou pozrieť si výstrahy na daný deň. Je to najmä v súvislosti s vetrom, búrkou, hmlou či prehánkami. V prípade silného vetra nemusí lanovka premávať. V prípade hmly zas nemusíte nič vidieť o čom sme sa neraz presvedčili. Počas búrky je výskyt na takýchto miestach vyslovene rizikový. A čo sa týka prehánok, tak tie vám zas môžu na rozmočenej a blatistej zjazdovke značne znepríjemniť výstup a zostup. Za týchto podmienok je lepšie presunúť návštevu na iný deň.
Zaujímavosti o Skalnatom plese
K zaujímavostiam ohľadne Skalnatého plesa zaiste patrí kabínková lanovka, vedúca na vrchol Lomnického štítu. Veď už len jej výstavba bola na naše pomery priekopníckym činom. Budovy lanovky majú historickú hodnotu v podobe cenných architektonických diel významného slovenského architekta Dušana Jurkoviča.
Skalnatá chata je zase zaujímavá tým, že tu bola zriadená prvá turistická útulňa v Tatrách. Bola vybudovaná pod skalným previsom pri chate. Skalnaté pleso je v súčasnosti charakterizované i zjazdovkou mamutích rozmerov, ktorá je dobre viditeľná už zďaleka. Pre mnohých šrám na tvári tatranskej prírody. Faktom je, že je najdlhšou zjazdovkou Slovenska. Vedie z Lomnického sedla do Tatranskej Lomnice, meria 5,5km a jej výškový rozdiel predstavuje 1300m s priemerným sklonom 24%.
Ako sme Skalnaté pleso zažili my?
Skalnaté pleso patrilo k prvým cieľom, ktoré sa nám podarilo v Tatrách absolvovať už v detskom veku, práve vďaka možnostiam dopraviť sa sem lanovkou. Neskôr sme sa tu ocitli viackrát počas rôznych túr, a pohľad na mohutný Lomničák, známy aj ako Dedo, vždy potešil.
Naposledy sme tu mali možnosť stráviť pár dní na jeseň (2019) a ukázalo sa, že lokalita má potenciál „zamestnať“ návštevníka i na viac dní, ak má chuť si to tu pochodiť. Prejsť si všetky prístupové trasy k plesu stojí za to. Ak by ste aj nechceli kráčať po zjazdovke, môžete sa vyviezť lanovkou.
My sme si zjazdovku odšliapali po svojich a zažili sme tu riadne veterné počasie, keď lanovka bola celkom mimo prevádzky. Na ďalší deň sa nám podarilo pozrieť si i Lomnické sedlo, do ktorého vás rovnako zavezie lanovka a sú z neho krásne pohľady na celú lokalitu Skalnatého plesa, podhorie Tatier, či do Malej Studenej doliny.
Takisto sa nám páčila túra zo Skalnatého plesa na Veľkú Svišťovku, z ktorej sú výborné výhľady na Kežmarský štít, lokalitu Zeleného plesa a podmanivú Jastrabiu vežu, či pahorky Belianskych Tatier a mnoho ďalších štítov.
Až neuveriteľné bolo pozorovanie horolezcov nalezených v hladkých platniach Kežmarského štítu. Tie sú zo Skalnatého plesa naozaj dobre viditeľné. Rovnako skvelý bol beh zo Skalnatého plesa cez romantickú Zamkovského chatu a z nej až do Starého Smokovca, kam sme zišli už za svitu hviezd.
Zrejme za najnepríjemnejší zážitok zas bolo nekonečné, pomerne nudné schádzanie dlhočiznej zjazdovky do Tatranskej Lomnince. Tak sme mali dobrú možnosť spoznať najdlhšiu zjazdovku Slovenska, hoci žiaľ bez lyží. Aspoň že sú z nej pekné výhľady do Popradskej kotliny.
Otváracie hodiny, vstupné, ceny
Skalnaté pleso je prístupné celoročne. Z Tatranskej Lomnice budete môcť vyjsť okrajom zjazdovky, alebo lanovkou. Je však dosť pravdepodobné, že parkovisko bude plné áut lyžiarov. Trasa po Tatranskej magistrále môže byť v zime ohrozovaná lavínami, preto tento prístup odporúčame len po dôkladnom zvážení podmienok a aktuálnej lavínovej situácie.
Čo sa týka lanovky, prevádzkovú dobu a cenník všetkých lanoviek nájdete napríklad na stránke vt.sk. Ceny v stravovacích zariadeniach majú miernu vysokohorskú prirážku, no nie je to zas niečo nervydrásajúce – pravdepodobne to prežijete. Najmä ak ste z Bratislavy, prípadne z väčších miest. Pokiaľ máte hlad a smäd a nič iné nie je poruke, tak to bude azda aj úplne jedno :).
Návštevný poriadok
Oblasť Skalnatého plesa a takisto všetky trasy k nemu ležia na území Tatranského národného parku. Návštevný poriadok v súčasnosti funguje v určitom druhu provizória, keďže nový návštevný poriadok stále nie je schválený (2019). Je preto potrebné dodržiavať všetky bežné zásady správania sa a pohybu na tomto území. Neodmysliteľne k nim patrí i sezónna uzávera. Na samotné Skalnaté pleso je však možné vyjsť z Tatranskej Lomnice aj v zime, keďže sa na ňu sezónna uzávera nevzťahuje.
Naopak, od Zeleného plesa cez Veľkú Svišťovku až po Huncovskú vyhliadku tesne nad Skalnatým plesom platí zimná uzávera, takže by ste sa tu nemali pohybovať. Vzhľadom na bezpečnosť sa to dá hodnotiť ako rozumná uzávera. Z opačného smeru od Hrebienka, by prístup mal byť možný celoročne, no poriadne zvážte lavínovú situáciu a namáhavosť takejto túry.
Záver
Skalnaté pleso, ak vezmeme v úvahu vyvezenie sa lanovkou, je ideálna lokalita na pohodovú turistiku v horách, vhodná pre rodinky, či ležérnejších turistov. Pravovernejší horali si trasu radšej vyšľapú, prípadne si budú musieť na dosiahnutie spokojnosti vybrať jeden z ťažších prístupov k tomuto cieľu, v menej navštevovanom období. Aj im však zaiste ponúkne Skalnaté pleso krásne zážitky z hôr. V zime zas predstavuje Skalnaté pleso, jedno z hlavných lyžiarskych centier vo Vysokých Tatrách, takže zabaviť sa tu môžete po celý rok.
Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí
- Lomnické sedlo a Lomnická veža – dostupné lanovkou v kombinácii s turistickou značkou
- Lomnický štít – prístupný s horským vodcom, alebo jednou z množstva lezeckých ciest
- Skalnatá chata – tradičná vysokohorská chata
- Veľká Svišťovka – výborný vyhliadkový bod na Tatranskej magistrále
- Lomnická vyhliadka – príjemná miesto s prístreškom a výhľadom na Podtatranskú kotlinu
- Zamkovského chata – celoročne otvorená vysokohorská chata s možnosťou ubytovania
- Téryho chata – celoročne otvorená chata, ponúkajúca ubytovanie
- Múzeum Tatranského národného parku – neveľké múzeum určené najmä Tatrám nájdeme v Tatranskej Lomnici
- Zelené pleso – príjemná turistická lokalita uprostred vysokohorských štítov
Fotografie z výletov na Skalnaté pleso
Informácie o článku
- Kedy sme lokalitu navštívili: 2011, 2013, 2019
- Fotografie sú z obdobia: október 2019
- Autori článku: Martin Kiňo, Václav Sulek
- Autori fotografií: Václav Sulek, Martin Kiňo
Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.