Priečne sedlo (2352 m n. m.) patrí k najväčším magnetom pre pokročilejších turistov vo Vysokých Tatrách. Nachádza sa medzi Širokou a Priečnou vežou. Výstup do tohto sedla od Téryho chaty predstavuje exponovaný terén, ktorý nie je vhodný pre každého. Neraz sa tu prekvapení návštevníci doslova zaseknú a nevedia sa pohnúť ani hore ani dole.

Sklon terénu počas výstupu do Priečneho sedla.Sklon terénu počas výstupu do Priečneho sedla. Na pozadí nádherné vysokotatranské kulisy.

Hoci je trasa fixovaná reťazami, nie je to nič pre ľudí, ktorí nie sú fanúšikmi exponovaných miest na horách. Trasa z Priečneho sedla smerom k Zbojníckej chate už natoľko exponovaná nie je, no budete musieť zostupovať po nepríjemnej šotoline. Napriek tomu je túra do Priečneho sedla naozaj nádhernou a poskytuje krásne výhľady napríklad na Lomnický a Pyšný štít. Sedlo je priechodné obojsmerne a hoci sú tu pre tento účel umiestnené dve série reťazí, často tu vládne chaos a turisti sa doslova zrážajú, či nepríjemne predbiehajú. Odporúčame sa sem preto vydať skoro ráno, mimo víkendu, alebo hlavnej sezóny, keď je ľudí pomenej.

Východiskový bod túry do Priečneho sedla a parkovanie

Priečne sedlo je pomerne odľahlým bodom vysoko v horách. Zdatní turisti môžu voliť jednodňový priestup sedlom z oblasti Hrebienka, či už Veľkou, alebo Malou Studenou dolinou. Na Hrebienok sa pritom môžete dopraviť pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca, čo je však trošku nákladnejšie. V Starom Smokovci sú k dispozícii platené parkoviská. Ak si chcete túru rozdeliť na dva, či tri dni, môžete využiť prenocovanie na Téryho, alebo Zbojníckej chate. Tie sa nachádzajú celkom blízko k Priečnemu sedlu.

Prenocovať je možné i na Bilíkovej, alebo Zamkovského chate, ktoré sú situované omnoho nižšie, no predsa len umožňujú skorší nástup na túru, ako keby ste kráčali celkom odspodu. Všetky spomínané vysokohorské chaty sú zároveň tatranskou klasikou, čiže z tohto pohľadu môže byť prenocovanie na nich zaujímavým spestrením na ceste k hlavnému cieľu ktorým je Priečne sedlo. Do Priečneho sedla sa môžete vydať i od severu, z Tatranskej Javoriny, Javorovou dolinou, čo je však veľmi dlhá túra. Na druhej strane vedie cez ďalšie zaujímavé sedlo – Sedielko. To je najvyššie položeným turisticky dostupným sedlom Vysokých Tatier.

Výstup do Priečneho sedla

Do Priečneho sedla môžete vystúpiť z južnej strany Tatier po značených turistických chodníkoch z Hrebienka, či už Veľkou, alebo Malou Studenou dolinou. Zo severu je to trasa Javorovou dolinou. Veľmi dlhým variantom by ešte mohla byť trasa prepájajúca Bielovodskú a Javorovú dolinu, na ktorej budete môcť absolvovať priestup hneď troma atraktívnymi sedlami – Prielomom, Priečnym a Sedielkom. Je to asi 40 km dlhá ťažká túra, kde však môžete využiť ubytovanie na horských chatách. My sme ju absolvovali a popísali v jednom z našich článkov. Takže nájde sa i niečo pre priaznivcov extrémnejších prechodov, kam môžete zakomponovať i Priečne sedlo.

Turista počas výstupu do Priečneho sedla.Turista počas výstupu do Priečneho sedla. Takto vyzerá stúpanie z Malej Studenej doliny.

Trasa z Veľkej Studenej doliny do Priečneho sedla

Túra do Priečneho sedla Veľkou Studenou dolinou je fyzicky namáhavá a veľmi dlhá. Vedie po tiahlych skalnatých chodníkoch s nutným prekonávaním skalných prahov v doline. Technicky je to v letných podmienkach a za dobrého počasia „relatívne“ menej náročná výstupová trasa. Naopak, po prekonaní sedla je zostupová trasa k Téryho chate je nepríjemná a veľmi strmá.

Túra z Veľkej Studenej doliny do Priečneho sedla začína na Hrebienku, kam sa dostanete zo Starého Smokovca. K dispozícii máte v jej závere Zbojnícku chatu, ktorú sa oplatí využiť. Z nej je to do Priečneho sedla omnoho bližšie. Ostrieľaní horali však dokážu túto trasu absolvovať na jeden záťah. Prespať je možné i na Téryho chate v Malej Studenej doline, ku ktorej sa dostanete krátko po prekonaní Priečneho sedla.

Tí najtrénovanejší dokážu celý tento okruh zvládnuť počas jedného dňa. Je to však už mierny extrém. Na tejto trase je veľmi pekná časť práve tá, ktorá vedie zo Zbojníckej chaty po žltej značke do sedla. Ide v podstate o vrstevnicu popod Javorový štít a Ostrý štít, okolo Streleckej veže, pod strmou stenou Širokej veže. Taktiež pôjdete okolo Sivých plies.

Záver žltej značky do sedla je strmý a vedie po nepríjemnej skalnej sutine. Z tejto strany je výstup do Priečneho sedla oveľa menej exponovaný a technicky ľahší. Ide o strmé stúpanie vyžadujúce poriadnu dávku kondície. Ak chcete pokračovať z Priečneho sedla ďalej na východ, pripravte sa na dosť exponovaný zostup po reťaziach. Nie je to nič pre slabšie turistické povahy.

Hoci je túra najkrajšia, ak sedlom pretraverzujete do Malej Studenej doliny a spravíte si okruh oboma dolinami. Ak sa na to necítite, môžete sa vrátiť na Zbojnícku chatu. Ak vám je nepríjemný exponovaný zostup k Téryho chate, je lepšie voliť výstup do Priečneho sedla od Téryho chaty, pretože stúpanie v exponovanom teréne je obvykle prijateľnejšie ako zostup.

Ostré štíty cestou do Priečneho sedla.Ostré štíty cestou do Priečneho sedla. Okolité panorámy vás nenechajú chladnými.

Trasa Z Malej Studenej doliny do Priečneho sedla

Výstup Malou Studenou dolinou do Priečneho sedla je veľmi podobný výstupu Veľkou Studenou dolinou. Začína V Starom Smokovci resp. na Hrebienku. Dĺžka túry je veľmi podobná, no môžete prespať na Téryho chate, či nižšie položenej Zamkovského chate, prípadne na Bilíkovej chate. Túra z tejto strany má výhodu vo výstupe exponovaným terénom do Priečneho sedla.

Ako bolo spomenuté vyššie, je to zväčša príjemnejšie ako z Priečneho sedla týmto terénom zostupovať. Určite však ide o ťažšiu verziu výstupu do sedla ako z Veľkej Studenej doliny. Pre otrlých horalov je to však jedna z najatraktívnejších túr vo Vysokých Tatrách. Aspoň pokiaľ tu nenarazíte na davy turistov, z ktorých niektorí sa doslova zaseknú na reťaziach a nedokážu pokračovať. Áno aj takéto prípady sa tu stávajú.

Po prekonaní Priečneho sedla je ideálne pokračovať do Veľkej Studenej doliny smerom na Zbojnícku chatu, kde sa dá občerstviť i prespať. Charakter tejto trasy je, podobne ako vo Veľkej Studenej doline, vytváraný skalnatými chodníkmi, vedúcimi cez prahy v doline. Technicky nie sú príliš náročné. Samozrejme, ak berieme letné podmienky a dobré počasie.

Trasa Malou Studenou dolinou je atraktívna. Vedie popod Prostredný štít na západe a Lomnický štít na východe. Osobitne zaujme prechod popod medzi horolezcami už legendárnu Žltú stenu neďaleko Téryho chaty. Pri chate budete ešte cestou do Priečneho sedla míňať Spišské plesá. Záver trasy do Priečneho sedla predstavuje exponovaný skalný výstup po reťaziach.

Zostup z Priečneho sedla smerom do Malej Studenej doliny.Zostup z Priečneho sedla smerom do Malej Studenej doliny. Touto stranou je lepšie vystupovať.

Tip na extrémnu túru: Bielovodská dolina – Priečne sedlo – Javorová dolina

Viac ako 40 kilometrov a tri sedlá – Prielom – Priečne a Sedielko. I to je možnosť ako trochu neobvykle objaviť Priečne sedlo. Týmto prechodom navyše prepojíte Bielovodskú a Javorovú dolinu. Trasu by ste mohli absolvovať i využitím Zbojníckej a Téryho chaty. Bližšie sme tento prechod popísali v ďalšom našom článku.

V Priečnom sedle a výhľady zo sedla

Priečne sedlo je pomerne úzkym, skalnatým, priechodom medzi Malou a Veľkou studenou dolinou. Je vtesnané medzi Priečnou a Širokou vežou. Za bežných okolností sa tu veľmi nezdržíte, pretože neumožňuje dlhšie postávanie davov turistov, ktorých je tu počas letnej sezóny pomerne dosť. Z výhľadov zaujme predovšetkým pohľad k Lomnickému štítu, ktorý si ale veľmi neužijete. Musíte tu totiž dávať pozor na ostatných turistov a tiež je nutné sa sústrediť najmä na pohyb v technicky náročnom teréne.

Mnohí ľudia sú radi, keď už prechod majú za sebou a výhľady na Veľkú, či Malú studenú dolinu a okolité štíty si vychutnajú radšej počas zostupu zo sedla v menej exponovaných úsekoch. V samotnom sedle sa nadšenci strmých ciest vytešujú skôr nad expozíciou samotnej trasy. Milovníci tohto typu túr si tu naozaj prídu na svoje.

V Priečnom sedle.V Priečnom sedle. Môže sa stať, že tu narazíte na množstvo turistov, čo môže byť na úzkych skalných úsekoch problematické.

Výhľady z Priečneho sedla na Pyšný a Lomnický štít.Výhľady z Priečneho sedla na Pyšný a Lomnický štít. Keď vyjde počasie, táto túra stojí za tú námahu.

Náročnosť

Priestup Priečneho sedla je technicky i kondične náročnou túrou, kam by sa mali vybrať iba skúsení turisti ideálne za dobrého počasia. Nie nadarmo túra cez priečne sedlo patrí medzi najťažšie turistické trasy vo Vysokých Tatrách. Ak to tu nepoznáte, nemá zmysel riskovať a skončiť zaskočený niekde na reťaziach. Ak by ste sa do sedla chceli len pozrieť, o niečo jednoduchšie to bude zo strany Veľkej Studenej doliny, kde je terén síce tvorený nepríjemnou suťou, no postráda výraznú expedíciu, ktorá je práve na strane výstupu z Malej Studenej doliny. To by ste ale museli zostupovať rovnakou trasou.

Najkrajšia túra sa nám zdá byť priechod sedlom z jednej doliny do druhej. V tom prípade je ľahšie stúpať po reťaziach z Malej Studenej doliny. Pohyb po reťaziach však nemusí vyhovovať každému, a boli sme svedkami prípadov, kedy to dotyční zistili až priamo počas výstupu v nepríjemnej výške. Následne podľahli šoku a neboli schopní sa pohnúť žiadnym smerom. Treba mať na pamäti, že do sedla prichádzate po dlhom výstupe dolinou a tak môže byť vaša pozornosť oslabená únavou.

Na reťaziach v Priečnom sedle je lepšie byť čerství a tak je možno lepšie túto túru rozdeliť na kratšie časti s využitím prespatia na horských chatách. Okrem konkrétnych podmienok, kedy môže byť skala v oblasti sedla mokrá a šmykľavá, celkom veľké riziko plynie aj od samotných návštevníkov sedla. Správanie turistov na reťaziach je totiž často nezodpovedné. Tí netrpezlivejší majú sklon sa predbiehať, zhadzovať kamene a celkovo tak stresovať menej zdatných turistov.

Reťaze v sedle sú obojsmerné – pre každý smer je k dispozícii samostatná reťaz. Nie vždy si to však turisti všimnú a hrnú sa dolu po výstupovej reťazi, priamo v protismere vystupujúcim návštevníkom z čoho môžu vznikať nepríjemné a nebezpečné situácie. Je preto lepšie vystupovať do sedla čo najskôr ráno, aby ste sa vyhli zápcham a mali tiež dostatočnú časovú rezervu. Takisto je najlepšie zrušiť túru do sedla, keď hrozia búrky.

Ak by ste do Priečneho sedla prichádzali od Veľkej Studenej doliny, pripravte sa na nepríjemný zostup po reťaziach. Je vhodné mať natrénovaný zostup po reťaziach na ľahších túrach. Pri túre do tohto sedla sa môže hodiť prilba najmä v prípade, že sem idete v čase exponovanej návštevnosti. Ešte doplníme, že pohyb po reťaziach v Priečnom sedle patrí k najdlhším vrámci slovenskej časti Vysokých Tatier.

Na reťaziach tu v závislosti od počtu turistov strávite rôzne dlhý čas, preto je trochu ťažšie si výstup časovo naplánovať. Zdatnejší však po reťaziach vybehnú pomerne rýchlo. Nemalo by vám to trvať dlhšie ako 20 minút pri ceste nahor v smere od Malej Studenej doliny. Je to však naozaj veľmi relatívne.

Reťaze v Priečnom sedle.Reťaze v Priečnom sedle. Sedlo je obojsmerne priechodné, no oficiálne sem môžete vystúpiť len počas turistickej sezóny.

Rozbitá skala na ceste do Priečneho sedla.Rozbitá skala na ceste do Priečneho sedla. Odporúčame preveriť stabilitu jednotlivých chytov a stupov.

Priečne sedlo so psom, či deťmi

Na túru do Priečneho sedla brať psa neodporúčame. Čo sa týka detí, je lepšie sem nebrať malé deti. Staršie deti so skúsenosťami s vysokohorských túr by výstup mohli zvládnuť, ak si trasu vhodne naplánujete, napríklad i s využitím vysokohorských chát. Deti však musia byť fyzicky veľmi zdatné a nesmú mať strach z výšok. Malé deti sa sem neoplatí brať aj z toho dôvodu, že kvôli ich výške a kratším nohám sa im bude horšie vystupovať (resp. zostupovať) v strmom úseku medzi Téryho chatou a Priečnym sedlom.

Na reťaziach v oblasti Priečneho sedla.Na reťaziach v oblasti Priečneho sedla. Terén je náročný a nevhodný pre deti a ľudí trpiacich závraťou.

Prístupnosť sedla

Sedlo je oficiálne prístupné len počas letnej turistickej sezóny v zmysle návštevného poriadku platného pre Tatranský národný park.

Možnosti ubytovania, prespatia a opekania

Vysoké Tatry ako významný národný park poskytuje množstvo druhov ubytovania od kempov, cez penzióny a hotely, až po vysokohorské chaty. Tie sa hodí využiť práve vtedy, ak si túru do Priečneho sedla plánujete rozdeliť. V tomto smere je najvhodnejšou Zbojnícka a Téryho chata. Opekanie a prespávanie vo voľnej prírode tohto národného parku je zakázané, takže na táborenie budete musieť zabudnúť. Akási varianta táborenia je možná pri nocovaní v kempe, kde si môžete často i opekať.

Popod Širokú vežu do Priečneho sedla.Popod Širokú vežu do Priečneho sedla. Môžete prenocovať na neďalekej Zbojníckej chate a túru si rozdeliť na dva dni.

Kedy sa oplatí navštíviť sedlo Priečne sedlo?

Priečne sedlo je ideálne navštíviť počas obdobia so stabilným počasím, čo je v Tatrách spravidla obdobie jesene, resp. koncom leta. V zime v oblasti sedle hrozia lavíny, ktorá sa tu neraz aj reálne vyskytli. Platí tu však zimná uzávera. Počas jesene budete mať zároveň najvyššiu šancu, že si zo sedla užijete i nejaký ten výhľad. Ak sa sem vyberiete počas skorého leta, na viacerých miestach môžete počítať so zvyškovým snehom (platí to najmä ak v zime nasnežilo veľa snehu), čo môže sťažiť výstup a hrozí riziko pošmyknutia v exponovanom teréne.

Prostredný hrot z oblasti Priečneho sedla.Prostredný hrot z oblasti Priečneho sedla. Prekrásna hra skál a hmly.

Tipy na atraktivity v blízkom okolí

  • Zbojnícka chata – významná vysokohorská chata s možnosťou ubytovania a občerstvenia
  • Téryho chata – celoročne prístupná vysokohorská chata
  • Rainerova chata – jedinečná horská útulňa slúžiaca ako menší bufet a múzeum
  • Spišské plesá - plesá pri Téryho chate
  • Studenovodské vodopády – významné vysokotatranské vodopády v oblasti Hrebienka
  • Obrovský vodopád – atraktívny vodopád na ceste medzi Rainerovou útulňou a Zamkovského chatou

Informácie o článku

  • Autor článku: Martin Kiňo
  • Autor fotografií: Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.