Sedlo Zbojská, neďaleko Brezna sa v posledných rokoch stalo obľúbenou destináciou mnohých skupín návštevníkov. Azda najväčším magnetom je pre nich tunajší salaš. Ten prezentuje činnosť, ktorá ma na Slovensku dlhoročnú tradíciu. Okrem salašníctva a dobrého jedla v tamojšej reštaurácii s tradičnou slovenskou kuchyňou, tu bola vybudovaná i drevená rozhľadňa. Dá sa povedať, že je originálnej konštrukcie, pripomínajúcej taktiež tradičnú slovenskú architektúru. Vzhľad tejto vyhliadkovej veže pripomína zvonice historických drevených kostolíkov, ktoré poznáme zo skanzenov.
Rozhľadňa nad sedlom Zbojská je ľahko prístupná a hoci neposkytuje práve dychberúce výhľady, hodí sa na krátke výlety pre rodiny s deťmi, alebo kohokoľvek, kto sa chce prejsť a nezničiť sa pri tom. Objekt rozhľadne ponúka dokonca integrovanú kaplnku a navyše tiež zaujímavú sondu do tamojšej zbojníckej histórie, ktorá bývala občas i dosť krutá.
Ako sa dostať k rozhľadni a kde zaparkovať?
Rozhľadňa Zbojská sa nachádza na juhovýchod od Brezna, v peknom prostredí Muránskej planiny. Sedlo Zbojská je od Brezna vzdialené približne 18 km a najbližším ďalším významnejším sídlom je Tisovec. Doprava je preto celkom bezproblémová. Dostanete sa sem pohodlne autom, alebo autobusom. Azda najzaujímavejšou možnosťou, ako sem prísť, je jazda parnou zubačkou z Tisovca. Jej zubami vybavenú trať si určite všimnete i v sedle. Do sedla vedie i cyklotrasa po Rudnej magistrále. Cyklisti sa tak horským bicyklom dokážu vyviezť až k objektu rozhľadne.
Parkovanie je tu bezplatné a vskutku bezproblémové, hoci je možné, že tu bude poriadny nátresk. Občas tu zvyknú parkovať autobusy plné turistov, ktorí si prišli obzrieť salaš a najesť sa v reštaurácii. Parkuje sa v oblasti areálu salaša. K dispozícii je na to pomerne rozľahlé priestranstvo tiahnuce sa nadol od reštaurácie.
Výstup k rozhľadni
Aby ste sa dostali na vyhliadkovú vežu Zbojská, postavenej vo výške 763 m na vrchu Remetisko, bude potrebné podstúpiť kratší výstup trávnatými pasienkami nad sedlom. Najskôr si dajte pozor pri prekračovaní hlavnej cesty z parkoviska.
K rozhľadni potom vedie jasná cestička pastvinami. Stúpa stredne náročne, tak aby vám pred, alebo po jedení bryndzových halušiek v tunajšej reštaurácii odľahčilo žalúdok. Výstup trvá maximálne 15 minút. Môže zabrať i trochu dlhšie, ale to už musíte kráčať naozaj na pohodu. Napokon, prečo nie. Nie je sa kam náhliť. Pokojne si výstup vychutnajte, tu vás nebudú naháňať žiadne zvraty počasia ako niekde v Tatrách.
Videli sme tu stúpať i rodinku s kočíkom. S takým, ktorý ma väčšie kolieska, to isto zvládnete. Môžete zobrať i malé deti v nosiči. Trasa je orientačne úplne nenáročná a rozhľadňu od začiatku výstupu zreteľne vidíte. Samozrejme, ak nie je extrémna muránska hmla.
Na rozhľadni Zbojská
Objekt rozhľadne Zbojská je postavený v duchu tradičnej slovenskej architektúry drevených dedín. Jeho súčasťou je i kaplnka sv. Juraja. Interiér rozhľadne je zaujímavý najmä tým, že jednotlivé poschodia sú vyplnené akousi miniexpozíciu zbíjania v tomto kraji. Súčasťou sú úryvky z minulosti tu dobre známeho a nebezpečného zbojníka Jakuba Surovca, ktorý si dovoľoval až natoľko, že naň museli páni vyslať riadnu presilu, kým ho dolapili. Skončil nakoniec krutou smrťou, pričom aj návštevník rozhľadne sa môže prostredníctvom spomínanej expozície dozvedieť o otrasných spôsoboch vtedajšieho mučenia previnilcov.
Na jednotlivých stupňoch rozhľadne sa nachádzajú i vypreparovaní predstavitelia tunajšej fauny. Žiaľ pri poslednej návšteve boli niektoré z týchto objektov poškodené. Rozhľadňa totiž nie je nijako strážená, ani uzamknutá. Časť expozície je venovaná, ako inak, aj ovčiarstvu. Ozaj, vedeli ste, že sedlo Zbojská dostalo názov, práve podľa zbojníctva?
Výstup po schodisku rozhľadne je bezpečný, no nie úplne ľahký. Schody sú dosť strmé. My sme to napokon zvládli aj s deťmi. Výhodou je, že v rozhľadni ste non-stop krytí pred nešvármi počasia. Len na vyhliadkovej plošine vás môže poštekliť nejaký ten vetríček. Ak to konečne dobojujete až na vrchnú vyhliadkovú plošinu, môžete si zazvoniť na klasickom zvonci.
Výhľady
Kruhové výhľady z tejto štvorhrannej rozhľadne sú napriek nadmorskej výške takmer 800 m, čo sa diaľok týka, poslabšie. Čiastočne to vyvažuje pekná okolitá príroda Muránskej planiny v podobe kombinácie bujných lesov a pasienkov. Nedá sa povedať, že by ste z rozhľadne odišli vyslovene sklamaní. Okolie je na pohľad charakterizované peknou krajinou, ktorá je tu typická. Zo strechou krytej vyhliadkovej plošiny vo výške 13 m si môžete pozrieť i lokálne dôležitú dopravnú tepnu - cestu z Brezna do Tisovca, ktorá sa ako riečna stuha vinie krajinou. Pre niektorých možno zaujímavá fotografická kompozícia.
Takisto zaujímavé by z rozhľadne mohlo byť sledovanie východov a západov slnka, prípadne nočnej oblohy, ktorá je v týchto končinách zrejme ovplyvňovaná minimom svetelného smogu. To môžu prakticky využiť najmä hostia ubytovaní priamo na salaši Zbojská.
Náročnosť
Výšľap na rozhľadňu Zbojská je ľahkou, krátkou túrou s minimálnym prevýšením (cca 50 m stúpania). Od parkoviska vedie k rozhľadni jasná, cesta trávnatým terénom miestnych pastvín. Je to výstup vhodný pre všetky kategórie návštevníkov. Zvládnete to i s kočíkom, ktorý je vhodný do trošku neupravenejšieho terénu a nemá celkom malé kolieska. Výlet asi poteší väčšinu detí, pretože výstup je tak na 15 minút šliapania a rozhľadňa je zaujímavá aj expozíciou vo svojom interiéri, ako bolo popísané vyššie.
Otváracie hodiny, vstupné, ceny
Rozhľadňa Zbojská je voľne prístupná počas celého roka.
Možnosti ubytovania, prespatia a opekania, zdroje vody
Najbližšie možné ubytovanie poskytuje samotný salaš, ktoré by malo uspokojiť zrejme väčšinu turistov. Ponúkajú tam príjemné ubytovanie v dreveniciach. Prespať by sa tu dalo i pod širákom. Len sa ráno nezľaknite, keď vás v spacáku oblíže mohutný ovčiarsky dunčo. Tých tu mali hneď niekoľko. Ohnisko, ani prameň sme si cestou na rozhľadňu nevšimli, no externý gril aj vodu majú priamo na salaši.
Kedy sa oplatí navštíviť rozhľadňu?
Rozhľadňu sme mali možnosť navštíviť počas pekného letného dňa so zaujímavou oblačnosťou, čo pridalo celej krajine veľmi pekný nádych. Počas inej návštevy sme tu mali počasie po daždi a z rozhľadne bola zaujímavé sledovať prevaľovanie hmly nad okolitými lesmi. Zaujímavé by bolo sledovať odtiaľto východ, alebo západ slnka, či nočnú obloku, keďže oblasť Muránskej planiny je málo osídlená a teda len minimálne osvetlená pouličnými zdrojmi svetla.
Zaujímavosti o rozhľadni Zbojská
Rozhľadňa Zbojská bola vybudovaná, na voľnom priestranstve po zaniknutej kolibe, ako súčasť Náučného chodníka Jakuba Surovca, ktorý údajne utekal i so svojou bandou neďalekým kaňonom - Čertovou dolinou, ktorá je dnes zaujímavo sprístupnená na štýl jednoduchej zaistenej cesty typu via ferrata. Priamo pri rozhľadni je ešte postavený veľmi výrazný rezbársky skvost v podobe drevenej sochy zbojníka Jakuba Surovca.
Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí
- Salaš v sedle Zbojská - ukážky zo salašníctva, reštaurácia s tradičnou slovenskou kuchyňou
- Ferrata Zbojská - kaňon Čertova dolina - túra zaistenou cestou náučného chodníka
- Rozhľadňa Horné Lazy - vyhliadková veža nad Breznom ponúkajúca výborné výhľady na Horehronie
- Rozhľadňa Polomské očko - vyhliadková veža nad Polomkou
Informácie o článku
- Autor článku: Martin Kiňo
- Autor fotografií: Martin Kiňo
Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.