Kamenné tváre v Šenkviciach sú miestnou kuriozitou, ktorá by mohla byť zaujímavá ako tip na víkendový minivýlet. Ak ste z oblasti západného Slovenska bude vhodný najskôr pre vás, no môže zaujať všetkých lovcov kuriozít.

Detailný pohľad na kamenné tváre v rokline Glanec nad Šenkvicami.Detailný pohľad na kamenné tváre v rokline Glanec nad Šenkvicami.

Kamenné tváre sú čosi ako ílový reliéf. Niekto ich vymodeloval, či lepšie povedané vyryl, do zosunutého svahu nad uvedenou obcou. Ľahko sa sem dostanete pešo, alebo na bicykli, pričom ide o príjemnú prechádzku, alebo cyklotúru vhodnú aj pre deti.

Ako sa dostať ku kamenným tváram a kde zaparkovať?

Šenkvice patria k veľmi dobre dostupným obciam. Okrem auta, autobusu sem často jazdia i vlaky. Odparkovať môžete v obci na vhodnom mieste. Nám sa to podarilo i na ulici Kozare, z ktorej začína trasa ku kamenným tváram.

V okolí vedú cyklotrasy, ktorými sa sem dá tiež priblížiť. Priamo do obce vedie modrá cyklotrasa z Modry. Pokračovať môžete obcou po ulici Kozare a neskôr nadväznou poľnou cestou až ku kamenným tváram v tzv. rokline Glanec, čo je však mierne do kopca.

Ulica Kozare je východiskovým bodom na trase ku kamenným tváram v Šenkviciach.Ulica Kozare je východiskovým bodom na trase ku kamenným tváram v Šenkviciach.

Ulicou Kozare smerom ku kamenným tváram v rokline Glanec nad Šenkvicami.Ulicou Kozare smerom ku kamenným tváram v rokline Glanec nad Šenkvicami.

Poľná cestička nad Šenkvicami smerom ku kamenným tváram.Poľná cestička nad Šenkvicami smerom ku kamenným tváram.

Roklina Glanec nad Šenkvicami, kde sú vo svahu vyrezané legendárne kamenné tváre.Roklina Glanec nad Šenkvicami, kde sú vo svahu vyrezané legendárne kamenné tváre.

Kamenné tváre

Kamenné tváre zostali pre nás neznámeho pôvodu. Ide o akýsi reliéf vytvorený v ílovitom podloží dolinky v mapách uvádzanej i ako roklina Glanec. Okraje doliny sú relatívne príkre, porastené bežnými stromami. Jej pravú stranu, pri výstupe z dediny, charakterizuje dlhší zosuv s kolmými stenami. Práve na nich si, zrejme lokálny umelec, zaumienil vytvoriť svoje dielo, ktoré túto, inak úplne obyčajnú minitiesňavu spopularizovalo.

Zdá sa, že tváre sú tu vyobrazené dve. Jedna z nich relatívne zvetraná, a druhá s celkom jasnými črtami. Tvár má nadľudské rozmery. Charakterizuje ju výrazný, plochý nos a mäsité pery. Oči sú menšie. Pery sú vyobrazené v akomsi úškrne. Vedľajšia tvár nemá žiaden výraz, no sú na nej badateľné oči a zvyšok nosa. Celkovo má pretiahnutejší charakter.

Napravo od nich je badateľný pokus o vytvorenie ďalších dvoch tvárí, no tie zrejme nikdy neboli dokončené. V každom prípade vás tento výtvor zaujme. Pre deti to môže byť dobrá motivácia na šliapanie do mierneho kopčeka z dediny. Naopak sa ešte môžete prejsť až na záver rokliny Glanec, ktorá vás vyvedie k peknému miestu s krížom uprostred polí.

Zosuv vo svahu napravo v rokline Glanec bol ideálnym miestom na tvorbu šenkvických kamenných tvárí.Zosuv vo svahu napravo v rokline Glanec bol ideálnym miestom na tvorbu šenkvických kamenných tvárí.

Existujú tu náznaky viacerých tvárí, ktoré však neboli dokončené.Existujú tu náznaky viacerých tvárí, ktoré však neboli dokončené.

Vyššie v rokline Glanec nad Šenkvicami.Vyššie v rokline Glanec nad Šenkvicami.

Po prejdení krátkej rokliny Glanec si môžete okrem kamenných tvári pozrieť i tento kríž a miestne polia.Po prejdení krátkej rokliny Glanec si môžete okrem kamenných tvári pozrieť i tento kríž a miestne polia.

Náročnosť a vybavenie na výlet

Minivýlet ku kamenným tváram v Šenkviciach je destináciou vhodnou na krátky výlet cez víkend. Môžete ísť peši, alebo bicyklom, po kombinácii asfaltky a poľnej cesty. Vystačíte tu s bežným bicyklom. Cestný by ste asi museli tlačiť v záverečnej časti roklinou Glanec, čo je však len krátky úsek.

Ak máte poruke mobil, využijete ho na fotenie pri kamenných tvárach, ale tiež na navigáciu, ak to tu až tak nepoznáte. Vo väčšine bežne používaných máp sme kamenné tváre našli.

  • Mapa:
  • GPS: 48.287676, 17.357438