Všeobecne o ich existencii tuší len málokto, no v bukových lesoch v okolí malokarpatského vrcholu Kamzík na tieto objekty z mohutného betónu narazíte čoraz jednoduchšie. Nadšenci ich totiž postupne začali sprístupňovať verejnosti. Reč je o delostreleckých Kavernách z I. svetovej vojny. Celkovo je ich v oblasti Bratislavy viac ako 3 desiatky. Na niektoré z nich upozorňujú aj priľahlé plošiny, na ktorých boli situované samotné delá. Dodnes sú tieto úpravy v teréne dobre viditeľné.
Malokarpatské kaverny sú ďalšou z dobre ,,skrytých" atraktivít tohto miniatúrneho pohoria. Je ich tu situované pomerne veľké množstvo. Nečudo, mali chrániť dôležité mesto. Dnes mnohé z nich takmer nevidno v okolitom teréne a pripomínajú záhadné vchody do podzemia. V skutočnosti však boli vytvorené na podporu obsluhy tunajších palebných delostreleckých postov a uskladnenie munície.
V roku 1914 sa ruská armáda dostala hlboko na západ a tým vznikla hrozba, že sa jej vojsku podarí preniknúť ešte ďalej do Rakúsko-Uhorska a na Moravu. Ohrozené boli mestá ako Bratislava a Budapešť. Velenie rakúsko-uhorskej armády sa rozhodlo realizovať obranu Bratislavy práve formou delostreleckých postavení umiestnených na vyvýšených pozíciách v Malých Karpatoch. Bol z nich výborný výhľad na situáciu na okolitej nížine a tak mohli paľbou účinne podporiť vojská bojujúce na týchto pozíciách.
Podobne ako bunkre vojenského opevnenia Bratislavy z obdobia krátko pred II. svetovou vojnou ani kaverny neovplyvnili reálne boje, nakoľko ruské vojská boli vytlačené na východ Nemcami, skôr boje o Bratislavu vôbec stihli prepuknúť.
V oblasti Kamzíka sme lokalizovali desať objektov delostreleckých kavern. Majú veľmi podobný vzhľad a podľa všetkého sú stále navštevované. Či už záujemcami o netradičnú prechádzku, nadšencami vojenskej histórie, alebo bezdomovcami, po ktorých sme v niektorých kavernách našli stopy.
Kaverny v tejto oblasti sú zväčša charakteristické vstupnou oblúkovou klenbou, ktorá úplne, alebo čiastočne vyčnieva z lesného terénu. Za týmto vstupom sa nachádza kratšia chodba, ktorá sa zatáča do vnútorných priestorov kaverny. Na vstupnú chodbu sa kolmo napája štvorcová, komínovitá, zvislá chodba - núdzový východ - vybavená oceľovými stupačkami. Rozmery mala na telo dospelého chlapa. Tento otvor bol u množstva kaverien zahádzaný konármi stromov z dôvodu zmenšenia rizika pádu náhodných okoloidúcich. Niektoré vstupné otvory boli taktiež uzatvorené oceľovou mrežou.
Do jednej z kavern sme vliezli. Zaujímavý pocit. Kaverna pôsobila dojmom, že by sa mohla zrútiť, najmä hlbšie v jej útrobách, kde to vyzeralo, že bola iba nahrubo ,,vyrúbaná" do skalného podložia. Navyše kaverna bola riadne temná, plná lístia a poriadne vlhká. Nebolo isté, čo je ,,pod nohami". Kaverny údajne neboli všetky kompletne dokončené - z toho dôvodu hrubé vytesanie do skaly niektorých z nich. Bol to dôseldok nedostatku času pri budovaní palpostov. Odporúčame radšej navštíviť niektorú zo sprístupnených kavern.
Kaverny pri lanovke - revitalizované objekty
Prvá skupina kavern sa nachádza neďaleko vrchnej stanice lanovky na Kamzíku - spolu 5 objektov. Konkrétne úplne prvá, stále zavalená, sa nachádza na pravej strane chodníka vedúcom popri cyklistickej zjazdovej trati Rohatka. Chodník vedie až dole na Železnú studienku a nie je turisticky preznačený. Ďalšie kaverny sú nižšie dole, ľahko dostupné po rovnakom chodníku. Cesta k nim trvá od stanice lanovky približne 5-10 minút. Tunajšie kaverny sú, okrem jednej sprístupnené verejnosti. Objekty sú rekonštruované a dobre zabezpečené. Nemali by ste sa tu zraniť, pretože aj núdzové východy, pripomínajúce klasický kanál, sú zabezpečené poklopmi.
Tieto kaverny majú vstup zabezpečený mrežou a prístupné sú cez víkendy vrátane odborného výkladu. Spravuje ich občianske združenie Bunkre. Kaverny pri lanovke dokonale dokumentujú stav objektov v čase ich reálnej použiteľnosti. Chýbajú len delá. Prechádzku sem si môžete osviežiť aj cvičením na množstve športových prvkoch postavených priamo v okolí chodníka. Poslúžia najmä bežcom. Okrem toho je tu množstvo pekných drevených lavičiek z masívnych trámov.
Kaverny pri Klepáči - Kaverny Železnej studienky
Trochu dobrodružnejší prieskum poskytujú kaverny pri Klepáči. Nie sú zrekonštruované a ich hľadanie je trochu zložitejšie a vyžaduje sledovanie bezprostredného okolia. Kaverny sa nachádzajú neďaleko žltej turistickej značky, z ktorej je potrebné odbočiť smerom do doprava na lesnú cestu. Kaverny nie sú zabezpečené, tak pri prieskume buďte obozretní, najmä, čo sa týka únikových východov, do ktorých je možné spadnúť. V čase našej návštevy však boli prekryté konármi a dostatočne zreteľné.
Kaverny pri Americkej lúke
Kaverny pri Americkej lúke sú spolu štyri, sú nesanované, niktoré opatrené mrežou a našli sme v nich pozostatky ,,výbavy" zrejme po bezdomovcoch. V okolí jednej z kavern sa nachádzali aj trosky pripomínajúce vrak hrdzavý vrak auta. V oblasti týchto kavern sú veľmi dobre badateľné práve delostrelecké platformy - ploché miesta v teréne.
Ku kavernám sa dostanete najjednoduchšie, tak, že budete stúpať od kavern pri Klepáči smerom k Americkej lúke. Ležia na logickej linke v podstae na lesnom hrebeni. Hľadajú sa ťažšie, sú málo zreteľné. Druhou možnosťou je, zísť k nim z Americkej lúky. Tá sa nachádza na červenej značke vedúcej na Kamzík. Prístup ku kavernám je po lesných cestách, až na záverečný úsek - lesný hrebeň.