Mólo v dedinke pri Bratislave s názvom Korzo Zálesie predstavuje drevenú promenádu naprieč tokom rieky Malý Dunaj. Dalo by sa povedať, že predstavuje, čo sa týka Slovenska, relatívne moderný trend budovania cestovného ruchu a relaxu formou budovania lokálne významných atraktivít menšieho rozsahu. Jednoducho drobné projekty, bez megalomanských cieľov, ktoré v konečnom dôsledku aj tak lákajú množstvo návštevníkov. Vďaka tomu zatraktívňujú i okrajové obce a oblasti. Častokrát ich nájdeme v podobe čoraz populárnejších vyhliadok všetkého druhu. Toto je i prípad korza v Zálesí.

Pomerne skromný projekt čo do veľkosti má ambíciu stať sa lokálnou zónou relaxu, bez všadeprítomnej komercie, čo je vskutku niečo, čo v mnohých oblastiach Slovenska chýba ako soľ. Dôkazom je, že podobné atraktivity neustále naberajú na popularite. Podobne tomu bolo aj v prípade jednoduchej lávky cez miestnu priehradu v obci Kuchyňa tzv. Bobrej hrádze. Tá dokázala pritiahnuť stovky návštevníkov.

Podobný scenár sa chystá i v obci Zálesie. Hoci v súčasnosti nad hladinou Malého Dunaja stojí len asi stometrové mólo, neskôr by tu mal vyrásť oddychový areál s rozlohou viac ako 4000m2. Počíta sa s napojením na pešie trasy, cyklotrasy, ale aj fanúšikov vodáctva, ktorí toto miesto využívajú na naloďovanie. Samozrejme nebude chýbať ani detské ihrisko. Tieto časti projektu sú zatiaľ nezrealizované, no podstatná časť už je hotová a tak si môžete v Zálesí vychutnať príjemné chvíle pri vode, pričom k dispozícii je i výhľad na mólo a Malý Dunaj z menšej drevenej vyhliadky, ktorá tu bola už dávnejšie. Toto miesto je vhodné ako tip na výlet pre všetky vekové kategórie vrátane rodín s najmenšími deťmi.

Korzo v Zálesí.Korzo v Zálesí. Návštevníci sa budú môcť prejsť po tejto lávke, ktorá pokračuje chodníčkom po brehu Malého Dunaja.

Ako sa dostať do Zálesia?

Zálesie je dobre dostupnou lokalitou, či už autom, alebo autobusom. Dostanete sa sem i na bicykli, no príjemnú jazdu znemožňuje množstvo dopravy, ktorá sa v tejto časti Slovenska, azda s výnimkou víkendov, vyskytuje. Cez týždeň, hoci je lokalita vhodná i na výlet po práci, vám návštevu znepríjemnia zápchy, ktoré sa v tejto oblasti radia k tým najhorším na území Bratislavy.

Zálesie je susedná obec pri Ivánke pri Dunaji a za normálnych okolností sa sem viete po bratislavskom obchvate dopraviť naozaj rýchlo. Môžete vyskúšať i trasu z bratislavskej Vrakune cez Most pri Bratislave a Malinovo. Táto varianta by mohla byť zaujímavá na cestnom bicykli, hoci premávka bude hustá aj tam.

Aby ste sa dostali k samotnému mólu, je potrebné nasledovať hlavnú cestu popri Malom Dunaji. Ide o Malinovskú ulicu. Na križovatke so Starobystrickou si už istotne všimnete čosi ako parkovisko. Ide o niekdajšiu konečnú zastávku autobusov, nachádzajúcu sa priamo pri toku Malého Dunaja. Lokalitu nájdete na mapách označenú ako Gešajovské mlyny a Záleský maják. Zo spomínaného pseudoparkoviska je to k mólu už len zopár metrov peši.

Krátka prechádzka popri Malom Dunaji k mólu v Zálesí.Krátka prechádzka popri Malom Dunaji k mólu v Zálesí. Veľmi príjemné miesto na oddych.

Parkovanie

Symbolické parkovisko v Zálesí, pri móle, sa nachádza na križovatke ulíc Malinovská a Starobystrická. Lokalita dreveného móla v Zálesí momentálne nedisponuje dostatočnou parkovacou kapacitou. Parkovisko vlastne tvorí iba pruh asfaltky, ktorá kedysi slúžila ako konečná autobusov. Zopár áut sem vojde, no nemožno ich rátať ani len na desiatky. V čase našej návštevy v tejto lokalite, keď mólo ešte nebolo oficiálne otvorené, bolo toto „parkovisko“ úplne plné. Možnosťou je odparkovať v priľahlých uliciach. Za zmienku ešte stojí fakt, že parkovisko je bezplatné, no okraje cesty sú nespevnená a po daždi sa tu tvorilo hlboké blato, kde by sa dalo i zapadnúť, nehovoriac o nepríjemnom vystupovaní.

Terénne úpravy boli ešte v procese a tak počítame, že časom sa to vylepší. Kapacitu parkoviska však zrejme nebude možné rozšíriť. Pozemok je v tomto smere značne limitovaný. Lepšie by preto bolo prísť do Zálesia autobusom, alebo bicyklom. Z parkoviska postačí zísť k Malému Dunaju. Vedie tam širšia štrková cesta a k mólu je to popri brehu maximálne 5min ľahkej chôdze.

Parkovanie pri móle v Zálesí.Parkovanie pri móle v Zálesí. Ide len o núdzovú plochu s minimom miest.

Prístrešok pri parkovisku. Prístrešok pri parkovisku. Nachádza sa tu aj infotabuľa ohľadne výstavby móla v Zálesí.

Korzo Zálesie

Počas nášho výletu v oblasti dreveného korza v Zálesí bola celá lokalita v stave všadeprítomného dokončovania. Jednak šlo o menšie terénne úpravy, či finišovacie práce na objekte móla. Bočné časti móla ešte neboli sprístupnené. Priamo pri parkovisku sme si všimli prístrešok s infotabuľou.

Pred vstupom na mólo sa nachádza širšie priestranstvo na brehu Malého Dunaja s niečím ako drevené hľadisko amfiteátra. Zrejme možno počítať s usporadúvaním kultúrnych podujatí. Všetko vrátane móla nachádzajúceho sa pred nami sa javilo príjemne zasadené do okolitej prírody.

Mólo Zálesie.Korzo Zálesie. Niektoré jeho časti ešte nie sú prístupné.

Záleský maják

Pred vstúpením na samotné korzo sme ešte vstúpili na úvodnú drevenú rozhľadňu, ktorá sa tu nachádza už dlhší čas. Nazýva sa Záleský maják. Je nevysoká, no je možné z nej dobre pozorovať okolie, najmä vodnú hladinu. Rozhľadňa je doplnená obrázkami vodného vtáctva. Vedú na ňu drevené schody. Výstup po nich sa javí bezpečný i pre starších ľudí, či deti. Práve z tejto minivyhliadky sú pekné pohľady na samotné mólo. Jej kapacita je však minimálna a tak sa môže stať, že počas víkendu skončíte otrávený masami záujemcov o jej návštevu. My sme mali šťastie, že bola celkom opustená a tak sa nám podarilo spraviť i zopár záberov móla z vtáčej perspektívy.

Záleský maják.Záleský maják. Predstavuje nižšiu drevenú rozhľadňu, ktorá je tu už dlhší čas.

Schody do Záleského majáka.Schody do Záleského majáka. Javili sa nám ako bezpečné.

Prechádzka po drevenom móle v Zálesí

Keď sme sa konečne vybrali na mólo, zistili sme, že je to naozaj fajn projekt. Mólo nepredstavuje žiadnu megalomanskú stavbu. Ide o konštrukciu s hranolov a dosiek, ktorá je postavená na drevených koloch, ukotvených v dne rieky. Koncept sa veľmi ponáša na populárnu Bobriu hrádzu v Kuchyni. S tým rozdielom, že Záleské mólo je omnoho vybavenejšie vychytávkami typu posedení pri drevených stoloch s lavicami, či plošinami vedúcimi až k vodnej hladine. Zrejme budú slúžiť pre vodákov.

Samotné mólo predstavuje lávku, prepájajúcu mierne zakrivený breh Malého Dunaja. Je vedená bezprostredne nad vodnou hladinou a tak máte pocit väčšieho prepojenia s tunajšou aluviálnou krajinou. Lávka sa z oboch strán plynulo napája na chodníček, vedúci popri rieke a predstavuje tak možnosť na veľmi príjemnú prechádzku. Zatiaľ sme nepreskúmali celý úsek, vedúci po brehu, no podľa dostupných informácií tu neskôr vybudujú širší areál, ktorého hlavnou atrakciou bude práve drevené korzo.

Lokalitu Korzo Zálesie odporúčame všetkým priaznivcom relaxu v prírode, obľubujúcich pohodové prechádzky. Návšteva tohto miesta zaiste poteší aj deti, alebo páriky. Môže byť veľmi príťažlivou počas západu slnka. Nepríjemnou sa zrejme stane počas období množenia komárov, ktoré je v týchto končinách bežnou realitou teplých dní po dažďoch.

Na móle v Zálesí.Na móle v Zálesí. Je dostatočne široké a malo by zvládnuť i väčší nápor návštevníkov.

Drevená konštrukcia móla v Zálesí.Drevená konštrukcia móla v Zálesí. Telo tejto stavby je celodrevené.

Bočné lávky na móle v Zálesí.Bočné lávky na móle v Zálesí. Po sprístupnení sa vďaka nim dostanete až tesne k vodnej hladine Malého Dunaja.

Prístrešky na móle v Zálesí.Prístrešky na móle v Zálesí. Boli celkom šikovne začlenené do konštrukcie tejto lávky.

Výhľady

Výhľady z móla nie sú hlavným úmyslom, kvôli čomu bolo vybudované. Napriek tomu sú z móla pekné pohľady na vodnú krajinu Malého Dunaja. Ak budete mať šťastie možno uvidíte vodné vtáctvo. O niečo lepšie výhľady sú z drevenej vyhliadkovej plošiny pri vstupe na mólo. Taktiež však nie sú kruhové. Vo širšom rozhľade bránia i vyššie stromy na brehu a nedostatočná výška rozhľadne. Zato z nej však dobre uvidíte celé korzo.

Pohľad z móla Zálesie na Malý Dunaj.Pohľad z móla Zálesie na Malý Dunaj. Bočná časť zrejme bude slúžiť i na vyloďovanie z člnov.

Pohľad na mólo Zálesie z tunajšej rozhľadne.Pohľad na mólo Zálesie z tunajšej rozhľadne. Výhľady sú obmedzené, ale celkom pekné.

Lávka v Zálesí a výhľad z brehu na Malý Dunaj.Lávka v Zálesí a výhľad z brehu na Malý Dunaj. Hladina sa pekne zrkadlila.

 

Náročnosť a návšteva korza Zálesie s deťmi

Pešie korzo, ak berieme i priľahlé úseky chodníčkov popri Malom Dunaji, predstavuje ľahký typ trasy. Je vhodná naozaj pre každého. Pokojne sem môžete zobrať deti v kočíku, alebo osoby s obmezenou schopnosťou pohybu. S miernou pomocou by prehliadku móla mali zvládnuť. Taktiež si sem pokojne môžete zobrať psa, no odporúčame mať ho na vôdzke, aby neobmedzoval ostatných návštevníkov.

Prístupová cestička k mólu v Zálesí. Prístupová cestička k mólu v Zálesí. Je štrková a dobre schodná.

Otváracie hodiny, vstupné, ceny

Vstup na mólo v Zálesí je zatiaľ bezplatný (2020) a obmedzený, nakoľko ešte nebolo oficiálne otvorené. Nepredpokladáme, že by bolo neskôr spoplatnené. Je možné (snáď sa tak nestane), že bude nutné platiť za parkovanie, hoci aj to je zatiaľ bezplatné (2020).

Prevádzkový poriadok Móla Zálesie.Prevádzkový poriadok Móla Zálesie. Aj tu platia isté pravidlá návštevy.

Odkaz na zhotoviteľa móla v Zálesí.Odkaz na zhotoviteľa móla v Zálesí. Verme, že lávka je kvalitná a bude dlho a dobre slúžiť.

Možnosti ubytovania, prespatia a opekania

Zálesie je naozaj malou dedinkou pri Bratislave a nepredpokladáme, že sa sem pôjdete ubytovať, pretože lokalita je vhodná predovšetkým na kratučký výlet. Ak by ste však mali záujem o dlhšie spoznávanie širšieho okolia, ktoré je zaiste zaujímavé a hodí sa najmä na cykloturistiku, istotne nájdete bez problémov nájdete bežné formy ubytovania.

Čo sa týka opekania, ohniská sme tu neobjavili, no máme za to, že tu s veľkou pravdepodobnosťou pribudnú ako súčasť plánovanej oddychovej zóny. Ak aj nie priamo ohniská, možno aspoň občasné formy občerstvenia vo forme bufetu a podobne.

Jeden z prístreškov pri móle v Zálesí. Jeden z prístreškov pri móle v Zálesí. Prístrešky sú rozmiestené, tak, že budete môcť pozorovať Malý Dunaj celkom zblízka.

Amfiteáter pri korze v Zálesí.Amfiteáter pri korze v Zálesí. Zrejme sa tu budú organizovať kultúrne podujatia.

Pohľad na korzo v Zálesí pri návrate na parkovisko.Pohľad na korzo v Zálesí pri návrate na parkovisko. Stretli sme tu len zopár ľudí, no i to stačilo na úplné zaplnenie parkovacej plochy.

Kedy sa oplatí navštíviť lokalitu

Drevené mólo v Zálesí sa hodí navštíviť, kedykoľvek máte čas. Najmä ak bývate v Bratislave a blízkom okolí. v budúcnosti je možné, že cez víkendy bude preplnené, no veľmi príjemne by tu mohlo byť cez pracovný týždeň po robote. Návštevu by sme odporučili azda za každého ročného obdobia s výnimkou času zamorenia komármi, ktoré je v týchto končinách bežné.

Relax pri rieke neďaleko móla v Zálesí. Relax pri rieke neďaleko móla v Zálesí. Malý Dunaj poskytuje pohodu a pokoj.

Pokračovanie chodníka popri Malom Dunaji.Pokračovanie chodníka popri Malom Dunaji. Prechádzka cez lávku v Zálesí plynule pokračuje po brehu Malého Dunaja.

Na móle v Zálesí sa bude dať i posedieť.Na móle v Zálesí sa bude dať i posedieť. Prístreškov zjavne nebude dosť pre všetkých záujemcov.

Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí

  • Letisko Vajnory - schátraný míľnik slovenského letectva
  • Mohyla M.R. Štefánika - pietne miesto Štefánikovej tragédie pri bratislavskom Letisku
  • Jazerá Zelená voda - pomenej známe jazerá pri bratislavskom Letisku
  • Čeklís - zvyšky hradu v Bernolákove

Fotografie Korza v Zálesí

Informácie o článku

  • Kedy sme lokalitu navštívili: 2019, 2020
  • Fotografie sú z obdobia: marec 2020
  • Autori článku: Martin Kiňo
  • Autori fotografií: Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.