Chopok (2023,6m) je vrchol v Ďumbierskej časti Nízkych Tatier. Po Ďumbieri a Štiavnici je tretím najvyšším kopcom Nízkych Tatier, čo z neho robí výborný vyhliadkový bod. Nachádza sa priamo na hlavnom hrebeni tohto pohoria medzi Derešmi na západe a Ďumbierom na východe. Z turistického hľadiska patrí k najnavštevovanejším slovenským vrcholom.
Chopok patrí medzi vrcholy, ktoré chce mať azda každý turista absolvované. Pekná dvojtisícovka s výbornými výhľadmi, s dobrou dopravnou dostupnosťou, možnosťou vyviezť sa tesne pod vrchol lanovkou, dobrým turistickým značením i s celkom komfortnými ubytovacími možnosťami priam nabáda k návšteve.
Vrchol Chopku je v rámci Slovenska oddávna i vyhľadávanou lyžiarskou a skialpinistickou destináciou. V súčasnosti, keď panujú pomerne teplé zimy, je miestom, kde sa stále dokáže udržať dostatočné množstvo snehu. Aj preto je dnes Chopok zbrázdený množstvom zjazdoviek od severu aj juhu, čo zmenilo jeho tvár. Stále však zostáva populárnym cieľom vysokohorských turistov a množstva iných športovcov, ktorých pôsobisko je práve v horách.
Ako sa dostať na Chopok
Chopok sa nachádza zhruba uprostred Slovenska. Či už sa naň vydáte od severu, alebo juhu, veľkú časť cesty môžete absolvovať autom po diaľnici, alebo dôležitej hlavnej ceste. Vlakové spoje sú naproti tomu hustejšie od severu, no časť trasy do východiskových lokalít v Jasnej, alebo na Srdiečku budete musieť nakombinovať s autobusmi. Najjednoduchšia doprava pod Chopok však bude autom, či už z Jasnej alebo zo Srdiečka, kde nájdete veľké parkoviská. Výstupové turistické značky potom ľahko nájdete neďaleko parkovísk.
Najpohodlnejšou možnosťou ako zdolať samotný Chopok sú lanovky, ktoré majú spodnú stanicu na Srdiečku a v Jasnej. Tieto dve lokality zároveň predstavujú najpopulárnejšie výstupové body, odkiaľ sa túra pre peších turistov na Chopok obvykle začína. Mohli by ste ale vyraziť i z Tálov, od hotela Partizán, prípadne sa na vrchol dostanete i počas prechodu hrebeňa Nízkych Tatier po červenej značke. Existuje viacero ďalších variantov výstupu od severu a juhu, no všetky tieto prístupy sa v konečnom dôsledku napájajú na trasu hrebeňovej značky. Výstup až na vrchol Chopka však predstavuje asi 15 minútový výšľap mimo hrebeňovej trasy.
Na Chopok autom a parkovanie
Ak by ste sa pod Chopok rozhodli doviezť autom, môžete zaparkovať v Jasnej na severe, alebo na veľkom parkovisku pri Trangoške na južnej strane Chopka. Parkovanie je spoplatnené najmä v čase lyžiarskej sezóny, keď tu dokáže byť poriadny nátresk. Parkovanie v oblasti Srdiečka a Trangošky sa toleruje aj popri hlavnej ceste. V takom prípade, ale dajte pozor, aby ste nechali dostatočný priestor na prejazd autobusov.
Čo sa týka príjazdových ciest od severu Demänovskou a juhu Bystrou dolinou, sú v dobrom stave, v zime bývajú veľmi dobre udržiavané, napriek tomu majte na pamäti, že ide o celkom strmé stúpania. Mimochodom ak je čerstvo nasnežené, alebo je zľadovatený povrch je dobré mať v prípade nutnosti i snehové reťaze, nech už sem idete z ktoréhokoľvek smeru.
Lanovkou na Chopok
Chopok patrí medzi tie slovenské kopce, na ktoré sa ľahko dostanete lanovkou. Až takmer na samotný vrchol vedú lanovky zo Srdiečka a Jasnej. Zvyšných pár výškových metrov je nutné prejsť pešo. Lanovky nie sú práve lacnou záležitosťou, no je dobré vedieť, že na Chopku je i táto možnosť.
Na vrchol vás vyvezie lanovka typu funitel, čo je istý druh kabínkovej vysutej lanovky. Funitel je investíciou, ktorá nahradila chátrajúce staré lanovky v oblasti. Tie boli klasického typu - sedačkové. Taktiež boli zmodernizované jednotlivé stanice lanovky, čo prispelo k zvýšeniu komfortu i dopravnej kapacity. Dalo by sa povedať, že v tomto smere patrí Chopok azda k najviac komerčne využívaným kopcom Nízkych Tatier. Konkurujú mu azda len kopce nad Donovalmi, kde sa takisto nachádza populárne lyžiarske stredisko. Lanovky na Chopok premávajú celoročne, no odporúčame si dohľadať aktuálne informácie o prevádzke a cenách na stránkach prevádzkovateľa.
Pešia turistika na Chopok
Čo sa týka peších výstupov na Chopok z juhu a severu, vo všeobecnosti sú si veľmi podobné. Vedú oblasťou, ktorá je v súčasnosti popretkávaná zjazdovkami a z veľkej časti odlesnená. Na vrchol Chopka vedú kondične náročné výstupy s prevýšením takmer 1000m (v závislosti od toho z kade vyrážate). Nejde o technicky ťažké trasy, no fyzicky musíte byť vo forme.
Chodníky z oboch smerov sú dobre značené a nemali by ste zablúdiť. Ak by ste aj omylom vybočili z chodníka, postačí sa držať zjazdovky, alebo stožiarov lanovky vedúcej k vrcholu a nemali by ste sa stratiť. Oblasť je veľmi populárna a stále by ste mali mať možnosť sa niekoho opýtať na správnu cestu. Výstup by mohol byť neistý azda len za hustej hmly, alebo v zime keď je mnoho snehu. Nie je tu totiž k dispozícii tyčové značenie (2020).
Na kopci existujú i občerstvovacie možnosti na trase, či už bufety v horskej chate Kosodrevina a medzistanice lanovky na juhu, alebo v Kamennej chate tesne pod vrcholom Chopka, ktorá je celoročne otvorenou.
Výstupové trasy v kocke
Z juhu od Srdiečka - vzdialenosť 3,8 km, prevýšenie 795m, trvanie 3:00h
Zo severu z Jasnej z lokality Biela púť - vzdialenosť 6,8 km, prevýšenie 915m, trvanie 3:05h
Alternatívne trasy - V oblasti Chopka je možné nakombinovať najrôznejšie okruhy po turistických značkách, záleží od množstva času, ktoré máte k dispozícii. Obvykle sa alternatívne trasy napájajú na trasu hlavného nízkotatranského hrebeňa, ktorá vás dovedie i tesne pod vrchol Chopka. Prístup na Chopok je teda možný i od východu a západu hlavným hrebeňom.
Chopok na skialpoch
Na Chopok si môžete v zime samozrejme vyjsť i na lyžiach. Skialpinisti a skituristi počas čoraz častejších zím radi využívajú i výstupy na vrcholy po zjazdovkách, kde je obvykle k dispozícii aspoň sneh z umelého zasnežovania. To platí i pre tunajšie lyžiarske strediská. Buďte opatrní a stúpajte okrajom zjazdovky.
Najpohodovejšou trasou pre výstup na lyžiach sa nám zdala cikcakovitá ľahšia zjazdovka vedúca na vrchol Chopka zo Srdiečka tesne pod vrcholom Derešov. Na tejto trase sa nachádza zopár križovatiek so strmšími zjazdovkami a preto dávajte pozor pri ich prechádzaní. Parametre lyžiarskeho výstupu od severu sme zatiaľ nevyskúšali. Na Chopok sme absolvovali i prekrásnu lyžiarsku túru z Trangošky cez vrchol Ďumbiera a ďalej hrebeňom až ku Kamennej chate s následným zjazdom na Srdiečko. Ide o kondične náročnú skitúru, kde treba mať i potrebné vybavenie a skúsenosti z viacerých predošlých túr v zimných horách.
Na vrchole Chopka
Chopok, pekná dvojtisícovka v Národnom parku Nízke Tatry, bol tak trochu prevalcovaný komerciou a veľkým lyžiarskym strediskom na jeho svahoch. Samotný vrchol sa však nachádza nad všetkým týmto hurhajom. Kto vyhľadáva skôr pohodu a pokoj na horách, príde si aj tu na svoje. Z vrcholu Chopka sú potom veľmi dobré kruhové výhľady, čo turistu vždy poteší.
Bezprostredné okolie pod vrcholom je charakterizované jednou z najznámejších vysokohorských chát Slovenska - Kamennou chatou. Pri nej sa nachádza obnovená vrcholová stanica lanovky a meteorologická stanica. Na juh i sever z nej do doliny spadá množstvo zjazdoviek. Turistické chodníky sú tu charakteristické dlaždicovým vzhľadom. Vznikali krvopotným ukladaním tunajších žulových balvanov počas študentských brigád. Na chôdzu sú pohodlné a vytvorili i veľkú časť hrebeňovej magistrály. V Kamennej chate sa môžete občerstviť i prespať.
Samotný terén na Chopku predstavujú miernejšie južné svahy a strmé severné zrázy. Kopec je zalesnený len v spodnej časti, najmä na juhu. Severnú stranu ovplyvnila hustá výstavba ubytovacích kapacít v Jasnej. Kopec je obrastený vysokohorskými trávami i kosodrevinou. Od Kamennej chaty na vrchol vedie relatívne krátky, strmý chodník. Samotný vrchol pôsobí ako veľká kopa navŕšených žulových balvanov. Na juh od vrcholu je terén miernejší, na severe sa nachádzajú nebezpečné strminy.
Výhľady
Výhľady z Chopka i počas výstupu naň máte takmer neustále a sú veľmi pekné, predovšetkým tie severným smerom. Vidno totiž priamo na Chočské vrchy, Západné a Vysoké Tatry, či vodnú plochu Liptovskej Mary. Výhľad týmto smerom umocňuje hĺbka Podtatranskej kotliny, ktorá sa rozkladá medzi uvedenými pohoriami. Krásne sú i pohľady z vrcholu Chopka na západ a východ v smere hlavného hrebeňa. Máte totiž na dohľad jeho veľkú časť. Uvidíte samozrejme i susedné kopce Ďumbier a Dereše a relatívne blízku Skalku. Z oblasti vrcholu pekne vidno i Kamennú chatu.
Chopok všeobecne poskytuje kompletné kruhové výhľady z dvojtisícmetrovej výšky, čo je v kombinácii s ľahkou dostupnosťou prostredníctvom lanovky lákavé pre množstvo turistov. Výhľady z Chopka sú extra podmanivé v čase inverzií.
Náročnosť výstupu na Chopok
Túra na Chopok predstavuje vysokonáročnú túru najmä, čo do fyzickej kondície. Ide o túru vo vysokohorskom prostredí až do výšky 2.000m, kde sa ľahko zmenia poveternostné podmienky. Prevýšenie takmer tisíc metrov vás poriadne preverí. Technicky a orientačne náročná môže byť najmä za sťažených poveternostných podmienok ako je sneh, ľad, hustá hmla, a silný vietor, ktorý tu vôbec nie je neobvyklý.
V súčasnosti je Chopok do značnej miery „civilizovaný“ obrovitým lyžiarskym strediskom, lanovkami, či vysokohorskými chatami. Poľahky sa preto vyveziete takmer až na vrch, čo môže byť vyhovujúcou, i keď nákladnejšou formou dopravy pre dôchodcov a rodinky s deťmi, prípadne pre ľudí s horšou kondíciou.
Na druhej strane, výstup na Chopok pešo, za dobrého počasie je vhodný ako túra pre skúsenejšie deti, ktoré by sa chceli pokúsiť o ťažšiu turistisku. Za priaznivých podmienok existuje len malé riziko zablúdenia a na kopci je i možnosť občerstviť sa v bufetoch, či chatách. Ľuďom, ktorí trpia problémami s kolenami, by sme odporučili zobrať si na túto túru trekové paličky. Nájde sa tu zopár strmých úsekov, kde nohy najmä v zostupe dostanú zabrať.
V zime na lyžiach je výstup na Chopok taktiež náročný po fyzickej stránke, no vďaka možnosti postupovať po ľahkej zjazdovke, vedúcej okolo chaty Kosodrevina a popod Dereše, je sklon stúpania celkom príjemný a metre naberáte len pozvoľne. Tento výstup prestavuje kvalitnú prípravu na ťažšie zimné výstupy. Po upravenej trati uvedenej zjazdovky, by ste mali v zime vyjsť i napešo. Držte sa na jej okraji, aby neprišlo ku kolízii s lyžiarmi. Severná strana Chopka je veľmi vhodná na lyžiarske zjazdy vo voľnom teréne. Ide najmä o zjazdy žľabmi, ktoré sú iba pre skúsených horských lyžiarov s potrebnou lavínovou výbavou a dokonalou znalosťou lavínovej problematiky.
Na Chopok so psom
Psíka na Chopok by ste mohli zobrať, ak bude na vôdzke a nebude ohrozovať okolie. Výstup by pre aktívneho psa nemal predstavovať problém. Majte však na pamäti to, že sa nachádzate v Národnom Parku a preto by ste nemali púšťať psa behať navoľno.
Možnosti ubytovania, prespatia a opekania
Chopok je veľmi vyhľadávanou lokalitou najmä z dôvodu lyžovačky. Stredisko, ktoré sa tu nachádza, dokáže vďaka vyššej nadmorskej výške, udržať sneh počas relatívne dlhého obdobia, kedy už to nižšie položené strediská nezvládajú. Z toho vyplýva, že oblasť Chopka priťahuje množstvo lyžiarov, ale aj turistov, pre ktorých bolo nutné vybudovať i ubytovacie kapacity.
Tie sa nachádzajú v Demänovskej doline, oblasti Srdiečka, Táľov, či Bystrej a v celom šírom okolí, pretože lyžiarskych stredísk je tu hneď niekoľko. Ubytovanie rôzneho štandardu, by ste tu teda mali nájsť, no v čase lyžovačiek môže byť beznádejne vypredané. Zaujímavým typom ubytovania, môže byť prespatie na Kamennej chate priamo pod vrcholom Chopka.
Ak by ste si na Chopku radi opekali, v tomto smere situácia nie je veľmi priaznivá, pretože sa nachádza vo vysokom stupni ochrany. Na občerstvenie sa tu počíta s využitím bufetov a horských chát, alebo ťahaním vlastných zásob v batohu. Miesta na opekanie tu neočakávajte, navyše, hore na Chopku veľmi drevo nenájdete. Najlepšie v tomto smere bude nájsť si ubytovanie, ktoré takéto možnosti ponúka.
Kedy sa oplatí navštíviť Chopok
Chopok, ako výrazná dvojtisícovka, ponúka mnoho možností na pekné zážitky v horách. Najviac si ich však vychutnáte, keď sa sem vyberiete mimo hlavnej lyžiarskej sezóny, keď je tu pokojnejšie. Chopok dokáže vykúzliť krásnu zimnú atmosféru, keď sa jeho svahy rozorvané zjazdovkami kompletne zakryjú snehovým šatom. Takisto krásna dokáže byť jeseň, keď sa všadeprítomné trávy hrebeňa sfarbia do oranžova a skaly pošteklí inovaťou jemný mrázik. Na jeseň obvykle býva i najstabilnejšie počasie, čo praje návšteve hôr.
V lete odporúčame vybrať sa sem mimo horúcich dní. Pred slnkom sa tu totiž nemáte v podstate kde skryť. Navyše budete ochudobnený o ďaleké výhľady, ktoré sa do značnej miery stratia v sparnej atmosfére. Ideálne byť na vrchole doobeda, prípadne na podvečer.
Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí
- Ďumbier - významná slovenská dvojtisícovka, najvyšší vrch Nízkych Tatier
- Dereše - neďaleký, susedný vrchol na západ od Chopka
- Chata M.R. Štefánika - dôležitá vysokohorská chata na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier
- Vysoká pec Tri vody - príťažlivá technická pamiatka pri Osrblí
- Ohnište - nízkotatranský vrchol so stometrovou priepasťou a skalným oknom
- Vyhliadková veža a salaš Zbojská - salaš pri Brezne, kde sa dá kvalitne najesť a pozrieť sa na súčasnosť a históriu na salašníctva i z miestnej rozhľadne
- Jasenianska kaskáda - unikátne technické dielo, vodovod pri obci Jasenie
- Demänovská jaskyňa Slobody a Demänovská ľadová jaskyňa – jaskyne v oblasti demänovskej doliny s predraženým parkovaním :)
Informácie o článku
- Autor článku: Martin Kiňo
- Autor fotografií: Martin Kiňo
Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadi