Popradské pleso (1494,3m) je mimoriadne obľúbenou a dobre dostupnou turistickou destináciou Vysokých Tatier. Nachádza sa v Mengusovskej doline, učupené medzi tatranskými štítmi Ostrvy, Tupej a protiľahlého hrebeňa s vrcholmi ako Satan, Malá Bašta a Patria. Popradské pleso je tiež veľmi dôležitým východiskovým bodom pre vysokohorskú turistiku, skialpinizmus, bežkovanie, či lezenie.
Na brehu Popradského plesa nájdete Majláthovu chatu a vysokohorský hotel, ktorý ponúka nielen ubytovanie pre rôznu klientelu, ale i doplnkové služby v podobne wellness, reštaurácie, či požičovňu horolezeckých potrieb, predaj suvenírov a pod. Za pekného počasia sa dá posedieť a najesť sa v areáli pred horským hotelom, ktorý pojme väčšie množstvo návštevníkov. Čo sme si všimli, mnoho ľudí si robí výlet na Popradské pleso len preto, aby sa tu potom najedli, zrelaxovali a následne sa vrátili späť. Pred chatou i hotelom je počas pekných dní doslova pretlak turistov.
Pleso je veľmi dobre prístupné z neďalekého Štrbského plesa, prípadne zo zastávky Popradské pleso. Pešo sa sem v oboch prípadoch dostanete približne za hodinku nenáročným terénom. Aj vďaka tomu je Popradské pleso tak populárne medzi turistami všetkých vekových kategórií. Dostanete sa sem aj keď nemáte kondičku. Mikrotúra je vhodná pre starších aj mladších. Zo zastávky Popradské pleso sa sem dá dostať i na bicykli, vzhľadom na to že tade ide cyklotrasa.
Vrelo môžeme odporučiť prechádzku po obvode Popradského plesa. Ponúka totiž veľmi fotogenické zákutia s výhľadmi na priľahlé štíty. Veľmi magické je to najmä zavčas rána, či na podvečer. Vtedy sa tu nachádza menej turistov. Prechádzku si môžete predĺžiť a vybrať sa na zhruba 10 minút vzdialený symbolický cintorín, venovaný pamiatke obetí Vysokých Tatier. Je to vskutku pekné miesto.
Pokiaľ ste prišli do Vysokých Tatier za účelom turistiky, je možne že trasa k vašej destinácii povedie popri Popradskom plese. Pleso totiž tvorí medzizastávku napríklad na extrémne populárne Rysy. Prejdete tade i počas výletu k Malému a Veľkému Hincovmu plesu s priľahlým Kôprovským Štítom. Populárny je aj výstup na Ostrvu a vrchol Tupej, ktoré sa týčia nad samotným Popradským plesom. Pre lezcov, či skialpinistov je zas Popradské pleso ideálnou základňou pre podnikanie výstupov v Zlomiskovej doline v stenách Tupej, Končistej, Východného Železného štítu, Zlobivej, Ošarpancov, Dračieho štítu, alebo v Železnej bráne, či v centrálnom žľabe Vysokej.
Ako sa dostať na Popradské pleso?
Možností, ako prísť k Popradskému plesu je niekoľko. Najpopulárnejšia je tá zo Štrbského plesa. Dostanete sa sem po červenej značke, resp. červeno-zelenej. Ďalšia možnosť je prísť sem zo zastávky Popradského plesa. Tento variant je vhodný i pre cyklistov. Extrémnejší variant je potom prísť sem smerom z východu, po červenej značke (napr. zo Starého Smokovca). Vo všeobecnosti väčšina návštevníkov zvoli trasu zo Štrbského plesa.
Zo Štrbského plesa na Popradské pleso
Túra zo Štrbského plesa na Popradské pleso predstavuje pohodlnú pešiu prechádzku pre takmer všetky vekové kategórie. Vyrazíte zo Štrbského plesa, z miesta kde sú všakovaké stánky. Po pár minútach sa ocitnete na hranici lesa. Narazíte tam na smerovník a červenú značku, ktorou sa vyberiete ďalej na Popradské pleso.
Prvá polovica trasy vedie lesíkom. Po trase narazíte na samoobslužný súdok s medovinou (aspoň my sme naň začiatkom jesene 2017 narazili). V jednom mieste je križovatka, kde sa môžete napojiť na zelený turistický chodník, ktorý vás podobne ako ten červený privedie na Popradské pleso. Či už sa rozhodnete tak, alebo onak, je to v podstate jedno. Časovo a vzdialenostne sú obe varianty na tom podobne.
Ak budete pokračovať ďalej po červenej, môžete sa tešiť na občasné výhľady, ktoré sa naskytnú priamo z chodníka. Na trase je studnička s vodou. Či je pitná netušíme, no my sme ochutnali a prežili sme :) Pred tým, než sa objavíte pri Popradskom plese, prejdete mostíkom cez dravý Hincov potok. Na ceste sa ináč pohybuje relatívne dosť turistov, takže často šľapete v zástupe ľudí. Určite sa nejedná o trasu, kde môžete nerušene meditovať v područí tatranských kopcov!
Pokiaľ ste sa odpojili z červenej značky na zelenú, tak táto trasa vedie len lesom. Výhľadov tu veľa nie je. Maximálne tu môže byť o čosi menej ľudí. Neďaleko Popradského plesa budete tak isto prechádzať cez mostík ponad Hincov potok. Po pravde, viac sa nám páči túra po červenej trase. Minimálne kvôli občasným výhľadom.
Celkovo je trasa medzi Štrbským a Popradským plesom dobre priechodná. Technické pasáže tu nenájdete. Cesta má v prvej tretine trasy o niečo vyššie prevýšenie, no nejedná sa o nič závažné. Následne pôjdete viac-menej rovinkou. Prevýšenie medzi Štrbským Plesom a Popradským plesom je možno 150 – 160m, čo nie je vôbec veľa. Preto možno skonštatovať, že táto trasa je vhodná pre deti aj starších ľudí. Človek navyše nemusí mať ani príliš dobrú kondičku.
Trasa zo zastávky Popradského plesa
Táto trasa je vhodná pre cyklistov, či záujemcov, ktorí by sa radi vyhli akýmkoľvek terénnym prekážkam, alebo by radi trasu absolvovali s deťmi v kočíku. Vedie totiž príjemne stúpajúc kompletne celá po dobrej asfaltke.
Na začiatok, ak ste autom, je nutné ho odstaviť kúsok po odbočení vpravo z hlavnej cesty na Štrbské pleso. Parkuje sa popri ceste a zaplatíte si za cenu bežnú v tejto časti Tatier. Počas sezóny tu vyberá parkovné na to určený personál. Potom už môžete smelo vykročiť.
Cesta na Popradské pleso z týchto miest je svižná, hoci v čase nášho prechodu nás v okolitom lese upozorňovali tabule na možnosť padania stromov počas veterného počasia. Cesta vedie lesom, takže za horúceho leta sa nebudete pohybovať úplne vyprahnutým terénom. Táto možnosť výstupu na Popradské pleso by vám nemala zabrať viac ako hodinku pochodu.
Trasa po červenej z východu
Túto trasu sa nám podarilo preskúmať len čiastočne. Keďže je súčasťou Tatranskej magistrály, obchádzajúcej celé Tatry, akoby po vrstevnici. Je viac možností , kde sa na ňu napojiť. Prevedie vás popri zaujímavých prírodných atraktivitách Tatier a vysokohorských chatách. Tesne nad Popradským plesom trasa obchádza vrcholy Klin a Tupú a zo sedla Ostrvy klesá v serpentínach dolu k plesu. Z najbližších atraktivít na tejto trase rozhodne stojí za zmienku prechod popod masív Gerlachu, či okolo Batizovského plesa a zároveň hotela Sliezsky dom.
Hincov potok, Ľadový potok, Krupá a Poprad
Popradské pleso leží v nadmorskej výške 1494 metrov nad morom. Leží v Mengusovskej doline, ktorú dodnes modeluje Hincov potok. Potok sa paradoxne nevlieva do Popradského plesa, aj keď preteká len neďaleko.
Do Popradského plesa sa naopak vlieva zo severo-východu Ľadový potok, vytekajúci z Ľadového plesa. Ten preteká Zlomiskovou dolinou, ktorá vyúsťuje práve pri Popradskom plese. Zurčanie Ľadového potoka budete počuť hlavne v severnej časti Popradského plesa. A tak isto vás bude svojim zvukom sprevádzať počas výstupu na Ostrvu.
Jediným vodným tokom vytekajúcim z Popradského plesa je riečka Krupá (niekde sa udáva aj názov Krupa). Potok sa niekoľko kilometrov za Popradským plesom spája s Hincovým potokom a vytvára tak rieku Poprad.
Pri Popradskom plese
Prvé čo vám udrie do očí po príchode k plesu, bude kontrast. Kontrast nádhernej divokej prírody, uprostred majestátnych štítov a turistickej masovosti. Ľudí tu je neúrekom. Celé pleso zvykne byť obsypané turistami. Ak si preto chcete Popradské pleso užiť vo väčšej pohode, príďte sem skoro ráno, prípadne na podvečer. Je to neskutočný rozdiel v porovnaní napríklad s obedom. Mimo turistickej sezóny je to našťastie o niečo lepšie.
Odmysliac si zástupy ľudí, tak lokalita Popradského plesa ponúka vizuálnu „cukríkovosť“, ktorá je tak typická pre celé Vysoké Tatry. Vieme si predstaviť tu stráviť celý deň a len tak sa ponevierať po okolí a fotiť si nádherné scenérie. Zrkadliaca hladina plesa odráža vrcholky, po väčšinu roka zasnežených vysokohorských štítov. Často je úplne pokojná a má meditatívne účinky.
Pleso si vyslovene žiada prejsť si ho zo všetkých strán. Z každého miesta sa vám naskytnú iné pohľady na krajinu. Nám sa najviac páčila južná strana plesa, v mieste kde sa chodník odpája na symbolický cintorín. Je tu most cez potok Krupá, ktorý tu z plesa vyteká. Sú z tade fakt nádherné výhľady, ktorým dominuje mix vodnej hladiny, horstva a horského hotela.
Okolo celého plesa vedie chodník, ktorý je priechodný (minimálne v čase keď nie je sneh) bez väčších ťažkostí. Sem-tam si treba dávať pozor aby ste nezakopli o kameň. Niektoré časti plesa ponúkajú akési „pláže“ z kade sa dostanete priamo k vodnej hladine. V týchto miestach si ľudia s obľubou robia selfiečka. Nám tu vždy niekto vbehol do záberu a tak sme fotenie vzdali. Našťastie v neskorších hodinách sa to tu vyprázdnilo a nebolo tu takmer ani nohy.
Pokiaľ ste v severovýchodnej časti Popradského plesa, uvidíte smerovník, ktorý vás odnaviguje na sedlo pod Ostrvou. Nachdádza sa pod vrcholom, ktorý obklopuje túto časť. Do sedla vedie červená značka, no samotný vrchol Ostrvy už je mimo značky. Nemusíte však vyjsť ani na samotný vrch Ostrvy (čo je v podstate v rozpore s návštevným poriadkom TANAPu), aby ste si z výšky mohli pozrieť krásu Popradského plesa. Výhľady na pleso sú totiž už v prvej štvrtine trasy a naozaj stoja za to. Tento chodník je veľmi dobre viditeľný, ak sedíte na terase horského hotela. Môžete pri popíjaní piva, či čajíku, v pohodičke sledovať ním stúpajúcich turistov po jednotlivých serpentínkach.
Horský hotel Popradské pleso nájdete na brehu severo-západnej časti plesa, Majláthová chata je potom možno 100 metrov južnejšie. Tu sa zdržuje asi najviac ľudí. Kúsok za horským hotelom je potok vytekajúci zo Zlomiskovej doliny. Volá sa Ľadový a môžeme potvrdiť, že je naozaj ľadový :). V dvoch miestach cez neho prejdete vďaka mostíkom.
Väčšina ľudí príde k Popradskému plesu k jeho západnej časti. Je tu niekoľko rázcestníkov, a tie vás navedú ďalej severným smerom na Rysy, Hincove plesa a Kôprovský štít. Zvoliť si môžete tiež východný smer na Sedlo pod Ostrvou a Tupú, prípadne juhovýchodný k symbolickému cintorínu. Zo sedla Ostrvy sa dá dostať na Tupú i vrchol Ostrvy, no tieto výstupy nie sú pre turistov povolené, pretože ide o neznačené úseky Tatier (napriek tomu to mnoho ľudí ignoruje, keďže ide o vcelku rozporuplný zákaz).
Horský hotel Popradské pleso
Horský hotel, bol kedysi horskou chatou, no pretrasformoval sa na vyšší štandard. Táto ubytovacia možnosť leží na dôležitej križovatke turistických ciest. Preto je dobrým východiskovým bodom na túry do sedla Ostrvy, na Rysy, či Kôprovský štít, či na lezenie v oblasti Zlomiskovej doliny, kde je situovaných mnoho populárnych stien a zároveň je populárnou i pre skialpinizmus.
Ak sa tu ubytujete, výrazne si skrátite nástup na všetky tieto túry, prípadne návrat z nich. Hotel často hostí rôzne horolezecké zrazy a podobne. V hoteli sa nám zatiaľ prespať nepodarilo, no viackrát sme využili jeho reštauračné služby.
Ponuka jedál je široká, no najviac sme ocenili dobrý čaj, ktorý môžete popíjať na terase hotela a sledovať pritom krásnu okolitú panorámu hôr. Najmä výstup do sedla Ostrvy, kam mieri množstvo turistov. Z tohto miesta sa zdá pomerne strmý, no nie je tomu tak. V hoteli si okrem suvenírov, ako sú štandardné pohľadnice, či tričká, môžete v prípade núdze zakúpiť i niektoré kúsky výstroja do hôr. Ak zbierate pečiatky z vysokohorských chát, neváhajte a orazte si tu mapu, či pohľadnicu.
Majláthova chata
Hneď pri hoteli Popradské pleso sa nachádza v roku 2011 zrekonštruovaná vysokohorská chata. Ide o Majláthovu chatu. Tá poskytuje stravovacie a ubytovacie služby. Otvorenú by ste ju mali nájsť celoročne. Chata je sympatická a pôsobí komornejšie ako hotel. Pri Popradskom plese je teda, čo do ubytovania, z čoho vyberať.
Symbolický cintorín
Možno 10 minút pešo, južným smerom od Popradského plesa po žltej značke, leží symbolické pietne miesto, venované obetiam Vysokých Tatier, ale aj iných svetových hôr. Vysoké Tatry si každoročne vyžiadajú niekoľko ľudských životov, ktorých pamiatku si môžete uctiť práve na tomto mieste. Pamätné tabuľky tu majú i najslávnejší lezci Slovenska, ktorých žiaľ postihol tragický osud. Napríklad ide o štvoricu špičkových himalájskych lezcov svetovej úrovne Becík, Božík, Jaško, Just, ktorí zahynuli pri zostupe z Everestu po dosiahnutí jeho vrcholu ťažkou Boningtonovou cestou bez použitia umelého kyslíku.
Uprostred riedkeho, skalného lesíka tu popri chodníku stoja drevené kríže. Na skalách sú pribité pamätné tabule. Je tu zopár lavičiek a nesmie chýbať kaplnka. Z miesta je cítiť istú melanchóliu a smútok. Atmosféra však nepôsobí vyslovene deprimujúco. Skôr si tam človek uvedomí, aký je voči prírode maličký. Ak už ste na Popradskom plese, miesto si určite pozrite. Na tomto pietnom mieste môžete zanechať dobrovoľný príspevok určený na jeho údržbu.
Vedeli ste, že..?
Vedeli ste, že na Popradskom plese sa natáčala časť životopisného filmu o legendárnom českom pieskovcovom lezcovi Joskovi Smítkovi s názvom Tenkrát v ráji? Išlo o scénu pikantnejšieho rázu, keď sa v Popradskom plese kúpala nahá Smítkova femme fatale – spisovateľka Vlasta Štáflová, v príbehu stvárnená Vicou Kerekeš.
Základné informácie o Popradskom plese
Pri motaní sa v oblasti Popradského plesa sme natrafili na trojuhoľníkový informačný panel, ktorý niesol zopár základných informácií o plese. Keďže sa nám nechce browsovať internetom a zháňať potrebné odbornejšie údaje o tejto lokalite (článok totiž píšeme tesne pred Vianocami v typickom vianočnom zhone), tak pripájame aspoň zopár informácií z infopanelu. Citujeme:
„Popradské pleso /1494 m n.m/ vzniklo činnosťou ľadovca, ktorý vyhĺbil v skalnom podklade priehlbinu a súčasne ju zahradil morénou. Je to priezračné jazero, do ktorého priteká Ľadový potok a vyteká z neho potok zvaný Krupa.
Pleso má plochu 6,88 ha, najväčšiu hĺbku 17m, najväčšiu dĺžku 360m a šírku 248m. Zamrznuté býva obyčajne od polovice novembra do polovice mája. Hrúbka ľadu dosahuje až 40cm. Žije v ňom pstruh potočný“
Toľko teda k dôležitým informáciám o plese. Zdroj: trojuhoľníkový infopanel, nachádzajúci sa v južnej časti Popradského plesa.
Zaujímavostí v okolí Popradského plesa
- Symbolický cintorín – je pár minút vzdialený od Popradského plesa. Určite odporúčame navštíviť!
- Sedlo pod Ostrvou – jeden z tých jednoduchších turistických cieľov vo Vysokých Tatrách. Je navyše priamo dostupný z Popradského plesa po červenej značke. Na pleso sú z neho naozaj nádherné výhľady.
- Štrbské pleso – východiskový bod pre mnohé túry vo Vysokých Tatrách. Leží niečo vyše hodinky chôdze od Popradského plesa
- Hincove plesá – Veľké a Malé Hincovo pleso sú obľúbenou turistickou atraktivitou Vysokých Tatier
- Kôprovský štít – vypína sa nad Veľkým a Malým Hincovým plesom
- Rysy – kultový Vysokotatranský vrch na hraniciach s Poľskom, výstup naň vedie práve od Popradského plesa, kde si môžete naložiť i dobrovoľnú vynášku – predpripravenú nosičskú krosňu so zásobami a vyskúšať si tak nosičské remeslo.