Tento článok má za cieľ súhrnne predstaviť najvyššie turisticky prístupné vrcholy Malých Karpát. Venovať sa budeme predovšetkým kopcom vyšším ako sedemsto metrov. Každý z nich je totiž charakteristický svojou jedinečnou atmosférou, prírodou a výhľadmi. Každý tvorí ideálny tip na pol-až jednodňový výlet. Pre výstupy na tieto kopce nie je za dobrého počasia potrebná žiadna zvláštna výbava, postačí dobrá nálada a trocha tej nutnej kondície. A tak sa s chuťou a bez veľkých nákladov môžete pustiť do ich postupného objavovania.
Malokarpatské kopce nepatria k najvyšším na Slovensku, no to im na kráse a zaujímavosti, podľa nášho názoru, veľmi neuberá. Práve naopak, mnohé z nich sú vďačným, turisticky atraktívnym cieľom pre všetky vekové a výkonnostné skupiny vrátane detí. Malokarpatské turisticky prístupné sedemstovky sme v článku zoradili podľa výšky. Možno sa tieto kopčeky stanú pre vás i objektom zbierania. Rozhodne totiž stojí za to postupne ich všetky navštíviť, ideálne v rôznych ročných obdobiach. Nám sa to podarilo a malokarpatské sedemstovky môžeme len a len odporučiť.
Skalnatá 704,2m
Pre mnohých najkrajší kopec Malých Karpát. Jej vrcholu zatiaľ (2019) dominuje prekrásny starý strom a ďaleké, i keď lesom čiastočne obmedzené výhľady. Celková scenéria vrcholu tak dostala špecifický rozmer. Skalnatá sa nachádza neďaleko známej turistickej lokality - Čermákovej lúky. Vrchol tohto kopca dokonca leží priamo na hlavnom hrebeni Malých Karpát a tak sa naň dostanete po červenej značke, resp. po kombináciách rôznych turistických značiek.
Skalnatá patrí k mierne odľahlým, no o to zaujímavejším malokarpatským cieľom. Z jej vrcholu uvidíte ďalšie sedemstovky ako Vápennú, Vysokú, či vzdialené Záruby. Zaujme i neďaleký smrekovcový lesík v okolí červenej značky smerom k Pezinskej Bane. Masy turistov na Skalnatej s veľkou pravdepodobnosťou nestretnete a o to silnejší bude pocit vnímania čistej prírody na jej vrchole.
- GPS: 48.381052,17.228752
- Viac informácií o Skalnatej..
Čmeľok 709,0m
Tento kopec možno práve neprekypuje výhľadmi, no je ľahko dostupný a zaujímavý je okrem svojej výšky cez 700m aj vojenským objektom na svojom vrchole. K objektu vás dovedie červená značka hlavného malokarpatského hrebeňa zo sedla Pezinská Baba. Do tohto sedla sa ľahko doveziete autom.
Pomerne krátky výstup je síce strmý, vedený takmer kolmo na vrstevnice, no dá sa to zvládnuť. Ak by ste však zobrali deti, asi budú šomrať. Vojenský objekt - akýsi druh kuželovitej antény, sa nachádza na vrchole, priamo pri turistickej značke. Nemali by ste však chodiť až celkom k nemu. Z vrcholu je len čiastočný výhľad. Lepšie pohľady na Malé Karpaty sa nachádzajú z východne orientovaných svahov, približne v polovici výstupu zo sedla Baba.
- GPS: 48.363892,17.198107
Veľká Homoľa 709,2m
Veľká Homoľa je odjakživa veľmi populárnym vrchom Malých Karpát. Vďačí za to najmä rozhľadni. Samotný kopec výhľady takmer neposkytuje. Je totiž obklopený lesom a pohľad do diaľky je možný azda len v prieseku, ktorý vlastne predstavuje prístupovú cestu na vrchol. O to viac poteší pohľad z novej drevenej rozhľadne (postavenej v roku 2018). Tá poskytuje kruhový výhľad na ďaleký horizont. Na dlani tak máte veľkú časť pohoria Malých Karpát a roviny, ktorá ich obklopuje.
Prístup k rozhľadni je najpraktickejší zo Zochovej chaty, na ktorú sa dá doviezť autom. Cestou stade budete mať na skok i ďalšie atraktivity ako Tisové skaly, hvezdáreň, či skalné zoskupenie Traja jazdci kúsok za rozhľadňou. Veľmi pekná túra na rozhľadňu je v zimnom období, len sa nezabudnite dobre vyzbrojiť proti vetru, ktorý na nej vtedy zvykne byť krutý. Výlet na Veľkú Homoľu odporúčame rodinkám s deťmi. Je potrebné nezabudnúť, že cesta k rozhľadni trvá dobrú hodinku a nezabúdať na pochod späť. Vyjsť na objekt rozhľadne by však nemal robiť problémy ani menším deťom. Pri rozhľadni sa dá spraviť opekačka a pred nečasom je možné sa skryť v prístreškoch.
- GPS: 48.363403,17.261177
- Viac informácií o Veľkej Homoli..
Havranica 717,1m
Havranicu v našom prehľade najvyšších vrcholov Malých Karpát uvádzame ani nie tak kvôli jedinečným výhľadom, pretože tie tu musíte trošku pohľadať, ale skôr kvôli peknému okolitému prostrediu tejto časti hlavného hrebeňa Malých Karpát, ktorý sa tiahne od Zárub práve k Havranici. Jej vrcholom teda prechádza červená hrebeňová značka. Na Havranici je najlepšia práve túra vedúca cez jej vrchol.
V rámci návštevy Havranice, odporúčame prejsť si celý hrebeň Zárub vrátane hradu Ostrý Kameň a neďalekej Havranej skaly. Hrebeň je tu miestami skalnatý, vedie pekným lesom, s miestami krásnymi výhľadmi. Dajú sa tu nakombinovať rôzne zaujímavé okruhy po turistických značkách. Oblasť Havranice a Zárub v miestach hrebeňa môže byť neočakávane silným zážitkom v zime, keď tu dokáže naviať poriadnu kopu snehu a prechod tak získava na atraktivite. Ak máte šťastie, je možné, že v okolí tohto vrcholu narazíte na stádo lesnej zveri, napríklad muflónov.
- GPS: 48.524752,17.407218
Vápenná 752,2m
Vápenná predstavuje značne populárny vrchol západných Malých Karpát. Niet sa čo čudovať, pretože ponúka skvelé výhľady, či už z hrebeňa, alebo vybudovanej vyhliadky. Hrebeň Vápennej je fotogenický s viacerými výhľadmi a ako bonus je výborne dostupná zo Sološnice. Ďalším lákadlom môže byť hrebeň Malej Vápennej, ktorá leží kúsok od cesty na vrchol. Celkovo možno skonštatovať, že Vápenná je jedným z najkrajších hrebeňových vrcholov Malých Karpát s nadmorskou výškou nad 700 metrov.
Z centra obce Sološnica je to na vrchol Vápennej ani nie 2 hodinky pohodovou chôdzou. Ak zaparkujete auto ďalej po zelenej značke, na konci obce, trasu si môžete skrátiť o ďalšie minúty. Trasa je síce do kopca, no bez technickejších pasáží. Vhodná je i pre akčnejších dôchodcov a hyperaktívne deti. V zime sa na vrchole drží sneh o niečo dlhšie ako v nižších partiách. Aj preto je ako stvorená na zimnú turistiku v tomto kúte Slovenska.
- GPS: 48.460117,17.274128
- Viac informácií o Vápennej..
Vysoká 754,3m
Podobne ako Vápenná, Vysoká je jeden z mála hrebeňových vrcholov Malých Karpát, čo mu pridáva na atraktívnosti. A aký je teda vrchol? Jednoducho nádherný. 180 stupňové výhľady patria k tým najkrajším čo Malé Karpaty ponúkajú. Spolu so zubatým hrebeňom vytvárajú pozoruhodné scenérie, ktoré ocení nejeden fotograf. Na vrchole sa nachádza menší symbolický cintorín, o čom málo kto vie. Ak už budete niekedy na Vápennej, skúste ho pohľadať :)
Čo sa týka dostupnosti, tak jedná sa o ten typ vrcholu, na ktorý si treba vyhradiť minimálne 2,5 – 3 hodiny času. Ak si do toho započítame zostup, tak výlet na Vysokú spadá do kategórie poldňových výletov. Tradičné výstupy na Vysokú sú z Kuchyne, prípadne Zochovej chaty. Pokiaľ chcete ušetriť dobrých pár minút (takmer hodinu), vyskúšajte zaparkovať niekde na Vývrate pri Kuchyni. Mimochdom vrchné partie Vysokej sú trocha technickejšie. Pocítiť to najmä v zime, kde sa človek ľahko pošmykne na skalnom teréne. Pre zbehlého turistu však nič komplikované.
- GPS: 48.416332,17.217095
- Viac informácií o Vysokej..
Záruby 767,4m
Strechou Malých Karpát je skupina sedemstoviek v oblasti Zárub – najvyššieho bodu celého pohoria. Okrem tohto vrcholu sa tu nachádza Havranica, Veterlín a Čelo, pričom len Záruby a Havranica sú prístupné po turistickej značke. Najvyššie Záruby sú veľmi pekným turistickým cieľom, hoci z ich vrcholu nie sú kruhové výhľady. Tie vám vynahradí práve oblasť Zárub ako celok. Nájdete tu totiž viacero atraktivít pokope. Či už je to Smolenický zámok, ruina hradu Ostrý Kameň, vodná nádrž Buková, či samotná príroda v podobe pekného listnatého lesa.
Túru na Záruby odporúčame vykonať cez zaujímavý Čertov žľab, alebo formou absolvovania celého hrebeňa tohto vrchu po červenej značke. Ide o veľmi peknú túru, kde sa vám miestami dostane i výhľadov, ktorá chýbajú na samotnom vrchole. Na vrchol Zárub sa dá dostať z viacerých smerov a nakombinovať viaceré značky, tak aby ste nemuseli ísť rovnakou trasou na vrchol a späť. Pokiaľ máte nedostatok času, najrýchlejšie je to na Záruby od vodnej nádrže Buková (cca 2 hodinky). Po ceste sa môžete kochať výhľadmi z hrebeňa za hradom Ostrý Kameň. Jedná sa o jednu z najkrajších častí Malých Karpát. Túru z Bukovej na Záruby preto odporúčame všetkými desiatimi :)
- GPS: 48.523457,17.392500
- Viac informácií o Zárubách..
Zoznam turisticky prístupných malokarpatských vrcholov podľa nadmorskej výšky
- Záruby 767,4m
- Vysoká 754,3m
- Vápenná 752,2m
- Havranica 717,1m
- Veľká Homoľa 709,2m
- Čmeľok 709,0m
- Skalnatá 704,2m
Ostatné malokarpatské sedemstovky
V našom článku o najvyšších vrcholoch Malých Karpát by sme radi spomenuli aspoň okrajovo informáciu o zvyšných sedemstometrových kopcoch. Všetky z nich sa vyznačujú tým, že na ne nevedie turistická značka a tak výstup na ne nie je oficiálne povolený. Preto sme ich ani nespomínali v článku. Spolu ide o ďalšie štyri sedemstovky. Kopce sa nachádzajú buď mimo hlavného hrebeňa Malých Karpát, hoci zväčša nejde o veľkú vzdialenosť. Svoj vlastný hrebeň vytvára len sústava vrchov Veterlín a Čelo. Ten je rovnobežný s hrebeňom Zárub. Práve z ich hrebeňa sú pekné pohľady na tieto dve sedemstovky a hrebeň ktorý ich prepája. Čertov kopec a Javorina sa nachádzajú neďaleko Pezinskej Baby a od hlavného hrebeňa sú vzdialené len minimálne. Ich vrcholy sú na rozdiel od Veterlína a Čela skryté v lese.
Prehľad malokarpatských sedemstoviek mimo turistických značiek
- Čertov kopec 751,8m
- Veterlín 723,5m
- Čelo 716,0m
- Javorina 703,4m
Tip na výlet a zaujímavosti v okolí
Malé Karpaty sú priam nabité zaujímavosťami, či už ide o rôzne prírodné skvosty v podobe jedinečných lúčok, studničiek, zákutí lesa, alebo ruín hradov a zámkov. Je veľmi pravdepodobné, že na niektoré z nich cestou na najvyššie vrcholy tohto pohoria narazíte. Uvádzame aspoň niektoré z nich. Okrem toho odporúčame i tip pre všetkých nadšencov diaľkových prechodov, konkrétne prechod malokarpatských sedemstoviek na jeden záťah, čo je prekrásna, i keď namáhavá túra.
- Smolenický zámok – zrekonštruovaný zámok tvorí dominantu na južných svahoch Malých Karpát
- Hrad Ostrý Kameň – najvyššie položená ruina v pohorí Malých Karpát
- Lyžiarske stredisko Pezinská Baba – populárne miesto relaxu Bratislavčanov a priľahlého okolia
- Havrania skala – ponúka výhľady a vhodné terény pre lezenie
- Rozhľadňa na Veľkej Homoli – nová drevená vyhliadka, poskytujúca jedny z najlepších výhľadov v Malých Karpatoch
- Traja jazdci – atraktívne zoskupenie skál pri Veľkej Homoli, vhodné na začiatočnícke skalolezenie
- Hvezdáreň – nájdete ju pri Zochovej chate cestou na Veľkú Homoľu
- Čermákova lúka – veľmi príjemné miesto na táborenie s výdatným prameňom, nachádza sa pri Skalnatej a Veľkej Homoli
- Veľký Petrklín – výborný vyhliadkový vrchol pri Vápennej
Informácie o článku
- Kedy sme lokality navštívili: 2015 - 2019
- Fotografie sú z obdobia: 2015 - 2019
- Autori článku: Martin Kiňo, Václav Sulek
- Autori fotografií: Václav Sulek, Martin Kiňo
Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na Vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.