Vysoká pec v lokalite Tri Vody je pozostatok hutníctva v tejto oblasti. Ide o v minulosti významné miesto spracovania železnej rudy a zároveň jednu z najstarších takýchto pecí v strednej Európe. Postavili ju koncom 18. storočia ako výsledok pokroku v spracovaní železnej rudy. Nachádza sa pri Osrblí, takmer celkom v centre stredného Slovenska neďaleko Podbrezovej a Brezna.

Kedysi sa tu okrem pece nachádzal aj širší areál na spracovanie železnej rudy, ktorá sa sem dopravovala z okolitých baní. Tých tu bolo požehnane. Okrem toho, že vysoká pec je významnou historickou pamiatkou, ktorú sa podarilo zachovať až do súčasnosti, predstavuje i príťažlivý cieľ na turistiku, najmä tú cyklistickú. K tejto peci totiž vedie asfaltka, ktorá umožňuje rôzne dlhé cyklotúry. My sme sa sem vybrali autom a potom peši s deťmi. Tie síce cestou ako obvykle mrnčali, no nakoniec sme boli s výletom všetci spokojní. A to i napriek tomu, že sme cestou zmokli.

Vysoká pec pri Troch Vodách (zlievajú sa tu dohromady tri menšie horské potoky do jedného s názvom Osrblianka) je dobre prístupná z Osrblia po príjemnej asfaltke. Najlepšie to je na bicykli, môže byť aj cestný, nakoľko je asfalt celkom dobrej kvality. Autom sa dá dopraviť po závoru, od ktorej je nutné šliapať peši asi pol až trištvrtehodinku, záleží na vašej svižnosti. Ale o tom už v nasledujúcom odseku.

Pohľad na objekt vysokej pece Tri Vody.Pohľad na objekt vysokej pece Tri Vody. Do pece sa dá pohodlne vstúpiť.

Cesta k vysokej peci a parkovanie

K vysokej peci na Troch Vodách sa dostanete v smere od Podbrezovej, či Brezna. Je potrebné odbočiť na Hronec a potom pokračovať do Osrblia, kde si môžete prezrieť Národný biatlonový areál. Z Osrblia je potrebné pokračovať na juh po celkom dobrej asfaltke, ktorá vás dovedie až k závore pri akejsi horárni. Na mapách je toto miesto pomenované ako Podsuchá. Ak cestujete autom (spoje až sem beztak nepremávajú žiadne), musíte zaparkovať práve tu. Je to možné len popri ceste.

Hoci sa práve chystáte pozrieť si významnú technickú pamiatku, parkovisko tu nečakajte. Pomôžte si ako sa dá. Našťastie tu žiadne autá neparkovali a tak sa dalo zaparkovať bez problému. Ak neberieme do úvahy komplikované vystupovanie do hustého porastu na okraji cesty. Ostatní šoféri tunajší zákaz vjazdu nerešpektovali, alebo mali vybavenú nejakú výnimku.

Ak by ste šli bicyklom, máte to ideálne. Všimli sme si viacero elektrocyklistov, čo je čoraz populárnejšia cyklodisciplína. V tomto prípade sa elektrobicykel hodí, pretože cesta k peci predstavuje mierne, no neustále stúpanie. My s deťmi sme sa od závory a zákazu vjazdu vydali asi na trištvrtehodinovú pešiu tortúru po asfaltke. Nepríjemné totiž bolo okrem asfaltu hlavne neúprosné letné slnko. Skryť sa veľmi nie je kde, aspoň sme cestou narazili na prameň priamo napravo od cesty.

Dospelý by cestu pešo k peci zvládol v pohode, naše deti ale príliš spokojné neboli. Po trase nebolo nič, čo by ich dostatočne zaujalo. Azda okrem obrovských lopúchov, ktorými sa chránili pred drsným slnkom. Tých je tu naozaj dostatok. Z tohto pohľadu najlepším dopravným prostriedkom k vysokej peci sa nám zdá bicykel.

Ak by ste šli pešo priamo z Osrblia, kam premáva autobus, je cesta omnoho dlhšia. Odhadom to bude tak trikrát viac času. Cesta je orientačne nenáročná, postačí sa držať asfaltky, pokým prídete k výraznému prístrešku po ľavej a mohutnej vysokej peci na pravej strane cesty. Lokalitu spoznáte i podľa pamätníka SNP, či starších stavieb. Orientačne je prístup naozaj nenáročný. Cesta je mierne do kopca.

Cestou k historickej vysokej peci na Troch Vodách.Cestou k historickej vysokej peci na Troch Vodách. Potrebný tieň nám poskytli obrovité lopúchy.

Cestou smerom z Troch Vôd k Osrbliu.Cestou smerom z Troch Vôd k Osrbliu. Ak ste tu bicyklom, čaká vás príjemný zjazd.

Cyklotúra k vysokej peci Tri Vody.Cyklotúra k vysokej peci Tri Vody. Je možné rôzne si ju nakombinovať. Okolie je plné zaujímavých možností.

Lokalita pece Tri Vody

Miesto, kde sa nachádza táto vysoká pec sa nám veľmi páčilo skrz svoj pokoj. Je umiestnené v horskej doline, ktorou síce vedie len asfaltka a tečie ňou menší potok Osrblianka plný pstruhov, no i tak ide peknú lokalitu hlboko v prírode, obkolesenú svahmi plnými ihličnanov.

Pri samotnej peci, ktorá má asi osem metrov na výšku a pôsobí dosť mohutne sa nachádza drevený turistický prístrešok, kde by sa azda dalo i núdzovo prenocovať. V blízkosti sa tiež nachádzajú budovy pôsobiace opusteným dojmom. Vyzerajú ako staré chalupy, ktoré raz za čas niekto navštevuje. Zrejme sú to všetko pozostatky po metalurgickej činnosti.

Je tu menšia lúčka a pár metrov chôdze smerom ďalej po asfaltke i pamätník SNP. Pri ňom sa vetvia turistické značky - modrá a červená. Červená vedie k Bielym skalám, ktoré sú neďaleko priamo pri asfaltke, a ďalej až ku chate pod Hrbom, prípadne na Vepor. Modrá trasa vedie Veľkou Prostrednou a tiež sa ňou dá nakombinovať výlet na Vepor, alebo spraviť okruh cez tento vrch kombináciou oboch značiek. Od Troch vôd je možné výlety rôzne kombinovať Okolie je značkami pretkané, no zatiaľ sme tieto bohaté možnosti nepreskúmali. Vyzerá to, že všetko budú zaujímavé výlety pre ľudí, čo sa radi túlajú po neznámych končinách.

Samotná pec na Troch Vodách je murovaná z kameňov a tvorí niečo ako obrovský komín, do ktorého sa kedysi sypala tzv. vsázka - obsah, ktorý sa tavil. Predstavovala ju ruda z miestnych baní, uhlie a ďalšie dôležité ingrediencie. Na pohon dúchadla vzduchu slúžil potok. Pec je veľká a možno do nej vstúpiť. Bola už sanovaná a zrejme preto je vyložená tehlami. Viac zaujímavých informácií o nej ponúka jednoduchý infopanel priamo pri nej. Pri peci, v prístrešku sa dobre sedí, je tu stôl a tak sa môžete v kľude občerstviť vlastných zásob. Potok po prístrešku pobaví deti. Dá sa v ňom nájsť kdejaký zaujímavý kamienok.

Vysoká pec na Troch Vodách je vybudovaná z kameňa.Vysoká pec na Troch Vodách je vybudovaná z kameňa. Výšku má okolo 8 metrov.

Vnútro vysokej pece Tri Vody.Vnútro vysokej pece Tri Vody. Otvory slúžili na vháňanie vzduchu i odpich surového železa.

Pohľad nahor - k ústiu pece.Pohľad nahor - k ústiu pece. Pec bola za účelom jej zachovania ako pamiatky zakonzervovaná.

Bočný pohľad na vysokú pec Tri Vody.Bočný pohľad na vysokú pec Tri Vody. Ide o neobyčajné technické dielo. Na svoju dobu išlo o prevratnú novinku.

Pamätníky SNP sú v tejto oblasti časté.Pamätníky SNP sú v tejto oblasti časté. Ani na Troch Vodách nemôže chýbať.

Obydlia v lokalite Tri Vody.Obydlia v lokalite Tri Vody. Vyzerali opustené, no občasne navštevované.

Starší typ sídla na Troch Vodách.Starší typ sídla na Troch Vodách. Pri vysokej peci sa nachádza čosi ako staré gazdovstvo.

Náročnosť túry k vysokej peci Tri Vody

Výlet k historickej vysokej peci na Troch Vodách je vhodný azda pre každého. Ak zaparkujete pri horárni, kde je spomínaná závora a zákaz vjazdu, máte to k peci ešte približne 1,5 kilometra chôdze miernym stúpaním po asfaltke. Ak máte psa, je to fajn možnosť na prechádzku aj s ním. Berte však ohľad aj na ostatných návštevníkov, turistov a cyklistov a psa si radšej veďte na vôdzke.

Deti trasu zvládnu, hoci naše šomrali, aj kvôli silnejšiemu slnku. Nie sa tu totiž veľmi kde skryť. Hoci je naokolo stromov nekonečne veľa, práve asfaltku ich koruny nekryjú. Pochod si preto uľahčíte, ak sa sem vyberiete počas príjemnejšieho dňa. Výhľady z Troch vôd nie sú žiadne, takže vôbec nevadí, ak sem pôjdete keď bude pod mrakom. Práve naopak, pochod, alebo jazda na bicykli budú príjemnejšie.

Charakter prístupu k vysokej peci na Troch Vodách.Charakter prístupu k vysokej peci na Troch Vodách. Prakticky celý po asfaltke. Napravo si možno všimnúť samotnú technickú pamiatku.

Cyklisti pri peci Tri Vody.Cyklisti pri peci Tri Vody. Návšteva pece je ideálnym tipom na výlet na bicykli. Dá sa prísť i cestným bicyklom.

Otváracie hodiny a vstupné

Vysoká pec Tri Vody je prístupná celoročne. Neplatí sa vstupné, a nie je tu ani žiadna sezónna uzávera.

Možnosti ubytovania, prespatia a opekania

Ak by ste chceli navštíviť vysokú pec na Troch Vodách, odporúčame sa ubytovať niekde v Osrblí, ale istotne nájdete viacero možností na Pohroní, medzi Banskou Bystricou a Breznom. Celá táto oblasť je vďaka Nízkym Tatrám populárnym turistickým cieľom a ubytovania je tu dostatok, pričom je možné vyberať z rôznych možností úrovne služieb. Priamo pri peci by sa dalo núdzovo prenocovať v drevenom prístrešku. Ohnisko na opekanie sme si tu nevšimli.

Interiér prístrešku na Troch Vodách.Interiér prístrešku na Troch Vodách. Nájdete ho priamo pri peci.

Prístrešok na Troch Vodách.Prístrešok na Troch Vodách. Poskytuje celkom dobrý komfort na najnevyhnutnejší oddych.

Bezprostredné okolie prístreška na Troch Vodách.Bezprostredné okolie prístreška na Troch Vodách. Doplnené infotabuľou.

Kedy sa oplatí navštíviť pec na Troch Vodách

Vysoká pec Tri Vody je cieľom vhodným na návštevu kedykoľvek, no najlepšie vtedy, ak nie sú podmienky na výlety do neďalekých hôr a hľadáte zaujímavý cieľ, kde nie je nutné mať úplne krásne počasie. Práve naopak, zdá sa nám, že je lepšie sa sem vydať, keď je zamračené a počas pochodu po asfaltke na vás nepraží slnko.

Technická pamiatka - vysoká pec Tri Vody.Technická pamiatka - vysoká pec Tri Vody. Je postavená uprostred lesov na horskej lúke.

Zaujímavosti o vysokej peci

K zaujímavostiam ohľadne tejto technickej pamiatky, ktoré nás prekvapili patrí fakt, že vzduch bol do nej vháňaný dúchadlom poháňaným vodou z priľahlých potokov. Pec produkovala surové železo. Boli tu údajne odlievané i delové gule, využité počas Uhorskej revolúcie v rokoch 1848-49.

Infotabuľa na Troch Vodách.Infotabuľa na Troch Vodách. Dozviete sa z nej fakty z histórie a o funkcii pece.

Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí

  • Lesnícky skanzen Vydrovo - lesnícke múzeum v prírode, veľmi pekná atraktivita vhodná pre rodinky
  • Čiernohronská železnica - jedna z najpopulárnejších atraktivít na Horehroní
  • Historický cintorín Brezno - cintorín s množstvom zaujímavých, starých hrobov, nachádza sa nad mestom, sú z neho dobré výhľady
  • Skala lásky - kaplnka a romantický vyhliadkový bod nad tokom Hrona pri Chvatimechu
  • Ľubietová - historické banské mestečko, ponúka náučný chodník po starých baniach
  • Jaskyňa Bystrá - jedna z niekoľkých verejnosti sprístupnených jaskýň Slovenka

Fotografie vysokej pece

Informácie o článku

  • Kedy sme lokalitu navštívili: 2020
  • Fotografie sú z obdobia: jún 2020
  • Autori článku: Martin Kiňo
  • Autori fotografií: Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.