Rozhľadňa na Devínskej Kobyle v Bratislave, nad mestskou časťou Devínska Nová Ves je turistickou vyhliadkovou vežou celkom kuriózneho tvaru. Pripomína čosi ako modlivku, alebo bodliak. Symboly tunajšej fauny a flóry. Má viacero podlaží prepojených klasicky schodíkmi. Devínska Kobyla (514m), na ktorej vrchole sa rozhľadňa nachádza je zároveň najvyšším vrcholom Bratislavy a keďže je obklopená šírou rovinou, má potenciál ponúknuť ďaleké výhľady.
Doposiaľ bol tento potenciál zanedbávaný, možno aj preto, že na území vrcholu Devínskej Kobyly sa rozkladajú zvyšky raketovej základne z čias studenej vojny. Tá je dnes opustená a je sama o sebe kuriozitou. Z vrcholku sa preto bolo možné doposiaľ rozhliadnuť len zo zvláštnej kovovej pozorovateľne, ktorá však svojimi parametrami nedokázala poriadne prevýšiť okolité stromy. Výhľad tak bol značne obmedzený, ba v čase vegetácie až nezaujímavý. Turisti zvykli navštevovať skôr vyhliadku pod vrcholom Devínskej Kobyly. V mapách je označovaná ako Devínska Kobyla rázcestie.
Potenciál tohto vrcholu v podobe možnosti plných kruhových výhľadov na šíre okolie i rieku Dunaj bol impulzom postaviť tu konečne poriadnu rozhľadňu. A môžeme povedať, že výhľady z nej stoja naozaj za to!
Ako sa dostať k vyhliadkovej veži a parkovanie
Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle je ľahko a rýchlo dostupná. Variánt ako sa tam dostať je viacero. Záleží na akú túru máte chuť. Spomínaný kopec je pretkaný sieťou turistických lesných chodníkov, z ktorých každý ponúka niečo pekné. Dostanete sa sem z Dúbravky, Karlovej Vsi, Devína a Devínskej Novej Vsi. Je len na vás, ktorý variant si zvolíte. Najrýchlejšie je to z Dúbravky – Dúbravskej hlavice, kde trasu môžete prejsť aj s detským kočíkom.
Aby sme nezabudli, k rozhľadni sa veľmi dobre dostanete i na horskom bicykli. Pripravte sa však na strmejší kopec, ktorý nemusí byť pre každého. Najmä pre tých čo neradí šľapú kopce. Zjazd si naopak budete veľmi užívať :)
Trasa z Dúbravskej hlavice k rozhľadni na Devínskej Kobyle
Ak by ste sa chceli dostať na rozhľadňu čo najrýchlejšie, potom sa vyberte autom z Dúbravky na Dúbravskú hlavicu. Tu je možné i zaparkovať. Cesta autom na Dúbravskú hlavicu vedie po asfaltke, ktorú využívali vojaci z tunajšej, už nefungujúcej základne. Dostanete sa na ňu od dúbravského kulturáku a Lidla. Cesta je v mapách vedená pod príznačným názvom Vojenská cesta. Ide o poriadne strmú asfaltku a ak to tu nepoznáte, oplatí sa použiť navigáciu, aby ste sa ľahšie prekľučkovali menšími uličkami. My sme najskôr v Dúbravke trochu zablúdili, ale nakoniec sme tu správnu cestu našli.
Strmosť cesty pre autá môže byť problémom, ak tu nasneží. Na druhej strane, privedie vás blízko k základni, v ktorej je situovaná rozhľadňa. Celkom k nej sa však autom nebudete môcť doviezť. Buď môžete zastaviť na krajnici, alebo rozšírenej odstavnej ploche priamo pri asfaltke, pred závorou, ktorá vás už ďalej do kopca nepustí.
Z týchto miest môžete pokračovať pešo po asfaltke, alebo po červenej turistickej značke, ktorá je s ňou súbežná. K rozhľadni to môže byť poctivá polhodina pochodu. Od spomínanej závory až k rozhľadni je na asfalte značenie šedými a bielymi bodkami, ktoré vás spoľahlivo povedie.
Z Dúbravskej hlavice je to k vrcholu Devínskej Kobyly na skok. V poslednej tretine trasy je potrebné odbočiť z červenej značky na asfaltku vedúcu do mierne strašidelného, no na druhej strane značne zaujímavého areálu bývalej raketovej základne. Po tamojších cestách sa ľahko dostanete až k rozhľadni. Uvidíte pri tom kadečo pozoruhodné. Napríklad staré raketové silá.
Na tejto trase sa mimochodom premávajú cyklisti a počas zjazdu tu často naberú značnú rýchlosť. Je preto dobré sa tu mať na pozore, či už zo strany peších, alebo cyklistov. Alternatívou pre peších môže byť lesný chodník, ktorý je paralelný s asfaltkou. Oficiálna turistická značka vedie práve tadiaľto, no využíva ju minimum turistov.
Alternatívne trasy vedúce k rozhľadni na Devínskej Kobyle
Ekologickejšou a azda aj príjemnejšou variantou (bez využitia auta), ako sa dostať k rozhľadni na Devínskej Kobyle je využiť MHD a dopraviť sa či už do Dúbravky ku kostolu alebo na konečnú na Dlhých dieloch. Vedú z tade značené trasy, ktoré síce predstavujú oveľa dlhší prístup, no na druhej strane ponúkajú krásnu prechádzku lesom. Pokiaľ chcete spojiť návštevu vyhliadkovej veže Devínska Kobyla s turistikou, tieto varianty vrelo odporúčame. Dajú sa navyše prejsť aj na bicykli, čo sme si už neraz vyskúšali.
Značené a veľmi zaujímavé chodníky vedú i z Kútikov, či Devína a Devínskej Novej Vsi. Nás najviac zaujal okruh, ktorý si môžete spraviť od Sandbergu v Devínskej Novej Vsi, cez Devínsku Kobylu a Devín. Tešiť sa môžete na skvelú poldňovú turistiku a ak chcete navštíviť všetky zaujímavosti po ceste, tak pokojne aj na celodenný výlet. Uvidíte tak okrem rozhľadne a raketovej základne aj Sandberg – pieskovcovú horu s výhľadmi na rieku Moravu a Rakúsko, Waitov lom s hlavolamom, hrad Devín, sútok Moravy a Dunaja, navštíviť môžete aj miniZOO v Devíne s predstavením sokoliarov. Užijete si tiež viacero skvelých výhľadov, či už z rozhľadne, alebo z trasy vedúcej z Devína na Sandberg. Okruh vedie zelenou, červenou a modrou turistickou značkou. Začať ho môžete v Devínskej Novej Vsi, či z parkoviska pod Sandbergom. Ide o jednu z najkrajších okružných trás, ktoré môžete v oblasti Devínskej Kobyly podniknúť.
Parkovanie
Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle má potenciál stať sa masovo navštevovanou rozhľadňou a preto parkovanie z východzích miest sa stane ako v mnohých podobných prípadoch problematickým. Jedná sa najmä o parkovisko na Dúbravskej hlavici, ako najlepšieho východzieho miesta na túru k rozhľadni. V súčasnosti sa tu dá parkovať po oboch stranách cesty. Vojde sa tu niekoľko desiatok áut. V čase špičky tu však vie byť dosť veľký chaos, najmä ak chcú auta vycúvať a otočiť sa. Cesta nie je príliš široká, najmä ak po oboch stranách parkujú autá. Ak si chcete ušetriť trocha nervov, nemusíte parkovať až v závere cesty, pri závore ale o niečo skôr.
V prípade, že sa sem vyberiete z Devína, odporúčame parkovať pod hradom. Parkovacie miesto tu nájdete, keďže parkovisko je dosť gigantické a aj v čase zvýšeného počtu návštevníkov na hrade sme tu zväčša auto vždy zaparkovali. Ak sa vyberiete autom k rozhľadni na Devínskej Kobyle z Devínskej Novej Vsi, využiť môžete menšie parkovisko pod Sandbergom. Parkovisko zväčša nie je až tak využívane, maximálne tak počas pekných víkendov a sviatkov.
Ako to vyzerá pri rozhľadni?
Samotný kopec Devínskej Kobyly patrí k najkrajším a na relax najobľúbenejším lokalitám bratislavských Malých Karpát. Nájdete tu pekné listnaté lesy, popretkávané sieťou lesných chodníčkov. Na jar sú vyplnené moriami snežienok. Západné svahy sú chránenou lokalitou so vzácnou faunou i flórou. Nachádza sa tu významná lokalita Sandberg, ktorá predstavuje pozostatok pravekého mora, či neďaleký Waitov lom a ultrapopulárny hrad Devín, ale i stará hranica Tretej ríše, reprezentovaná chátrajúcimi hraničnými kameňmi. Rozhľadňa, ktorá tu pribudla, je už len tou pomyselnou čerešničkou na torte tunajších atraktivít. Peknou trasou k rozhľadni je výstup červenou značkou, od západu, cez vyhliadku Devínska Kobyla - rázcestie, kde kedysi stála turistická chata, ktorej základy sú badateľné dodnes.
V kontraste s týmto je samotná lokalita opustenej raketovej základne, kde sa rozhľadňa nachádza. Celý areál je pochmúrnym, tmavým miestom s množstvom zdevastovaných budov. K najzaujímavejším pozostatkom patria raketové silá, kde však nájdete len neporiadok a rozbité sklo. Ak by ste sa tu potuľovali, buďte opatrní, v teréne sa totiž nachádzajú rôzne neprehľadné betónové jamy a prekážky, či zvyšky drôtov. V letných mesiacoch, po dažďoch, dokážu byť v tejto oblasti enormné množstvá nepríjemných komárov (našťastie na rozhľadni je kvôli vzdialenosti od zeme komárov ďaleko menej).
Rozhľadňa na Devínskej Kobyle je situovaná na samotnom vrchole raketovej základne. Jej okolie prezatiaľ nepôsobí príliš vábne. Na mieste kde stojí rozhľadňa dnes, bola v minulosti vojenská vyhliadková veža, po ktorej tu ako pripomienka ostalo len niekoľko kotviacich betónových podpier. Najnovšie bol areál doplnený o niekoľko lavičiek, takže konečne sa tu dá aj chvíľu posedieť. To isto využijete, keď bude na rozhľadni veľa ľudí a budete si chcieť počkať, keď bude prázdnejšia. Neďaleko vyhliadkovej veže sa potom do výšky týči vysielač, ktorý tak trocha zavadzia vo výhľadoch.
Celkovo však blízke okolie rozhľadne nenadchne. Aspoň to tak bolo v čase otvorenia vyhliadkovej veže (júl 2020). Je možné že sa to zmení a miesto sa viac skultúrni, predsa len sa jedná o novú stavbu. Napríklad my sme si predstavovali ako sa v rozľahlej budove pri vstupe do areálu raketovej základne podávajú gastronomické špeciality.:) Možno tu raz pribudne aspoň bufet, hoci úplne by postačilo vyviezť nebezpečné predmety a zabezpečiť diery v teréne. Nenechajte sa však kvôli nevábnemu prostrediu odradiť, samotná rozhľadňa je veľmi zaujímavá a hlavne, sú z nej fantastické výhľady!
Na vyhliadkovej veži Devínska Kobyla
Rozhľadňu na Devínskej Kobyle môžeme zaradiť k tým väčším vyhliadkovým vežiam, hoci má pomerne „štíhlu“ konštrukciu. Z vizuálneho hľadiska však určite patrí k tým najviac netradičným rozhľadniam na Slovensku. Odhliadnuc od vkusu, ktorý je beztak u každého človeka iný, je pre nás architektúra vyhliadkovej veže Devínska Kobyla príjemným spestrením v rámci množstva monotónne vyzerajúcich rozhľadní, ktoré sme za posledné roky na Slovensku navštívili.
Pri vstupe na rozhľadňu vás privíta prevádzkový poriadok, ktorý hovorí aj o tom, že maximálne povolený počet osôb na rozhľadni je 30. Za istých okolností je toto číslo občas prekračované. Hlavne, keď sem príde niekoľko väčších skupiniek ľudí, čo sme sami zažili. Našťastie, rozhľadňa je dizajnovaná tak, že aj v prípade väčšieho počtu návštevníkov sa tu dá s rozumom pohybovať. Zavadzať si môžete maximálne na samotnom vrchole rozhľadne, ak sa tam „nasáčkuje“ viac ako 15-20 ľudí. Vtedy je lepšie zísť na nižšie vyhliadky z ktorých sú podobné výhľady, aj keď na inšie svetové strany.
Schody vyhliadkovej veže sú dobre schodné a pohodlne po nich prejdú aj deti. Dokonca sme tu videli 2-3 ročné dieťa, ktoré vyšlo až hore s minimálnou pomocou rodičov. Nie každému bude zrejme vyhovovať to, že schody sú mriežkované a teda do značnej miery budete vidieť priestor pod nohami. Nie každému takýto pohľad robí dobre a pokiaľ máte strach z výšok je možné že na vrchol rozhľadne nevyjdete. Na nepríjemné pohľady pod nohy si v čase našej prítomnosti sťažovalo viacero ľudí. Každopádne, ak na rozhľadni strávite niekoľko minút, tak za ten čas sa na to dá zvyknúť a potom to už ani nevnímate.
Konštrukcia rozhľadne pôsobí pevne a aj na najvyššom vyhliadkovom stupni sme nemali pocit, že by to s nami výraznejšie hádzalo. Vyhliadkových miest je tu mimochodom viacero. Z každého sú minimálne 180 stupňové výhľady. Z najvyššej vyhliadkovej plošiny je potom 360 stupňový panoramatický výhľad. Okraje vyhliadok sú doplnené o popisy jednotlivých výhľadov. Takže budete vedieť, kam sa pozeráte a čo uvidíte. V tomto smere nemáme rozhľadni čo vytknúť. Na najvyššej vyhliadke je tiež ďalekohľad, ktorý po vhodení euromince môžete niekoľko minút používať. Vyhliadkové plošiny rozhľadne sú trojuhoľníkové, v ich špicoch vejú vlajky s erbom Devínskej Novej Vsi.
Výhľady z rozhľadne na Devínskej Kobyle
Nebudeme vás naťahovať a hneď v úvode tejto sekcie môžeme skonštatovať, že výhľady z rozhľadne Devínska Kobyla patria medzi to najlepšie, čo môže Bratislava v oblasti Malých Karpát ponúknuť. Určite sa tiež jedná o jednu z rozhľadní s najlepšími výhľadovými možnosťami vrámci všetkých rozhľadní na Slovensku. Jedine, čo vám v rozhľade tak trocha bude brániť je neďaleký vysielač, ktorý však s trochou zručnosti môžete tiež využiť do vašich fotografických kompozícií. Pre lepší zážitok, ak máte možnosť, pribaľte si so sebou ďalekohľad, alebo teleobjektív, ak plánujete fotiť. Za dobrej viditeľnosti sú výhľady z rozhľadne naozaj ďaleké a vďaka týmto pomôckam si ich oveľa viac užijete.
Výhľady z vyhliadkovej veže sú panoramatické, na všetky svetové strany. Ako na dlani tu budete mať veľkú časť západnej a severozápadnej Bratislavy. Pohľadom týmto smerom dominuje kopec a televízna veža Kamzík. Dobre viditeľné sú tiež mestské časti Dúbravka a Lamač, prípadne časť Karlovej Vsi. Ak si so sebou vezmete ďalekohľad, tak dovidíte aj do mestských častí ako sú Ružinov, Nové Mesto, Staré Mesto a Petržalka. Použitie ďalekohľadu je ale v tomto prípade nevyhnutnosť, keďže pohľady na východ sú od mesta oddelené pásom hustého lesa.
Južným výhľadom, dominujú plochy políčok v oblasti rieky Dunaj a priľahlé kopce v Rakúsku, ktoré sa ťahajú od Bergu, cez Wolfshtal, až po Hainburg. Výhľady na Hainburg a meandrujúci Dunaj sú z rozhľadne naozaj nádherné. Vašej pozornosti isto neujde množstvo veterných elektrární, ktorých je v tejto časti Rakúska požehnane. Pri pozornejšom skúmaní, takisto pri pohľade na juh, zbadáte časť hradu Devín.
Ak sa pootočíte o 90 stupňov, smerom na západ, pripravte sa hlavne na roviny a rozľahlé polia v Rakúsku. Avšak za dobrej viditeľnosti to budete mať aj s kulisou vrcholkov Rakúskych Álp. Severozápdnejšie váš pohľad spočinie na zámku Schloss Hof s prekrásnymi záhradami. Týmto smerom tiež vidno koryto rieky Morava a obrysy Cyklomosta slobody (resp. mostu Chucka Norrisa :)). Zaujímavosťou je, že pri pohľade týmto smerom neuvidíme paneláky Devínskej Novej Vsi, ale len záverečnú časť tejto mestskej časti. Je to z toho dôvodu, že veľkú časť výhľadu zakrýva samotný kopec Devínskej Kobyly.
Najzreteľnejším objektom pri pohľade na sever je jednoznačne areál automobilky Volkswagen. Výhľad je doplnený o rodinné domčeky v Záhorskej Vsi a Stupave, na úpätí malokarpatského pohoria. Tak isto vidno hlboko do útrob Borskej nížiny a borovicových lesov regiónu Záhoria.
Náročnosť výstupu k rozhľadni
Výstup k rozhľadni značne závisí od varianty, ktorú si vyberiete. Devínska Kobyla disponuje i strmšími výstupmi, napríklad z Devína, Kútikov, či Devínskej Novej Vsi. Najmenej náročné to bude, ak sa doveziete autom na Dúbravskú hlavicu, alebo MHDčkou na konečnú na Dlhých dieloch. Z týchto miest sa príjemnými lesnými chodníčkami, po trase s prijateľným stúpaním dostanete až na vrchol Devínskej Kobyly k rozhľadni samotnej. Tieto trasy sú vhodné pre deti i dôchodcov. Možnože sú trochu náročnejšie keď tu občas nasneží. Pokojne si zoberte so sebou i psíka a dodržte pravidlá jeho pohybu. Zvykne sa tu totiž pohybovať mnoho peších, cyklistov i bežcov.
Ak by ste šli napríklad pešo z Dúbravskej hlavice, výstup k rozhľadni by ste mali zvládnuť za pol hodinu. Pre cyklistov je trasa vhodná, žiaľ len pre tých s lepšou kondíciou, kvôli tomu, že budete šliapať neustále do kopca. Cyklisti s minimálnou kondičkou sa tu vyslovene nadrú. K rozhľadni si môžete si vyjsť na horskom, alebo cestnom bicykli. Samozrejme následný zjazd poteší.
Na rozhľadňu Devínska Kobyla s deťmi - možné aj s kočíkom
Rozhľadňa je skvelý tip na výlet pre deti, aj tie najmenšie, vzhľadom na to, že dostať sa sem nie je nič náročné, pokiaľ idete z Dúbravskej hlavice. Trasa z tade ide síce do kopca, no po asfaltke, takže technicky je to veľká pohoda. S deťmi je to isto najschodnejší variant, ktorý prejdete zhruba za 45 minút. Pre staršie deti môžete pokojne vyskúšať výšľap z Karlovej Vsi, Prípadne z Devína, alebo Devínskej Novej Vsi.
S kočíkom predstavuje trasa po asfaltke z Dúbravskej hlavice len minimálne problémy. Musíte sa totiž pripraviť na to, že až k rozhľadni budete kočík tlačiť neustále do kopca. Stúpanie je však zvládnuteľné, mierne, len si kočík príliš nenaložte zbytočnosťami. Je fajn, ak vezmete partnera, s ktorým sa v tlačení vystriedate. Hodí sa to aj v prípade, že sa budete chcieť ísť na striedačku pozrieť na rozhľadňu, keď jeden z vás môže strážiť dieťa v kočíku. Ak by ste chceli dieťa vyniesť až celkom hore na vyhliadku, hodí sa detský nosič. Cestou späť z rozhľadne sa zasa pripravte, že budete dolu kopcom kočík musieť pribrzďovať. Daktoré kočíky, alebo detské cyklovozíky sú na to vybavené ručnou brzdou, čo zaiste oceníte. V každom prípade terén je kopcovitý, a oceníte, čo najmenej naložený kočík. Akčné maminky a tatinkovia to však zaiste bez problémov zvládnu. Ak by ste tlačili kočík s dvoma a viac deťmi, je možné, že už to bude chcieť tréning a predošlé skúsenosti.
Typ kočíka vhodný na túto túru je každý bežný kočík. Vystačíte aj s menšími kolieskami. Asfaltka je dobrej kvality, trochu hrboľatejšie sú len posledné metre trasy, tvorené betónovými tvárnicami (viď foto v článku). Uistite sa, že kočík je dostatočne pevný a v kondícii, aby sa vám napríklad neodlomilo madlo, keď zaň budete kočík pribrzďovať na zostupe.
Ak by ste sa rozhodli na rozhľadňu stúpať po asfaltke zdola od Dúbravky, musíte mať naskúšané a natrénované. Je to poriadny strmák a aj relatívne dlhý výstup. Asfaltka je kvalitou v poriadku, no chodia po nej autá a cyklisti, čo môže byť otravné, až mierne nebezpečné.
Zaujímavá je situácia, ktorú sme nedávno pri výstupe na túto rozhľadňu zažili aj my, keď nás a aj naše deti nehorázne otravovali komáre. Deti mrnčali a napokon sme z rozhľadne behom svišťali naspäť k autu. Takže pozor na komáre! Ak sa sem chystáte, deti pre istotu poriadne natrite repelentom. V letných mesiacoch po výdatnejších dažďoch to je neyhnutnosť.
Čo sa týka samotnej rozhľadne a vhodnosti pre deti, tak je to už na zvážení rodičov. Rozhľadňa sama o sebe je bezpečná. Pri vstupe je dané upozornenie, že prístup je pre deti do 15 rokov povolený len s dospelou osobou. Jedine čo môže deti odradiť je strach z výšok, prípadne nepríjemná mriežkovaná podlaha, ktorá nie každému dieťaťu robí dobre.
Otváracie hodiny, vstupné, ceny
Rozhľadňa na Devínskej Kobyle zatiaľ spoplatnená nie je, no uvažuje sa o zákaze vstupu počas zimného obdobia, čo je zdôvodnené bezpečnostnými opatreniami.
Možnosti prespatia a opekania
Oblasť Devínskej Kobyly leží vo vysokom stupni ochrany. Nachádza sa tu pomerne jedinečná fauna a flóra. Najmä na jej južných úbočiach. Hoci by to mohlo byť pri rozhľadni, či neďaleko vrcholu veľmi lákavé, neodporúčame tu nocovať, ani zakladať oheň. V oblasti taktiež hliadkuje stráž prírody. A napokon ide o zachovanie samotnej prírody, na ktorú sa nápor vďaka rozhľadni ešte zintenzívni. Devínska Kobyla sa hodí beztak skôr na krátke výlety, bez nutnosti prespať v prírode.
Pár sto metrov pod rozhľadňou však narazíte na prístrešok, kde by sa v prípade potreby dala núdzovo prečkať noc. Je tam i menšie posedenie a dokonca ohnisko. Či je ohnisko oficiálne vám povedať nevieme. Vyzerá však, že sa používa vcelku pravidelne. Ide o prístrešok pri vyhliadke v mapách označenej ako Devínska Kobyla – rázcestie.
Okrem tohto prístrešku môžete trebárs aj na opekanie využiť ešte iný prístrešok. Nachádza sa na pravej strane od asfaltky v smere výstupu k rozhľadni. Je viditeľný od cesty a vedie k nemu chodníček. Kvôli vegetácii je možné ľahko ho prehliadnuť. Lokalita má názov Dúbravská studnička. Je to miesto skryté pred ostrým slnkom, s dostatkom vody aj ohniskom. Ideálne na pohodové posedenie počas horúceho leta. K nevýhodám patria roje komárov v období letných dažďov. Ďalšou z možností, kde sa dá opekať sú Biele skaly. Príjemná trampská lokalita, na ktorú vedie neznačený chodník, odbáčajúci z hlavnej cesty za Dúbravskou hlavicou. Nájdete tu niekoľko ohnísk a zopár lavičiek.
Kedy sa oplatí navštíviť vyhliadkovú vežu
Návšteva rozhľadne na Devínskej Kobyle bude určite celoročne veľmi vďačným cieľom. Celkovo je tento kopec bohatý na pekné miesta a zaujímavé výhľady. Listnatý les ponúka v jednotlivých ročných obdobiach zakaždým inú tvár, pričom na jar a v lete zaujme jedinečná flóra. Práve v oblasti vrcholu sú to záplavy krásnych snežienok. V zime, ak je sneh, by ste na rozhľadňu mohli prísť i na bežkách. Obyvatelia Bratislavy si na Devínsku Kobylu často zvyknú vyjsť na bežkách a preto tu nájdete aj bežkársku stopu.
Zaujímavosti
Okolie rozhľadne skrýva viacero zaujímavosti a to hlavne vďaka vybudovaným vojenským objektom a bývalej turistickej chate. Všetky tieto miesta sa oplatí preskúmať počas návštevy rozhľadne.
Raketová základňa
Hlavnou zaujímavosťou, s ktorou sa určite počas výletu na rozhľadňu na Devínskej Kobyle stretnete je samotný areál raketovej základne, v ktorom bola postavená. Ide o militaristický pozostatok z čias studenej vojny, keď tu bola sústredená protiletecká obrana Bratislavy. Uvedený vrchol sa totiž nachádza priamo na západných hraniciach vtedajšej železnej opony. Susedil teda priamo s v tých časoch nenávideným západom. Nečudo, že kolujú historky, ako v miestnych raketových silách boli uložené i jadrové hlavice.
V dnešných časoch je areál bývalej raketovej základne voľne prístupný verejnosti. Miestami je trochu nebezpečný, pretože sa oň nik nestará a jednotlivé vojenské objekty sa postupne rozpadávajú. Zároveň ide o čisto nekomerčnú lokalitu, kde určite pocítite ducha čias, keď sa pod Devínskou Kobylou vinul ostnatý drôt a hranica bola strážená vojakmi.
Pôvodná vojenská vyhliadková veža na Devínskej Kobyle
Nie je to tak dávno, čo vrchol Devínskej Kobyly strážila vojenská, nevysoká rozhľadňa v tvare valca s dierou a provizórnou vyhliadkou. Výstup na vrchol rozhľadne viedol po zhrdzavenom rebríku v útrobách značne úzkeho valca. Človek s výraznejšou nadváhou by na vyhliadku pravdepodobne nevyliezol. Vyhliadka nebola ničím zabezpečená, hoci v minulosti mohla obsahovať bezpečnostné prvky napr. v podobe drevených lát. Tie tu však posledné roky chýbali a kto sa vydriapal pár metrov po rebríku, musel balansovať na strohej železnej konštrukcii vyhliadky.
Výhľady z rozhľadne boli z roka na rok horšie a horšie. To bolo dané okolitou vegetáciou, ktorá každoročné povyrástla o niekoľko centimetrov. A tak namiesto výhľadov do diaľav ste sa skôr mohli tešiť na mladý, nevysoký lesík, ktorý tu za posledné roky povyrástol. V súčasnosti tu po starej vojenskej rozhľadni ostali len betónové podpery, v ktorých boli uchytené kotviace laná. Sentimentálni ľudia by možno za starou rozhľadňou uronili slzu, no nám sa zmena v podobe novej rozhľadne vcelku páči. Minimálne kvôli tým fajnovým výhľadom ;)
Pôvodné výhľadové miesto – bývalá turistická chata na Devínskej Kobyle
Okrem pamätníkov, málo kto tuší, že v minulosti sa za výhľadmi z Devínskej Kobyly chodilo k chatke, ktorá leží len pár minút chôdze od terajšej rozhľadne. Dnes sú z nej viditeľné už len základy. V čase železnej opony, keď bol tento priestor prísne strážený a uzatvorený, chata vyhorela. Pôvodne - za čias nemeckej ríše - chata patrila Karpathenvereinu a postavili ju v roku 1919. Slúžila bratislavským turistom nemeckej národnosti. Po vojne bola postavená nová, väčšia slovenská chata. V tých časoch údajne na ňu nosil zásoby somár vodený psom.
Osud tohto miesta, čo sa týka výhľadov je podobný ako so starou vyhliadkovou vojenskou vežou. Miesto, z ktorého boli vynikajúce výhľady na Hainburg a meandre rieky Dunaj zarastá. Prijateľné výhľady z tade zažijete azda už len v zime a na jeseň, či začiatkom jari, keď sa ešte ako-tak dá pozerať medzi stromy. Na druhej strane, dobrá správa aspoň je, že tu za posledné roky pribudol prístrešok a posedenie.
Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí
- Sandberg – pozostatok z čias, keď sa v týchto miestach rozprestieralo praveké more, piesočný prírodný monument s množstvom fosílií
- Hrad Devín - jeden z najvýznamnejších hradov strednej Európy, výborný vyhliadkový bod
- Sútok Dunaja a Moravy - nájdete priamo pod hradom Devín, pričom najlepší výhľad naň je práve z hradu
- Biele skaly – trampská lokalita nachádzajúca sa pár sto metrov od raketovej základne s ohniskami a lavičkami
- Pamätník obetiam komunizmu - monument nájdete pod hradom Devín pri rieke Morave, neďaleko hlavného parkoviska
- Kráľova hora - prekrásne lúka nad Dlhými dielmi, ideálna na šarkaniádu, prechádzky a krátke výlety
- Delostrelecké kaverny - patria k súčastiam vojenskej obrany Bratislavy z Prvej svetovej vojny
- Waitov lom - pozoruhodný opustený kameňolom na južnej strane Devínskej Kobyly
- Villa Rustica - arecheologické nálezisko spojené s obdobím Rímskej ríše
- Kameňolom Srdce - kameňolom v tvare srdca, populárny medzi miestnymi obyvateľmi Devínskej Novej Vsi na relax
- Štokeravská vápenka - ďalší lom, populárny medzi fanúšikmi skalného lezenia
- Cyklomost slobody – obľúbený cyklistický most, spájajúci Slovensko a Rakúsko, cez rieku Morava
- Devínska Kobyla - viac informácii si pozrite v našom ďalšom článku o tomto vrchole
Fotografie z návštevy vyhliadkovej veže Devínska Kobyla
Informácie o článku
- Kedy sme lokalitu navštívili: 2020
- Fotografie sú z obdobia: jún 2018, júl 2020
- Autori článku: Martin Kiňo, Václav Sulek
- Autori fotografií: Václav Sulek
Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.